i GEMENGDE BERICHTEN. terecht J.icoba van Loud 25 jaren, boereuarbcidster te Zaamslag in Zeeland, onder beschuldiging van het kind van het mannelijk geslacht, waarvan zij op den 28n Maart van dit jaar was bevallen, te hebben om 't leven gebracht. Uit de hieromtrent door besch. afgelegde bekentenis bleek, dat zij reeds van de beginne at, toen zij bespeurde dat zij zwan ger was, het voornemen had opgevat., om het kind, dat zij ter wereld zou brengen, uit de voeten te ma ken. Reeds belast met de zorg van een kind dat zij voor drie jaren het leven geschonken had en boven dien voor haar moeder, had zij niet geweten wat te beginnen en daardoor dit wanhopig en onraenschelijk besluit opgeval. De gelegenheid was baar voor de volvoering daarvan in zekeren zin gunstig. Op bo- vengemelden datuin bevond zij zich bij de bakkeet tot haar woning behoorende, toen zij plotseling en, zoo als zij opgaf, zonder voorafgaande pijnen, moeder werd. Het kind, dat op den grond gevallen was, en waarvan zij de eerste schreitoonen hoorde, \atte zij in den hals met het doel om het te worgen. Vreezende dat dit haar mislukte, gaf zij het daarna wie huivert niet bij de gedachte er aan een trap met den voet op het hoofdje en de borst, zoodat. de schedel bijna geheel verpletterd werd, en begroef ver volgens het lijkje, in een blaauwe schort geknoopt, in een put onder een tegel in den vloer van de bakkeet.. Niemand was van deze onmenschelijke daad getuige geweest, maar al spoedig gingeu er allerlei geruchten in iiet dorp rond, toen men bemerkte dat besch. in haar figuur aanmerkelijk veranderd was. Die geruch ten kwamen ook ter oore van den brigadier der mare chaussee te Axel, die een ouderzoek instelde, dat tot de ontdekking der waarheid leidde, daar de besch. onmiddelijk een volledige bekentenis aflegde, die door haar ook Vrijdag ter terechtzitting werd herhaald. Het geneeskundig onderzoek, dat bij den aanvang der in- siructie plaats had, leverde wel het bewijs, dat op het kind uitwendig geweld gepleegd was, doch niet dat het vóór de geweldpleging geleefd eu geademd' had. Voornamelijk was daarvan oorzaak, dat het lijk je destijds reeds in zeer ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde. Behalve de twee doctoren, die als deskundigen werden gehoord en zich aan het door hen in bovengemeldeu zin opmaakte visum repertum refereerden, was slechts een getuige gedag vaard, die een verklaring aflegde, betrekking hebben de. op de verandering van figuur, die besch. destijds had ondergaan. Adv.-gen. inr. Gregory, het O. M. waarnemende, ving zijn requistoir aan met er op ?e wijzen dat een van de gelukkigste bepalingen der wet van 1854 was, dat voor kindermoord, door de onge huwde moeder voor Je eerste maal gepleegd, de dood straf was afgeschaft. xMeermalen toch verdienden zij die zich daarvan schuldig hadden gemaakt, meer me delijden dan straf. Maar hier, ofschoon de besch. thans als T wave in tranen wegsmolt, toch verdien de zij, dat de. wet in al haar gestrenhcid werd toe gepast voor de wreede, onmenschelijke wijze waarop, zij, die reeds moeder was, het kind, waarvan zij nu het laatst was bevallen, had om 't leven gebracht. En zij had dit niet gedaan in een oogeublik van ra deloosheid, neen, duidelijk was bet. gebleken, dat zij het plan reeds lang koesterde dat hier praemedatie was. En 11a het kind op zeer wreede wijze te heb ben vermoord, getrapt., had zij het koelbloedig in de bakkeet begraven. Al deze omstandigheden noopte spr. de gewone straf voor deze besch. te requireren eu niet de toepassing van verzachtende omstandighe den. En wat nu het bewijs der feiten betreft, spr. erkende, dat de aanwijzingen, waardoor de bekentenis werd versterkt, niet vele en niet zeer sterke zijn. Doch het Hof moest niet vergeten, dat men hier eenc zeer nauwkeurige en gedetailleerde bekentenis had. De vraag, waaromtrent de deskundigen geen beslist ant woord konden geven, of het kind voldragen was, geldt evenwel als die omtrent de levensvatbaarheid als criierum voor dc wet. 1 leeft het kind geleefd? dit is de groote eu eeuige vraag en die meende spr. bevestigend t,e kunnen beantwoorden, door de aanwij zing dat het kind, toen hot. op den grond lag, ge schreeuwd heeft. Op deze en andere gronden nam adv.-gen. requitoir tot schuldig verklaring en veroor- diug van de besch. tot, 5 jaren tuchthuisstraf. Als verdediger was aan aan besch. toegevoegd adv, mr. G. Wt'.ewaall. De heeren uit dc TavisawvAJil doen van zich spreken. Men weet dat de diilomaten Jorissen en Krüger verzocht hadden in hunne functïëu weer te keere.n, daar zij wel onder het Engelsch bestuur gaarne dienen wilden dat zij, na het korte «'ge dane zaken nemen geen keer" van de Engelsche mi nisters, zijn gaan onderhandelen over eene geschikte overdracht, en nu wordt het geval nog gekker. Men zegt dat de diplomaat Jorissen, spoorloos verdwenen is, althans zijn adres is nergens te vinden. Zoomin prof. Vrecde als eenige heeren te Amster dam' en Rotterdam schijnen nog afgeschrikt door 'ezc ongelukkige verdedigers en verdediging, want Professor G. W. Vreede, te Utrecht schrijft, in het U. D. o. a. //Onze pogingen zijn te Londen tot dus verre nog niet zoo geheel 'jdel en onvruchtbaar ge weest een lid der oppositie, die zich bepaald als spreker tcgcai de iiilijviug dea* Ti*nus?a:il heeft doen inschrijven, en die reeds bij bet debat over dc tweede lezing der confederatie-bill het woord heeft gevoerd, drong er nog gister schriftelijk op aan, dat men hier te lande moest voortgaan, protesten en adhaesiën in te zenden omdat de zaak der Zuid-Afri- kaansche Republiek nog niet hopeloos staat." 22 hee ren te Amsterdam en Rotterdam treden nu met een nieuw adres op. Merk, Jlcliool m Yearling. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Wouterswoude li. A. G. Lülge N. den Berg. Nijkerk van Grielliuyzen Overschie. Hilversum J Elspeet G. Boit Oudekerk. Beroepen tot predikant bij de 0. G. G. te Worraeerveer A. v. d. Zande Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij dp N. H. G. te Monnikendam J. Langhorst Loilum. Zuileehein J. v. d. Werf Kesteren. Oudewater G. v. Dorssen Leksraond. Iieaure L. Schelle De zittingen van de Algeraeene synode der Ned. hervormde kerk zijn den 18en Juli geopend. Op een bezwaarschrift van dr. Roodhuyzen tegen de benoeming van ds. K. F. Creutzberg is afwijzend beschikt en de synode heeft tot toelating van den lieer Creutzberg besloten. Tot voorzitter is benoemd ds. G-. Molenkamptot vice-president, ds. J. C. Verhoeff, en tot diens plaats vervanger ds. J. Douwes. i. Zaterdag is met goed gevolg van de werf der ko ninklijke maatschappij //de Schelde" te Vlissingen te water gelaten een ijzeren transport-schoenerschip, voor rekening van het rijk gebouwd. Zaterdag morgen arriveerden uit Engeland per mailboot, „de Stad Vlissingen" 137 passagiers. Breidt zich aldus het verveer van reizigers snel uit, ook over dat van goederen, moge dit niet zoo snel toe nemen, heeft men reden zich te verheugeu, daar het vaak gebeurt, dat men niet alle goederen tegelijk kan medenemen. V. C. Ongeveer 300 polderwerkers zijn bezig met de bedijking der schorren onder Krabbendijke. Daar waar kort geleden eene kale uitgestrekheid was ver wacht men dit jaar nog een bezaaiden polder te zien. Bij de gemeenteraadverkiezing te Ooststelling werf liet zich een 92jarig man de trap van het Raadhuis op- en afdragen om zijn stem uit te brengen. Te Roermond hebben van de 665 kiesgerech tigden voor den Gemeenteraad 646 kiezers van hun recht gebruik gemaakt. De vermaning aan de dier bare parochianen heeft dus geholpen. Een antiek kastje (zeventiende eeuw) met zil ver beslag en schilderwerken door Frarpois en Domi nique Frank, heeft gister bij veiling in de Brakke Grond te Amsterdam opgebracht ongeveer f 4000. Het was afkomstig uit de verzameling van wijlen mevrouw Usellino en is voor Haarlemscke rekening aangekocht. Een stuk aan Holbein toegeschreven gold f 3000. Eene uiterst besmettelijke, doch niet gevaarlijke ziekte, namelijk het mondzeer, is onder het garnizoen te Borgen op Zoom uitgebroken. De eerste verschijn selen deden zich bij de huzaren voor, maar sedert een paar dagen zijn ook zeer vele infanteristen er mede. behebt. Tweemaal 's weeks moeien de man schappen zich in het hospitaal bevinden, teneinde ge neeskundig te worden onderzocht. Volgens de Maasbode zou te Rotterdam bij de cellulaire gevangenis een werkinrichting worden ge bouwd voor hen, die uit de gevangenis ontslagen zijn. Als oorzaak hiervan wordt opgegeven de moei lijkheid voor ontslagen misdadigers om aan den ar beid te komen, waardoor zij al vaak in de verleiding worden gebracht om opnieuw tot diefstal hun toe vlucht. Ie nemen. Overigens zou men hun slecli:s voorloopig werk verschaffen en wel tot zij dit elders gevonden hebben. In een wierde (terp) bij Heruin (in Groningen) zijn dezer dagen gevonden menschengeraamten, het overblijfsel van een ouden put, bolvormige steenpn (schijven), enz. In de Hervorming komt de volgende adverten tie voor Een gevestigd Godsdienst-onderwijzer van de moderne richting, zon gaarne tot predikant wen- schen opgeleid te worden. Wie zijner geestverwanten zou hem daarin behulpzaam willen zijn Franco brie ven onder 't motto «steeds hooger" Bureau van dit Blad. Dc modernen, i^e altoos zooveel af te keuren hebben in hetgeen orthodoxen uit eigen zak doeip, predikanten te vormen en op te leiden, wordenj in de gelegenheid gesteld, om, als er nergens beurs te vinden is voor dien godsdier.st-onderwij, zelf in den zak te tasten. Zij kunnen den man, wit wenschen thans niet verder strekken dan tot het amer van predikant, „steeds hooger" voorthelpen om dj. graad van theol. doctor te behalen. f Eenige Heldersche vleiterlieden hebben wau. schijnlijk eene goede vangst gedaan. Zij hebben het Noordsche driemastschip Oregon, dat in de Noorder- haaks verzeild geraakt is en door de bemanning ver-' laten werd, weten te bereiken en konden het, toen het inmiddels vlot was geraakt, als „verlaten" in bezit nemen. De Oregon is een groot, prachtig schip. Het spreekwoord „een goede buur is beter dan verre vrienden," werd eergisteren op de volgende wijze bewaarheid. Op den O. Z. Voorburgwal bij de Arm steeg te Amsterdam woonde in een kelder een arm zalig gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinde ren. De man wordt sedert eenige dagen in het gasthuis verpleegd. Een kwestie met den huisheer was oorzaak, dat eergisteren hun armoedig boeltje op straat werd gezet. Daar stond men zonder geld, zonder woning. Een der buren heeft gehoord, dat. in de Jonkerstraat een kamertje te huur was voor 85 cent per week. Maar vier weken huur moest vooruit voldaan, en dat zonder een cent geld. Een besluit is spoedig genomeneen collecte in den om trek wordt door een der bewoners van de Armsteeg, gehouden en wel met gunstigen uitslag ruim f 14; werd opgehaald. Thans is men geholpen. Een paa buurjongens laden den boel spoedig op een kar, d^. huur kan betaald worden, en de vrouw krijgt nog! eenig geld om voorloopig in haren nood te voorzien] Op de Ütreelitsche kermis deed zich VrijdafJ avond een vermakelijk incident voor. Eenige studenf ten hadden de aardigheid in een landauer me;f twee paarden gezeten, te midden over het Vreebur S langs tenten en kramen door het kermishoudend p 7 bliek te rijden. De Policie, die hieraan een einde wilt maken, greep de paarden en gelastte uit te stijgt M1 doch zonder gevolg. Na kort beraad werden daar.\n. de paarden uitgespannen en van het plein gevoeré'' Onze jongelui bleven echter rustig in hun rijtuig zitten, en daar dit de passage nog al belemmerde.' sloegen eeu tiental polïtie-agenten de handen aan Int werk en trokken het rijtuig onder luid gejuich d< menigte eveneens van het kermisplein. De heeren li ten nu hunne paarden weder voorspannen en reden het kermisplein weer op. Na eecigen tijd we'. den zij opnieuw door de Policie gegrepen cri nu hfj haalde zich wat kort te voren was geschied paarden werden uitgespannen eu nu voorgoed wegA leid en het rijtuig met de jongelui er in, weder d~ policie-agenten, tusschen de juichende «nenschenmr voortgetrokken tot voor het hotel Bellevue. T~ lieten de jongelui, die volstrekt geen haast schene" hebben, liet eene flesch wijn brengen en dron~ die in het rijtuig uit. Zij beweerden met rijtuig te gekomen en z;ch ook alleen op dezelfde wijzi- zullen verwijderen. Een inspecteur van policie best), daarop eene vigilante en verzocht de heeren daa_ gebruik te maken. Deze beleefdheid werd niet ya hand gewezen en zij stegen, buigende en dank' voor de „heusche behandeling," uit hun landaueir/ de vigilante. "n H BUITENLAND. li De geduchte omkeer die in den oorlogstoesta de laatste week is gekomen, heeft al de aai'/> 'I afgeleid van elke tijding die uit het buiienlan,, J ons komt. Zelfs het brricht dat de Fransche v< zingen op 14 October, na den koren- en wijn zullen nlaats hebben is niet in staat om mei een onverschillig „zoo" te ontlokken. En voorwaar het. is geen wonder. Op he' oogenbiik waarop de halve wereld zich verdi- gissingen om het groote plobeem van dezen- optelossen, n. 1. het f uceeren van den Balkan, i'i de Russische generaal Gourko zijn klein detae"" bijeen, verdeelt ze in drieën, laadt de hoogst i behoeften op pakpaarden en ezels, en zoekt, 4.4*1 door het nachtelijk duister, eene opening, voor wagens, hem door de Bulgaren gew trekt er door. Daar staat hij met de gej' bergketen in den rug slechts met 15000 man8' melië eu den vijand voor zich. Op de hij gevolgd door versterkingen de bevelheDL het leger ten noorden van den Balkan wist, voornemen, en zond zijn troepen door een bergpas ten westen, en zoo kwam het Tur'ó tusschen twee vuren. Natuurlijk dat zodA leger als te Konstantinopel de schrik al$* Eerst den ücnau over, en nu Turku, sterke verdedigingslinie bezweken/ klaarbare, onverantwoordelijke I al te erg. Men zocht nu door^ ijling bijeen te vergaderen wat 5.f;|

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2