GE3IEVGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Zondag 29 Juli werd op den Noordweg S. 29a te Middelburg eene Zondagschool geopend door het onderwijzend personeel van eene reeds hier bestaande Zondagschool. Het aantal kinderen bedroeg 18. Van verschillende zijden zijn reeds bij de Synode der N. H. Kerk meer dan vierhonderd adres sen, door ruim vier en dertig duizend lidmaten on derteekend ingekomen betrekkelijk de belijdenisvragen die bij de aanneming van lidmaten in gebruik zijn.. De commissie, in wier handen die adressen worden gesteld, bestaat uit Prof. Doedes, Prof. Kuenen. Ds. Lu.ti, en de heeren l)ouwes en Schuurbeque Boeije. Herv. Uit Vlissiugen verneemt men, door middel van het Handelsblad, de klacht, dat de kommandant der daar aanwezige Russische korvet zijn instructien en de bedoeling van zijn verblijf in die haven niet aan het publiek bekend maakt. Het kon toch wel eens zijn, zegt „meii", dat de korvet was gekomen met het doel om „in stilte" b. v. Krupp-kanonnetjes in te nemen. Het schip is, na eenigo herstelling on derdaan te hebben Zaterdag vertrokken. Vrijdag namiddag werd een soldaat van het garnizoen te Vlissingen in de waarnemingspost door een op het ijzer van de schijf afstuitenden kogel in de lies getroffen. De gewonde is buiten onraiddelijk gevaar. l)e Duitsche algemeene Expeditie-Maatschappij „Rasch" te Berlijn zal met 1 Augustus a. s. te Vlis singen een kantoor oprichten onder den naam van „Expeditie van de Maatschappij Zeeland." Dat het verkeer tusschen Engeland en Duitsch- land, via Vlissingen en Queensboro, steeds toeneemt bewijzen de volgende cijfers 26 Juli j.l. arriv per „Stad Breda" 101 pasrag. 27 tt n ii ii ff Stad Vlissingen" 142 28 „Stad Middelburg" 118 (V. C.) De waarde van kippenmest komt nagenoeg met die van Peru-guano overeen, behalve dat hij meer water bevat. Kippenmest geeft bij alle veldgewassen voortreffelijke resultaten. Men moet niet verzuimen om in den hoeuderstal gips, of als men daarvan niet heeft, droge aarde te strooien. Eene kip levert, naar men rekent, ongeveer 10 kilogr. mest gedurende een jaar in den stal. Het is daarom reeds voor land- en tuinman de moeite waard, dezen me<d de noodige aandacht te schenken. Met den mest van 80 kippen kan men een hectare land bemesten. {Landh. CV.) Ken staaltje uit velen Eene handelsfirma te Rot terdam klaagt over ongeoorloofde behandeling bij het Staatsspoor. Ken mandje inhoudende een stel proeven cognac, hetwelk zij ter verzending heeft doen afgeven aan het station buiten de Delftsche poort en aldaar als ge woonlijk is aangenomen, is ter plaatse van bestemming alles behalve in orde ontvangen. De adresbriel*was los gescheurd en de proefflesschen waren tot den laatsten druppel geledigd. {N. II. C Eenige dagen geleden, kreeg een ffjarige knaap, die bij een metselaar stond te kijken, een weinig kalk in zijn oog. De moeder had de onvoorzichtigheid die er uit te willen wasschen met water, hetgeen echter zulk een verschrikkelijke, uitwerking had. dat het oog geheel uitgebeten werd en onherstelbaar verloren was. Had men olio in plaats van water gebruikt, dan zon het ongeluk voorkomen zijn, want daardoor wordt aan de kalk de bijtende kracht ontnomen-. Men denke er om bij voorkomende gelegenheden. Toen de Keizer van Brazilië Maandag jl. 's Rijks Moseum van Oudheden te Leiden bezocht had, zijn aldaar uit eene vitrine gestolen zes zeer antieke gou den ringen met kostbare steenen van Egyptischen oorsprong. Naar men wil, werd de vitrine voor den Keizer geopend, verzuimde men die weder te sluiten en van dat verzuim schijnt een behendige dief ge bruik gemaakt te hebben. Door wijlen H. M. de Koningin is bij testa mentaire beschikking o. a. aan 't weeshuis te Apel doorn. waarvan zij beschermvrouwe was, een legaat van f 1000. vrij van successierechten, vermaakt. Hoe uitgebreid de stoelenfabricage in Kuilen burg en hoe groot de exportatie van stoelen aldaar is blijkt uit het feit, dat in het eerste halfjaar van 1877 ruim 172,000 stoelen van daar naar de verschil lende plaatsen fles lands zijn verzonden. Er worden te Kuilenburg alle soorten van stoelen gemaakt, het geen aan honderden handenarbeid verschaft. Ook hetgeen nog ontbrak aan de obligatiën- leening ad nominaal f 500,000 voor de Ainsterdam- 9che Droogdok-Maatschappij we?d gisteren volteekend, zoodat de vestiging dezer voor Amsterdam zoo hoogst belangrijke onderneming verzekerd is. Laatsleden Woensdag ontving iemand, op de Keizersgracht over de Westermarkt te Amsterdam woonachtig, een brief, waarin twee personen hem ge lastten Donderdagavond om 9 uur een som van f 25 aan hen op de Westermarkt te doen afgeven, daar an ders de „roode haan opzijn dak zou worden geplaatst". Het gevolg van die mededeeling was, dat op den be paalden tijd een persoon door den bedreigde naar fle aangeduide plaats werd gezonden en ook spoedig met twee mannen, die zich als schrijvers van den brief kenbaar maakten, in gesprek gewikkeld was. Hij bood hun tien gulden aan, daar f 25 wel wat veel was. De heeren meenden dat zij het daarvoor ook wel kon- i den doen, namen het geld en werden op hetzelfde oogetiblik door drie agenten van policie in arrest ge- 1 noinen. Later bleek, dat een derde persoon, niet bij de aanneming van het geld tegenwoordig, de tweede ondergeteekende van den brief was. Hij was spoedig in arrest, daar hij zich juist dienzelfden avond aan een der policie-bureaus om nachtverblijf aanmeldde. Eergisteren in den laten avond overleed in den ouderdom van 83 jaren, op zijn buitengoed onder Oegstgeest, jhr. uir. D. T. Gevert van Endegeest, oud-minister van Buitenlandsche Zaken en oud-lid der *Tweede Kamer. Eu te Amsterdam is overleden de heer jhr. L. J. Rammelman Elzevier Jr. oud- gouverneur van Curasao en onderhoorigheden, staats raad in buitengewonen dienst. m I Een nieuwen vijand van den aardappel heeft men in het Groningsche opgemerkt, nl. een nauwlijks I zichtbaar, wit. wormpje, dat de stengels der aardappel planten doorknaagt, waardoor deze sterven en de knol wegrot. De Rhijnsch-Weslfaalsche Jongelings-Bode bevat in het nummer van 21 Juli eene uitvoerige statistiek van de Jongelirigs Vereenigingen, behooreude tot het Rhijnsch- Westfaalsch verbond. Hpt verbond bevat 120 vereenigingen met 5144 leden, er zijn 14 ringen of onderafdeelingen. en daarenboven nog 8 vereeni gingen met ruim 250 leden, die buiten het verbond staan. In het Wupperdal alleen zijn 19 vereenigingen met 1668 leden. Als eene bijzonderheid, de Delftsche kaasmarkt betreffende, declen wij mede, dat door den bouwman L. van Paas^en te Hof van Delft, een stapel kaas (28 stuks) ter markt werd gebracht, die niet minder dan 836 kilogrammen wogen of dooreen bijna 30 kilogram per stuk. Zoolang de Delftsche kaasmarkt bestaat, is nog nimmer een stapel kaas (in veertien dagen tijds op ééne boederij gemaakt) van zoodanig gewicht aan gevoerd. Voor deze enkele stapel kaas ontving de boer van den kooper f 253,78. Door de firma John Thornyerofs Co. teLonden is, voor rrkening van de Nederlandsche Regeering een tor pedoboot gebouwd, die bij den onlangs gehouden proef tocht niet meer of minder dan 19»/2 Duitsche mijl in de wacht geloopen heeft (een wacht is vier uur, en, zooals bekend is, een Duitsche mijl 7407 meter). Behalve wat betreft de vaart, heeft het vaartuig ook in alle andere opzichten bij de proef uitstekend vol daan en bewezen, zeker een van de beste, zoo niet de beste, te zijn van de tot dusverre gebouwde tor pedobooten. In Londen komen op 1000 personen 22 sterf gevallen voor, in Muncheu 35. De ouderdom dien gemiddeld de Joden verkrijgen is 36 jaar, daar zij, den Christenen ter beschaming, streng den Sabbatli heiligen, terwijl de gemiddelde leeftijd der Christenen slechts 24 jaar is. We zullen niet nagaan hoe dik wijls oververmoeiing bij laatstgenoemden schuld draagt. De medische wetenschap heeft duidelijk bewezen, j dat de noodzakelijkheid van eene rust op den 7den dag onmiddelijk uit de samenstelling van ons lichaam volgt, zegt Dr. Niemeier, en toont aan, dat er na G dagen een alge.heele verslapping van ons organisme plaats grijpt en plaats hebben moet. De rust op den 7den dag is dus een eisch der natuur, zij is een in stalling Gods. Bekend is ook de weddenschap van twee voerlieden, die den zelfden weg zouden affeggen, de een met, en den ander zonder te rusten op den Zondag. Er waren zes weken toe noodig. In de eerste week kwam natuurlijk laatstgenoemde, welke den Zon dag ook gebruikt had, 12 uur voor; na vier weken wa ren ze beiden even ver, en nazes weken had hij, die zijn paarden des Zondags had laten rusieu, zijn doel be reikt, terwijl de andere vier dagen later met ver moeide en uitgeputte paarden aankwam. Honderden van voorbeelden kunnen hetzelfde aantoouen. We weten dat het Engelsche volk het rijkste volk der wereld is. en de Engelschen zeiven schrijven dat toe aan hun Zondagsrust. In Amerika worden de Engel schen spoediger gezeten burgers dan de Duitschers. De Amerikanen beweren, dat het hiervan komt, dat de Duitscher de eene helft van den Zondag werkt en de ander helft met wereldsche uitspanningen door brengt. Van de 124 spoorwegmaatschappijen in Ame rika doen 64 op den Zondag alle vervoer ophouden en geen van die heeft nog ooit een bankroet gemaakt. Dezer dagen is te Munchen een in aaubouw zijnde huis ingestort, waarbij vijf personen het. leven verloren. Eenige dagen later had hetzelfde ongeluk plaats in een andere straat, met het gevolg dat drie werklieden werden gekwetst. Thans is in een ander gedeelte der stad hetzelfde gebeurd. Bij de verbou wing van twee panden had men, in weerwil der waarschuwingen van deskundigen, een stuk van den ouden muur laten 3taan en nieuw stuk er tegen ge1! metseld. Dinsdag ochtend is het oude stuk bezweke.l en heeft het nieuwe medegesleept, met het gevolg! dat alles instortte, waarna een werkman dood en achl andere gekwetst uit de puinhoopen zijn De toestand in Europa wordt steeds meer inge wikkeld. Men vraagt nog steeds, wat wil Engeland; waartoe dient al die drukte te Woolwich wat moe ten de uitgezondene schepen en troepen gaan doen en zonder dat ook heden op die vragen een stellig antwoord kan gegeven worden komen de dagbladen ons uit geheel anderen hoek een even belangrijk bericht brengen. Het Oostenrijksche ministerie is bijeen geweest om de vraag te overwegen of het oogenblik niet gekomen is om de tot nu toe ge volgde passieve houding te verlaten, en althans een deel van het leger te mobiliseeren, opdat Oosten rijk-Hongarije voor alle mogelijke gebeurtenissen uit een militair oogpunt gereed moge zijn. Graaf Andrassy die ziel en leider der Oostenrijksche politiek, achtte dezen stap noodzakelijk uit een oogpunt van voor zichtigheid. Gebiedsvergrooting zoo zeggen de be richten wenscht de Oostenrijksch-Hongaarsche monachie niet, maar zij kan niet dulden dat een nieuwe orde van zaken zonder here medewerking of tegen hare belangen wordt in 't leven geroepen. Er bestaat, dunkt ons althans, volstrekt geen reden aan de waarheid dezer verklaring te twijfelen. Men is in de conranlen-wereld gewoon alles van verdachte zijde te beschouwen, in alles wordt politiek gezocht. Voor ons is noch Engelands uitzending van schepen en troepen, noch Oostenrijks leger mobilisatie iets meer dan een maatregel van wijze voorzorg. Ook nu nog zijn we verstokt in het geloof aan het localiseerni van den oorlog. Den oorlog, die in de laatste dagen voor de Turken alweder maar rampen bracht; Suleiinau-Pacha is op den weg naar Adrianopel door de Russen ge- sligen, en vermoedelijk heeft ook de nieuwe bevelhebber Reoef-pacha bij Eskisagra eepe nederlaag geleden. Het waren nu vcor zoover we kunnen nagaan wel zulke belangrijke veldslagen niet, maar de gevolgen maken ze toch weder belangrijk, want, nu het Suleiman- pacha niet gelukken mocht de Russen optehouden op hun weg naar Adrianopel, nu ligt die stad te meer voor de vijandelijke legerscharen open. De Turksche strijdmacht is nu letterlijk in tweeën gesneden. Aan de eene (zuidzijde) Adrianopel met eeue sterke bezet ting en aan de noordzijde het hoofdleger der Turken, en daartusschen in staan de Russen, zoo ongelukkige voor de Turken als het maar kan. Men zoekt thans hulp in de verwisseling van regee- ringsperspnen. Mirlhat-pacha, de grootvizier die voor eenige maanden, door nog onopgehelderde oorzaken, gevallen was, de invloedrijkste van Turkije's staatslie den, is op weg naar zijn vaderland, hij wa* te Plom- bières in Frankrijk en verklaarde zich onmiddelijk bereid zich ter beschikking van den Sultan te stellen. Men kan veilig aannemen dat Midhat, eenmaal het roer ter hand genomen, den strijd niet opgeven zal voordat de laatste krachten zijn uitgeput. Voor deze gedachte pleit ook nog het vervangen van den Seik- ul-Islam. Deze vroegere waardigheidsbekleder was een vijand van roekelooze stappen, tegen de ontplooi ing van de groene vaan. zijne verwijdering is ons een teeken te meer dat den krijg tot het uiterste zal worden gevoerd. De eerstvolgende dagen zullen ons waarschijnlijk bezighouden met den strijd om den vesting-vierheek. De Russen trekken daarheen hun ne krachten saam, Roelsjoek zal waarschijnlijk weldra bestorrad worden. De president der Fransche republiek is, belangstel lend gadegeslagen door alle partijen, te Bourges aan gekomen, en beeft daar aan de bevolking eenige al gemeene frases gezegd, die natuurlijk luid toegejuicht werden, daarna heeft hij inspectie over de troepen gehouden, en alles liep rustig en wel af. Zeeuw sche 8 r iv e n. Amice De heer Anet, van wiens gevangenneming ik u een en ander beloofde raedetedeeleu, is te Brussel woonachtig. Daar ik in Nederland, vóór mijn bezoek aan de Synode der Ev. Zendingskerk, reeds van de gevan genneming van Ds. Anet had gelezen, zoo wilde ik in Brussel zijnde, gelijk begrijpelijk is, gaarne dezen vriend en broeder zien en spreken. A Als aan de band van Ds. de Best in den housM der Synodale heeren gebracht, was dan or/" a)gp:/i eerste vraag: Wie is nu Ds. Anet? ójr yeti En al zeer spoedig genoot ik het voor;i'y' h^rn voorgesteld, door hem met handdruk verwelkomd en daarenboven een plaats AJ worden, aan de tafel, waar men gemeqjt (en goed) dineerde. De heer Anet is een man die alg

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2