hIndEssericiitsa Turksche garnizoen is uit Matchin teruggetrokken brug bij Braila is gereed. - In den nacht van Vrijdag zijn 3000 Russen uit 'latz den Donau overgetrokken. De kozakken, paar- en kanonnen werden op gewapende vlotten, de 'antöristen op schuiten overgezet. Na de landing op In Turkschen oever zijn zij niet in de richting lar.gs rivier, maar tot achter de naastgelegen bergen bin- nlands opgerukt, waarbij zij zich, na een hardnekkig weckt tegen de baschi-bozouks, meester hebben maakt van de hoogten, vanwaar zij Matchin be- leerschen. De strijd duurde van 's morgens vroeg ,t '9 middags. Men ziet eene spoedige inneming an Matchin tegemoet. Na een onafgebroken strijd van zes dagen en verlies van 7000 man en eene groote menigte apenen, is Suleiman-pacha Zaterdag naar den lin- eroever van de Zeta overgegaan, met doel zich met bij Spuz te vereenigen. Alle Turksche korpsen hebben hunne aaneen sluiting dwars door Montenegro totstandgebracht en rukken op Cettintje aan. Depêches uit Konstantinopel bevestigen, dat de in Azië geslagen zijn. Bayazid is door de ingesloten. Men bericht van Zaterdag uit Braïla. De Russen sijn heden Matchin binnen gerukt, da't de Turken raoes- ;en ontruimen. De Russen gaan over den Donau aer brug en per stoomvlot. Er heerscht onder hen groote geestdrift. Door een officiéél buletin wordt bevestigd, t de Russen voortgaan met over de Donau te trek- n tusschen Matchin en Isakscha. Een groote veldslag is ophanden. Rechtgediug contra J. de Decker. Vrijdag ochtend ten tien ure werd ter correctioneele tamer der rechtbank te Rotterdam de behandeling roortgezet van de zaak tegen J. De Decker Gzn., vaarin Donderdag het getuigenverhoor gehouden werd. tfadat door den president, een lid der rechtbank en openbaar ministerie omtrent enkele punten nadere aan den beklaagde gevraagd waren, verd het woord gegeven aan mr. T. J. Noyen. sub van justitie. Iu 't kort komt zijn be oog op het volgènde neder. Het telegram van 17 October uit Batavia, dit is n confesso, is den beklaagden vertoondhij heeft kennis genomen en het waarschijnlijk bij gestoken, daar hij den 18en daaraanvolgende dag een Zondag was, persoonlijk het verzoek ot assuradeuren richtte tot vermindering van de ,ssuratie-som van f 60,000 op f 40,000. Wel is vaar ontkent de beklaagde dit, doch zijue verklaringen erdienen weinig vertrouwen, daar hij zich niet slechts tot eene door niets gemotiveerde verklaring de voor hem bezwarende getuigenissen onwaar- bevatten, maar zelfs het stuk, door hem aan de Rotterdarasche courant van den lOen Maart 877 ingezonden, ondanks de daarin vervatte betuigin gen dat hij de waarheid zijner beweringen bereid is ■der eede te bevestigen, publiek heeft ingetrokken. systeem van den beklaagde, dat hij 11a de ont- angst van dit tweede telegram de nadere confirmatie af te wachten, is dan ook niet waarschijnlijk. blijkt niet slechts uit den inhoud der blieven oor hem op 22 October aan de heeren Van Leeuwen Co. en Nicaise te Batavia gericht, waarin op spoed n zuinigheid en op 't in orde zijn' der schade-pa- ieren werd aangedrongen, maar ook uit dén toon die brieven gesteld waren. Het verbranden van Suzinna Johanna werd daarin „een groote ramp'' enoemd, doch van het ongeval der Oceanus, dat lijkens de gevolgen niet minder noodlottig was. rerd gesproken als van eene bekende zaak, Dat die lieven door den bediende gesteld zouden zijn, is niet waarschijnlijk, omdat in dien aan Van Co. een ernstig verwijc voorkomt over verzuimen, hetwelk de bediende uit eigen zeker niet tot deze firma zou richten. En at er nu ook zij van het groot vertrouwen, dat die ïdiende genoot, van de verantwoordelijkheid die zijn lef hem liet dragen, de getuige verklaarde in angrijke zaken steeds op last van den beklaagde handelen en, hoewel alles door zijne handen heette gaan, van de assuratie-preraie kende hij zelfs het niet. mededeeling van de plaats der stranding in kennisgeving aan aaudeelhouders en assuradeurs October kan slechts geput zijn uit het telegram 3 October, dat de naam Krawang vermeldt, igrain is dan ook waarschijnlijk in 't bezit ge- den beklaagde. de met potlood op de beklaagde geschreven woorden schijnen n. Hij kwam daarvan waarschijn- ziju sedert overledene koetsier, die en, na sluiting van 't kantoor aan- ;ersbcrg bracht. Mevrouw Nicaise die zich toen te Hillegersberg ophield, sprak dan ook in haar brief van 14 October van de aldaar verno men tijding en van „verzuimde assurantie." Uit den overgelegden brief van 21 October blijkt dat zij 't ongeval toen reeds kende, maar dat het bericht der aankomst te Batavia (telegram van 17 October) haar nieuw was. Dat in een briefje van hare hand, na mens den beklaagde overgelegd, gezegd wordt dat zij slechts tot 1 October aan haren man schreef, verklaart het openbaar ministerie aldus Uit de sedert ont vangen berichten was haar gebleken, dat latere brie ven haren man zeker niet bereiken zouden, daar in den loop van October vertrek van het schip verwacht kon worden. Daardoor ontbreekt in de reeks brieven, die geregeld elkander wekelijks volgden, er een van 7 October doch reeds 14 October en verder iedere week schreef zij weder, een bewijs, dat zij van het ongeval der Oceanus wist. Door de mededeeling uit de Schipping Mercan tile Gazette zou de zaak publiek worden, daarom moest toen de kennisgeving ean assuradeurs en aan deelhouders worden gezonden (27 October). Toevallig werd de heer van Leeuwen te Amsterdam, die toch ook aandeelhouder was uitgezonderdhij ontving, zooals hij verklaarde, in bericht. Dit trouwens zou reeds onmiddelijk de aak aan ct licht gebracht heb ben, daar het telegram van 13 October van hem af komstig was. Eu welk systeem stelt de beklaagde hier tegen over Hij, de eenige verantwoordelijke chef der groot ste reederij in Nederland, zou niets van zijne schepeu weten, geene telegrammen en geene brieven lezen en letterlijk alles aan zijn bediende overlaten En nu het voor dien bediende zoo compromitteerend briefje van 13 October, dat na 21/-: jaar zwervens in ziju lesse naar gevonden werd gesteld dat deze dit ont vangen had, zou hij dan 24 uren getalmd hebben al vorens hij de assurantiepost in orde maakte, toen in den ochtend de ontvangst van het bewuste telegram hem daartoe nog te eerder had moeten aansporen Zoo inhoud als formaat en papier maken de dagtee- kening van dit briefje onwaarschijnlijk, en ook de verklaring van den beklaagde, dat hij den tweeden sleutel van den lessenaar reeds vóór zijn vertrek naar Middelburg (1875) zou hebben afgegeven, wordt door geene getuigenis bevestigd. Bovendien blijkt uit de opgaven van het kantoor te Middelburg, dat de be klaagde 1, 2, 12 en 17 Mei, zoo al niet te Rotterdam, dan toch uit de sta.' geweest is; en den 19den Mei vertrekt op zijn verzoek zijn bediende te Middelburg naar Rotterdam met den brief, waarin aangedrongen wordt op een nauwkeurig onderzoek in de schrijflessenaar van zijn bediende. Dit briefje acht het openb. min. op al die en meer gronden nog ondergeschoven - een moeilijk te qualificeeren daad tegenover een be diende, die den beklaagder'17 jaren achtereen trouw diende, en die, volgens zijne eigene verzekeringen, zijn volle vertrouwen genoot. Verder beriep het openb. min. zich op de getuige nis van J. li. Van Leeuwen, volgens welke de be klaagde gezegd had „er moet vau het kantoor óen stem uitgaan op de poging van den beklaagde om zijne bediende te bewegen hem te zeggen, wat zij vooi den rechter-coramissaris verklaarden, en op de buitengerechtelijke erkeutenis, door hem tegenover deu getuige Nicaise afgelegd, wien hij belooniuge.t aanbood en smeekte, niet uit Belgie te komen om getuigenis in deze zaak af te leggen. Tegenover de verdacht making van deze getuige door den beklaagde beriep het openbaar ministerie zich op een viertal verklarin gen van onderscheidene personen, onder welke de burgemeester van Antwerpen, tal vau reeders en as suradeuren, enz. ten gunsre ran den heer Nicaise. Het doel van den beklaagde was, naar de meening van het openb. min., zich eene verzekering-polis van volkomen waarde te verschaffen, welke verzekering gesloten was met volle weienschap van 'l telegram van 13 October, niet met verzwijging van eene om standigheid, maar met vermelding van een positief feitde woorden „van Java naar Nederland" namelijk hebben de beteekenis der positieve opgave dat geen later bericht van het schip bekend was, dan dat 't gaaf en ongeschonden in eene haven van Java lag. De verzekering werd dus gesloten zoowel met de wetenschap van het le telegram als om die wetenschap de vermindering der verzekeringsom werd gevraagd zeker met de wetenschap van het 2e telegram, mis schien ook om die wetenschap, want die vermindering was in zijn belang, daar eene te hooge som nog slechts den schijn van bedrog zou vermeerderen. Art. 495 Code Penal is van volle toepassing de manoevres frauduleuses, het „weefsel van list en bedrog" onzer vertaling is aanwezighij verschafte zich daardoor de polis, waaruit hij wist dat voor de assuradeuren slechts nadeel zou voortspruiten. Ter kenschetsing der moraliteit von den beklaagde beriep het openbaar ministerie zich teil slotte uict op de algeraeene geruchten, maar op onloochenbare feiten, en onder deze op de poging, door den be klaagde tijdens zijue preventieve gevangenschap be proefd, om een zijner bewakers om te koopen. De schuld van den beklaagde alzoo bewezen en aangetoond hebbende, dat het hem ten laste gelegde feit ouder de strafwet valt, cnncludeerde het openbaar Ministerie tot schuldigverklaring van den beklaagde aan poging tot oplichting, en tot zijne veroordeeling in een cellulaire gevangenisstraf voor 1 jaar en f 1000 boete, of subsidiair 15 dagen gevangenis. Wordt Vervolgd.) Burgerlijke stand van Boes. (Van 15 tot 22 Juni.) Getrouwd: H. A. Hoxel, 26 j. jm, met S. H. Do- minicius van den Bussehe 25 j. jd. BevallenJ. Geldof, geb. Nounekes, d.; J. Pas- sieux, geb. van den Ende, d.; M. L. Zandboer, geb. Bouman, z. OverledenJ. Erederik, 62 j. man van Jacoba Quinten. Braaninarkten enz. Rotterdam 25 Juni (per telegr.) Tarwe ruim prijs houdend rogge door schaarschte 25 ets. liooger gerst 20 ets. lager canariezaad 25 ets. lager. Markt stil. Amsterdam 25 Juni Raapolie op zes weken f 41 7«; Lijnolie f 323/.,. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 25 Juni 1877. Nederl. Oertïfic. Werkelijke schuld. 27a pet. G4,/4 dito dito dito 3 76(/16 dito dito dito 4 1013/8 Loten stad Rotterdam 3 dito dito Amsterdam 3 102'/2 Rusland. Obligation 1798/1816 5 96*/2 Certific. Inscr. 5 serie 5 593/.i Obl. Hope Co.1855 6e serie 5 77 dito f 1000 1864 5 „90 ditoL. 100 1S725 79s/$ ditoL. 100 18735 79?/u Loten 1864 5 133l/4 Loten 1866 5 1297a Inscr. Stfeglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 1867—69. 4 70y/is Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 104 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Bnltische spoorweg3 441/* Oblig. spoorweg Poti-Tifiis. 5 843,'4 dito dito Jelez-Griasi 5 S6! dito dito Jelez Orel S „84 dito dito Charkow Azow. 5 783/s Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Gostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 50,5/16 dito dito April/Oct. 5 516/16 dito in papier llei/Nov. 5 47'A dito dito Febr./Aug. 5 46®/s Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 39-7$ Spanje. Obligatiën Buitenl 1 103/8 dito Binnenlandsehe 1 93/4 Portugal Obligatiën3 5V/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 63/s Obligatiën 1869 6 73/s Egypte. dito' 1868 7 dito 1873 7 Amerik. Obl. Vereenïgde Staten 1904. 5 1057< dito dito dito 1885. 6 Brazilië. Oblig. 1863 4>/« dito 1865 5 „95 Prijzen v;ui coupons*. Amsterdam, 25 Juni. Metall f 19,75 dito zilver f22,0272 Div. Eng. per ft; f 11,877-2Eng. Portugal per ii: 1Spaansche piasters f,55; Amerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,44. Amsterdam, 23 Juni. Metali. j 19,75 dito zilver ƒ22,05 ;Div. Eng. per ft; /"11,877s; Eng. Russen per ft- f 12.027a; Eng. Portugal per ft; f 12; Frans f 47,70; Belg. 47,70; Pruis f 58,65; Hamb. Russen ƒ1,417s; Rus sen in Z. R. 1,237s Poolsche per 11 Poolsche oer Z.R.J fSpaansche piasters f .55 Spaansche binnen landsehe 1'.49; Amerikaansche dollars 2.44; papier f 2,29.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3