f N°. 101. CHRISTE1IJIl-IISTORISCH BLAD. Dinsdag- 17 Juli. 1077. T Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te AIIDDELBU RiJ-, Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, den 16 Juli 1877. Wekelijksch overzicht van de christelijke pers. Wij spreken er met den kroniekschrijver in het laatste noramer van de Stemmen voor waar heid en vrede onze blijdschap over uit, dat de verkiezing weer achter de rug i9, en wij met een goed geweten over iets anders kunnen spreken. In de hoofdstad van Schotland, Edinburg, waren gedurende eenige dagen uit alle deelen der wereld predikanten en ouderlingen bijeen. Deze vergadering samengekomen ale „Generaal Presbyterian Council" (vereeniging van Gereformeerde kerken) heeft ten doel de bespreking van de beginselen en belangen der Gereformeerde kerken, en van de gewichtige vragen des tijds, bezien van Gereformeerd standpunt. De meest bekende namen in de predikanten-wereld zijn onder de saamgekomenen te vinden, o. a. dr. Fabri, F. Monod, de Pressensé, Godet, Füncke enz. Ons vaderland werd o. a. ook vertegenwoordigd door de heeren A. Bruramelkamp en M. Cohen Stuart. Onze ruimte is te beperkt om eenigzins volledig onze lezers met den loop der discussiën bekend te maken. Daarom kiezen we voor dit en ons volgend pers overzicht twee adviezen. Voor heden die van onze landgenooten. Zoo we hopen de volgende week van sprekers uit den vreemde. Prof. Brummelkamp, die door de Christelijke Gere formeerde Kerk is afgevaardigd, sprak in een der eerste zittingen waar gehandeld werd over de overeen stemming der verschillende Gereformeerde belijdenissen. Deze spreker betuigde zijne groote ingenomenheid met deze bijeenkomst, die een krachtige openbaring is van de zucht naar vereeniging, waarover de engelen in den hemel zich zullen verheugen. Men kan het ééns worden, daar men metterdaad reeds één is, hebbende één geloof, één hoop, één vertrouwen op den Heere Jezus Christus. Alleen de satan tracht dit werk te verstoren, door steeds op de nog bestaande geschil punten te wijzen. De Goddelijke Voorzieuigheid heeft de Kerken der Hervorming daargesteld, ter verwezenlijking van het viervoudig beginsel, iu de Handelingen der Apostelen, hoofdst. II opgeteekend „En zij waren volhardende in de leer der apostelen, en in de gemeenschap, en in de gebeden." Wij zien thans wat de mannen der Dordtsche Synode nog niet mochten aanschouwen. Mogen we, dus eindigde spreker, één zijn ook in de liefde Den volgenden dag werd gehandeld over het pre dikambt en de werkzaamheden van den Evangeliedie naar. Onze landgenoot dr. Cohen Stuart verkreeg het woord ten betooge van de waardij der kanselwel sprekendheid. De verschillende Christelijke kerken stellen elk ?eu deel der waarheid meer bijzonder op den voor grond. De Heer der gemeente nu staat mei haar in rerbinding door de Sacramenten en het Woord de sersten hebben den voorrang in de Roomsclie, hei laatste in de Gereformeerde kerk. Voor deze is bij gevolg de kanselwelsprekendheid van groot belang. Hoe veel immers hangt daar niet af van de persoon lijkheid van den leeraar Voelt men die verantwoor- «lijkheid, dan zal de welsprekendheid niet ontbreken, ^ze is eene gave van den Heiligen Geest.Schoon zij door Kming kan aangekweekt worden, is zij toch metter- Bd niets anders dan de verkondiging der waarheid met en toewijding. Overeenkomstig de woordafleiding ^»quentie slechts het uitspreken van wat op den bo- ^Bdes harten ligt. Evenals van al wat goed is, is ^^ok het toonbeeld van ware welsprekendheid, spreekt als deze raensch." In Zijn woor- ^«litspraken, Zijn gelijkeuissen en Zijne ant- ^Kft men de homilitiek voor alle geslachten ^fcw^hristqlijke welsprekendheid. Zij moet slechts bedoelen de eeuwige waarheid te verkondigen in de taal des dagelijkschen levens, te zijn het vleesch geworden Woord Dat wat het hoogste is bevattelijk te maken voor hem, die liet laagste staat ziedaar het ideaal der kanselwelspre kendheid. De annexatie van de Transvaal is nu een voldon gen feit zegt het Wageuiaigscl» WcckMati. De heeren Jorissen en Kruger zijn door den Engelschen minister met een kluitje door 't riet gestuurd, en het Parlement heeft met 81 tegen stemmen de desbetref fende bill goedgekeurd. De sprekers die haar ver dedigden, betoogden wel de n o o d z akje 1 ij k h e i d, maar geenszin de rechtmatigheid der inlijving. De Daily News zegt, dat het Parlement in benauwend dilemma verkeerde 't moest tusschen twee kwaden kiezen. Zoo is dus ook die annexatie weer een fait accompli. Zij heette volstrekt noodig tot be scherming van 't britsch gebied tegen 't gevaar van een geduchtën inlïlndschen oorlog. Dat de natuurlijk hulpbronnen des lands rijk zijn, het klimaat uitnemend is, en de mijnen van goud, koper ijzer en lood ge deeltelijk reeds geopend, geschikt zijn tot verdere ontginning dit alles leidde natuurlijk geen gewicht in de schaal. De Engelschen zijn niet „hebberig." Slechts voor hoogere bélangeu moest het met rechts beginsel niet zoo nauw genomen worden Wij onthouden ous van verdere oordeelvellingen, die bovendien volkomen nutteloos zijn. Ook deze pot heeft twee handvatsels. Engeland moge ten deze niet zuiver in ^ijn schoenen staan, ds. Huet heeft aangetoond, dat men 't zelfde van de transvaalsche boeren zeggen kan. Hierover in .elk geval verheugen we ons, dat het rijk der Burgersen en Jorissen's uil is. Hunne goe de bedoelingen eeren we. Maar de raoderniseering van de Transvaal noemen we een veel grooter ramp dan de annexeering ooit zijn kan. Zaterdagnamiddag te 6! 'i uren kwamen, langs den rijnspoorweg te 's Hage aan Z. M. Dom Pedro d'Al cantara, Sicizcr van OeMzilië en zijn gemalin E&cizei'Sn Donna Théresia Christina, Prinses van de beide Siciliön, ten einde eeuige dagen in de residen tie te vertoeven. De hooge-' reizigers waren te 101/', uur te Rotter dam aangekomen en werden aldaar door de minister- resident van Brazilië bij het Ned. hof begroet, die hen naar de hofstad geleidde. Zij hebben hun intrek genomen in het hotel de Bellevue te 's Hage, hetgeen wordt aangeduid dooi de vlag van hef keizerrijk, groen met gele ruit, die buiten de Ncdei'landsche vlaggen van het hotel waait. De geheele bel-étage van genoemd établissement is voor het verblijf van de keizerlijke gasten ingericht en als 't ware in een paleis herschapen. De salons, eetzaal, boudoir en meerdere vertrekken zijn van kost baar ameublement voorzien eii bedekt met de prach tigste tapijten. De firma Prins heeft alles ingericht op een wijze, een vorstin waardig. Gedurende 's keizers verblijf te 's Hage zijn twee schildwachten voor het hotel ge plaatst. Het keizerlijk gevolg bestaat o. a. uitgravin de Barrel, hofdame, biyggraaf de Bom Retiro, admiraal de Lumare, geheimraad de Sauza Pontes en ridder de Macedo, secretaris. HH. MM. de Keizer en Keizerin zijn bij aankomst aan het station van den N.ll.S. nameus Z. M. den Koning ontvangen door de adjudanten, de generaals v. d. .Duyn, van Tengnagell, tie luit.-kolonels baron de Posson en Roosmalen Nepveu, benevens de kamer heer jhr. de Jonge van Zwijnsbergen. De twee laatstgenoemden zijn den Keizer en de Keizerin ge durende hun verblijf te 's Hage toegevoegd. De Minister van Buitenl. Zaken was mede op het station aanwezig. De keizerlijke gisten hebben zich te voet naar hun hotel begeven, ofschoon verscheiden rijtuigen ter hunner beschikking waren gesteld. Nieuwe Iieereai, nieuwe wetten. Ondanks de verspreide geruchten, als zou de Utrecht op Zon dag uit het droogdok worden gehaald, heeft dit tot ons genoegen reeds Zaterdag en met goed gevolg, plaats gehad. Wij wenschen er den heer J. F. van Leeuwen geluk mede. Gedurende de langdurige her stelling aan de Utrecht is de bruikbaarheid van het dok voldoende gebleken. Menige kelder is niet zoo gemakkelijk droog te houden als het groote diepe dok. Wij hopen dat de nieuwe firma, brekende met het geen wij in de oude te betreuren vonden, een weg zal bewandelen, waarop' Gods zegen rusten kan. De beide voornaamste zeevarende natiën, Engeland en de Vereenigde Staten, varen cr niet slechter bij door Gods dag en wet in eere te. houden. Woensdag avond hield de Vereeniging tot bevor dering. der beLisagegi van Zeeuwscli-Vlaan- des'-es» eene vergadering in het „Hotel de commerce, bij den heer A. J. Acke te Ter Neuzen. Na de behandeling van eenige huishoudelijke zaken, was aan de orde het antwoord der Gedeputeerde Sta ten op het adres der Vereeniging, ter verkrijging van eene betere dienstregeling vau de stoombootdienst op Ter Neuzen. De vergadering besloot het bestuur te machtigen, zich andermaal tot Gedeputeerde Staten te wenden, omdat, naar hare meening, op het advies dei- commissie, belast met de regeling der stoombootdieust, veel gegronde aanmerkingen moesten gemaakt worden. Door eene motie, die niet algemeene stemmen werd aangenomen, gaf de vergadering hare afkeuring te kennen over de pogingen door den heer J. A. van Boven, medelid der Vereeniging, aangewend, om Ge deputeerde Staten te doen besluiten op het adres der Vereeniging (welk adres bovendien gesteund was dooi de gemeenteraden van Ter Neuzen en Axel) afwijzend te beschikken. Het Kedi-i'iiuuisch gasthuis voor Oog- Si jders te Utrecht bestaat nu achttien jaren en voor de achttiende maal heeft de 'hoogleeraar Donders directeur der instelling, het voorrecht gehad getuige nis te "mogen afleggen .van den bloei dier stichting. Zij bleef ook nu, blijkens het jongste jaarverslag beantwoorden aan haar tweeledig duel behandeliug en verpleging van behoeftige en minvermogende oog-- lijders en onderwijs in oogheelkunde. Er werden iu 1876 behandeld 1768, verpleegd 358 personen; het getal verpleegdagen was 9886. Onder de behandelden waren 618 uit de stad Utrecht. Wel is waar kwa men slechts 4 gevallen van kostelooze verpleging voor, maar het verslag geeft de verzekering dat geen hulpbehoevende werd afgewezen. In het geheel wérden '251 groote operation verricht. Het verslag bevat verder zeer wetenswaardige mededeelingen omtrent de bemoeiingen der instelling op het gebied der ooghe lkundige policie, namelijk de keuring van liet personeel, dat met de dienst op de spoorwegen is belast. Bij het 113 man sterke personeel van den Centraalspoorweg bleken twee per sonen absoluut, twee relatief, wegens gebrekkif ge zichtsvermogen voor de dienst ongeschikt. Op de lijn Utrecht-Boxtel werd een proef genomen met liet per soneel der Staatsspoorwegen 119 mannen en 32 vrouwen van dat personeel werden onderzocht één werd wegens kleurblindheid en één wegens cataract afgekeurd, terwijl twee wegens gezichtszwakte werden behandeld en ten slotte voor de dienst geschikt verklaard. Bovendien werden sommigen aangewezen om na ecnigen tijd een herkeuring te ondergaan. Door twaalf artsen en oogartsen, waarvan 9 kwcekelingen deed

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1