BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Brigham-Young, de profeet der Mormonen, i onlangs zijn 27ste schoonmoeder door den dood Fransche politieke toestand is dezelfde als voor dagen. Door den Senaat is nog geen besluit imen inzake de kamerontbinding. Veel i9 er w- »ken, het voor en tegen werd overwogen en het it tot heden verdaagd. 'n den Belgischen Senaat werd de verkiezing van l der leden voor het arrondissement van Soignies verklaard, men schijnt overigens in betrekking de kieswet daar meer eenstemmig te denken dan Wij hebben weder eeenige o rlogsberichten opgeno- m die we belangrijk genoeg schatten om onder de onzer lezers te brengen. Toch zal men ont- dat ook nu nog van geen beslissende stap ake is geweest. A.ls een opmerkelijk teeken des tijds wijzen we nog Duitschland. Voor dat de Keizer naar Ems ver- kken is heeft h j' de leden van het Kabinet rondom h verzameld, ten einde hun zijne bezorgdheid uit spreken wegeüs het revolutionaire streven op ker- ijk en sociaal gebied en hun, onder de verzekering a zijn vol vertrouwen, aan te sporen tot krachtige bij de vervulling hunner uil dien toe-- nd, voortspruitende taak. Zoo althans deelt een blad mede. Oorlogsberichten. Z. M. de Keizer van Rusland is te Giurgewo aan- comen en heeft bij den Duitschen consul in het aouw van de Donau-stoombootraaatschappij intrek Aan de overzijde van Rustschuk zijn de Russen den Donau druk in de weer groote afdeelingen rden van Giurgewo uitgezonden, terwijl tegenover iratin met zwaar geschut bewapende versterkingen 11 opgeworpen. Omtrent de jongsten operatiën der Turken tegen Montenegrijnen heeft de Minister van Buiten- idsche Zaken den vertegenwoordigers der Porte bij Mogendheden, op gezag van den Gouverueur-Ge- Maghar-pacha uit Moscar bericht doen toeko- dat Woensdag het leger-carps onder Sueliman- zich van Kastac in de richting naar Niksic in veging gesteld heeft. Bij Presoha kwam hen tot een g, waarin de vijand totaal geslagen werd. Zaturdag rd Niksic geproviandeerd en den volgenden dag de marsch naar de grenzen van Montenegro De troepen slaagden er in den bergpas van Ostsog bemachtigden, waarbij de Montenegrijnen geheel de vlucht werden geslagen met. groot verlies aan en geweren. Den volgenden dag (Woens- zouden de troepen den tocht voortzetten en i de vereeniging van het corps van Suleiman-pacha t de corpsen Scuotari en Albanië volbracht zijn. Uit Belgrado wordt aan the Times geschreven, Griekenland de vijandelijkheden tegen Turkije aangevangen. fteclitsgediny contra J. de Decker. stond, onder de aanklacht van poging tot ichting, voor de arrondissements-rechtbank te tterdam terecht de verantwoordelijke chef der van Zeijlen en Decker. De zaak komt in 't hierop neder. Den 14en October 1874 werd door den eersten liende der firma van Zeijlen Decker, op last i zijn chef, schriftelijk aan de makelaars in ussu- Schaaij Ledeboer te Rotterdam verzocht ler eene assurantie te sluiten, ten bedrage van 0,000, op de vrachtpenniugen van het schip Oce- is voor de reis van „Java naar Nederland". Aan verzoek werd door die heeren voldaan, blijkens volgenden dag door hen aan de heeren Zeijlen Decker gezonden bericht. Den 18 -ober daaraanvolgende richtte de beklaagde zelf het zoek aan de heeren Schaaij Ledeboer om, we- is inmiddels gebleken „abuis" de verzekerde som f 20,000 te verminderen. Ook hieraan werd in en de te veëf betaalde premie werd door de srteekenaars van de poli? terugbetaald, wier risico "2 werd verminderd. Den 27sten October daar- gende gaf de firma Van Zeijlen en Decker per |ndende missieve kennis aan de aandeelhouders ^uradeuren van het schip, dat blijkens inge- t de Oceanus bij Krawang op Java ge- k dientengevolge had moeten lichten en ïpt was om gerepareerd te worden, iter afgekeurd, terwijl de schadere- vau dit jaar werd opgemaakt. Naar aanleiding van een klacht van assuradeuren over de hooge kosten van telegrammen, werden deze ter rechtvaardiging door de firma van Zeijlen en Decker overgelegd. Onder deze bevond zich een telegram uit Amsterdam, te Rotterdam ontvangen 13 Oc tober 1874 ten 11 uur 59 min. '9 voormiddags, van dezen inhoud „Eene heden morgen ontvangen dépêche van Ba tavia luidt als volgtOceanus ashore Krawang. Sent assistance", waarvan u nota gelieve te nemen. „Van Leeuwen." Dit telegram was dus blijkens de dagteekening ten kantore van de heeren van Zeijlen Decker ontvan- gen één dag voor dien, waarop de chef zijnen be- diende gelastte, door bemiddeling van de heeren Schaaij Ledeboer, voor de verzekeringen der vracht penningen van den Oceanus zorg te dragen. Aan deze op zich zelve reeds zeer zonderlinge omstandig heid paren zich nog de volgende verzwarende mo - menten lo. Reeds den 22en October zijn door de firma aan de heeren van Leeuwen Co. te Batavia en aan den gezagvoerder van den Oceanus, deu heer Nicaise, brieven gericht, waarin aangedrongen werd om zoo spoedig en zoo zuinig mogelijk te repareeren eu toch vooral te zorgen dat de schade-papieren in goede orde waren, opdat assuradeuren geene aanmer kingen zouden kunnen maken. 2o. In de instructie is ook overgelegd een tele- legrain uit Batavia vau den 17den October, waarin de stranding en lichtiug van den Oceanus en zijne aankomst te Batavia gemeld werd. Verder hield dit telegram de mededeeling in dat een ander schip, de Suzanna Johanna verbrand was. In dit telegram werd echter de naam van de plaats der stranding, Krawang niet genoemd. 3o. den 27en October ontving de beklaagde door vriendelijke bemiddeling het bericht uit de Schipping St Mercantile Gazette, hetwelk van de stranding van de Oceanus melding maakte, doch ook den plaats naam Krawang niet noemde. Tengevolge van de kennisgeving van dit bericht verklaarde de beklaagde mededeeling aan de aandeel houders en assaradeurs van de Oceanus gedaan te hebben. In die mededeeling wordt als plaats dei- stranding Krawang genoemd, terwijl deze naam noch in de Shipping Merc. Gazette, noch in 5t telegram van 17 Oetober voorkomt. De bediende van den beklaagde, als getuige gehoord, verklaarde zich van de ontvangst van het telegram van 13 Oetober niets te herinneren, doch wist wel dat hij den 17en Oetober, de3 avonds ten 11 ure zij 11 chef van de boot halende, hem den inhoud mede deelde van het op dien dag ontvangen telegram. De beklaagde ontkent dit niet, doch zegt door de mede deeling van het verbranden der Suzanna Johanna zoo ontsteld geweest te zijn, dat de verdere mede- deelingen van zijn bediende omtrent de Oceanus hem wel moesten ontgaan. Beklaagde verklaagde verder, dat uit een briefje, den 29en Mei van dit jaar in den lessenaar vau zijn bediende gevonden, gedagteekend Hillegersberg, 13 Oetober, 1874 's morgens 8 uur, blijkt dat hij last gaf tot. het bezorgen der assarantie vóór de ontvangst vaD het eerste telegram, zoodat zelfs zoo hij daarvan kennis gekregen had, wat hij niettemin pertinent blijft ontkennen, zijnerzijds het sluiten der assarantie volkomen ter goeder trouw was. Van dit briefje herinnert de bediende zich echter niets en hij verklaarde, dat 't hem „ongelooflijk" voorkwam, dat dit van Oetober 1874 tot Mei 1877 onopgemerkt in zijn sehrijftafel gezworven zou hebben. Van dien schrijflessenaar bestonden, althans vroeger, twee sleutels, waarvan de bediende er slechts één in zijn bezit heeft, terwijl eindelijk het briefje geschreven is op papier, hetwelk in maaksel en formaat vol komen overeenstemt met papier, hetwelk de firma Van Zeijlen Decker te Middelburg, waar zij sedert 't voorjaar van 1875 gevestigd is, gewoonlijk gebruikt doch alleen zooveel korter is, dit daarvan juist de gedrukte naamcijfers der firma atgesclieurd kunnen zijn. De getuige Nicaise, vroeger gezagvoeder der Oceanus, verklaarde onder meer, dat hij van zijne sedert over leden echtgenoote, die zich toentertijd evenals de familie De Decker te Hillegersberg bevond, te Batavia brieven ontvangen had, gedagteekend o. a. 14, 21, 28 Oetober 1874, waaruit blijkt, dat zij althaus voor den 27en Oetober van het stranden der Oceanus kennis droeg. Nadat over deze verklaring een vrij scherp debat gevoerd was, stemde de getuige er ten slotte op dringend verzoek van het Openb. Min. in toe. een dezer brieven over te leggen. Dezelfde ge tuige verklaarde nog, dat beklaagde tegenover hem erkend had, den 1 Oetober 1874 van het bewuste telegram kennis gedragen te hebben. Ook werd door een anderen getuige, den heer F H. Van Leeuwen, verklaard, dat de beklaagde zich tijdens de instructie in zijue tegenwoordigheid onge veer aldus had uitgelaten „er moet van het kantoor ééne stem uilgaan wij mogen elkaar niet tegenspreken" Door twee andere getuigen, die jaren lang met de firma Van Zeijlen en Dekker zaken deden, werd daarentegen verklaard dat de firma nooit anders dan te goeder trouw en royaal tegenover hen gehandeld had, zoodat zij steeds den besten dunk van haar ge had hadden. Naar aanleiding van eene opmerking van het Openb. ministerie, betreffende gebleken knoeierijen van dezen beklaagde in de zaak van 't schip Fransen van de Putte, verklaarde echter een dezer, dat zijne opinie sedert dat tijdstip gewijzigd was. De beklaagde ontkende vaa het eerste telegram kennis gedragen te hebben, van welke omstandigheid de mogelijkheid erkend werd door den directeur van het telegraafkantoor te Rotterdam, die als deskundige gedagvaard, verklaarde, dat 't hem meermalen was voorgekomen, dat telegrammen, welker retju als ont vangen afgeteekend was door hnisgenooten en bedien den, niet in handen van den adressant gekomen waren. De beklaagde bleef in 't algemeen pertinent zijne onschuld volhauden en toen door de verklaring van een hoofdambtenaar der posterijen aangetoond was: dat een Indische mail den 12en Oetober 1874, waarop de beklaagde zich in een ingezonden stuk in No. 70 (dd. 11 Maart 1877) van de Rotterdammer courant beroepen had, aldaar niet gearriveerd was, trok hij de beweringen in dit stuk vooropgesteld in, terwijl hij daarvoor deze verklaring gaf, dat hij toen geene bescheiden te zijner beschikking had en dus slechts op zijn geheugen kon afgaan. Ten 43/4 ure was het getuigenverhoor afgeloopen en werd door den voorzitter, wegens het vergevorderde uur, de voortzetting der zaak op heden (Vrijdag) ten 10 ure 's ochtends bepaald. Alsdan is het Openbaar Ministerie, waargenomen door den snbst.-officier mr. T. J. Noyon, aan 't woord. Als verdediger van den beklaagde treedt op mr. J. C. Reepmaker, advocaat te Rotterdam. Graanmarkten enz. Middelburg 21 Juni. Behalve tarwe was zeer weinig aangevoerd. De prijzen waren over 't algemeen da lende. Rogge werd 25 ets. Zoniergerst 15 ets, bruine boonen en groene erwten 50 ets., minder verkocht. De puike Walohersehe tarwe liep tot 1 13.maar werd meestal voor voor 1'12.75 verkocht, rogge f9, Walchersche zomergerst f 7— dito witte boonen t'19— bruine boonen f 13.paarden boonen f 8.en groene kookerwtan f(J.50. Boter per kilogram f0.96 a f100; Eieren f 2.70 per 100 stuks. Amsterdam 21 Juni Raapolie op zes weken i' 4O,'/, Lijnolie f 323/<. Prijzen van efteeten. {.PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 22 Juni 1877. Nederl. Gertilic. Werkelijke schuld. 2'/» pet. 64'/* dito dito dito 3 7d'/16 dito dito dito -1 1013/a Loten stad Rotterdam 3 lol dito dito Amsterdam 3 102'/a Rusland. Obligation 1798/1810 5 96 Gertilic. Insor. 5 serie5 Obl. Hope Co. 1855 (ie serie 5 dito iOUU 1804 5 „90 dito L. 100 1S725 79V» ditoL. 100 1873 5 79',, Loten 1864 5 130 Loten 1866 5 126 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 Ubiigatiën 186709. 4 70*, Aand. Spoor'vv. Gr. Maatsch. 5 104 dito dito4 76 Aand. Kiew-Brest 5 32 dito Baltische spoorweg3 „46 Üblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 85'/, dito dito Jelez-Griasi 5 86 dito dito Jelez O'-ol 5 dito dito Chaxkov/ Azow. 5 7S3/8 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito llit.o Wcenen. 5 Oostenr. Oblig.iueial. in zi! v.Jan./Juli. 5 513/,, dito dito, Aprii/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 47&/.s dito dito Febr./Aug. 5 46V4 Italië. üblig. Z.-Ital. spoorweg3 39s/a Spanje. Obligation Buiiciil 1 1G7« dito Binnenlandscue 1 9';s Portugal Obligation3 513/s Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 6'/» öbligatiën 1869 6 77» Egypte, dito 1868 7 49' 3 dito 1873 7 Amerik. Obl. Vereetiigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 8 Brazilië. Oblig. 1S634»/, dito 1865 5 „95 Prijzen van coupons Amsterdam, 22 Juni. Metall f 19,777sdito zilver f 22,07'/» Div. Eng. per fi: f 11,87'/? 5 Eng. Portugal per H; tSpaansche piasters 1' —,55 Amerikaansche dol lars (in goud) i' 2,44. Amsterdam, 2L Juni. Metali. r 19,75 dito zilver ƒ22,1273 Div. Eng. per 11,87'/;; Eng. Kussen per f 12.02'/'»; Eng. Portugal per Ti: f Frans f 47,70; Belg. 47,70; Pruis 58,65; Hamb. Russen ƒ1,4D/8; Rus sen in Z. R. 1,25 Poolsche per 11 Pooische oer Z.R. 1 Spaansche piasters —.55 Spaansche binnen- landsche 1' —.50: AnierikaamscLe dollars 2.44: papier f 2,99.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3