f GEMENGD BERMTEN. k f lang waart gij symbool onder ons vau de bediening des evangelies, zoo lang waart gij bemind want zelfs jongens eerden u. Eerwaardig kostuum van weleer, rust in vrede Elke boom wordt nu een middelpunt, tegen welks flin- ken stam eenige wandelaars rust zoeken, elk schaduwrijk plekje biedt aan schilderachtige groepjes rust aan, de drooge sloten rondom het terrein gelijken, op menige plaats, gekroond met guirlandes, het zijn de beenen wier respectieve lichamen op den kant zitten hier wordt een familie-trommel geledigd, daar komt de fourier van het gezelschap in triomf aan, met hetgeen hij uit de kantine machtig is kunnen worden, oude vrienden zoeken elkander, nieuwe kennissen worden gemaakt. Het is voor een oogenblik of die trotsche pilaren, wier kruinen zich boven onze hoofden wiegen, ons toeroepen, dat ia dezen tempel Gods allen gelijk zijn, iets wat niet elk steenen bedehuis ons doet aanschou wen of die tempel van ongekorven hout den stroom van het dagelijksche, vormelijke leven voor ditmaal althans opheft. Vau de gelegenheid door de hoofd-commissie daar toe zoo welwillend verstrekt maakten leden der Chr. Jongelings-Vereenigingen intusschen gebruik om elkan der te ontmoeten. Ruim 100 leden van 17 vereeni- gingen hadden daar eene alleraangenaamste geïmpro viseerde vergadering onder leiding van deu president van het Zeeuwsch .fongelings-Verbond, die het genoe gen had den sedert 4 dagen in betrekking getreden agent van het Nederl. Jongs.-Verbond aan de vrienden voor te stellen en ook aan den breeden kring belang stellenden die, door het gezang gelokt, zich rond den Jongelingskring hadden geschaard. De belangen der jongelingschap, de vereeuigings-zaak der Nederl. en Zeeuwsehe verbonden werden aan alle aanwezigen en bovenal den Heer opgedragen. Veel hartelijke woor den werden onder anderen door den agent van Dis gesproken. Het was een kort, hartelijk en gezegend samenzijn. De verschillende stroomingen van hei christelijk leven werden na den middag door verschillende heeren besproken. De heer Baart de la Faille sprak over „de zending en de gemeente" de heer van der Valk van Delft over „de zending en het geestelijk leven" de heer de Wilde te Schiedam over „de zending en het geloof in den levenden Heiland", de heer Barstra van Kluudert over „de ware en valsche levenskoers" de heer Brijce vau 's Hage over „de christelijke jougelings-veree- nigingeu", de heer Geselschap van Fijnaart over „Let Evangelie en het Mohammedanisme", de heer van Eek had zijne hoorders eenigen tijd geboeid door hun te te verhalen van de zending onder de Balinezen. De heer Notien van 's Bosch sprak eene afscheidsrede uit voor dc reizigers in de richting van Roseudaal en en wij verzamelden ons ten 5 ure nog eens rondom spreekplaats No. 1 oin, met den heer Kromsigt van van Cortgene, God te danken voor hot vele goede op dien dag genoten. De laatste spreker was wel aller tolk toen hij, denkende aan Gods goedheid die ons Dij sehoon weder, onder genot van een helderen hemel, zooveel goeds deed hooren, ook aan allen dank be tuigde voor een zoo crdelijk gedrag, zonder hetwelk zoodanig feest onmogelijk is, aan de hoofdcommissie die zoovele zorgen op zich nam, om ons te doen ge nie.! en. Aangenaam was de mededeeling dat door de heeren Cohen Smart en Brumraelkamp uit Schot- land's hoofdstad een telegram aan de commissie was gezonden. Zijn wensch dat vrucht gezien worde van dezen heerlijkeo dag vrucht voor eigen hart en leven en ook voor de heidenwereld zij ook de onze Nog eens was de lieflijke weg bezaaid met wandelaars en voertuigen, de avond neigde, wij verwijderden ons al verder van het terrein, aan oude vrienden en nieuwe kennissen een „tot wederziens" zoo God wil toeroepende. Ieder zochl een plaatsje te ver overen in den gereedstaanden trein en we togen wel gemoed huiswaarts. Middelburg, 'den 6 Juli 1877. De provincaale Stafen van Zeeland hiel den Woensdag eene vergadering ter benoeming van leden voor de gedeputeerde "Staten. Al de aftreden de leden zijnde de beeren J. C. R. van der Bilt, mr. G. A. Fokker, J. P. J. Buteux eu irir. N. J. C. Snouck Hurgronje werden herbenoemd. Tot buiten gewoon lid van gedeputeerde Staten werd op nieuw gekozen mr. W. Ph. Vis. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen iu deze vergadering der Provinciale Staten het voorstel doen. om voor het volgende dienstjaar, de opccnteu der grondbelasting, zoowel voor de gebouwde als voor de ongebouwde eigendommen, vau 30 tot $2 en die der Personele belasting van 22 tot 24 ver- hoogen. Tot in 1871 waren voor beide belastingen die Provinciale heffingen niet hooger dan 10 opcenten. Blijkens advertentiën in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van heden is besloten dat de heer dl. de Meeker uit de vennootschap treden zal, die, tot exploitatie van droogdok en scheepstimmerwerf te Middelburg, onder de firma van Zeylen en Decker, door de heeren J. de Decker en J. F. van Leeuwen is gesloten, en dat, van nu of aan, de heer dl. F. vau Leeuwen, onder eigen naam eu voor eigen re kening deze ondernemingen zal voortzetten. Uit de vennootschap tot uitoefening van handels zaken en reederij, door de heer J. de Decker en F. H. van Leeuwen gesloten, is mede eerstgenoemde ge treden. De reederij en handelszaken, zoowel te Mid delburg als te Rotterdam zullen voortaan, onder de firma „van Zeylen en Decker", door den heer F. H. vau Leeuwen, voor eigen rekening worden voortgezet. Woensdag werd te Midilachten bij de Steeg het veertiende christelijk nationaal zendiugs- fcest gehouden. Met uitzondering van een paar regeubuien, waarvan de eerste onder de openingsrede van dr. Bronsveld, predikant te Haarlem, werd het begunstigd door een friscli en heerlijk zomerweer. De meesten der sprekers werden zeer goed verstaan en vonden een talrijk gehoor, saamgesteld uit alle rangen en standen der maatschappij. Het geheel ken merkte zich als een uitermate goed geslaagd zendings- feest. Terrecht werd dank gezegd aan de gravin Beu- tinck v. Middachten, die met de grootste bereidwil ligheid haar zoo prachtig woud voor de vierde maal afstond. De regeling der verschillende treinen ge schiedde met de meeste orde en het geheel liet, met een woord, niets te wenscheu over. 't Was een liefe lijke opwekkenden dag. Volgens de H. Ct. werd het aantal belangstellenden die van heinde en verre waren bijeengekomen, te één ure geschat tusschen 15,000 en 20,000 personen te bedragen. P. D. dc Brnijn is door de arr.-rechtbank te Amsterdam, bij breed gemotiveerd vonnis, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, na schuldig te zijn verklaard aan diefstal in loondienst baarheid. Van het hem ten laste gelegde misbruik van vertrouwen is hij vrijgesproken. In het vonnis word aangenomen, dat, de ontvreemding is geschied tusschen i869 en 1877. Men schrijft uit Nieuwersluis, dd. 3 Juli De anders zoo stille Vechtoevers wemelden gister van tal van bezoekers. Uit alle oorden des lands kwamen de jongelingen opdagen, die bestemd zijn, hun opleiding aan de Paipillenscliool te krijgen, vergezeld van hun bloedverwanten. Tal van vlaggen wapperden van publieke en bij zondere gebouwen, en het anders zoo kalme gehucht Nieuwersluis was als in feestdosch gestoken. Terwijl de aanslaande jeugdige militairen genees kundig werden onderzocht, namen de hen vergezel lenden de gelegenheid te baat, zich iu de welingerichte canline, aan de inrichting verbonden, te versterken en te verfrisschen. De afloop der keuring is zeer bevredigcud te noe men van de 50 jongelingen, door den Directeur der Pupillenschool opgeroepen, werden er 2 afgekeurd, terwijl er slechts één niet aan de oproeping had vol daan. De droefheid van die beide jongelingen en hun ouders toonde genoegzaam, weikeu prijs er op de plaatsing bij de Pupillenschool wordt gesteld. Na afloop der keuring giugen de knapen aan het middagmaal en het schielijk verdwijnen der goedbereide spijs doet de gegronde hoop voeden, dat het meerendeel der pupillen echte Hollandsche jon gens a la Hillebrand zijn. Daarna werden ouders en bloedverwanten in de gelegenheid gesteld, het geheele gebouw te bezoeken. De nette ruime inrichting van slaapzalen, schoollo- calen en recreatiezaal voldeed allen ten zeerste, zoo dat van hel geheel een aangename indruk werd me degenomen op de terugreis naar huu woonplaats. De jeugdige pupillen dedeu hun bloedverwanten uitgeleiden naar den trein en keerden tegen 8 ure 's avonds in het gébouw terug, om reeds een half uur later in Morpheus' armen uit te rusten van de vermoeinissen van den aan gewaarwordingen en in drukken zoo rijken dag. De JiaLSlce- zanger* schijnen het ;n En- zoo goed to Lebben dat ze hunne belofte om, zuiden onzes lands deze zomer te bezoeken wei- reeds vergeten zijn. Wij vernemen althans uit g?^ bron dat hun verblijf op de Britsche eilauden tüYen- einde van Augustus duren zal. de Woensdag werd te s Gravenhage de algemeen* vergadering van hel Kederlandsch Vrcdeboui onder presidium vau mr. D. van Eek gehouden. He bond dit zal wel ieder moeten erkennen kaL op zijne vele welgeslaagde verrichtingen niet bogen Er werd medegedeeld dat het hoofdbestuur bij de regeering had aangedrongen op scheidrechterlijke uit spraak der geschillen tusschen Nederland en Vene zuela. Of daardoor den oorlog vermeden is W:"* gelooven dat de zwakheid van een der beide partijen hier Venezuela, meer afdoende is geweest dan die ongetwijfeld hartelijke, betogen van het vredebond. Om lusscheubeide te komen in den krijg tus, schen Rusland en Turkije, was men met de Engel,- sche eu Fransche medebondeu niet tot overeenstemming kunnen komen. Dus iu den boezem van het vrede bond heerschte zelf onvrede. Een bedrag van f 120 werd bestemd om het Vredebond op de wereldtentoonstelliug te Parijs te doen vertegenwoordigen. Wat men hiermee bedoel, is ous niet recht duidelijk. Men kan toch moeilijk voor de bagatel van f 120 een geheel vredebond tentoonstellen, misschien zal een der leden voor het geheel ae taak op zich nemen om, als vertegenwoor diger van het vredebond zich te Parijs gedurende, eeuige maanden te laten bekijken. »i Voorst wenscht men nog een boekje van de maat- schappij tot nut van t algemeen, om de voordeden van den vrede aantetoonen. Ons dunkt een vrij overbodig werk, tenzij men het misschien onmiddelijk j in het Russisch en Turksch doe vertalen. The Academy van 30 Juni bericht, dat de schil derijen-verzameling der familie Van Loon te j Amsterdam weldra zal worden verkocht. Die verza- meling heeft, naar men weet, een Europeesche ver maardheid, en het verwondert ons niet van The Aca- J demy te vernemen, dat de agenten der Engelsche millionairs reeds last hebben de verkoopinjj bij te wenen. Moge dit bericht een aansporing zijn voor j onze Regeering, om te doen wat het Engelsche blad, vermoedt dat zij niet laten zal, en deze bijkans ceni- ge collectie van oud Nederlandsche schilderkunst voor;" ons land behoudeu(Standaard.) f Mej. G. H. Matthijssen heeft dezer dagen Z. UI. den Koning een album aangeboden, bevattende door haar vervaardigde en uitstekend goed geslaagde' fotografische afbeeldiugen van het merkwaardigste wat! op de hist, tentoonstelling te Leeuwarden te zien is] Het album is gebonden in paarsch fluweel, heeft op 1 de voorzijde het koninklijk wapen met 4 kroonen, is/ op de hoeken in massief mat zilver bewerkt eu heeft j op den achterkant het wapen vau Friesland ook van zilver. De opdracht is keurig neljes door den heer Wenning te Utrecht met de pen geteekend. School cd ^CDiliitn. Ber. tot. pred. bij de N. H. G. te Montfoort M. J. Buurnau Hoogland. Beek li. S. Balsem Soerabaya. Balk J. F' L. Jaiihcr Gaast, Barneveld F. A Lazoiltlcr Oldebroek. Berkel Gewin Abcoude. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. 's Gravenhage dr. A. H. de llarloir Rotterdam. Bergschenhoek F. J Loriicr Zelhem. Akkerwoude II. lU/tiirk Bovensmilde. Bed. voor het ber. tol pred. bij de C. G. (r. Vlissingen A. Brouwer Monster. Wormerveer E. KrnpveM Koudum. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Idskeuliuizen (i. üroekliuizeu Oldektrk. te :i te 1 - De Middellmrgsche nfdeeling van het Auti-dici3v vefvangingbond, tellende 60 leden, schijnt niet y.3 fleurig. Slechts 6 leden waren opgekomen bi'^o.f laatst gehoudene vergadering. Gelijk wijlen het schoolwetverbond kortstondiger gedachter*. schijnt ook dezen bond niet als „anii" te lïl> bestaau. J'. 'x In navolging van Wolfaartsdijk, zijrAffl$ 's Heer Arendskerke, Heinkeuszand en 's F^V"1 adressen opgezonden, als eene belangstelle-1 JV,/ tot behoud der reisgelegenheid langs de dijkschen steiger, als voor de gemeenter Zuid-Beveland, verre te verkiezen bjW het Catsche veer. ji

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2