CHRISTILIJK-lISTORISGII BLAD. X". 186. Zaterdag 28 Juli. 1877. Spoorwegdienst. l) ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Het kan onze lezers bekend zijn dat 170 afgevaar digden van Duitsche spoorwegmaatschappijen de vorige week te 's Hage ter bespreking van hunne belangen bijeenkwamen. Op die vergadering waren ook alle Nederlandsche maatschappijen vertegenwoordigd zoo dat het daar behandelde ook voor ons van belang zou kunnen zijn. Wij hebben dan ook met allen ijver gezocht, om iéts belangrijks omtrent deze vergadering onzen lezers te kunnen mededeelen, en wat wij ge vonden hebben komt hierop neer De afgevaardig den hebben besloten om de gelegenheid, tot het zoe ken van achtergelaten handbagage, door op alle stati ons gelijkluidende formulieren op te hangen, gemakkelijk te maken, en om in de tarieven voor extratreinen, en de verzending van salon-, zieken- en bijzondere goederenwagens verandering te brengen. Dat is, voor zoover ons bekend is, het belangrijkste wat op deze vergadering besproken is. Mager resultaat voorwaar Waren er dan geen andere, geen hoogere belangen te bespreken Hebben dan de commissarissen en ■öestuurders der spoorwegmaatschappijen slechts de roeping or>i zooveel mogelijk geld te verdienen eu de dienst zoo gemakkelijk mogelijk in te richten? Den de besturen der spoorwegmaatschappijen dan nooit eens aan het dienstdoend personeel Waarlijk het zou geen overdaad zijn als in plaats van aan bagage eens aan onze en hunne medemenschen gedacht werd, die eene betrekking hebben „aan 't spoor." De man die als letterkundige van naam, voor eeni- ge dagen in Duitschland overleed, Hacklander, schreef als pendant op „Oom Tom's Negerhut" zijn „Euro- peesch slavenleven" zeker aan enkelen onzer lezers bekend. Hadden we zijn pen we zouden u een tafe reel doen zien, dat meer dan eenig ander u overtui zou, dat onze hedendaagsche slavernij godsdien en zedelijk te gronde doet gaan. Voor baauwach- jrs, machinisten, stokers, conducteurs, stations-be- imbten, kortom voor het geheele trein-personeel ko nen er nooit vrije of uitspannings-dagen. Eens om vier weken hebben ze op hun beurt een zooge- aamd vrijen Zondng, maar bijna altijd moeten zij in- pringen voor een zieke of afwezige, en weken gingen oorbij sinds z'j den laatsten Zondag hadden, die hun iet van 's morgens 5 ure tot 's avonds 11 ure of iter in beslag nam. Het behoeft voorzeker niet dat ieder op zijn beurt bns een uitstapje naar IJ muiden of een tochtje naar Ingeland maken kan, zooals de heeren afgevaardigden, laar zou het zoo onbillijk zijn te verlangen dat al- lans één dag per week voor den werkman overbleef zijn kinderen te zien, om het gezellige huiselijke i te genieten, om eens gerukt te worden uit dat |chinale werk, en eens den blik hooger te slaan dit onderwerp niet eens der bespreking waar op hebben we onwillekeurig gevraagd, na het van de afgevaardigden van zoovele spoor- apijen. ■ten uit ,de vrije school" van mr. de Sa- zullen a. s. week worden voortgezet. Of zou verandering in den toestand onmogelijk zijn Zou de Zondag niet kunnen voorbijgaan zonder dat in ijlende vaart een onafzienbare reeks van extra- treinen, pleizier-treinen, snel-treinen, gewone treinen en goederen-treinen door ouze landouwen vliegen Waarom kan het voorbeeld van Engeland niet worden gevolgd Kunnen wij niet volstaan met die treinen die brieven vervoeren te laten rijden Dan kon mensch en dier rusten naar het gebod. Dan zouden onze spoorwegmaatschappijen toonen liefde te hebben voor hunue ondeihoorigen, en ongetwijfeld zou dat gevoel bij het ambtenaars-personeel door meerdere toewij ding beloond worden. In elk geval aan duizenden zou een weldaad worden bewezen en eerbied worden getoond voor Gods bevel. Het is in den laatsten tijd van zoovele zijden en reeds zoo dikwijls betoogd, dat de maatschappij Zon dags rust behoeft, en wij zullen die betoogen niet herhalen. Gaat op den rustdag eens zien naar die opgewonden, joelende scharen mannen, vrouwen en kinderen, om wier wille het aantal herbergen in de nabijheid uwer stations wordt vermeerderd en vraag dan eens: brengen die welvaart? Zij zondigen en doen zondigen. In het buitenland wint de tegenstand tegen Zondags- arbeid meer en meer veld. Zwitserland bepaalde in eene nieuwe fabriekswet dat alle Zondagsar- beid verboden is Frankrijk verbiedt alle werk op Zondag aan minderjarige vrouwen, en aan jon gens beneden de 16 jaar Engeland wil op Zondag jongens en meisjes beneden de 18 jaar niet zien wer ken de Duitsche wet bepaalde dat niemand tot Zondagsarbeid kan verplicht worden, het bestuur voor de inwendige zending heeft zich tot den rijks kanselier en den Bondsraad gewend ten einde op krachtdadiger bepalingen aan te dringen, ter bescher ming van den Zondagsrust der arbeiders. Moge Ne derland niet het laatst komen in dezen strijd voor een waar en groot volksbelang Van vriend en vijand moet onze natie het ver wijt wel eens hooren, dat we zoo gaarne theologisee- ren, met zooveel voorliefde over diepzinnige vraagstuk ken kibbelen, en in de dingen van het dagelijksche, practische leven steeds achteraan komen. Het zij in dit belang althans zoo niet Laat Aart Admiraal op zijn wijze, 2) de libeiale pers met de groote hulpmiddelen die zij ter harer beschikking heeft op hare wijze, 8) en de christelijke pers ook weder naar de mate haren krachten dit belang ter sprake brengen, en als er dan, 't avond of morgen, nog eens eene vergadering van afgevaardigden van spoorwegmaat schappijen wordt gehouden, dan zullen we hopen dat ook Zondagsrust als punt van behandeling op de agenda zal voorkomen. De behandeling van een ander belang zochten wij mede te vergeefs op de besproken vergadering. De Middelburgsche Courant No. 172 heeft daarop met zoo treffende juistheid gewezen. Het is de onveilig heid van bestel- en passagiersgoederen op de Neder landsche spoortreinen. Ieder die genoodzaakt is veel 2) Stommen over staatkundige en maatschappelijke vraagstukken No. 4. 3) Nieuwe Ilotterd. van 13 Mei en Midd. Cour. van 15 Mei. te reizen of vele goederen te verzenden, weet u zijne, niet altijd aangename, ervaringen, op dat gebied medetedeelen, en bij onderzoek worden de klagers steeds afgescheept met een „dat kan hier niet gebeurd zijn", of een „kunt gij de daders aanwijzen? Nu het spreekt van zelve dat de belanghebben den zijne goederen toch niet afhalen of vergezellen kan. Daar staat men met zijn klachten Zou eene vergadering van 170 mannen bekend met spoorweg- beheer en administratie daar geen raad op weten Zij zouden aan het reizend publiek en aan den han delsstand een grooten dienst hebben bewezen. Maarlaten we niet voorbarig zijn. Het kan zijn dat men ons eene verrassing heeft bereid, en daarom zeer karig in de mededeeling der besluiten is geweest. Middelburg, den 27 Juli 1877. De gemeenteraad van itSirïdclbiiB'g heeft in eene Woensdag gehoudene zitting o. a. besloten tot het rechtens noodzaken van het betalen van het 3e per ceel der gemeente-visscherij verpacht aan J. de Troije, en tot het leggen van trottoirs in de korte Noordstraat (van den hoek lange Noordstraat, tot het Lambreeht- straatje) en in den Kortendelft (van den Dam tot de Bellinkstraat.) Tot gemeente archivaris werd be noemd mr. P. J. van der Feen, en overgelegd werd de rekening der gemeente over 1876, bedragende in ontvang f 278,993,59, in uitgaaf L254,429,92'/2, goed slot f 24,563,66'/2. Een correspondent uit Vlissiugcii schrijft ons De eerste helft dezer week was getuige van veel genot en vreugde. De kinderen van de Zondagschool te Souburg, die steeds in bloei toeneemt, maakten 1. 1. Maandag een prettig toch tie. In elf wagens ge zeten, begeleid door hunne onderwijzers en begunstigd met heerlijk weder, reden zij van Souburg heeu en bezochten Middelburg, Nieuwland en Arnemuiden. Het is te begrijpen, dat de vroolijkste stemming onder hen heerschte. 't Scheen, dat de fraaie streek nu nog mooier was, dat koeien en paarden, gras en boomen nu eeu an dor aanzien hadden dan gewoonlijk. BJij en opgeruimd keerden zij huiswaarts. Den volgenden dag trokken de jongste kinderen der Vlissingsche Zondagschool naar een nabijgelegen weide uit, die welwillend tot speelplaats was afgestaan. Nu en dan wisselde een toespraak of het uitdeelen van eene versnapering het spel af. En dat zulk een leventje den kleinen nog al beviel, was duidelijk te lezen op al de vroolijke gezichtjes, die men overal om zich zag. Grooter was de wandeling, die den volgenden dao- door de overige kinderen dier zondagschool werd ge maakt. Toch ging het vroolijk voort en duurde het niemand te lang. Trommen en vlaggen maakten het prettig. De kinderen van de Zondagschool te Koudekerkc voegden er zich nog bij, en nu kwam een legertje van ongeveer 600 kinderen op de plaats van bestemming aan. Na eerst een prachtigen tuin te hebben doorwandeld, kwamen zij op de groole weide, die in alle opzichten uitmuntend geschikt was en toebehoorde aan den heer de Bruin van Melis- en Mariekerke die zoo vriendelijk geweest was om het jonge volkje toe te staan, op zijn buiten „Der Boede" te komen stoeien en dartelen, en daardoor toonde een hart te hebben ook voor d i t werk der liefde, en te weten dat wij het kleine zoomin als de kleinen mogen verachten, want „uit den mond der kinderen hebt zelfs Gij, o Heer U lof toebereid!" In een grooten kring vleiden zich allen weldra op

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1