iierh, School tn lending. GEMENGDR BERICHTEN. Voor rundvee de heeren T. .T. F. Regelaar, te Hulst, J. Oele Hz. te Kapelle, B. Giljam, te Ou- werkerk. Voor schapen en varkens de heeren M. Zonnevijle De Muijnck, te Oostburg, P. Verhaegen, te Graauw. Er Werd besloten in 1878 te Middelburg eene ten toonstelling te houden eu daarbij den eersten grooten wedstrijd te doen plaats hebben. Vervolgens had de bespreking plaats van de volgende onderwerpen: lo. het waarschijnlijke tenietgaan der meekrapcul tuur zal eene groote verandering brengen in de tot heden gevolgde vrucht wisseling en doet de vraag ontstaan, welke wijzigingen daarin dienen gebracht te worden 2o. Is de oprichting van beetwortelsuiker-fabrie ken in Zeeland aan te raden Terwijl de lieer Marlet, die het eerste onderwerp inleidde, voor een goeden veestapel met goeden voe- derbouw pleitte, en nog wees op aardappelen-, suiker bieten, vlas- en uien teelt, was een ander, de heer Beste, van idee, dat tabakscultuur wel in de plaats van de meekrap kon komen, waarop de heer Mil meedeelde, dat dit jaar in Th den een paar proeven met tabak genomen zouden worden. Het tweede on derwerp werd, op voorstel van den heer Vis, aang°- houden tot een volgende bijeenkomst. De vergadering werd daarna gesloten. Des middags had een rijtoer met 39 wagens plaats, die tot aller genoegen in de beste orde is aigeloopeu. Woensdag had op eene weide van den lieer inr. T. A. Wagiho, nabij Th den, de tentoonstelling plaats van paarden, vee, werktuigen en andere landhuis houdelijke voorwerpen. De toegekende bekroningen zijn de volgende i Voor hengsten aan de vereeniging tot veredeling van het paardenras in Tliolen f50; aan do vereeniging tot veredeling van het paardenras in Zuid-Beveland een zilveren medaille; aan C. Felius te Oud-Vosmeer een zilveren medaille. Voor merriepaardeo aan P. M. Philips en Zinen te Wouw f 30 aan F. Tli denner te Oud-Vosmeer een zilveren medaille aan J. Goedegebure te St. Anneland f 20 aan M. Geluk te Tholen een zilveren medaille. Voor werkpaarden aan L. J. Drost te Stavenisse f 30aan W. M. Friederichs te Oud-Vosmeer een zilveren uiediille. Voor veulens: a n J. Hermus te Tholen f10; aan C. Geluk te Tholen f 5 eu een bronzen medaille aan L. J. de Mol te St Maartensdijk. Voor stieren aan C. Snoep te Steenbergen f 30 aan C. Geluk te Tooien een zilveren Medaille; van Durbum ras waren niet ingezonden. Voor melkkoeien aan B. G. Friederichs te Oud- Vosmeer f25; aan A. Polderman en L. J. Drost te Stavenisse beiden een zilveren medaille. Voor vaarzenaan A. Wagenmaker en W. van Nieuwenhuyze te Tholen ieder f 15; aan B. G. Frie derichs te Oud-Vosmeer en A. de Wilde t,e Tholen beiden een zilveren medaille. Voor jonge vaarzen aan A. VVagernaker te Tholen en B. G. Friederichs te Ond-Vosmeer f 10, aan C. de Wit te Tholen en B. G. Friederichs te Oud-Vosmeer de zilveren me daille. Voor een springstier of koe van ongehoornd ras een verguld zilveren medaille aan F. Scholten van Aschat te Roozcndaal. Voor ooien van gekruist ras aan A. Polderman te Scherpenisse f 15. Voor zeugen van inlandsch ras san A. de Wilde te Tholen f10; aan A. Wagenmaker te Tholen een bronzen medaille. Voor ploegen aan A. P. Hubregtse te Tholen, Konijuendijk te Oud-Vosmeer f 20; aan C. Gultik te Tholen f 15; aan J. A. Geluk te Tholen eu C Geluk te Tholen f 10; aan VI. J. Stoutjesdijk te Tholen f 5. Voor een paardenharkM. J. Stoutjesdijk te Tholen f 15. Voor een egge aan denzelfden f 15 aan A. Wagen maker te Tholen f 5. Voor draaineer gereedschappen aan M. J. Stout jesdijk te Tholen f 5 voor draai neerbuizen aan D. Wittermans te Bergen-op-Zoom een zilveren medaille. Voor eene verzameling landbouwwerktuigen uit muntende door volledigheid aan J. Kuijpcr te Poortvliet f 50. Vo>r een driescharigen plieg en verbeterd model tredmolen bronzen medailles aan G. Stout, te Tiel en voor ritsijzer idem aan L. Bolle te Bergen-op-Zoom» Bij dem gemeenteraad van Vlisslagcii is een ken- geving ingekomen van den cnnmissiris des koning?, dat de minister van binnenlandsche zaken de kosten van onderhond en bediening der aan te leggen brug over het marinedok voor rekening van het rijk wil nemen, op voorwaarde dat de gemeente het onder houd en bediening op zich neemt van de spuisluis «aan de koopmanshaven. De gemeenteraad heeft dien overeenkomstig besloten, zoodat de aanleg dier brug die in een dringende behoefte zal voorzien, thans ver zekerd is. De directie van de Stoomvaart-Maatschappij Zee- Itliitl heeft het bestuur over haar finantieele dieust opgedragen aan den heer H. L. Hermans, chef de de bureau bij de Staatsspoorwegen. Dat de strijd warm is geweest in de districten Delft en Alsaclo bewijzen de cijfers der opge- komene kiezers. In het district Delft zijn 3089 kiezers, 2176 hebben gestemd. Het district Almelo telt 2388 kiezers, 2160 brachten hun stem uit. Bij de verkie zing op 12 Juni was de opkomst nergens zoo groot. In Delft werd de candidaat der zo jgenaamde libe ralen, tevens lid van de vereeniging voor Christelijk- nationaal-onderwijs, de heer Schagen ran Leeuwen, gekozen met 1416 stemmen. De heer Gille Heringa eandidaat der ultramontauen, politiek fortuinzoeker, die om eene plaats in 's landsverlegenwoordiging machtig te worden alle partijen de zijne heeft genoemd verkreeg 1060 stemmen. Voorwaar een te groot getal In Almelo werd herstemd tusschen de heeren In— singer, lid der oude conservatieve partij en mr. van der Linden eandidaat der liberalen. Eerstgenoemds verkreeg 1121 en laatstgenoemde 1039 stemmen, zoodat de heer Iusinger gekozen is. Het is thans een feit geworden dat de liberale partij in nieuwe kamer bij hare opkomst in Septem ber zes leden meer tellen zal dan toen zij heenging. Het is ook een feit dat, de c >nservatieve partij gelijk we die nu jaren hebben gekend langzaam maar zeker te niet gaat. Miar ook nog dit is een feit, dat de liberale partij zelve meer en meer een tw« e lrachtig gezelschap wordt. Iu de liberale partij zelve formeert zich eene nieuwe conservatieve partij. Of zouden de heeren Schagen van Leeuwen, Patijn en Roöll plaats nemen in de rijen der volgelingen van mr. Kappeyne Zou er voor volksonderwijs" veel van deze leden te hopen zijn De vormen zijn veranderd, maar of de zelfde toestand niet blijven zal? De behandeling der zaak van den gewezen secre taris der Amsterdainsche kanaalmaatschappij P. II. «Sc Bruljai, voor de correctioneele kamer der recht bank te Amsterdam, leverde weinig bijzonders op. De substituut officier van justitie, mr. Te- ding van Berkhout, herinnerde in zijn requisitoir, eergisteren avond gehouden, aan de hooge maatschappelijke positie van den beklaagde, een ont wikkeld en beschaafd man van 42 jaren, man en va der, kunstliefhebber en schoolopziener. In 1865 in dieust der kanaalmaatschappij gel%den, sedert 1869 haar secretaris op een tractament van f 4000, maakte hij zonder zelf fortuin te bezitten, groote verteringen, kocht kunstwerken aan en deed jaarlijks kostbare bui'enlandsclie reizen. Slechts zelden had dit een en ander het wantrouwen der directeur opgewekt. Eindelijk bleek dat hij voor f 276,400 nominaal in aandeelen aautoonder, behooreude tot het z. g. n. amortisatie- fo.ids en geborgen in eene kast waarvan hij den sleu tel nu en d.in in bewaring had, zich toegeëigend en verkocht had, terwijl hij bovendien minstens f 2000, die hem door verschillende personen waren ter hand gesteld, niet verantwoord, ïuaar ten eigen b.ite aange wend zou hebben. Het O. M. requireerde schuldigverklaring aan dief stal, gepleegd in loontrekkende dienst en misbruik van vertrouwen, met veroordeeling van 4 jaren ge vangenisstraf en f 500 geldboete. De beklaagde heeft zijne schuld bekend. De ver dediger mr. S. Katz, poogde aan te toouen, dat niet bewezen was dat de ten laste gelegde feiten in de laatste 5 jaren hebben plaats gehad, terwijl een cor rectioneel misdrijf na 5 jaren verjaart. Voorst ont kende hij dat er misbruik van vertrouwen bestond, daar het bewaren der aandeelen niet behoorde tot de taak van den secreraris, zoodat er ook van diefstal in loontrekkeuden dien«t geen sprake kon zijn. Einde lijk beweer le hij dat zijn cliënt leed aan eene soort van aesthetische krankzinnigheid, van manie des collections, die hem dreef tot het doen van allerlei onzinnige naukoopen, als kostbare schilderij en, villa's enz. Hij wees verder op het eervol verleden en de vlijt van den beklaagde, aan welke de kanaalmaatschappij zooveel te danken heeft en eindigde met het verzoek le herhalen, dat de beklaagde zelf reeds gedaan had, in elk geval toe passing der celstraf. De uitspraak is bepaald op Woensdag den 4en Juli. Volgens eene mededeeling in liet 1). v. Z.-H. be looft. de tentoonstelling van kunst toege past op nijverheid, in het Paleis voor volksvlijt uitstekend te zullen slagen. Donderdag 5 Juli wordt als de dag der opening genoemd, ofschoon het nu reeds zeker is, dat men dan nog op verre na niet met alle inzendingen ge reed zal zijn. Vermoedelijk zal een feit w men zich zeer zal verheugen de exposiiie Z. K. H. den Prins van Oranje, eersten vootzi®, iu tegenwoordigheid van HH. K.K. Hli. prins A^ ander tweeden voorzitter, en prins Hendrik, als" plechtig worden geopend. 1 De plechtige viering van het eeuwfeest der N J dcrlaudsche Maatschappij ter Bcvord rins: van Nijverheid zal Woensdag 13 Juli, morgens ten ÏO1/* ure, iu Je Groote kerk te Haarle plaats hebben. Zij zal bestaan iu een feestrede vi I den Voorzitter der Maatschappij, dr. A. Vrolik. ifl het zingen van een feestcantate, woorden van ten K; te, muziek van Heinze. Dienzelfden dag heeft de plechtige opening va van het Museum van Kunstnijverheid op het Pavil jjen plaats. Dinsdag en Donderdag heeft de Algemeene Verga dering plaats in de bovenzaal der Sociteit ftVereeni ging", in de Lange Bagijnstraat. Maandag 16 Juli, des avonds ten 7 ure geschied de plechtige ontvangst van Directeuren en Afgevaar digden der Maatschappij dcor den Burgemeester vat Haarlem op het Raadhuis. In de week v. n 16 Jul tot Zondag 22 Juli hebben tal van feestelijkheden plaits, als concerten o. a. van de Koninklijke Mili taire Kapel oader directie van den lieer Dunkler ill u mi natiën in de hertenkamp, loclnje naar het Vel- ser kanaal en lJmuiden, groot landelijk feest en bal feesmadtijd enz. Stad en burgerij beiden drager als om strijd bij om den teestvierenden he' verblijf binnen Haarlem zoo aangenaam inogel k maken, o. a. zijnde sociëteiten Trouw moet blijken^ Vereeniging eu Eendracht voor de leden der Maat schappij toegankelijk. Ber. tot pred. bij de N. II. G. te Kamper eiland A. Schoulen Exmorra. Steggerda E. (1. WrsHiiik Oudeschoot. Aungen. liet ber, tot pred. bij de C. G. G. te Woerden A. Vorlldj Barend recht. Herwijnen J. Boss Stellendam. Bed. voor het ber, tot pred. bij de C. G. G. te f Hellevoetsluis E. van 'l Loo Geuemuiden. Bed. voor het ber. tot pred. bij N. H. G. te Nie:we Tonge J. Ktiypi? Veen. Dior vriendelijke mededeeling zijn we in staat gesteld den uitslag der benoemingen op de clas. ver gadering te Goes medctedeiden, 56 stemgerechtigde leden waren opg komen. Tot praeses werd benoemd ds. van Leeuwen eandidaat der liberalen, ds. Enocrlé verkreeg 29 9temmen, tot secundus ds. Hulsebos, eandidaat der orthodoxen met 128 stemmen, tot lid ds. Giltay, eandidaat der liberalen met het lot, voorts werden allen ortnodoxeti gekozen, tot secretaris ds. Dotnmi9sie, lot ouderling de heer Boshofï, tot sec1 h- dus de heer Adam, tot sec. scriba ds. Enderlè, tert. v. Selms, tot sec. lid de heer van Dolder, rot sec. ouderlingen de heeren van Schouwen en Koert, Men schrijft ons uit VlissingenWanneer wij eene gevolgtrekking mogen maken van het bekende spreekwoord ,/een ongeluk komt zelden alleen" kunnen wij dit wel toepassen binnen deze gemeente, deze week toch hadden achtereenvolgens verscheidene ongeluk ken plaats. Maandag viel een jongen al te begeerig naar, aan den kant zittende, krabben voorover in de kaai,maar werd bij tijcis gered. Dinsdag werd in de Wal- straat een vierjarig meisje overreden en bekwam daar door eene vrij belangiijke wonde aaneen der armen, Woensdag gleed een jongen op een voer hooi zittend! daar af en kwam in het kanaal te recht op de hoogte van hel station, door een hter werd hij op het drooge gebracht, 1 erwijl op dienzelfden dag een veertienjarigen jongen (zoon van den vader die verleden jaar ook door eene machine op de werf de Schelde eeii onge luk bekwam) met zijne hand tusschen eene machine is geraakt waardoor twee vingers reeds zijn afgezet, Donderdag avond omstreeks 7 uur wareu wij gt-rG tuige hoe ee.ie kleine krulbol van omstreeks 61 jaar die al spelende op den Nieuwen Dijk te water1 geraakte, het bewustzijn had van om hulp te roept?, en dan ook spoedig er uit gehaald werd. 8' AU een bewijs van ijver voor de publieke b? langen verdient, vermelding, dat te Schiedam aan stemming is deelgenomen door vijf zeer respectab 6 oude heeren, waarvan drie in de tachtig tellen, acht en zeventig jaren telt, terwijl de vijfde -| tusschen de zeventig en tachtig jaren oud is. Eer*7^ hen is blind, drie kunnen zonder hnlp ni^ gaan, terwijl de andere eerst kort geleden gevaarlijken operatie heeft oudergaan. Niette9^4 'o. hunnen ouderdom en gebreken hebben zjj? tuig naar de' stembus doen brengen, r /agr

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2