CHRISTKLIJK-HIST0R1SCH BLAD. IV0. 100. Zaterdag- 14 Juli. 1077. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Dinsdag a. zal aller we ge de verkiezing van leden voor de gemeenteraden plaats hebben. Wij hebben gemeend slechts met een kort woord onze lezers aan die verkiezing te moeten herinneren. De belangrijke verkiezingen voor lands en gewestelijke vertegenwoordiging zijn voorbij de laatste verkiezing is die voor het bestuur der plaats onzer inwoning en dus van direct belang voor elk harer inwoners. En toch open baart zich in zoo menige gemeente de belang stelling op zóó flauwe wijze, dat voor die genen wien een mandaat gegeven wordt de eer soms vry twijfelachtig is. Menigeen klaagt in 't algemeen over dit en dat, over zooveel dat niet naar zijn genoegen is of naar zijn over tuiging, en volgens zijne beginselen verderfelijk is, en als het er op aan komt getuigenis afteleggen door een stembiljet te brengen in de bus, die, voor het grootste deel althans, ook openstaat voor hen die zoo bitter klagen blyft men te huis. Wij dringen er daarom bij onze lezers in elke gemeente op aan dat zij, op aanstaande Dinsdag, trouw ter stembus opkomen en daar door blijk geven dat het met liun kiezers-plicht ernst is. Men zij bij de aanstaande verkiezing door drongen van zijn plicht, maar niet minder van zijn recht. Als burgers in de plaats onzer in woning, als christelijke mannen hebben we het recht onze mannen te stellen buiten den ge wonen kring van hen, die op zoovele plaatsen 'door gewoonte en relatiën steeds als vertegen woordigers gekozen worden. Het zijn niet alleen meer de Kamers onzer Staten-Generaal of onze gewestelijke vertegen woordiging, die hoe langer hoe meer z. g. liberaal worden. Ook in onze gemeenteraden vordt behalve naar stand en bekwaamheden ^iet zelden soms in de eerste plaats beginselen gezien. Hij, die een waar vriend km de openbare school is, doordrongen van fct gevoelen dat de openbare school het ohtigste en eenigste middel tot volksont- kkeling is, komt het allereerst in aanmer- bij de liberale partij. En onze vraag zij rlijk behoudens allen eerbied voor de en den arbeid dier heeren ;e candidaat een voorstander van de van onderwijs? Zal hij. dien we onze iven, daar waar de gelegenheid is, onze rechten, oor onze vrijheid jebied Het gevaar dreigt dat onze zwaren strijd ten gronde gaan, vooruitgang is op zoo menige plaats onmoge lijk, en wie wil gaarne doodgedrukt worden, of zich het hoogst noodige tot vooruitgang zien ontnemen Is het niet een feit dat op menige plaats in ons land, zelfs in onze pro vincie, een zoo laag schoolgeld of in 't ge heel geen schoolgeld wordt geheven, en is daardoor niet het bestaan of de bloei van elke bijzondere school onmogelijk De raad uwer gemeente kan zoodanig besluit nemeri of ver werpen, daarom gij die voor de vrijheid van onderwijs zijt, gij die prijs stelt op de chris telijke school, gaat Dinsdag ter stembus en kiest uwe candidatenmannen van wien gij verwachten kunt, dat zij uitvoerders der wet ten zullen zijn, maar dat zij, de wet niet zul len gebruiken om u, omdat ge de christelijke levensopvatting ook voor uwe kinderen hul digt, zwaardere lasten opteleggen. Men klaagt vry algemeen over de verregaan de Zondagsontheiliging, de zondag wordt lang zamerhand allerwege de dag van uitspanning en pret. Openlijk en voor aller oog trekken spe lende muziekcorpsen met slaanden" trom en vlie gend vaandel de kerkgebouwen voorbij en lokken ontelbare scharen, het nachtelijk rumoer klinkt soms u op zondagavond in de ooren als, uit eene hier of daar geplaatste tent, zieh troepjes huis waarts begeven. Wij weten wel, dit behoort tot de zorg der policie en de burgemeester als hoofd der policie geeft daartoe vergunning, maar dis de policie bij ongeluk eens meer let op het stoepenschuren na 12 ure of het ta pijten' uitkloppen na 9 ure dan op de erger lijke tooneelen die, nu en dan eens op Zondag nacht voorvallen, dan zou een lid van den gemeenteraad die met u van overtuiging is dat het niet alle Zondagen kermis behoeft te zijn toch eens op dit punt herziening van de poli- cieverordening kunnen vragen, of tenminste op zulk verzuim de aandacht van den burge meester, hoofd der policie, kunnen vestigen. Yan kermis gesproken. Wie is bevoegd tot het instandhouden of afschaffen der kermis Immers uw gemeenteraad, en moet niet met terzijdestelling van alle nevenbedoelingen, deze ramp uit onze gemeenten worden geweerd Hoe menig jong leven, hoevele schoone ver wachtingen heeft de kermis verwoest, hoe groote armoede, heeft de kermis in zijn gevolg En zeg er eens iets goeds van, als ge kunt Zou het marktgeld dat uwe gemeente int niet 's winters, verveelvoudigd, als subsidie aan het armbstuur moeten teruggegeven worden Ziedaar eenige dingen die het meest voor de hand liggen, en waarop uw gemeenteraad eene naar uwe zienswijze gunstigen of ongunstigeu invloed uitoefenen kan. Immers genoeg om uwe gedragslijn tegen a. s. Dinsdag te bepalen Wilt ge dat u geen verwijt treffe als de Zondag steeds meer een dag van pret wordt, als de woeste kermis-tooneelen uwe gemeente met een stroom van alcohol en ongelukken overdekken, als de kweekplaats uwer jeugd, nu in de meeste gevallen nog in handen van achtenswaardige mannen, meer en meer de plaats wordt waar modernisme en liberalisme worden onderwezen, ga dan Dinsdag ten stembus en kiest uwe eigen candidaten. Als de N. Rotterd. Courant zegt dat liet on gerijmd zou zijn wanneer eene anti-revolutionair tot de betrekking van schoolopziener of inspecteur werd benoemd, meent zij dat zeker omdat het niet aangaat een neger tot blank officier aan te stellen. Middelburg, den 13 Juli 1877. HH. KK. HH. Prinses Marianne en Prinses Albert, benevens Z. Exc. Minister van Binnenlandsche Zaken hebben gisteren de Tentoonstelling te Amsterdam bezocht en zijn hoogst voldaan vertrokken. Z. M. de Keizer van Brazilië bezoekt den 19n dezer de Ten toonstelling met gevolg. Gisteren had de aanbesteding voor het polder bestuur van Walcheren plaats van de herstel ling der Oost-watering, minste inschrijver was de heer I. van Male te Breskens voor f 7988 en voor de zuid-watering, minste inschrijver de heer I. van Male te Breskens voor f 10.788 voor liet herstel van den Kleinen Veerschen weg, de heer J. Hu- brechtsen Cz. te westkappelle voor f 380. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is inge komen een wetsontwerp tot bekrachtiging der dading met de gezamenlijke eigenaren der goederen afkomstig van de voormalige ambachtsheerlijkheid Wolfaartsdijk, over grond en water in en voor den Schengepolder. Bij dit wetsontwerp is tegemoet gekomen aan de bezwaren die de Tweede Kamer den 21en Maart jl. tot verwerping van het eerste ontwerp hadden geleid. Men zegt dat de memorie van antwoord der Rege ring omtrent de Lager Oiidcrwijs-wet weldra bij de Tweede Kamer zal inkomen. De plannen tot stichting van een huldeblijk voor onze overledene koningin nemen voortdurend toe. Behalve het gedeukteeken dat men te 's Ilao-e oprichten wil, en waarvoor zeer gepleit wordt in het Haagsche Dagblad, is ook naar men weet eene Haagsche Commissie opgetreden om een kinder-zie- kenhuis te vestigen. Te Rotterdam heeft zich mede eene Commissie ge vormd om het in die stad bestaande Sophia-kinder- ziekenhuis met de daaraan verbondene pleegzusters- vereeniging te vergrooten. Het Hbl. bevat het volgende „Men verneemt dat met lo. November e.k. de overeenkomst of proeftijd eindigt, voor den tijd van drie jaren gesloten tus- schen den Staats- cu de Rijnspoorweg, om, ten gerieve van het reizend publiek, alle treinen van den Staatspoorweg, te Utreéht op het station van den rijnspoorweg te doen aankomen en vertrekken. De directie der Staatsspoorwegen zou deze overeen-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1