CHRISTELIJ K-li IS T 0 HIS fl H BLAD. A j154. Zaterdag 30 Juni. 1377. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nominers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TE MIDDELBURG L Prijs der Adveutentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. -A.!N NBXEEREN. Het gaat de volken dikwijls als de menschen, nen zoekt vermeerdering van bezittingen, uit leiding van macht, vermeerdering van wei- wart. Af te keuren is dit streven niet, liet is ene van die gronden, waarop de maatschap- lelijke samenleving rust. Denk u voor een ►ogenblik alle werkzaamheid uit de maatschap- >ij weg, die niet 'tot dadelijk levensonderhoud trekt, of waarvan wij, thans de levenden, de 'ruchten niet plukken zullen en de geheele ►rganisatie der maatschappij zal weldra verou- lering toonen, de bronnen van welvaart zullen veldra minder vloeien. Af te keuren is een streven als het boven genoemde wel, als met opoffering van schatten in van bloed gebiedsvergrooting moet worden 'erkregen of als men op negentiende-eeuwsche vijze, eenvoudig door overmacht sterk, het recht rerkracht en eens anders land tot zich neemt. "Als Nederlanders, als bewoners van het land ontwoekerd aan de baren,als vreedzame trijders gewapend met een schop, in plaals ran met vuurwapen of slagzwaard" behooren vij het streven van onze regeering te waar- leeren, die eene gebiedsvergrooting wenscht, ene uitbreiding zoo vruchtbaar en zoo schoon Is geen volk ter wereld tot stand brengen kan. Onlangs is aan onze vertegenwoordiging een retsontvverp aangeboden tot bedijking en droog- aaking van het zuidelijk gedeelte der Zuider ee. En het moge waar zijn dat ons olk reeds lang aan bedijking gewoon is at in den loop der tijden schitterende over winningen op den nimmer rustenden vijand, et water, zijn behaald, toch is het ook waar, at een wetsontwerp als nu aangeboden is. op ezen weg eene schrede wil doen, die in stout- .eid en belangrijkheid van uitkomsten, alle roegere verre achter zich laat. Men zegt dat, van 1570 tot 1870, dus in 00 jaren, ons land met Va is vergroot door roogmaking of indijking. Door droogmaking Leeft men verkregen 88.000 hectaren bouwland, oor indijking 281.000 hectaren. Volgens het lu voorgestelde plan zal de aanwinst 167.000 anders zijn. Dat is meer dan de provincie [trécht die slechls 148.529 hectaren heeft, weinig minder dan de provincie Zeeland die [6.000 hectaren uitgestrektheid bezit. Aan uitgestrektheid van ons vaderland (597 vierk. .en) zullen bijna 30 vierk. mijlen of Lveer het Vso worden toegevoegd. Vol- kde boringen en het daarop gevolgd ,ig onderzoek zal het nieuwe gewest ootste gedeelte Zeeland in vruchtbaar Neemt men uu in aanmerking dat de bevolking van Zeeland circa 177.000 zielen bedraagt, dan ken men zich eenigszins een denkbeeld vormen van de vermeerdering van arbeid, welvaart en rijkdommen die zoo danig werk voor ons vaderland kan afwerpen. Toch, als we met de geschiedenis in de hand de voorbereiding nagaan die dit voorgestelde werk reeds heeft doorloopen, dan mogen we veronderstellen dat nog heel wat water in de zee zal loopen eer de ploeg de eerste voor in de nieuwe vruchtbare velden snijden zal. Reeds in 1849 werd dit grootsche werk ter sprake gebracht. Daarop zijn onophoudelijk onder zoekingen, begrootingen, plannen, statistieken enz. gevolgd tot nu op 18 April jl. het eerste wetsontwerp die zaak betreffende bij de Staten- Generaal werd ingezonden. Het nu ingediende wetsoutwerp zal hoogstwaarschijnlijk de zaak een stap nader brengeu, want het beginsel dat de uitvoering van een onderwerp van zoo al gemeen en overwegend belang aa;^ geeu an dere macht dan aan den Staat zelf, kan wor den opgedragen^ zal daardoor waarschijnlijk wor den uitgemaakt. Dat het nu ingediende ontwerp zal aange nomen worden schijnt twijfelachtig, want be halve de droogmaking en bedijking bevat het ontwerp ook het maken van een waterweg van Amsterdam naar de rivier de Waal, door de Geldersche vallei. Onze groote koopsteden Amsterdam en Rot terdam doen steeds hooger eischen. Millioenen. zijn pas voor de hoofdstad des Rijks aan het Noordzeekanaal ten koste gelegd, thans vraagt Amstetdam eene betere verbinding met den Boven-Rijn. Of onze volks-vertegenwoordigers gelijk de regeering op nieuw bereid zullen zijn eenige millioenen ten offer te bren gen aan de handelsbelangen van Amsterdam, schijnt twijfelachtig. In elk geval, dit is een zeer te waardeeren genotdat wij, te midden van oorlog en oorlogsmaatregelen elders, spreken kunnen over dil groote werk des vredes en ook dit is een zeer te waardeeren genot, dat wij eene zaak kunnen bespreken, die boven politieken strijd en hartstocht, boven partij driften en partij- oordeelvellingen verheven is. Het is eene zaak over welker wenschelijkkeid, belangrijkheid en verreikende strekking allen het eens zijn, en die ten duidelijkste toont, dat althans de roe ping van Oud-Nederland nog onafhankelijk is van politiek of paitij-gekibbel. Middelburg, den 29 Juni 1877. De arrondissements rechtbank te Rotlerdam heeft bij vonnis van heden de beklaagde Jl. de ©cckcr schuldig verklaard aan de feiten voor welke hij hoeft terecht gestaan en hem misidien veroordeeld tot één jaar celstraf en f 1000 boete. Volgens aan het Utrechtsch Dagblad geschreven wordt zou er ook bevel tol. aanhouding va:i den ka pitein en den eersten stuurman van de „ffranscu van de Pufte" gegeven zijn. Het Htimlclsblad bevatte dezer dagen het vol gende bericht De heer J. F. van Leeuwen verzoekt ons, mede te deel en dat ons bericht van gister, omtrent de verandering van de firma van Zeylen Decker in die van van Leeuwen Co., voorbarig is en dat er althans volstrekt geen plan beslaat om de reederij- zaken, tot dusver gedreven onder de firma van Zeylen Decker te Rotterdam, over te brengen naar Mid delburg. Dinsdag had de jaarüjksche algemeene vergadering van de Maatscli 'ippijj lot bevo.'dei'itug van laudhaaw ea veeteelt in Zerland, te Tho- l"u plaats. De voorzitter, de lieer Pické opende met eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen H. M. de K mingin, en aan den overleden landbouwkundige Staring. Hij deelde verder een en ander mede, berekki.g hebbende op landbouw en veeteelt, over de tienden, die langzaam opruimen, over de lasten die drukken op de ruiling van grond, over de ellendige jachtwet, die zoo belem merend werkt, en over de tollen, die gelukkig nog slechts weinige meer zijn. Op Walcheren, waar eene poging is aangewend om ze af te koopen, stui.te deze op groote btzwareu af. Op het slootngemaal in Schouwen en op den afvoer van het water in 't al gemeen werd door hem gewezen, en naar zijn gevoelen was het bezigen van stoomgemalen ook in andere dee- len van Zeeland mogelijk. Verder wees spr. op den gelukkigen toestand van het onderwijs, hoe wij sedert een jaar in 't bezit zijn van een rijks-landbouwschool, en hoe sedert twee ja ren in Zeeland laudbouw-voordrachten worden gehou den, waaromtrent de verslagen gunstig luiden. In Oost- burg bestaat een wekelijksche cursus voor wetensciiap- pelijken landbouw. De drooglegging der landerijen, die in menige streek wper plaats heeft gehad, verdient meer en meer de aandacht. Werd voor 16 jaren de eerste dorsehmaeliine in Tholeu, en dus in Zeeland, in werking gebracht, thans zijn vele werktuigen in gebruik. Dit gunstig verschijnsel is vooral aan de Zeeuwsche Maatschappij te danken, en aan de tentoon- stel'ingen, die van harentwege worden gehouden, en goed werken. Thans moeten er echter groote wed- j strijden plaats hebben zonder veiandering van de ten- j toonstellingen van vee. In de statuten is daarom eene wijzigir g gebracht door te bepalen, dat om de 3 jaren een wedstrijd en elk jaar een tentoonstelling van vee zal worden gehouden. De toestand der Maatschappij is gunstig. Telde zij voor 16 jaar 800. thans hpeft zij bijna 2500 leden. Op de wereldtentoonstelling te Philadelphia was zij met goed succes vertegenwoordigd, en aanstaande jaar zal zij ook te Parijs tentoonstellen. De voorzitter noo- digde de landbouwers uit, daaraan zooveel mogelijk te helpen. Teu slotte wees hij op den Zecuwschen almanak, die voor hei eerst is verschenen. Daarna werden de no tulen van de vorige en algemeene vergadering gelezen eu goedgekeurd, de ingekomen stukken meegedeeld, en werd rapport uitgebracht over de rekening van 1876. die niet een goed slot, van 1429,03 sloot. Tot keurmeesters werden benoemd Voor weiktiiigeu de heereti C. GroeneveM de Ka ter, te Noordgouwe, J. J. Van Arenthuls, te Houte- nisse, O. de Keijzer, te Middelburg. Voor paarden de heeren C. Mazure, te Zierikee, G. A. Blindenbach. te Cortgene, J. De Kroo, te Vrouwepolder.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1