H R1S T E L IJ K-HISTORISCH BLO. Donderdag' 28 Juni. 187 School en lending. .v. isa HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nomraers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 10 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, den 27 Juni 1877. Z. UI. de Koning zal Vrijdag a. naar Zurich ertrekken. De prins vou Wied en zijn gezin zijn aar Nieuwied vertrokken en zullen spoedig door prins 'rederik gevolgd worden. De vertegenwoordigers der teemde Hoven bij de begrafenis van H. M., hebben e residentie verlaten, na aan de gebruikelijke forma- iteiten te hebben voldaan. Van wege Z. M. werden lien met ridderorden vereerd. Met genoegzame zekerheid kan worden medegedeeld, at de reedes'ij van Zeylen Decker, wier chef te Rotterdam in staat van beschuldiging is, nder den naam van van Leeuwen Sc Co., op den elfden voet te Middelburg zal gevestigd blijven. De definitief vastgestelde orde der spreekbeurten op et vijfde Zuider-Zeiidiugsfeest, is pis volgt Op spreekplaats no. 1 te 10 uren, Ds. N. H. de pred. te Amsterdam, „Openingsrede." Op spreekplaats no. 2 te 11 uren, Ds. H. Smeding, red. te Haarlem, over „Christelijk onderwijs." Op spreekplaats no. 3 te 11 uren, de heer J. Wolbers, ver „Staatkunde en Godsdienst." Op spreekplaats no. 1 te 11,30 uren, de heer W. Wrangel auf Lindenberg, over „Militaire ver Pauze van 12,15 tot 1,30 uren. Op spreekplaats no. 2 te 1,30 uren, de heer R. Eek, zendeling der Utrechtsche Zendingvereeni- ing, over „de Zending en de Balineezen." Op spreekplaats no. 3 te 1,30 uren, Ds. W. H. J. de la Faille, pred. te Leiden, over „de Zendir.g de Gemeente." Op spreekplaats no. 1 te 2,15 uren, Ds. L. van er Valk, pred. te Delft, over „de Zending en het leven." Op spreekplaats no. 2 te 3 uren, Ds. C. de Wilde, red. te Schiedam, over „de Zending en het geloof den levenden Heiland." Op spreekplaats no. 3 te 3 uren, Ds. P. Bartstra, Klundert, over „de ware en valsche levenskoers." Op spreekplaats no. 1 te 3,30 uren, Ds. C. J. ryce, pred. te 's Gravenhage, over „Christelijke vereenigingen. Op spreekplaats no. 3 te 4 uren, Ds. J. H. Gesel- ihap, pred. te Fijuaart, over „het Evangelie en het Op spreekplaats no. 2 te 4,30 uren, Ds. J. W. A. pred, te 's Hertogenbosch, „eerste afscheids- :de vojr de reizigers in de richting van Roosendaal." Op spreekplaats no. 1 te 5 uren, Ds. J. Kromsigt, te Cortgene, „Slotrede." Het XVIe Ncdcrl. taal- en lellcrknndig iMigres, dat dit jaar te Kampen zou gehouden orden, zal, naar men zegt, wegens het overlijden in H. M. de Koningen tot Augustus 1878 uitge- eld worden. De achtste algemeene vergadering der Medcr- udsche Jurlsteii-vereeaiügBsag zal worden ouden te Leeuwarden op 23, 25 en 25 Augustus, er voorzittterschap van mr. G. de Vries Azn. volgorde der te beüandelen onderwerpen zal rste dag. Burgerlijk recht. Naar welk hoofd ei heeft de Staat de rechten van schrijvers en rs op de vruchten van hun arbeid te regelen Handelsrecht. Vorderen de wette- ngeu over het totstandkomen der koop aanvulling voor handelszaken Staatsrecht. Van welke beginselen moet de wetgever uitgaan bij de aanwijzing der mis drijven, die niet dan op klachte vervolgbaar zijn Op 10 en 11 Juli a. s. zal, onder presidium van jhr. J. L. de Jonge, te Haarlem de 42e algemeene vergadering der Ncd. Afschafftngsvca^eeaiiglng worden gehouden. Onder meer zullen worden behan deld voorstellen van het Hoofdbestuur oma. der Regeering te verzoeken, afgescheiden van een herzie ning der Patentwet, aan de Staten-Generaal voor te stellen, om een bijzondere belasting in te voeren op drankverkoop, zoo in het groot als in het klein het aantal drankwinkels, slijterijen, tapperijen (en wat dies meer zij) te beperken tot een matig cijfer, in verhou ding tot de bevolkingvereenigde uitoefening van tapperij met andere winkelnering te verbieden overi gens de vergunning tot vestiging van drankwinkels (slijterijen, tapperijen en dergelijke op te dragen aan de gemeentebesturen die vergunningen, alleen ver krijgbaar voor mannelijke meerderjarige ingezetenen, in het volle genot hunner burgerlijke rechten, te on derwerpen aan een recht van f 25 tot f 500, in half jaarlij ksche termijnen vooruit te betalen, ten bate der algemeene armen ter plaatse, en herroepbaar te ver klaren in geval van herhaalde overtreding binnen twaalf maanden van plaatselijke of algemeene verorde ningen op het stuk der tapperijenb. der Regee ring te verzoeken om uit het Gntwerp strafwetboek bij afzonderlijk wetsvoorstel aan de goedkeuring der Staten-Generaal en de bekrachtiging des Konings te onderwerpen, en binnen den kortst mogelijken termijn in werking te brengen, al die bepalingen, welke ten doel hebben openbare dronkenschap en drankverkoop te beteugelen, als zijnde een voorziening van zeer urgenten aard. Voorts wordt voorgesteld, aan de Regeering te ver zoeken om de gerechtelijke en de sterftestatitiek zoo danig te doen uitbreiden, dat daaruit den invloed van het drankmisbruik blijke. Gisteren morgen kwamen bijeen de aandeelhouders &Tc«lci*Iaaiclsch-asB«lisclie der spooi'wegma.iL seBiftjppij tot het houden der jaariijksche algemeene vergadering. Het verslag, uitgebracht door den raad van beheer, werd goedgekeurd, evenzeer de balans en de winst- en verliesrekening. Het dividend is vastgesteld op 5l/'i pet. of f52,50 per aandeel van duizend gulden. Tot commissaris werd herkozen de heer A. W. van Eeghen, die debetrekking aanvaardde. Tegenwoordig waren 18 aandeelhouders, vertegen woordigende 1708'/2 aandeelen, recht gevende op liet uitbrengen van 414 stemmen. De heer De Clercq sprak een word van dank voor het gevoerd beheer, hetgeen warm werd toegejuicht. Het Gerechtshof te 'sRage heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak van Mollerup tegen de Bruijn, de veel besproken aanvaring in 1875 van de Pthosaix op de Schelde voor Bath. Met overneming van de gronden waarop het von nis, in eersten aanleg door de rechtbank te Middelburg gewezen, berustte, heeft het hof dat vonnis bevestigd en den appelant, kapitein van genoemde boot, derhalve ook in hooger beroep veroordeeld tot ver goeding van schade en de kosten door de aanvaring veroorzaakt Het Hof te 's Hage heeft uitspraak gedaan in het beroep van C. W. S., hoofdonderwijzer te 's vcsajxtUcB', door liet. Kantongerecht te Heikenszand veroordeeld we gens het als hoofd dezer bijzondere school niet opvorderen van een bewijs, dat de leerlingen met goed gevolg gevaccineerd waren of de kinderpokken hadden gehad. Van dit vonnis in cassatie gekomen, had de Iiooge Raad de zaak naar het Gerechtshof verwezen, die Maandag uitspraak deed. Overeenkomstig het door adv. mr. Thorbecke voor den appelant gepleitte, heeft het Hof beslist, dat de onderwijzer in dit geval niet als hoofd der school was te beschouwen, dat dus de aanklacht niet bewezen was, weshalve de appelant werd vrijgesproken* Blijkens een door de Nederlandsche regeering van den gouverneur-generaal van Nederlaudsch Indie ont vangen telegram, zijn de op den 30 Mei jl. uit Batavia per Frausche pakketboot verzonden Ijrleveai- itialeii, bij het stranden van de Mei-Koug, bij den ingang van straat Bab-el-Mandel, op den 17 Juni jl, niet gered kunuen wordenzij zijn dus als verloren te beschouwen. De Mei-Koug was een der grootste en best inge richte vaartuigen van de Fransche compagnie des Messageries Maritimes. het stoomschip was in 1871 in de vaart gekomen, en kostte bij het van stapel loopen vijf millioen francs. Behalve de mails welke het vaartuig aan boord had bestond de rijke lading in 197 balen zijde, 285 kisten thee, 6045 zakken zaad voor Marseille, en voor Londen had het schip ingeladen 185 balen zijde, 13,390 kisten thee, 971 zakken suiker en 1199 verschillende collis. Honder achttien personen warén aan boord, vier personen hebben bij deze ramp het leven verloren. Beroepen tot pred. bij de N. H. G. te: Hoofdplaat A. F. v. d. Scheer Appelscha. Wijk W. van Grielhuizen Goudriaan. Woubrugge A. Klein Aduard. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Kolham ,1. Leeiihuis Lutkewierum. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te: Veenendaal W. !I. J. 11. de Faille Leiden. Dirksland A. Hrnier Wilnis. Berkel c. s. Vermeer Zwolle. Hilversum W. Krayenhell Bodegraven. Spijk 11. Bax Doornspijk. Rozenburg j. G. P. Muller Dinxperloo. De behandeling van de zaak tegen prof. Prins te Leiden, betreffende het betalen van hoofdelijken om slag aan de N. H. G. aldaar is, na eerst aangevan gen te zijn, uitgesteld tot 30 Juni. De verdediger van beklaagde eischte overlegging van stukken waarop de cisch was ingesteld. De Réunie der Waalsche Kerken heeft met groote meerderheid besloten zich tot de Synode te wenden met het verzoek, het voorstel van prof. van Boneval Faure aan te nemen, hetwelk tot strekking heeft te bepalen, dat gedurende een lijdvak van tien jaren geen kerkbestuur bevoegd is leerstellige geschillen te beslissen en niemand uit de Kerk mag geweerd wor den, op grond van zijn bijzondere leerstellige geloofs overtuiging, niemand kerkrechtelijk vervolgd nog ge straft mag worden, op grond van beweerde afwijkingen van de leer. Tot dit besluit werd de Réunie, die samengesteld is uit vertegenwoordigers der meest uiteenloopende richtingen, geleid door de overtuiging, dat het weder- zijdsch wantrouwen der partijen nog te groot schijnt dan dat man hopen kan, ze onverwijld en voor goed de wapenen te doen nederleggen en dat het van de betrachting -der onderlinge verdraagzaamheid te ver wachten is, dat zij zullen leeren zich veeleer te ver laten op de wapenen des geestes dan op die d^s vleesches. Zoo zeggen de verschillende dagbladen. De Standaard vraagt of dit - het verklaren voor het prijsgeven der belijdenis - de dank der nakomeling schap is voor de geloofsliefde, waarmee ons Gerefor meerd voorgeslacht hun vaderen huis en kerk op dezen martelaarsbodem ontsloot.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1