C H RIS T E L IJ K-HIS10 HIS C H BLAD. Donderdag 19 Juli. J877. ZUID eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- jnd ten 8 nre, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDINGr te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 0 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. ONZE CAN DID A AT. VII. plaatsen dit artikel eerst nu, omdat in ons 160 de -Gemeenteraads-verkiezing aan de orde s, en wij niet voor de tweede maal ons Wekelijksch erzicht der Chr. Pers wilden achterwege hoiftlen. In ons vorig artikel wezen we op de par- der liberale" pers. De Middelb. mrant, zeiden we, deed alles wat zij kon om n heer Wolbers in de schatting harer lezers doen dalen, de Goessche Courant daarente- n, deed haar best om Ds. A. van Schelven hekelen, zonder dat haar in onzen candidaat is verkeerds was in 't oog gevallen. In ons nummer van 10 Juli maakten wij ze opmerking omtrent de Goessche, maar ar kwam in het hare van 12 Juli wat los Als waardige nanicht der gauzen, die 390 v. Chr. het kapitool te Rome door haar snater hebben gered, komt nu de Goessche (het wapen boven die Couraut) hare stem rlieffen tot redding der liberale" partij. De nneinsche ganzen snaterden in tijds; zij wa ook misschien niet 64 jaar oud zoo als Goessche, die eerst begint leven te maken 3 zij door Het Zuiden, zes- dagen na het zen- ngsfeest, wordt wakker gemaakt. Wolbers moet nu eenmaal worden afgekeurd, worden daartoe nog meer liberale" K1 m te hulp geroepen, oe meer hoe beter. 3ht de liberale" pers het ivoodig hem te het bewijst dat hij haar in den weg het bewijst dat zijne beginselen, die hij lidelijk genoeg uitsprak om door de liberale" »orders verstaan te worden, juist dc .ware Hij behoort tot de »lastige lui" die maar moesten, om den liberalen" pleizier doen. iïs hij niet genoeg redenaar naar den zin vittende vijanden, waarom hebben zij altoos den redenaar Kuijper afgekeurd Is hij geen historie-kenner (hij is nog uit in tijd toen men nog geen neutrale, historie uitgevonden) waarom heeft men dan 'grooten historicus Groen van Prinsterer t gewaardeerd, naar diens raad nooit ge- te rd nconsequentie, van 't begin tot het einde r redevoering, wordt den heer Wolbers aste gelegd, blijft dan de Goessche zich zoo gelijk, als zij wil dat eene eenvoudige een woord van bemoediging ontvange, tevens in die zelfde rede, van minder half uur, de weg worde aangewezen, ot uitvoering van de in ons land ormingen Hij heeft zich te snel van zijne taak ge kweten. Was het hem dan vergund langer te spreken Moest hij, een eenigzins afgerond geheel willende geven ook zeggen waarde hoorders, als- wij het beleven, de rest een ander jaar De staatkunde der liberalen omvat, zegt men, de punten, die door Wolbers worden voorge staan, hij wil eene andere staatkunde met het zelfde program der liberalen. Als hij u zoo nabij komt, liberale" heeren, waarom staat gij hem dan tegen? 't Is juist om die staatkunde. Hij wil de Vruchten van den boom. Gij smakt er naar met de lippen, maar wilt den boom, den godsdienst, niet in uwen tuin plauten. Flink noemt ge Wolbers niet, hij zegt U niet welken godsdienst hij verlangt, en hoe hij dien in toepassing brengen wil. Het is de godsdienst ons door den Bijbel geleerd, het Evangelie, dat door den minister uit onze Overzeesche Bezittingen wordt geweerd, de ge rechtigheid, die een volk verhoogt. Dat heeft hij toch gezegd. Het zou heel wat tijd kos ten om aan een liberaal" correspondent te leeren hoe die godsdienst toe te passen. Wat leerden de Sadduceën uit den mond des Hei- lands zei ven Wolbers wordt spottend voorges^ld als de gepersonificeerde belangeloosheid. Zijn ar beid voor de vrijverklaring der slaven in Su riname heeft hem veel geld gekost; duizenden heeft hij besteed om met zijn weekblad, De Werkmansvriend, den strijd tegen de sociaal democraten te voeren, den strijd voor de tijde lijke en geestelijke belangen van den werkenden stand in ons vaderland. Menig broodschrijver zal jaren lang van uit de hoogte den staf kun nen breken over edele mannen, eer hij zooveel gewonnen heeft als Wolbers door zijn schrij ven en strijden heeft opgeofferd. Middelburg-, den 18 Juli 1877. Nadat «1c Ücbzcb* cbb «1c Bicizeriai vasa ESs»aziBië het merkwaardige in de hoofdstad en te Scheveningen hadden bezocht en een uitstapje naar Delft gemaakt hebben is hun vertrek van 's Graven- hage op heden bepaald. Na eenige oogenblikken te Utrecht vertoefd te hebben is de reis naar Amster dam om, van daar binnen kortentijd naar Duitschland te vertrekken. Pi'iaas Atfoeri vasa PaMiisesa is te Schevenin gen aangekomen om daar met zijn geziu gedurende dezen zomer verblijf te houden. De uitslag van de verkiezing voor den gemeenteraad te iTJSideleihiFi'g is geweest dat al de aftredende leden herkozen zijn, de heer J. Luteijn met 377 stera men, mr. A. J. van Eekelen met 36.4, mr. W. A. van Hoek met 367, .nr. A. P. Snouck Ilurgronje met 359, mr. P. Roetert Tak met 308 en de heer D. Jeras met 358 stemmen. Voorts verkregen de heeren G. Alberts 78, J. van den Thoorn 59, W. J. J. Koole 57, B. Meijlink 51, C. Verhage 46, mr. F. M. C. van Deinse 45, J. M. van Ditmars 44 en P. Loois 42 stemmen. Op mr. E. P. Schorer waren voorts uitgebracht 16, op de heer L. W. Roelse 8 en op mr. Reigersberg Versluijs 5 stemmen, terwijl nog eenige heeren 3 of minder stemmen verkregen. Uitslag der stemming voor den gemeenteraad var. vlissidgeu. Wit Briefje. Ingeleverd231. Van onwaarde1. Volstrekte meerderheid 116. Hiervan bekwamen de volgende heeren het volgen de aantal stemmen Th. van Uije'Pieterse 158 aftr. lid. J. J. G. Hector 153 n W. de Kruijff148 J. G. Hector120 A. C. Ruighart 109 Nieuw lid. J. P. Laernces 99 aftr. lid. Herstemming tussehen de twee laastgenoemden. Groen stembriefje. Ingeleverd229 van onwaarde2 Blanco volstrekte meerderheid 114 Hiervan verkregen de heeren Dr. J. van der Beke Callenfels 109. W. C. Van Duuren Dutilh 76. terwijl de andere stemmen over verschillende per sonen verdeeld waren. Herstemming tussehen bovengenoemden. Uitslag der stemming voor den gemeenteraad te Domburg, Uitgebracht 49 geldige stemmen. H. Bassenier 25, J. Mosselman 23, C. H. Elout, Burg., 23, Jan de Pagtsr 14, H. A. Bogaert 10, B. Verhage 7, en drie personen 1 stem. HerstPinraing tussehen de heeren J. Mosselman en C. H. Elout, Burg. Te CAoes zfjn tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren J. A. Bevier de Fouw met 133 stemmen, en jhr. L. C. van der Feltz met 132 stem men. G. van der Hoek met 131 stemmen Herkozen zijn de heeren: B. den Boer met 177, jhr. M. J. de Marees van Swinderen met 139 stemmen, en W. F. Busing met 159 stemmen. De heeren Steketee en A. Sterk verkregen 88 en 98 stemmen. De heer J. van de Velde 73 stemmen. Ingeleverd waren 251 geldige stemmen. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Oosibairg zijn ingeleverd 72 biljetten allen geldig, en zijn gekozen de heeren M. Luteijn Mazure met 53 en Iz. Risseeuw met 42 stemmen. Maandag 16 dezer had te BSeSiNiaacSieBMeiit de herstemming plaats (voor een lid van den gemeente raad) tussehen Iz. Risseenw Iz. en A. Scheerens. Ge kozen is laatstgenoemde met 16 stemmen. Eerstge noemde verkreeg 8. Uit Xeeïasad wordt aan het U. D. het volgende geschreven Het verslag van het ve-handelde in de laatste zit ting der Staten van Zeeland bevat slechts weinig be langrijks, hoewel het weder het bewijs levert, dat zij niet terugdeinzen voor de uitgave van gelden ter be vordering van de algemeene welvaart der provincie. In 1842 besloten de Staten van Zeeland voor het eerst gelden beschikbaar te stellen tot verbetering van wegentoen alleen in het 4e en 5e distrikt in 1850 werd de maatregel op geheel de provincie toegepast en begon men met f 100.000 voor rente- looze voorschotten beschikbaar te stellen aan gemeen ten ter verbetering van wegen. Dat bedrag klom sukcessievelijk tot 1 millioen gulden. Daarvoor zijn bijna in alle streken der provincie

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1