lirrh, School en herding. GEMENGDE BERICHTEN. I, II, III van den heer Regtdoorzce, laugs IJmuiden ter visscherij, met bestemming om ook hier met nieuwen haring binnen te vallen. De uitdieping van de Noordzeehaven en het kanaal wordt met kracht voortgezetin de monding van de haven tusschen de hoofden 9chijnt het een ware chaos van stoompompen, baggermachines en bagger bakken, alles omstuwd en omgeven door elkaêr krui sende sleepstoombooten, die den gebaggerden grond naar zee slepen, terwijl tusschen al dat gewemel de reusachtige machine der River Tyne Company, on vermoeid haar zware ijzeren schepraderen door den bodem ploegt en met het opgediepte haar eigene stoom-klepschouwen vultook aan den zuidelijken oever van de Noordzeehaven zet men de afgraving flink voort en het laat zich aanzien, dat nog tegen het einde van dit jaar ook die oever zal kunnen worden afgeleverd iu den geëischten staat. Dit alles geeft natuurlijk veel verkeer te water en is somtijds voor inkomende en uitgaande schepen hinderlijk, zoodat hieruit wel eens vertraging ontstaat voor die schepen, of wel geraken zij buiten het afgebakende voorwater en aan den grond doch deze gevallen zijn zeldzaam en loopen dan ook altijd zonder groote schade af. Ongelukken, in den waren zin des woords, zijn na 1 November '76 nog niet voorgekomen en dit zegt veel met het oog op de drukke beweging op deze havenen mocht zich ook al cenig ongeval voordoen, door de beweging van stoommachines veroorzaakt, men trooste zich met de gedachte, dat de bagger machines enz. voor de zesvaart op deze haven zijn, wat de medicijnen zijn voor den zieke (II.) Tot Siotffilouiïei'wijzer aan de openbare school te Selie. penisse is benoemd de he*r L. Heijboer, laatst hulponderwijzer le Leiden, vroeger te Goes. Dinsdag 11. werd door het jonste zoontje van d-n directeur der Heldrikgs-gestichten de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw, dat het oude t»»«*yIStceufoeek vervangen zal. De directeur sprak hij deze gelegendheid eenige kernachtige woorden, voor allen zeker van belang die zou mild hebben bij gedragen tot de herrijzing van dit gebouw. Na herinnerd te hebben aan de beproeving in dub belen zin, eerst door het afbranden van het gebouw en daarna door het overlijden van de waardige direc trice, aan de hoop op God en de warme belangstel ling der christenen, sprak de heer Pierson het vol gende Wij bouwen het nieuwe Steenbeek op de oude grondslagen. Wij weuschen dat ook te doen in gees telijken zin: op den uitersten hoeksteen, Jezus Chris tus, met het Kruis der verzoenende en reddende lief de al9 teeken der overwinning. Daarop heeft onze waarde Heldring, daarop heeft onze geliefde Directri ce, mej. Voute, gebouwd wij wenschen daarop voort te bouwen in de hoop op dcnzelfdeii zegen en de toenemende gunst van God en de menschen. En is het niet. onze heiligste roeping, te treden in de voet stappen van den Heiland der wereld, die het verlore- ne opzocht, het gekrookte riet niet verbrak, en de rookeude vlaswiek niet uitbluschle Die gelooven haasten niet, ook niet bij al den haast van onzen tijd. Wij arbeiden veel, wij arbeiden getrouw, maar wach ten met geduld op God, die den wasdom geeft. Vangen wij dus dien arbeid aan in den naam onze9 Gods, en beginnen wij onzen kleinen bouwmeester te verzoeken den eersten steen te leggen van een stichting, waarheen de oogen en de harten van zoo- velen in den lande gericht zijn. Na deze toespraak werd de steen gelegd en spra ken nog de heeren de J >ug architect en J. Nobels, hoofdonderwijzer «aan de No rmaalschool. Ber. tot. pred. bij de Ned. llerv. Gent. te: Uppenhuizeii. J. B. Uoiulsi'lnsil. Ber kei. Noorden, F. J. vrt llil'lean •ester, Candidaat. Oudega, A. E. Kiiurmi, Renstimageest Eindhoven. NV. Iiuïeion, St. Oedenrode Ridderkerk. F. van Spil, Leimuiden. Aangen. liet ber. tot pred. bij de N. H. G. te MihssIu's E. ihirgcr Luntereu. Liiischoten II. J. Baarslag Soimnelsdijk. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te: Hardenberg W. J. linger Koudekerke. Fiukum J. II. Lamping Scherpenzeel, Noorden E. J. Hoemori Candidaat. Putten E. A. Lasondrr Oldebroek. Bed. voor het ber. tot pred. bij C. G. G. te Hhoon C. S. Ross 's Gravesande. Uitlio>»rn V. Mod Minnertga. Ber. tot pred. bij de C. G. G. Ie Hellevoetsluis E. van 'i Ia? Genemuideu. Wansward E, Dpama Dragten De Kantonrechter te Middelburg, heeft Maan dag, niet minder dan vier en dertig Vlissingsche jon gens, ieder veroordeeld tot een galden boete of een dag gevangenisstraf, ter zake van het dobbelen met geld op den openbare weg, In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot. exploitatie van gronden, te Vlis- singen gehouden, zijn, benoemd tot directeur de heer P. J. Sliegers en tot adjunct-directeer de heer H. Louman. Te Wolfaarsdijk zal 28 Juni een wedstrijd voor ploegen en eggen plaats hebben, uitgeschreven door de vereeniging Landbouw en Veeteelt. Eenige vólks- vermakelijkheden zullen daarmee gepaard gaan. Ds. Adama van Scheltema, te Amsterdam, heeft met 40 a 50 personen, eenvoudige werklieden, dag- looners enz., die daarvoor wekelijks een kleinigheid afzonderen, een uitstapje per stoomboot door 't nieuwe kanaal gemaakt. Zaterdag 23 dezer zal te Goes het nieuwe so- cieteits-gebouw feestelijk in gebruik genomeu worden. Sedert onheugelijke tijden bestond daar behoefte aan een beter lokaal, maar allerlei redenen, niet het minst die van financieelen aard stonden aan de vervulling dier behoefte in den weg. Thans is men er in ge slaagd het benoodigde kapitaal te vinden, en een ge heel nieuw steenen gebouw heeft de houten lood9 vervangen, die men tot hiertoe societeits-lokaal noemde. In alle opzichten mag men de Directie gelukwenschen met de welgelukte uitvoering van den haar opgeleg- deu Last. De architect Hannink heeft alle eer van het door hem gegeven plan en de wijze waarop de drie aaneengrenzende zalen (lees-, biljart- en gezel schapszaal) ingericht zijn, geeft getuigenis van goeden smaak en bekendheid met de eischen voor een com fortable sociëteit. Bij gelegenheid der inwijding zal door de Goesche zangvereeniging een concert gegeven worden, waar Haydn's Schepping zal worden uit gevoerd met medewerking van den begaafden baszan ger utt Rotterdam, den heer van Hemert, van mej. L. Nagel uit Utrecht en den lieer de Goei uit Leiden. Dat er op dit schoone oratorium een bal zal moeten volgen is minder te prijzen. Onder de gemeente Heesch nabij Oss, is op het gehucht Vinkei, op een stal de longziekte uitgebro ken. Reeds is eeii koe aau de ziekte bezweken. Door het Plaatselijk Bestuur zijn in overleg met den Distriotsveearts de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Door een onbekende is voor de Utrechtsche zendingsvereetiiging de belangrijke gift van f1000 geschonken. Woensdagmiddag is een knaap van 12 jaren het slachtoffer geworden van een grap van een slach ter, die den knaap op het hakblok legde en hem met een mes op de keel bang maakte. De schrik beving den knaap zoodanig, dat hij sprakeloos werd, en ern stig ongesteld werd. De heer Herman Unthan die, zonder armen ge boren, zich zoo onderscheidt als virtuoos op de viool, gaf aan de zwemschool té Amsterdam ook het bewijs, hoezeer liij zich met de beenen en zoeten het gemis van armen en handen weet te vergoeden. Zeer inte ressant was het te zien, hoe hij van het hoogste punt van den toren in het diep dook, met de voeten voor werpen van den grond ophaalde en met belangrijke snelheid het water kliefde. Tot bevordering van den schoonheidszin zullen de openbare scholen te Parijs met fresco's, schilderijen iu olieverf en kleurendruk versierd worden, de groote daden uit de oudheid en de vaderlandsche geschiede nis, fabeleu en sprookjes voorstellende, die dus tege lijk een zedelijken invloed kunnen hebben. Schoolblad Een 4 tal gezinnen uit Zwolle tot de secte der mormonen behoorende, maakten zich gereed om deze week naar Amsterdam te vertrekken, van waar zij met een groot gezelschap op den 23sten dezer de reis naar Amerika hopen aan te nemen. Van 2 dier gezinnen blijven de 18 en 20 jarige dochters weiger achtig om hunne ouders te volgen. Zij schijuen de kans niet op te willen geven om elk een man voor zich alleen te krijgen. Een der openbare scholen in Oostergoo (Pr.) telt tegenwoordig onder hare leerlingen een 22 jarig jongman, die op 12 jarigen leeftijd wegens zwakheid van oogen, het gewoon lager onderwijs moest opgeven, op 14 jaar reeds lid was van een heeren-sociteit, met 16 jaar beschermheer van een rederijkerskamer, op 20 jarigen leeftijd huwde, één jaar handelde in vlas en een jaar logementhouder was, en nu vastelijk zich heeft voorgenomen, met Oct. a s. de hulponderwijzers acte te halen. Dat Woensdag een zeer aanzienlijk aantal vreemde lingen te Delft en 's Hage bijeen was, is bekend te achten. Hoe die duizenden zijn vervoerd en wat zij doorgestaanhebben, weet men echter waarschijnlijk niet. Eendenkbeeld daarvan geven de volgende regelen van het Hbl. „Tal van treinen volgden elk ander op en de personenwagens schoten te kort om allen te kunnen opnemen. Er waren dus velen die zich in veewagens met een staanplaats moesten vergenoe gen. Tegen negen ure vertrok een trein met zeven zulke met mannen en vrouwen volgegropte staan wa gens van Amsterdam" Langs den Hollandschen Spoorweg hebben 120 treinen gereden om een getal van ruim 60,000 reizigers aan te brengen en te vervoeren. Voor de locomotieven-dienst aan dezen spoorweg zijn gister 200 M3 water ver bruikt. Met d3n Tramway werden verroerd langs de lijn den Haag-Delft ruim 1700, langs de lijn Hol— landsche Spooor-Spui ruim 1300 en langs de lijn den Haag-Seheveningen een schier ontelbaar aantal reizigers. Als bewijs van de buitengewone drukte kan ook nog dienen, dat er in geheel Delft 's middags voor geen goud een rijtuig te krijgen was. Dit was niet alleen met de voertuigen, maar ook met de le vensmiddelen het gevalbij een der voornaamste bak kers hier ter stede werden o. a. 70,000 kadetjes ge bakken. Naar ons door een onzer correspondenten be richt wordt hebben de hevige onweersbuien die gis teren avond zich over een groot deel van Zeeland ontlasten, in sommige streken nog al onheil veroor zaakt. Zoo i9 in de gemeente Schoondijke ten ongeveer 6y2 uur een schuur afgebrand van P. Risseeuw, waar bij 2 hazewindhonden, 1 stier en eenige kalveren zou den zijn omgekomen, terwijl in de gemeente Oosiburg bij A. de Smet stal en schuur zijn verbrand, doch het vee gered is. Van persoonlijke ongelukken heeft men niets vernomen. Op den Rijnspoorweg werden Woensdag onge veer 21,009 reizigers vervoerd. Van 's middags 1 ure hebben een menigte treinen de aangekomene naar hun woonplaatsen teruggevoerd. De menschenmassa was enorm, alles ging echter zeer geregeld en de laatste trein vertrok ten half 12 ure 's avonds. De groote hoeveelheid matrieel, die deze Maatschappij be zit, nog aangevuld door wat op de aansluitende banen te missen w«as, 1 wam thans goed te stade. P. H. Bruiju, gewezen secretaris der kanaal maatschappij, zal terechtstaan wegens misbruik van vertrouwen en diefstal in loondienstbaarheid. Het getal personen Dinsdagavond, en Woens dagochtend in den Haag alleen door den Hollandschen en Rijnspoorweg aangebracht, is zelfs nog niet bij benadering op te geven. Met den Rijnspoorweg zijn Woensdag alleen van 5 uur 's middags tot lly2 uur 's avonds niet minder dan 19 a 20,000 personen uit Den Haag vertrokken. Voorts waren alle andere middelen van vervoer naar de residentie onvoldoende om allen daarheen te brengen. In de stad heerschte eene ongekende levendigheid. Was reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag voor velen geen nacht verblijf meer te vinden, Woensdag konden de talrijke etablissementen, koffiehuizen en restauratiën te Sche- veningen en in d" stad teuauwernood de vermoeide vreemdelingen bevatten. En toch, niettegenstaande dat ongeëvenaard verkeer en vertier, verdient het feit, ter eere van Nederlandsche natie, vermelding, dat niet bij het voorbijtrekken van de somberen rouwstoet, maar den ganschen dag en avond de geest var, het publiek is gebleven in overeenstemming met de treu righeid van den dag ordelijk, stemming, geen in 't oog loopende onmatigheden en geen luidruchtigheid. Waren de voorzorgmaatregelen van de politie uitmun tend zelden had de politie zoo weinig te doen om de orde te handhaven. Het volk heeft op den be grafenisdag zijne Koningin in waarheid ongekunsteld getoond hoe groot de liefde en eerbied is, die haar werden toegedragen, - Omstreeks elf uur Woensdag avond brak er een hevige brand uit in de fabriek De blauwe klok van de heeren Jan Zuurdeeg en Zoon, aan den Ouden Singel te Leiden. De brand in korten tijd in zulk een hevigheid toe door de vele wol in de fabriek aanwezig, dat aan blusschen niet te denken viel. De belendende gebouwen te bewaren was het eenige wat te doen viel. Niet geheel slaagde men hierin, daar het woonhuis van den heer Zuurdeeg van boven ge heel is uitgebrand. De oorzaak van den brand i» onbekend, daar sedert Dinsdagavond niet in de fa briek gewerkt was. Alles is geassureerd. Eerst des nachts ten 3 uur was men den brand meester. Boe ken en papieren zijn gered. Eene hoeveelheid van 1000 dekens gereed ter verzending, is mede een prooi der vlammen geworden. Het aantal werklieden, die door dezen brand voor een tijd hun bestpan verliezen, is groot. Te Nieuw-Brunswijk zoo telegrafeert men uit Lon den is een vreeselijke brand uitgebarsten. Verschep dene openbare gebouwon en de meeste particulie^ huizen zijn in de vlammen opgegaan. Men schat schade op 10 a 15 milioeu dollars 7 In Amerika zijn de Roodhuiden opgesp-1 hebben de troepen der regeering terugged: W' Gouverneur van Isaho, meende dat een y oorlog op hander, is en heeft bij de reg'-QBO^S hington hulp gevraagd. gr'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2