CURIST1L1JK HISTORISCH BLAD. IV0. lo8. Dinsdag- 10 Juli. 1877. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrij dag end ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te NrrDDEIEBTTRG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. ONZE CANDIDA AT. vx. Wie had gedacht dat wij nu nog een zesde •tikel aan onzen Candidaat zouden te wijden sbben Als chevalier sanfe peur et sans reproche idder zonder vrees of blaam) heeft hij zich 3geven naar het district, waarin de meerder- rid der opgekomen kiezers hem verwierp. Hij wan: om een boven verwachting groot aantal rienden de hand te drukken, om zich ook aan i bespiedende blikken der vijanden te vertoo- 3n zooals hij is, om de door buitengewone nstandigheden gedunde rei der sprekers voor 3t zendingsfeest aan te vullen. Vroeger, wij meenen in 1873, sprak hij een noorderzendingsfeest over de sociale oestiethans koos hij, met bereidvaardig harte, •en het verbeterblaadje voor het programma r perse moestuit eigen beweging het onder- erp staatkunde en godsdienst. Wanneer liberale" kamerleden in de kamer >reken, dan wordt hunne rede in het bijblad 3r Staats-courant opgenomen, nadat zij die jlf hebben herzien. Van hetgeen onze kamer- den en candidaten zeggen huiten de kamer ordt ook in de bladen der <®npartij verslag ïgeven. Wij kunnen ons niet herinneren dat 3 heeren D. van Eek, G. A. Fokker, J. P. j. Tak van Poortvliet ooit huiten de kamer >t het volk het woord hebben gericht, ook iet op fatsoenlijker plaatsen dan waar de koei- i loopen. Wij herinneren ons wel dat met dnachting is gesproken van het preken van lannen als jhr. J. W. van Loon, jhr. J. L. 3 Jonge, generaal von Wrangel en onzen Volbers. Wat de bladen der tegenpartij daar in zeggen is altoos op eigenaardige wijze ge leurd. Wanneer onze mannen op een zendingsfeest ast tal van andere sprekers optreden, dan Igt daaruit haast van zelf dat de beoordee- g hunner redevoering door vriend en vijand igzins vergelijkend is. Meestal worden op 'n dag de sprekers ouderling vergeleken. deed ook de Middelb. Courant in haar num- van 6 Juli. Zij prees de rede van Ds. Graaf en later ook die van generaal von gel, met het kennelijk doel om die van eer Wolbers ongunstig te doen uit- as te voren besloten Wolbers moest vallen. De Middelb. Courant had voor "ng zich zoo fatsoenlijk jegens onzen edragen, als wij met het oog op riezingen nauwelijks durfden ver- vaste hand hield zij den stop op de fiool haars toorns. Maar nu, nu de heer Wolbers zich op Zeeuwschen bo dera durfde vertoonen, daar durfde spreken, nu vloog door den gloed der verontwaardiging, als de kurk van een flesch hier, die stop haar uit de hand, en schuimende hatelijkheden spatten rijkelijk in den inktpot der redactie. Verbeeld u, lezer, »met de grootste onpar tijdigheid" heeft de verslaggever of indruk- ken-ontvanger van de Middelb. Courant den heer Wolbers aangehoord hij koesterde slechts een enkelen wensch om iets goeds, iets moois, van welk standpunt dan ook, te vernemen". Hoe edel Had hij Ds. de Graaf onder handen willen nemenhij zou de uitdrukking, waarbij van den dood werd gesproken als van het onaangenaam ste" dat het eerst behoort te worden opgeruimd" niet hebben toegejuicht, maar er munt uitge slagen hebben, hij had onze partij die munt als valsche penningen om de ooren geworpen. Gpneï-cio.1 vuji Wïaagoi i*, -o» ci™ do heer Wolbers, bestuurder van den Militairen-Bond, en is ook dit jaar candidaat voor de Tweede Kamer geweest voor Amsterdam en Delft. Die anti-revolutionaire generaal heeft in de oogen der Middelb. Courant geen kwaad ge- daau. Zijn spreken over een tekst wordt geen preken genoemdzijn prijzen van den Zuid- Be velandschen herbergier die dertig jaar ge leden aan dorstige soldaten op biddag niets wilde verkoopen, wordt in den krijgsman niet gelaakt. Wij maken volstrekt geen aanmerking op hetgeen de hooggeachte generaal zeide, wij vellen geen ongunstig oordeel over de wijze waarop hij sprak, maar meenen dat naar den maatstaf der Middelb. Courant, die generaal al heel verkeerde dingen moet gezegd hebben, 't Was echter nu niet noodig op hem en zijne woorden iets af te dingen. Standaard en Wage- ningsch Weekblad wordeu zelfs in de hoogte gestoken om vergelijkenderwijze Wolbers te doen dalen. Wat vooral merkwaardig is, en de»liberale" pers in eens leert kennen, is het feit dat de (oude) Goesche Courant in hetgeen de heer Wolbers zeide niets af te keuren vond. Zij heeft haren toorn voor een ander bewaard, en die krijgt in eens rijkelijk zijn deel ook. Ds. A. van vSchelven wordt duchtig doorgehaald over hetgeen hij den avond vóór het feest op den bidstond zeide, want die dominé heeft nu weder kwaad gedaan in - het district Goes. Daar predikt en leert hij zonder onderscheid in ge meenten, die vakant zijn, of waar ongeloovige predikanten staan, en ziet, dat hindert de Goesche Courant. De Middelburgsche heeft echter van Ds. van Schelven geen hinder, de Goesche heeft niet getoond dat de heer Wol bers haar ooit in den weg liep, en daarnaar wordt de geschiktheid of waarheids liefde dier mannen afgemeten. Het lust ons niet van punt tot punt te wederleggen, wat den heer Wolbers als ver keerdheid wordt toegerekend. Nagenoeg al wat hij zeide moet een liberaal" tegen de borst stui ten, en zoo wordt het dan ook voorgesteld. Om den schijn zelfs van partijdigheid in dezen te vermijden, willen wij de wijze van voordracht van onzen candidaat niet met die van anderen, die kamerleden zijn, vergelijken, en wachten daarmede tot liberale heeren ook eens aan de kiezers, en het volk daar achter, op een feest laten hooren hoe zij in eene beraadslagende vergadering spreken, Kan men voor aanstaande raads- en kamer leden, voor candidaat-candidaten geen monde ling en schriftelijk examen invoeren? 't Zou geheel in den geest des tijds zijn. Verbaast het ons niet dat de Middelb. Cou rant geen logischen gedachtengang in ae vvuui- den van onzen candidaat vond, omdat gods dienst de draad was, waarmede verscheidene staatkundige onderwerpen waren aaneengeregen, en voor onsen godsdienst heeft die courant nu eenmaal geen gevoel, het verwondert ons evenmin dat vele vrouwen den veel besproken man wilden zien1 en nog minder dat er onder die mannen die hem hooren wilden vele land bouwers waren. Vele burgers hadden in den laatsten tijd nog al wat van hem gelezen. 't Verbaast ons ook niet dat sommige hoor ders zich wat moesten inspannen. Zonder andere sprekers te na te komen, er waren er twee, die menig punt van overeen komst hadden, en wier redevoeringen, om vorm en inhoud, allen lof verdienen de heeren van Eek (de zendeling van Bali) en Wolbers. Eerstgenoemde toonde op welsprekende wijze aan hoe moeilijk de harten worden gewonnen van hen, die meenen dat zij het goed voor hebben, die zeggen wij hebben het reeds bij ons, wat de zendeling ons brengen wil. Tus- sc-hen dezen spreker en den heer Wolbers die zich op een afstand over de zending warm maakt" is het onderscheid, is de afstand zoo groot niet. In eene doorwrochte rede toonde de heer Wolbers aan, dat wij eene christelijke staatkunde te volgen hebben, en nu zijn wij er aan gewoon dat staatkunde en christendom onder de liberale" regeeringen elkander af- stooten, nu zijn wij er aan gewoon dat de con servatieven staatkunde en godsdienst streng apart houden, nu zegt ons volkje ook: wij hebben staatkunde en (gelukkigook godsdienst hebben velen daarbij, dus hebben we het

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1