UI RIS T R L IJ K!l IS T <1II IS til! BUI). V. 108. Donderdag' 2 Augustus. 1877. Ijcrh, Sfcltoot cn ^cn.Iiitg. HET ZUIDEUS, Verschijnt elkeu Maandaq, Woensdag en Veijdaq- Uitgever: j Peijs dee Adveetentiën: i vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. ALBERT WEDDING, i Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 6 Prijs per deie maasdes francof 2,— j -te regels ƒ1,— Iedere regel meer 15 cents. Enkele noramers - 0i07 i MIDDELBÜEU. j Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, den 1 Augustus 1877. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië is bij besluit van 11 Juni jl. eene voorloopige gebieds-indeeling van het Europeesch en Inlandse h in het aan het Nederlandsch gezag onderworpen ge deelte van Groot-Atjcli vastgesteld Het wordt daarbij verdeeld in vier districten, waarvan ieder be stuurd zal worden door een inlandsch ambtenaar, aan gesteld door den gouverneur-generaal, terwijl aan den militairen en civielen bevelhebber te Atjeh worden toegevoegd drie controleurs, om onder de bevelen van den assistent-resident te Kotta-Radja met de leiding van bet ir.landsch bestuur te worden belast. De verwikkelingen tusschen onze regeering en die van Venezuela scb'jnen het einde nabij. Door den minister van binnenlandsche zaken in de republiek is voorgesteld tot het weder aanknoopeu der betrek kingen met ons vaderland daartoe zou een gevol machtigd naar Nederland worden gezonden. Eene gunstige beslissing van den president wordt weldra te gemoet gezien. De Minister van financien maakt bekend, dat ter benoeming van hoogstens 25 aspirant-Landme ters van het kadaster, in de maand September e. k. Graveuhage een examen zal wordeD gehouden, ■t dit examen wenscht te worden toegelaten, kan ffljvóór 20 Augustus e. k. met. overlegging van de vercischte stukben tot den Minister wenden. Uitslag der herstemming voor twee leden van den gemeenteraad te Vlissingen. Wit stembriefje. Uitgebrachte steramen250 van onwaarde 3 blanco 8 geldige stemmen239. Uiervan verkreeg de heer P. J. Laernoes 124 A. C. Ruighart. 115 stem. Groen stembriefje. Uitgebrachte stemmen246 van onwaarde2 geldige steramen244. Hiervan verkreeg de heer J. van der Beke Callenfels 165 W. van Duren Dutilh 79 stem. Zoodat herkozen is het aftredend lid J. P. Laer noes, en gekozen, voor den naar iMiddelburg vertrok- cen heer mr. P. J. Callenfels, zijn broeder Doctor T. van der Beke Callenfels Bij de verkiezing op 17 Juli verkreeg de heer r. P. Laernoes 99, de heer J. vau der Beke Callenfels L09, den heer A. C. Ruighart 100 ea den heer W. C. van Duuren Dutihl 76 -temmen, terwijl op dien dag liet getal ingeleverde biljetten 231 bedroeg. Het Russisch oorlogschip Bogatyr, dat te Ylis- linged 6euige dagen iu de haven gelegen heeft, is Saterdag naar de reede vertrokken en gaat volgens Opgaaf tot het doen van een kruistocht naar zee. Genoemd stoomkorvet was onlangs uit Amerika Mknen, had daarna twee a drie weken in de haven ^Kest vertoefd en kwam ongeveer zes dagen na ^■|genoemie haven te Vlissingen binnen. Het is ^Bn schip, bewapend met 8 getrokken stalen 16 cM., 4 getrokken stalen kanonnen van 1 mitrailleuse, alsmede eenige torpedo»!, ^Behulp van een daartoe aanwezig toestel ^Büvaren op ^en schip kunnen geslingerd ^Bauipage bestaat uit 15 officieren, 11 300 mindere schepelingen. Omtrent het doel van hun verblijf te Vlissingen is niets bekend geworden zij ontvingen en verzon den een aantal dépêches in cijferschrift. De kom- mandant van den bodem beeft in al dien tijd het schip niet verlaten. !Mr. B. Ort, ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, ter standplaats Ter Neuzen, zal voortaan tot standplaats hebben de gemeente Middelburg. Men schrijft aan de Standaard uit Utrecht Aan 's Rijks munt alhier zijn dezer dagen afgeleverd 25,000 heele en 7000 halve centen. Of dit nu de nieuwe bronzen raunt is? Neen, 't zijn nog oude kopere centen, die wel niet voor Nieuwjaar door bronzen zul len worden vervangen half Augustus hoopt men deze laatsten te gaan slaan. De broederschap van ctindidaat-notarissen in Nederland zal op Maandag, 20 Augustus 1877, haar jaarlijksche Algeraeene Vergadering te Leeuwar den houden. Onder de onderwerpen ter behandeling komen voor Voorstellen van het Hoofdbestuur a. tot indiening aan de Tweede kamer van een adres betrekkelijk het ontwerp van wet tot wijziging van het notariaat b. tot behandeling van het ontwerp herziening Reglement der Broederschap in een daartoe te beleggen buiten gewone Vergadering. Eenige dagen geleden werd gemeld dat den krnis- hecren van St. Agata, met 1 Jan. de pacht van deze goederen door de regeering was opgezegd. Deze kwestie is eeae zeer oude en ingewikkelde rechts kwestie. Het is de vraag, wie eigenaar vau bedoelde goederen is? Is het staatseigendom dan wordt het toch ook waarlijk wel tijd dat er eene hoogere pacht som worde betaald dan f 1700 voor die uitgestrekte goederen in het laud van Cuijk die minstens vier ton gouds waard zijn. Het financieël belang van den Staat eischt dat tot openbare verpachting of verkoop worde overge gaan, indien het zijn eigendom is. En of het dat is zullen de rechters moeten uitmaken. Reeds vau den afloop der verkiezing af, heeft de liberale pers zich de vraag gesteld, zal het minis* tcrle Heemskerk heen gaan En zoo ja, wan neer Door de een is er dit door de ander wat an ders van gezegd. En tot heden toe is voor zoover wij weten, geen stellig antwoord op die vraag to ge- veii. Men kan slechts vermoeden, en die vermoedens in verband met datgene wat vernomen wordt doet verwachten dat het tegenwoordige ministerie nog aan heengaan niet denkt. Tal van wetsontwerpen zijn gereed of in bewerking, audereu zijn reeds ingediend; de begrooting is, voor het vertrek van den minister Heemskerk waar Baden-Baden, in hoofdzaak vastge steld. Neemt men dit alles in aanmerking dau is het zeer waarschijnlijk dat de ministers, ondanks de versterking der liberale partij, de verdediging der staatsbegrjoting van 1878 op zich nemen zullen, en dat de toekomst ook nu r.og in de farneuse lager- onderwijswet verscholen ligt. Voor verzending naar IVcdcrlandscli-flndië (Batavia en Padang) bpstaat gelegenheid door middel van het stoomschip Friesland. Brieven moeten Zater dag morgen 11 ure aan het postkantoor te Rotterdam zijn, monsters en drukwerken in den avond van Vrijdag om met, die gelegenheid verzonden te worden. j In de N. Arnh. Ct. is door iemand, die zich niet noemt, betwijfeld, of het wel mogelijk is, dat een in Amerika of gedurende de zeereis bevrucht wijfje, van den Coloradokever, bij aankomst in Europa, nog wel in staat zou zijn eieren te leggen, en beweerd, dat het insect die veeleer gedurende de zeereis zou afzetten, op de goederen in het schip aanwezig. Die twijfel is echler geheel ongegrond, nu het, o. a, ook hier te lande, uit twee waarnemingen on- omstootelijk is bewezen en gebleken, dat het bevruchte wijfje het leggen van eieren zoolang mogelijk uitstelt als het geen aardappelloof kan vinden, De Coloradokever, voor eenige wfken te Rotterdam gevonden is naast een kist gevuld met uien, die even te voren uit een Amcrikaansche stoomboot was gelost, heeft, nadat het insect, zijnde een wijfje, was opge zonden naar het Ministerie van Binuenl. Zaken, aldaar eieren gelegd, die spoedig zijn uitgekomen en 16 levende larren hebben opgeleverd, die aan een onzer bekwaamste insectenkundigen, den heer Snellen van Vollenhoven, ter opkweeking zijn gegeven, teneinde die verder waar te nemen en eene nauwkeurige af beelding en beschrijving van de huishouding vau dit schadelijk insect uit te geven. De andere levende Colorado-kever, mede een wijfje door den heer Svvierstra op de algemcene vergadering der Nederl. Entomologische Vereeniging, op 30 Juni jl. te Utrecht gehouden, vertoond, daags nadat deze ge storven was, en door al de leden mede ten stelligste herkend als de hoogst schadelijke Dorvpkora decern - liueata, heeft te Amsterdam nog verscheidene dagen na de overkomst uit Amerika geleefd en ook eieren gelegd op aardappelloof, dat aan het dier verstrekt was, zooals blijkt uit het kort verslag dier vergade ring, destijds in ons blad opgenomen, waarin tevens wordt vermeld dat, volgens de eigen waarneming van dien heer, het insect bij gebrek aan aardappelloof ook aardappelen nuttigt. Dit exemplaar was, met eenige anderen, die gedurende de. zeereis waren gestorven, overgezonden in een doosje zonder eenig voedsel hoe genaamd. Deze eieren zijn ook uitgekomen en de lar ven worden opgevoed in Natura artis magistra. De geopperde twijfel of een levend overgeko men kever hier te lande wel den weg naar een aard appelveld zou kunnen vinden, is geheel ongegrond daar het algemeen bekend en door duizenden waar nemingen gebleken is. dat elk insect, geleid door zijn instinct, waarschijnlijk door een reukorgaan, dadelijk den weg weet te vinden naar de plant, struik of boom, waarop het leeft en zijne eieren moet leggen. Trouwens het. geval te Miihlheim bewijst dit ten volle, terwijl sedert in de dagbladen nog een tweede te Remagen wordt vermeld. De insecten te Mühlheim zijn door deskundigen herkend als de Co loradokever; liet is onzin dit te gaan betwij felen. Bovendien kan men dien twijfelaar er op wijzen, dat aldaar larven zijn gevonden op het aard appelloof. terwijl er wel enkele rupsen maar geene Europeescbe kevers bekend zijn, waarvan de larven zich voeden met aardappelloof. Het is zeer te betreu ren, dat men, in plaats van de loffelijke maatregelen, van regeeringswege aangewend om het volk tot waak zaamheid tegen dezen gevrecsden vijand aan te sporen, te ondersteunen, door dergelijk geschrijf en geheel uit de lucht gegrepen twijfelingen de minkundigen op een dwaalspoor brengt en de. zorgeloosheid bevordert; ja, zelfs zich niet ontziet om den draak te steken met een gevaar dat, welverre van ingebeeld te zijn inder daad hoogst dreigend en bijna niet te vermijden is. Ber. tot pred. bij de Ned. Ilerv. Gem, te Hillegersberg H. A. J. Lülge Nederh. d. Berg. Zijderveld Nyhuis Langerak.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1