ÏU\% ^rhool en icirdiitg. GEMENGDE BERICHTEN. ic, BUITENLAND. stichting, werd daarop een onderzoek ingesteld over het geheele net der Staatsspoorwegen. De heer Donders verwacht als resultaat van dit onderzeek, dat onge- schikten zullen worden verwijderd en dat bouwstoffen zullen verkregen worden voor het ontwerpen van een keurings-reglement, waaavan de directeur vertrouwt dat het voor onze spoorwegen zal worden ingevoerd. De finantiële uitkomsten der stichting waren be vredigend; het verplegingsfonds ontving f 12561.4172, waaronder f5989.05 aan verpleegden. De uitgaven bedroegen f11618.47. Hoewel het kapitaal-fonds niet zeer toeneemt werden 56 nieuwe beguustigers gewonnen. Ten slotte brengt het verslag hulde aan de nage dachtenis van wijlen den heer A. B. van der Vies, secretaris der Amsterdamsche commissie, terwijl herinnerd wordt dat den heer J. J. Cremer te 's Gra- venhage ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijks feest een klein bewijs van dankbare waardering werd aangeboden, voor de belanglooze wijze, waarop hij steeds zijn zeldzaam talent aan de stichting had dienstbaar gemaakt. Reuter heeft oen telegram uit Singapora ontvangen, dat wel eenige nadere aanduiding of bevestiging be hoeft. Volgens dat bericht zou de expeditie tegen de opgestane hoofden op Ternate (in de Molnkken) tot uitslag hebben gehad dat 60 prauwen genomen zijn, Rjatti verwoest is met twee kampongs. De Staatsct. deelt de algemeene bepalingen mede, betreffende onderzoek en controle van kunst en han delsmeststoffen aan het Proefstation der HUjiiS-Lisid- hoaBU'sclkool te Wageningen. Daarin komt o. a. het volgende voor De onderzoekingen van meststoffen door het Proef station zijn tweeërleionderzoekingen voor openbare en onderzoekingen voor private controle. Bij onderzoekingen voor /openbare controle" wor den zekere hieronder te vermelden voorwaarden ge steld, terwijl in bepaalde gevallen de uitkomsten orden openbaar gemaakt Bij //private coutröle" wordt het onderzoek alleen gedaan in het belang van den inzender der monsters en worden de uitkomsten van het onderzoek niet openbaar gemaakt. De openbare controle zal in het beginsel slechts worden toegepast ep artikelen welke reeds aan den landbouwer verkocht en geleverd zijn. Zij zal voorts uitsluiteud artikelen gelden, bij wel ker levering een percentsgewijs gehalte aan stikstof, phosphorzuur, kali enz. is geguarandeerd. Met inachtneming van die beperking, zal van den 15den September af, tot wederopzeggens toe, iedere landbouwer in Nederland liet recht hebben, de door hem gekochte meststoffen ter controle van deugdelijk heid aan het proefstation tot onderzoek in te zenden. Welke meststoffen voor de controle vatbaar zijn en alle verdere bepalingen zijn vermeld in de Staatsct. van 15 en 16 dezer. I»e Ti-aeisvaal Indertijd is het ons lamelijk euvel geduid, dat we van de staatsmanswijsheid des Iieeren Burgers en consorten niet te besten dunk hadden. De Leidsche professoren achtten zich zelfs geroepen, openlijk de loftrompet op te steken over Burgers loyauteit. En wat lioorcn wc nu uit Engeland Niets meer of minder, dan dat de heeren Jorissen en Kruger, die kwansuis iu Downing-street tegen de inlijving van den Transvaal kwamen protcsteeren, voor hun vertrek aan Shepstone verzochten, of hij hun staatsambt zoolang open woir houden, want dat ze bij hun terugkomst volgaarne onder hem dienen wilden. Lord Carnavon heeft deze fiere diplomaten dan ook naar verdienste het zwijgen opgelegd, en toen hij elk woord over een protest afsneed, leenden deze heeren er zich goedschiks toe. om voorts over regeling van den ingelijfden staat te spreken. Natuurlijk dat men iu het Lagerhuis met deze moderne patronen der Transvnalsche onafhankelijkheid duchtig den draak stak. (De Standaard.) Ber. tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Oosthem II. 0. Gravenmcijcr Onstwedde. Almelo Huigors v. d. UoelT Barchem Zuilecliem XT. v. (I. Werll Kesteren. N ïeuwaal Bed. voor hei ber. tot pred. bij de N. II. Leersum Guldcnarili Candidaat. Aangen. het ber. tot pred bij de N. H. G. Aalburg Griclliuyzeil Goudriaan. Woubrugge A. Klcii; Aduard. Ber. tot pred. bij dc C. G. G. te Bronsema Wapenveld. Th. Eggenslein Antwerpen. G. te De te Kampen voor het theologisch-examen geslaagde Candida ten zijude hh. G. Goris, B. B. van den Hoorn, J. J. Impeta, W. Lubach, J. Offringa, A. van der Veen, J. Vonk, W. Wolsink en A. van der Zande. Afgewezen geen. De heer J. de Vos van Middelburg is tot deur waarder bij het Kantongerecht te Goes benoemd. Zaterdagmorgen arriveerde te Vlissingen de mail boot //de stad Middelburg" met 114 passagiers, het hoogste cijfer dat tot heden is bereikt. Bij Stavenisse is Zaterdag de aak van schipper Dombeek, met kolen geladen, gezonken. Te Zierikzee is een liberale kiesvereeniging op gericht. In de Zierikzeesche Nieuwsbode worden bij advertentie twee leden voor den gemeenteraad van 'Bruinisse aanbevolen, met de volgende drangrede z/Het is van het hoogste belang mannen te kiezen, die met het oog op de Kerkelijke Kwestiën vast beraden zijn, en de belangen der gemeente kennen." Eenige gemeenten in Zuid-Beveland werden j. 1. Woensdag door den Commissaris des Konings in Zeeland bezocht. Op de dezer dagen te Zaamslag gehoudene vee markt was ook een stier, toebehoorende aan den landbouwer Jacobus Dieleraau, die nog slechts twee jaren tellende al de overigen in zwaarte overtrof. Gister Zondagmiddag werd 's Gravenpolder in opschudding gebracht door een persoon uit Nisse, den schaapherder A. Goud die, zwaar geboeid en geleid door den brigadier-majoor der rijks-veldwacht te Heiukenszaud en den gemeente-veldwachter te Nisse, door dat dorp naar de gevangenis te Goes werd getransporteerd. Naar wij vernemen wordt hij beschuldigd van poging tot moord op ziju meisje, met wie hij eerstdaags zou trouwen, door haar te willen verdrinken. Bedoelde persoon staat algemeen als «tot alles in staat" bekend. Zoomin te Amsterdam als te Middelburg geeft het Auti-dienstvervangings-bond veel teekenen van leven. Slechts 50 leden kwamen in de hoofdstad van ons land ter vergadering op. De Hindelooper Kamer trekt op de Historische tentoonstelling te Leeuwarden de meeste aandacht. Door de Nederlandsche commissie voor de internati onale tentoonstelling te Parijs worden pogingen ge daan, om die Kamer in haar geheel daarheen overte- brengen. Onze lezers herinneren zich misschien dat voor eenige maanden een wetsontwerp is aangenomen, waarbij bepaald werd dat met 1 Juli, in plaats van koperen, bronzen munt in circulatie zou komen. Of welhaast uitvoering aan dit besluit zal worden ge geven Wij zagen tot heden niet een enkel stuk bronzen pasmunt. Van de hand van mevr. Elise Calcar zal eeue levensschets vaii onze overledene Koningin, het licht zien. Zt K. H. prins Hendrik zal, naar de N. R. Ct. verneemt, Woensdag a. s. onder streng incog- j nito de herdenking van het honderdjarig bestaan der Maatschappij van nijverheid met Hdz. tegenwoordig- heip vereeren, Terwijl de keizer van Brazilië Nederland komt bezoeken, is de volgende bijzonderheid niet onaardig. Dom Pedro schijnt een afkeer te hebben van witte dassen. Toen hij te Londen vertoefde, verscheen hij op alle concerten, bals, zelfs op alle oflicieele partijen met een zwarte das. De huissiers en de ceremonie meester verkeerden in een groote onrast. Zij durfden geen aanmerking maken, en de keizer lette trouwens niet op 't geeu men omtrent dezen eisch der etikette durfde te kennen geven. De goeverneurs en bewaar ders der museums heeft hij niet, minder bezwaard. Hij kwam gewoonlijk zoo vroeg, dat die heeren nog in de veeren rustten. Als de aanhechting van de Transvaal be sproken zal worden in het Parlement, zal de heer Gladstone het woord voeren. Hij heeft de an nexatie reeds veroordeeld en schijnt zich op de dege lijke wijze op de hoogte te willen stellen van de omstandigheden hij heeft een onderhoud gehad met de heeren Kruger en Jorissen. De bisschop van Maintz een der bekende hoof den van het ultraraontanisme in Duitfchland is over leden. Baron von Ketteler was lid van den Rijksdag. I Dezer dagen heeft men te Berlijn proefnemin- I gen gedaan met een //rijwerktuig." De ruiter, die, j als het ware te paard op het werktuig zit, maakt de I bewegingen alsof hij wop zijn Engelsch" te paard reed. J Door de drukking, welke het lichaam daarbij uitoefent, worden raderen iu beweging gebracht. Het gewicht van dergelijk werktuig is ongeveer 176 pond. Hoezeer voor algemeen gebruik het raderwerk nog wat te saamgesteld is, beantwoordt het reeds aan vele ver- eischten. Het besturen van het werktuig is zeer ge makkelijk elke beweging, groot en klein, laat zie, daarmee beschrijven en het kost niet de geringst moete om het te doen wenden, zonder van de plaat te komen. Een Noord-Amerikaansche entomoloog, d< heer Riley, heeft deo Colorado-kever bestudeerd. On der de mededeelingen door hem deswege openbaa.1 gemaakt, wordt het volgende zeer opmerkelijke feii vermeldde Colorado-kever heeft, naar gelang over verschillende luchtstreken verspreid is geraakl veranderingen van kleur en kenteekenen ondergaan, zoodat de afbeeldingen, welke oorspronkelijk juist en nauwkeurig waren, thans niet altijd als zoodanig mo gen worden beschouwd. Naarmate hij is versprei^ geraakt, heeft hij het getal zijner voedingsmiddele3 ve-meerderd, zoodat hij zich hoofdzakelijk, maar nie^ uitsluitend bepaalt tot het loof van den aardappel en den knol, maar bij ontstentenis daarvan vele andere planten aantast. Iu het Zuiden van de Vereenigde Staten geschiedt zijn verbreiding langzaam; de reden daarvan moet gedeeltelijk worden gezocht in de geringe uitbreiding aldaar gegeven aan de aardappelteelt, maar voor namelijk aan de hoogere temperatuur welke daar- heerscht. De Colorado-kever is een insect, hetwelk, in gematigde en koudere landen tehuis* behoortwaar de thermometer ia het warme jaargetijde gewoonlijk- tot 34o celcius stijgt, kan hij niet leven. In koudere oorden verdraagt hij de koudere winters; i wellicht wordt het aantal geslachten, welke elkander- onder gunstiger omstandigheden snel opvolgden,» daarbij eeuigermate verminderd. 1 k Met betrekking tot de veranderde kleur en ken-i, teekeuen van den Colorado-kever, teekent de heer- Riley nog aan, dat in J owa en in Wisconsin eene j variëteit voorkomt, welke eer wit dan geel mag, worden geheeten eu die slechts de helft der groote- van de Dorvghora eu decernlineata, den gewonen s Colorado-kever verkrijgt. Neen! kiuust van Adam! wacht niets anders dan veriuoniug: Van vrijheid, orde of rust, tot dat die Vredenkoniiig Komt heersclien over de aard, in wien de hemel juicht, Eu voor wien al wat leeft eenmaal de knieen buigt Keen wacht Euroop geen heil van waapnen of verbonden Uw moederschoot heeft nog den vuurberg niet verslonden, Wiens ingewand van 't zaad des epstands wnclt en blaakt En, schoon het ook niet steeds de lavavloeden braakt, Zijn gisting toch verraadt in trilling, rook en steenen Die 't oprispt! Zij de kryg der volkeren verdwenen Dc kiem word niet gesmoord, maar kruipt en woelt, in 't rond, En dreigt als tijdgeest meer, dan ze ooit als krijg bestondj| Zoo zong da Costa, reeds in 1840 in ziju //vijf-en-x twintig jaren" en bijna veertig jaren giugen weer voorbij en het is niet anders. Geen vrede bond en geen onderwijs, geen beschaviug en geen veredeling heeft den geesel der menschheid, die oorlog heet, kunnen weren uit onze landen. Maar hoe zou het ook kunnen, da Costa's machtig gezang zegt het ons, als niet d e Vredekoning over de aarde kemt heerschen. Als Zijn invloed en Zijn macht niet groo- ter en meerder worden, als zij die Hem belijden, niet door woorden alléén, maar ook door daden toonen den vrede te beminnen. Men heeft in onze dagen over 't algemeen geen woorden krachtig genoeg om den krijg te veroordeelen, lerecht, maar blijkt het niet menigmaal, dat slechts de machl ontbreekt, en niet de goeden wil Zou wat daar bruischt eu woelt onder de volken der aarde niet opstand, gisting pre diken. Ziet naar Frankrijk. Met nauw verholen woede spreekt men het luide uit, dat de tijd komen zal dat aan de bajonetten de beslissing zal verblijven. Men bereidt zich voor op de verkiezing in onein dige schakeering stelt men candidateu, ligitimisten, clericalen, republikeinen, bonapartisten en zooveel z,anen" en „istea" als er meer zijn, ontwikkelen hun programma. Wij weten wel dat is nog geen oorlog, tusschen het woord en de daad ligt menigmaal, ook in onzen tijd, een groote klove, maar wat verraadt al die gisting eu woeling. Ziet naar Belgie. De strijd tusschen clericalen en liberalen neemt toe. Alléén Belgie is genoegzaam om u de voortgaug van den strijd te teekenen, om u den afgrond te doen zien van die beginselen wier wereld- I overheerschende kracht, tot donkere inzichten stemt. Zi^t naar Rome. Hebben niet alle groote mannen i van onzen tijd reeds gewezen op het dreigend gevaar,1 dat het jonge geslacht overmeesterd wordt door eend kerk wier macht en invloed groot is. Voorspeldt niet de Pressensé voor jaren reeds een godsdienst! krijg in Europa schreef Gladstone ten vorigen jaj niet zijne scherpe brochures tegen het Pausdom, we van Bismarck niet om de gevreesde macht te nekkei Rusland en Turkije kunnen buiten beschouw, blijven, aan hunne krijgsverrichtingen hebben we afzonderlijk artikel gewijd. Genoeg om aanteta dat, niet minder als in 1840, Europa's horizqj eeu sombere nevel wordt verduisterd. O hoe moeilijk is het bij eene zoo son derij, die zich dag aan dag voor onze ooa bij zoo droeve indrukken al we dikwijl

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2