LIJK HIST .V. i i i '2 Dinsdag 26 Juni. 1677. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ton d ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 10 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Zij die zich met 1 Juli a. s. op dit Olad abouneeren, ontvangen van bieden af GRATIS de nommers, leze maand nog verschijnende. Midielburg, den 25 Juni 1877. Wekelijksch overzicht van de christelijke pers. Uit een maatschappelijk zoowel als uit een gods- lienstig oogpunt is Palestina steeds belangrijk. Eeuwen vordt de vervulling der profetie, „Israël terug naar iet land der belofte", verwacht. Dat Israël zelve dien erngkeer voorbereid zegt ons een Engelsch geïllustreerd ;endings-tijdschrift. Daarin zijn zeer belangrijke rnede- leelingen van Sir Montefiore opgenomen die wijzen »p de zeer merkbare toeneming van Joodsche kolo- listen aldaar en de voorbereidselen die zij maken om ;roote getalen van hun volk te ontvangen, die ter geschikter tijd de regeering over het land zullen lanvaarden. In Jerusalem zijn reeds Joodsche bouwmaatschap- )ijen opgericht. Joodsche bouwmaatschppijen in Jeru- alem Wie had vroeger aan zoo iets kunnen denken n de stad die verwoest was blijven liggen sedert de rerplettering door de Romeinen Ja, uu zijn de roden begonnen met de stad te willen herbouwen, vaaruit Jnda verbannen was. Sir Montefiore meldt van drie zulke bouvvge- lootschappen, die jaarlijks gemiddeld 30 huizen louwen, en op de gezondste plaatsen van de stad vordt gedurig bouwgrond aangekocht, bepaald met iet oog op de Joden, die naar hun Vaderland weder geren. - De heer Cook schrijft in oen brief aan den Times, lato 20 Maart„Als men Jerusalem van de westzijde ladert dan is het eerste wat de aandacht van den èizigcr trekt, de nieuwe blokken huizen die men (reral ziet. Langs de Jaffastraat en aan de Noord- i Westzijde van de stad is men bezig met eene enigte groote woningen te bouwen. Toen ik onder- oek deed werd mij gezegd dat deze nieuwe wonin- ;en gebouwd zijn voor Joden van allerlei natiën, en loor de genootschappen die ze verhuren. Voor arme oden zijn wouingen gebouwd waar ze een tijd lang ;ratis mogen wonen zij die kunnen moeten de wo- lingen in zekere termijnen betalen. Tot voor korten ijd hadden de Joden in Jerusalem bun kwartier, mar buiten ze niet wonen mochten, gelijk dit in ele steden het geval is. Maar nu mogen ze overal raar Ze maar willen huizen en grond koopen. Jeruzalem is nog wel geen, handelstad, maar er ronen toch reeds een menigte van Joden. Des rij— ags' toen ik in de stad was, zag ik een groote menigte oden en Jodinnen buiten de stad, bij het. over- lijfsel der muren van Salomo's tempel, biddende, salmen zingende en weeuende. I Niet alleen keeren er zeer vele Joden naar Jeru- alem terug, maar vele joden koopen ook land in andere deelen van Palestina. De heer Neil deelt de dat hij in 1873 minstens dertig Europeesche iden kende, die voortdurend landerijen in Palestina kochten. Een Jood bezat toen meer dan drie dui- d Arabische bunders grond. Palestina wordt lang en stil het eigendom der Joden. De wegen zijn verbeterd. De zeehaven Joppe of Jaffa is zeer met Jerusalem verbonden door vervoer- n, zelfs een spoorweg zal er tusschen die iden worden aangelegd. Juni 1867 door den Turkschen evaardigd waarbij aan alle vreem- werd geschonken om land te Turksch'e rijk zonder dat men zich raliseercu, was middel waaronder Gods wondervolle voorzienigheid het door de her stelling van Israël in Palestina mogelijk kon worden. De nieuwe wet, die in 1874 in Rusland is uitge vaardigd, waarbij bepaald is dat alle Joden die den leeftijd van 21 jaren bereikt hebben, verplicht zijn te dienen in het Russische leger, heeft tengevolge ge had dat er duizenden Joden uit Rusland vertrokken zijn, en de meesten hunner naar Palestina. Dit feit wordt nog belangrijker als men let op het. verbazend groot getal Joden die nog in Rusland zijn. Hoe groot kan het getal worden van hen die naar Palestina trekken, nu de Oostersche oorlog is uitgebroken, als men bedenkt dat een derde deel van de gansche Joodsche bevolking der aarde in Ruslaud woont Ons koninklijk huis, zijn verleden en toekomst was het onderwerp door de Banier behandeld. Bij ge legenheid van de gebeurtenis die in het geheele land rouwblanken wekt wordt de aandacht van de natie meer dan ooit gevestigd op ons Vorstenhuis dat Vorstenhuis wordt beschouwd als eene familie bij welker welvaren, bloei en toekomst, geheel het vaderland groot belang heeft, en welker verleden met dat van het vaderland zoo nauw is ineengeweven. Men schijnt met zorg en ongerustheid te vragen zal ons Vorstenhuis in stancl blijven De Banier toont met de geschiedenis in de hand aan dat. ongeveer van de dagen van het twaalfjarig bestand af, tot na de troonsbeklimming van Willem I, toen diens beide zonen huwden en zonen kregen, de oudste zelfs drie, dat is derhalve gedurende ruim twee honderd jaren, ieder opvolgend geslacht der Oranjes slechts uit een, of in de laatste dier jaren uit twee mannelijke personen bestaan heeft terwijl er gedurende die twee eeuwen langdurige tijdperken zijn aan te wijzen, waarin de eenige vertegenwoordiger van Oran- je's huis jong, ongehuwd of kinderloos was. Frederik Hendrik, alleen, Willem II. alleen Willem III, alleen Jan Willem Friso, alleen Willem IV, alleen Willem V, alleen Koning Willem I. eerst, met een broeder later alleen. Koning Willem II er. prins Frederik, twee. Koning Willem III, eerst met twee broeders nu nog met eenen kinderloozen broeder, twee. De Kroonprins en prins Alexander twee. Zoolangs dus deze beide laatsgenoemdc niet wer kelijk kinderloos zijn overleden, kan de hoop blijven bestaan, dat het doorluchtig stamhuis van Oranje nog niet verdwijnen zalhet heeft meer dan anderhalve eeuw achtereen veel ongunstiger gestaan wat de kans op voortduring betreft, slechts in het tweede vierdedeel dezer eeuw een tijdlang iets gunstiger. Hopen wij, «lat die verwachting niet beschaamd worde, en uit de twee jongste loten de edele boom herbloeie en eeuwen lang glansrijk prijke. Tut lid der maatschappij van Nederlandsche let terkunde is o. a. ook benoemd de heer «H. C. 41- torïfer te Middelburg. Wij hebben in ons vorig nommer verzuimd onze lezers te zeggen dat de medcdeeling van den corres pondent der Gron. Cour. betreffende de nnGttden- scaBJip van II. M. de Koningin bezijden de waar heid was. Wij brengen deze rectificatie onder de oogen onzer lezers, iuet de plechtige belofte voortaan dien corres pondent te laten voor hetgeen hij is, daar wc onze ruimte wel voor andere - dingen noodig hebben dan om heden tegen te spreken wat gisteren is gezegd. De kiesvereeniging „Nederland en Oranje te Delft beeft besloten niet te kiezen tusschen de heeren Schagen van Leeuwen en Gille Heringa die morgen in het district zullen moeten herstemmen voor liet lidmaatschap der tweede Kamer. Het Wageningsch Weekblad raadt, met beslistheid, de antirevolutionaire kiezers aan morgen te gaan stemmen voor den can- didaat der liberalen omdat de tegencandidaat als pro testant zich eene candidatuur van Roomsche zijde laat welgevallen ooidar hij lid is van Volksonder wijs en nu bereid zou zijn de nota der antirevolutio nairen te onderteekeneu omdat hij beurtelings bij alle partijen steun zoekt, in Zutfen was hij gematigd liberaal, in Amersfoort ijverig protestant, in Delft vriend van recht voor allen, de Roomsche leus. Te gen zoodanige verachtelijke politiek wil het W. W. een protest stellen door liever een openbaren vijand dan een vriend met twee aangezichten te kiezen. De vereeniging ..Eigen ESuGp" zal op Zat.urdag 30 Juni a. s. eene algemeene vergadering houden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te s'-Gravenhage. Op 19 dezer telde de vereeniging een genoegzaam getal leden tot het vormen van districten. In de jongste warme dagen zoo schrijft men aan het Hbl. kon men des avonds aan ons zee strand weder enkele malen het altijd schoone natuur verschijnsel waarnemen van het plfiosB>Ëies*eseci*CBB of lieBitfcsfi «Bes* zee. g Wanneer de zon eenigen tijd is ondergegaan en de maan niet al te helder schijnt, komt een ar.dere licht glans uit den boezem der zee op. „Het is", zegt Frédol, „alsof de Oceaan gedurende den nacht de stroomen licht wil teruggeven, die hij gedurende den dag ontvangen Heeft." Dit licht is echter niet standvastig en verlicht de oppervlakte der zee niet regelmatig het ontstaat hier en ginds in duizende punten, die plotseling gloeiend worden, schitteren en verdwijuen. Is de zee kalm, dan meent men aan haar opper vlak millioenen heldere vonken 1e zien, die drijven en wiegelen, en te midden daarvan de grilligste dwaal lichten, die elkander vervolgen en ontmoeten. Deze plotseling ontrtane iichtpunten vereenigen, scheiden en hereenigen zich, en vormen na hun verdwijnen een uitgestrekte blaauw-, groen- en witachtige lichtende vlakte, die als het. ware telkens weifeld welke kleur zij zal aannemen, terwijl tal van kleine lichtbronnen te midden daarvan met onverminderden glans blijven schitteren. Wordt de zee door eenigsz:ns hevigen wind in be weging gebracht, dan schijnen de toppen der golven te ontvlammen; men ziet ze dan in schitteren'! vuur werk breken of de kust en den oever met een licht- gevenden rand omgorden# Elke riemslag doet een menigte vonken uit de zee spatten, die hier flauw en weinis' bewegelijk, elders hel blinkend en zwervend zijn als de kleurflikkering van duizenden paarleu. Een schip, dat de baren klieft, drijft twee golven vloeibare phosphor voor zich uit en teekent achter zijn steven een langen vuurstreep, die als de staart, van een komeet gelijdelijk verloopt. Zooals in den verloopen zomer in het Hbl. wenl medegedeeld, moet de oorzaak van dit verschijnsel op onze kusten waarschijnlijk uitsluitend gezocht worden bij zekere infusoriën (noctiluco milliaris), die des avonds in tailoo/.e massa 's aan de oppervlakte van het water verschijnen. De meteorologische omstan digheden, waaronder dit natuurverschijnsel zich het stelligst vertoont, schijnen nog weinig nauwkeurig bekend. Men vindt gewoonlijk vermeldt, dat het zich bij Z. windt op de meest treffende wijze voor doet doch ook bij O. en W. wind wordt het. in war- trie nachten somtijds in onverminderde pracht waar genomen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1