ii IIRI ST E L U III ISIO K i S (1II BLAD. N°. 172. Zaterdag 11 Augustus. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- Uitgever: Prijs der Advkrtentiën: avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. A.]l*BI!2££T WEDDING, Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 Prijs per drie maanden francof 2,j te regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Eukele nomuiers- 0,07 j MIDDELBURix. Liefdegaven 10 cents per regel. De urije schoot in rerband met (ilods- dienfit en redelijkheid. Wij leven in een tijd, waarin den naam van God en van Christus, niemand zal het ont kennen, op allerlei wijze gesmaad wordt, waarin het gJoof in den levenden God" wordt on dermijnd. Een groot aantal menschen, die in hun huisgezin nooit van God of Jezus hoorden spreken, gaan, zonder gids, zonder steun, zon der ooit met eenige kerk in aanraking te ko men de wijde wereld in. In die omstandig heden nu ijveren velen voor een onderwijs, waarin van God en van Christus zoo weinig mogelijk gesproken wordt, en verzetten zich tegen scholen, waarin het tegenovergestelde geschiedt. Het volk oordeelt naar het uitwen dige en gelooft niet aan het bestaan van innige liefde voor een God, Wiens naam men verzwijgt, eu wrijft daarom de openbare school den smet der onchristelijkheid aan. Zoolang aan ieder het recht behoort om voor zichzelven uittema- ken. wat hij voor godsdienstig en christelijk houdt, zal ook het oordeel over de beteekenis van ongodsdienstig en onchristelijk wel vrij moeten blijven. De een meent zedelijkheid en godsdienst op een anderen grondslag te moeten doen rusten, dan de ander, en zoolang omtrent dit punt geen eenstemmigheid bestaat, is het ^dél eene volksschool in 't leven te wil len ^roepen, die uitgaat van het denkbeeld dat zulk een algemeene grondslag bestaat. Wie met de menschelijke behoeften en maatschap- elijke verschijnselen te rade gaat, zal tot de erkentenis moeten komen dat eene school, die iich richt naar de behoeften, de eenig moge lijke volksschool is. Of dan de kinderen maar aan den eersten den besten avonturier moeten toevertrouwd worden? Welzeker. God heeft aan de kinde ren ouders gegeven, wier verantwoordelijkheid niet lichtvaardig mag opgeheven worden. Wor den de kinderen weezen, welnu de ondervinding leert dat, ook zonder staatstusschenkorast, avonturiers genoeg gevonden warden om de verlatenen te verzorgen. Och! waren er nog meer zulke avonturiers. Tegen het misbruik t door sommige ouders van hunne kinderen dt gemaakt kan de Staat waken, maar de .t mag evenmin de keuze van den onder als die van den predikant of geneesheer De keuze zij vrij, ook al ware het eesten godsdienstloos onderwijs kozen, 'et-godsdienstloos onderwijs het andere r overtreft, dat het bij vrije keuze k wordt gekozen, dan moge het Vrije keuze kon oorzaak zijn dat de tegen stelling christelijke- en niet-christelijke scholen vervallen zon. In die tegenstelling ligt iets grievens. Immers den naam Christenbetee- kent nog altijd, belijder van al wat waarlijk goed en schoon is, ieder is op dien naam ge steld. In plaats van vrije- en openbare- wor den nu christelijke- en niet-christelijke scholen genoemd, voorwaar dit is te betreuren, aller meest voor die openbare scholen, waar echt christelijk onderwijs gegeven wordt, en die zijn er -zij zullen zich de verdenking van onchristelijkheid moeten getroosten. Indien alle staatsrechtelijk onderscheid ophoudt tus schen neutrale en niet-neutrale scholen dan zal elke school zich christelijk noemen, in welk geval de hatelijkheid der tegenstelling verdwijnt, of de eene school zal christelijk heeten, de andere niet, maar dan zal dit de vrije verkiezing harer oprichters zijn. Vrije keuze zal oorzaak zijn. dat de noodzakelijkheid om, hij politieke verkiezingen, de godsdienstige overtuiging op den voorgrond te plaatsen, die kanker van onze liedendaagsche instellingen, ten eenenmale verdwijnt. Ieder spant zich in om enkel gelijkgezinden in het bestuur toe te laten, zoolang de regeering al is het dan ook maar zijdelings en haars ondanks, op de gees tesontwikkeling onzer kinderen invloed uit oefent. Zoo dwingt ons de wet, die eerbied voor de begrippen van andersdenkenden voor schrijft, eiken andersdenke als politieleen vijand te beschouwen, en niet de onverdraagzaamheid der orthodoxen of de halstarrigheid der mo dernen, maar de wetgever zelf maakt de zaak der volksopvoeding tot twistappel der politieke partijen. Vraagt men ten slotte of er dan geen be zwaren zijn tegen de vrije scholen? O, voor zeker, waar het graan groeit, wast ook het onkruid op. Maar laat het volk kiezen tus schen graan en onkruid. Eenzijdigheid wordt het best door concurrentie geweerd. Moet dan de se/too/onderwijzer ooJsdienst- onderwijzer worden? Menigeen is er niet opgesteld en dat is zeer begrijpelijk, maar laat men toch inzien dat een ander het recht heeft goed te keuren wat ik afkeur. Is gods dienstonderwijs in de school niet goed, hetzij zoomaar wie geeft u het recht, uw meening in dezen aan anderen opfcedringen Is de vrije school voor een vrij volk niet het ideaal En zoo ja, zou voor Nederland dat ideaal dan niet meer bereikbaar zijn Zoo eindigt het pleidooi in 't belang dei- vrije school van mr. de Savornin Lobman, door dr. Bronsveld een geharnaste brochure" genoemd; wij hebben gemeend voor onze lezers, die in dit vraagstuk belangstellen, daaraan eenige gedachten te moeten ontleenen, en kunnen slechts wenschen dat deze leiden mo gen tot eene kennismaking met n>de vrije school" zelve. Middelburg, den 10 Augustus 1877. Volgens de N. R. Ct. heeft Z. K. H. de Pfl'ins van Oranje zich voor een maand naar het buiten land begeven, gedurende welk tijdvak een restauratie aan Hd. paleis op den Kneuterdijk zal verricht worden. De Staats-courant van gisteren bevat het volgende verslag van de verwachtingen van den oogst in de jp-roviiscic Zcclaml voor 1877 //l)e tarwe, meestal dun van stand en kort van stengel, zal hoogstens een middelmatig beschot ople veren. In sommige streken wordt legering waar genomen. ,/De rogge is beter ontwikkeld en laat eene ruime opbrengst verwachten. z/Van de wintergerst kar. slechts een zeer matige graanopbrengst met weinig stroo worden verwacht. z,De stand van zomergerst en haver schijnt mede slechts een matige opbrengst te voorspellen. z/De paarden- of zwarte boonen staan vrij algemeen gunstig. Indien het aan deze vrucht eigen insect niet verschijnt zal de opbrengst ruini kunnen zijn. //Bruine en witte boonen staan voordeelig. Van de uitkomst kan over het geheel nog geene raming wor den aangeven, daar het gewas door late zaaiina- achterlijk is. z/Van de erwten verwacht men een middelmatig beschot, met groote verschillen, naar gelang van meer of minder vroeg afsterven eu het al af niet ver schijnen der bladluis. De opbrengst van het koolzaad zal voor een ge deelte vrij hoog, over het geheel middelmalig zijn. „Het vlas levert over het geheel een slecht gewas, in enkele streken worden intusschen ook zeer voor deelig ontwikkelde stukken aangetroffen //Meekrap werd zeer weinig aangeplant; de twee en driejarige staan welig. /,Kanariezaad schijnt minder algemeen te zijn dan het vorige jaar. Hoewel eenigszins achterlijk, evenals de meeste zomervruchten, laat dit gewas eene matige opbrengst verwachten. z,De aardappel teelt ondervond veel nadeel van rot ting kort na het pooten, doch het. gewas heeft zich goed hersteld, zoodat de tot dusver geroeide soorten eene ruime opbrengst van goede hoedanigheid op leveren. „De mangel wortels, suiker- en paardeupenen staan zeer gunstig en zullen bij verdere voordeelige ont wikkeling, een ljoog beschot geven. Klaver, lucerne enz. waren aanvankelijk niet zwaar later verkreeg men echter ecr.e ruime snede en veel hooi. „De weilanden waren, met enkele uitzonderingen door te lage ligging, bijzonder goed bezet en dc ge maaide oppervlakte heeft bijna het dubbele van een gewonen oogst, uitmuntend van hoedanigheid, opge leverd." In een hoofdartikel van bet Haagsche Dagblad wordt gewezen op het ouderscheid dat optemerken valt, bij het wagen van kapitale en het vertrouwen op particulier initiatief tusschen de twee koopsteden SSotfierfiSaan en hamsterdam. Amsterdam stelde aanzienlijke sommen beschikbaar voor een kortere verbinding naar zee, de ingezetenen leverden belangrijke bijdragen, men berustte meestal stilzwijgend in ondervonden teleurstelling, morde er

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1