BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. fjer door ons aangekondigde Zoölogische Station Nederlandsche Dierkundige Vereeniging geves- Dr. P. P. C. Hoek, uit Leiden, lid der cora- voor het Zoölogisch Stitiou, bevindt zich se- ert het begin dezer week te VTissiugen, en rekent 20 Jnni e. k. het verplaatsb ire Laboratorium 3or de studeerenden te kunnen openen. S t a t e ïi - G e n e r a a I. Eerste Kamer. Zitting van Zaterdag 16 Juni 18.77. Na toelating van den heer Thooft werd een adres rouwbeklag aan Z. M de Kouing goedgekeurd en eene commissie benoemd, bestaande uit de hee- de Raadt, Schimmelpeuniuck van der Oye, Aker- Beerenbroek, Hartseu en de voorzitter, tenein- e dit adres aan Z. M. aan te bieden. De commis- ie heeft zich Zaterdag namiddag van hare taak ge weten. Ttreede Kamer. Zitting van Zaterdag 16 Juni 1877. Na toelating van nieuw gekozen leden die tussehen- of door het aannemen van rechterlijke betrek - iugen waren gekozen heeft de Kamer mede een adres an rouwbeklag aan Z. M. de Koning vastgesteld. adres gesteld door de heeren Oorver Hoofs, van Kappeyne, Fransen van de Putte en van en Berch van Heemstede luidt aldus: Sire Met een diep gevoel van weemoed heeft de tweede amer de medsdeelitig van het overlijden van H. M. Koningin ontvangen. Wij beseffen levendig, hoe smartelijk dit verlies Koning en het Koninklijk Huis getroffen heeft n deelen innig in Uwen rouw en in dien Uwer aan wie eene teederlieveilde moeder ontnomen Die rouw en deelneming zijn algemeen. Geheel le uatie treurt met ons over den doo eener Konin- ;in, die door buitengewone gaven des geesles, gepaard an een gemoed, voor al wat goed en schoon is mtvankelijk, eere deed aan de kroon die zij droeg, en loor minzaamheid, onvermoeide weldadigheid en toe aan het aangenomen vaderland, dat haar zoo ief was, aller harten gewonnen had. Haar naam zal gezegend aandenken blijven. Mogen dc thans weder zoo treffend gebleken trouw gehechtheid van geheel het Nederlandsche volk tail den Koning en het Stamhuis, en het bewustzijn lat Hooger Wil aller lol regelt Uwe Majesteit tot roost en steun strekken. Dit adres zal den Koning door eene commissie verden aangeboden, De kamer is daarna op reces gescheiden. Frankrijk. Is er wei een land dat meer besproken vordt, maar ook meer stof tot spreken geeft P Is er vel een land dat zoo verschillende richting openbaart in dan oolc zoo verschillend beoordeelt wordt Is er vel eene natie beurteling zoo geroemd en zoo gesmaad de Fransche Meêlijdens waard toen het land onder de ijzeren hand van den machtigen over en toch bewonderd om de beminnelijkste tin gen van den menschelijken geest bij dat volk. gestraft oin de roekelooze zucht naar oera die duizenden den dood op lut slagveld deed inden en toch eenigen eerbied voor eene natie die ;ich zoo kloek verdedigde. Afschuw verwekkende bij le rookende puinhoopen van haar eigeu roem en bij le heidensche tooneelen van een volksoproer en ochkorten tijd daarna geroemd om de nij die dat volk ontwikkelde, om de eerlijkheid het den hoogen inzet betaalde na het ver oren spel. Zeven jaren zijn voorbijgegaan. Napoleon het Keizenrijk behooren tot dc geschiedenis, de is verdwenen, de werkstakingen zijn opge- louden en Rome is in dien tijd overwinnaar geworden. 5ij die geregeld ons overzicht volgen welen dar Jules Junon, eerste minister, republikein en protestant ip 16 Mei j. 1. door president Mac-Mihon op sma- lelijke werd weggezonden, dat onmiddelijk de Kamer Afgevaardigden en de Senaat naar huis werd ge tot 16 Juni, en dat een ministerie Jt welk i Röomschen welgevallig was, onder de Broglie, i 't bestuur kwam, eene regcering die op hare beurt ambtemaars-personeel weder in dien geest zuiverde. Ouder zuchten en -klagen, lof en roem, al naarmate et partijbelang mede bracht werd het dan Zaterdag smiddag 21/.2 uur. f In de Kamer van Afgevaardigden deelde de liüisttr de Fourtou mede dat op hetzelfde enblik in den Senaat voorlezing werd gedaan eene boodschap, waarbij die Hooge verg ulmvig 1 "d werd om de kamer van afgevaardigden 'oden, daar tusschen de kamer en den presi- ïigheden waren ontstaan. De heer Beihinont erzijda) bracht de regeering onder 't oog st heeft verstoord, de eensgezindheid tegenover een clericaal kabinet als einsche partij niet verdeeld zijn. De Minister antwoordde dat er een zód diepgaand verschil tusschen de Kamer en den President is, dat alléén de natie bevoegd is daaarin uitspraak te doen. Als de rust in 't land is verstoord, het is dan de schuld van hen die de alarmklok hebben geluid en de gemoed ren met hersenschimmige voorstellingen schrik aangejaagd. De groole strijd tusschen conservatisme en radicalisme is va:i oude dagteekeuiug. De radicalen hebben zich tegen den President verheven en hun strijd zou hebben geleid tot vernedering van Frankrijk en tot omverhaling der maatschappij. Daartegen wilde Mac-Mahon waken en van daar de proeve om het evenwicht te herstellen door het aanstellen van andere ministers, prefecten enz. De minister beweerde ten sl jtte dat de leden van het Gouvernement hel Frankrijk van 1779 tegen dat van 1793 zonden verdedigen. Hun hart klopt even warm voor vrijheid van het geweteu en de on afhankelijkheid de burge.lijke maatschappij als voor het godsdienstig geloof. Op hetzelfde uur vergaderde de Senaat. In die vergadering las de -minister-president, hertog de Brog- lie de boodschap van de president der Republiek voor. De boodschap bev.it behalve het verzjek tot goedkeuring van de ontbind'ng der Kamer, eene lange zouden-lijst van het vorig ministerie en de re- publikeiusche meerderheid, Niemand twijfel aan de goedkeuring van de ontbinding door den Senaat, want men weet de verhouding van deze beide staats lichamen is niet de beste. In de kamer vau. afge vaardigden is de republikeinsche partij meerderheid, in den Senaat daarentegen de cleric den. De uitslag vau de verkiezing voor een lid van den Rijksdag te Berlijn blijkens ons vorig nommer werd de bekende socialist Haseuclever daar gekozen doet alle partijen, ook de liberale, opschrikken. In Januari werden enkele socialisten met 9500 stemmen p. m. gekozen, nu verkreeg hij 12.700 stemmen. Men schrikt dus cck hier wetler voor de gevolgen van eigen stelsel terug. Men heeft Duitschluid trachten vrij te maken van godsdienstigen invloed, vrij van Rome, maar ook vrij van het Evangelie en nu de vruchten gezien worden deinst men ontzet terug. lieden moet in een ander stads- district te Berlijn weder eene verkiezing plan's hebben, men verwacht die van den sociaal-democraat Kapell,van beroep timmerman. Een aardig staaltje van kerkelijke politiek levert Duitschland mede op. De zoon van den be roemden filosoof Hegel, heeft ontslag gevraagd als voorzitter van het consistorie der Evangelische kerk in de provincie Brandenburg, omdat hij, wegens zijn streng orhodoxe beginselen, zich niet met de nieuwe kerkelijke regeling vereenigen kon. Keizer Wil helm heeft., in hoedanigheid van hoofd der Evange lische kerk, dat outslig geweigerd, omdat de ortho doxen alle reden van tevredenheid hebben Wij herinneren ons nog ter gu-der ure dat het oorlog is. De berichten zijn trouwens schaars. Vorst Karei van Rumenië bracht een bezoek aan den Czaar in hoofdkwartier te Plojetsi en vorst Milan van van Servië zul weldra door Z. M van Rusland ont vangen worden. Rusland heeft de Bulgaren eens in dachtig gemaakt wat zij verleden jaar geleden hebben en hun aangespoord door opstand die wreedheden te wreken. Wraak en eigenbelang gaan hier 1e zaïnen. Li Albanië zijn zo> telegrafeert men althans de Turken weder eens totaal verslagen. Of dat totaal nu wel in de v >l!e beteekenis moet geno men worden, mag betwijfeld worden, of zij zoude a als de pheuix uit; hun asch moeten verrijzen. Graanmarkten enz. Rotterdam, IS Juni 1877. (per telegr.) Taiwe 10 a 20 ets. lager; rogge ïuer weinig aanvoer 10 ets. hooger winiergerst 20 eis. lager; zouiergerst 10 ets. lager. Overigens stil. amsêbkdvm IS Juni Raapolie op /.es weken i' 4-0, Lijnolie f 32{/t- Prijzen van effecten. tJ'Ell TEL KG 11 1.4 7-A Aras terda m18 Juni 1 877. éfederl. Oerliiie. VVerkelijice schuld. 2'A pet. 64 dito dito dito 3 76'/a dito dito dito 4 101 Loten stad Rotterdam 3 l'iO'/s dito dito Amsterdam 3 102'/» Ruslo.ml Obligation 1798/LSL6 5 97 Certific. lus. r. 5 serie5 Obl. Hope Co.1855 6e serie-a 5 77s/1 dito f 100') 1864 5 „91 dito L. 100 18725 79Vs dito L. 100 18/35 79V4 Loten 1864 5 129 Loten 1S665 126 tnscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 6'i3U Obligatiën 1S67—169. 4 713/« Aand. Spoorw. Gr. Maatscli. 5 104 dito dito4 Aand. gSaéw-Brest 5 S2ï/2 dito Baitisehe spoorweg3 46 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 St1/- dito dito Jelez-Grlasi 5 S3 dito dito Jelez Orel 5 „84 dito dito Charkow Azöw3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 50 dito dito VVeenen. 5 Oostenr. Öblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 5113/i» dito dito April/Oöfc. 5 525/m dito in papier Mei/Nov, 5 4Sl/i# dito dito Febr./Au g. 5 47s Italië. üblig. Z.-Ital. spoorweg 3 39*/a Spanje. Obligatiën Buiteul 1 107/is dito Binnenl-andsehe 1 „10 Portugal Obligatiën3 52 Turkije. Inschrijving A!g, se.linlid 5 65/« Obligatiën 1869 6 7Vs Egypte, dito 1868 7 50 '/4 dito 1873 7 104'/4 Araerik. Obl. -Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 Brazilië. Oblig. 1363 4'/? 85 dito 1865 5 95 Prijzen va» conpmi». Amsterdam, 18 Juni. AI e tall t' 19,85; dito zilver f22, l'i'/s Div. Eng. per ti' I' 11,S7'L Eng. Portugal per ?r t.Spaansche piasters f,56; Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,444/3. Amsterdam, 16 Juni. Metal 1. 19,S5 dito zilvei- f 22,12l/2Div. Eng. per (f; f 11,57'/:; Eng. Russen per h f 12.02'/.,; F.ug. Portugal per nr Frans f 47.65 Beig. t 47,65; Pruis '"53,55; Hamb. Russen 'T,4l"/S; Rus sen in Z. R. f' 1,25 Poolsche per U Poolsche oer Z.R. f Spaansche piasters f .56 Spaansche binnen- landsche f.50; Amerikaansche dollars 2.44'/2; papier f 2,27. Mljnheei' de Redacteur Hoewel geheel ongewoon in dag- en weekbladen te schrijven, neem ik toch nu de pen ter hand met het doel om voor de volgende regelen eene plaats in „Het Zuiden'' te verzoeken. £)e rouwrand waarin nog stee Is vele nieuwsbladen verschijnen, vestigt bij voortduring de aandacht van het volk op het verlies, dat ons geliefd vorstenhuis den 3den dezer maand getroffen heeft. Dezer dagen werd het denkbeeld geopperd oin al gemeen te rouwen op den dag der begrafenis van het stoffelijk overschot onzer geliefde vorstin, ecu denkbeeld dat ra. i. alle aanbeveling verdient, voor al ook bij dat deel der Natie hetwelk wat ook zekere partij mogen beweren de innige overtuiging, ja het gelojf, is toegedaan, dat het Stamhuis van Oranje „b ij de gratie God s" regeert. Is men een voorstanders van het openbaar en al gemeen rouwbetoon -r- hoewel het schriftwoord „Scheurt Uw hart en niet (alleen) Uwe kleedereu-' ook ten deze wel toepasselijk is te achten welke ergernis moet het dan niet. geven wanneer men ziet, hoe in de stad onzer inwoning, nadat de tonen der doodsklok nog den vorigen Maandag, 11 dezer, door de lucht weergalmden, reeds den volgenden dag mu ziek in den Buitentuin op het Noord bid werk werd gegeven Donderdag daaraanvolgende had men con cert. in het Schuttershof en des Vrijdags muziek-uit- voering op het Molenwater en, of dit alles niet reeds meer dan te veel was, kon men in de Middel- buvgsche Courant ran den volgenden Zaterdag eene aankondiging vinden van Vauxbai en bal champêtro in het Schuttershof, op Zondag 17 dezer, de geboor tedag van wijlen II. M. de Koningin, en wat meer is, de christelijke rustdag, die voor uitspanning vau vrij wat anderen (christelijken) aard bestemd is, da.i voor de uitspattingen, die Vauxhul en bal met zich brengen. Moet al die muziek, dat bal enz. voor edellieden, burgers en boeren dienen om toch hoe eer hoe beier den nagalm der doodsklok te doen ophouden Past dat bij den ernst des doods, waaraan het geluid dei- klokken in de dagen van 311 dezer ons zio gedu rig herinnerde en ook den a. s. Dinsdag eu Woens dag weder herinueren zal Waarom zoodanige dingen toegelaten gedurende liet tijdsverloop dal het lijk der do rluchtige doode 11 boven aa-de staat zal men wellicht, en niet geheel ten onrechte, vragen. Maar hiertegenover rijst de vraagmoet dan een dagelijksch bestuur zich mede onledighouden met. aautebevelen, wat reeds het ge zond verstand aan de hand geeft n. 1. dat men zich vau publieke vermakelijkheden heeft te onthouden ook op de dagen dat de klokken niet luiden, of zijn zulke uitspanningen in deze dagen vau rouw niet in volstrekten strijd met den eerbied aart de vorstelijke doode verschuldigd Zijn zij, die van muziek enz 0 zoo veel verwachten 'er beschaving en veredeling van het volk, zoo weinig ontwikkeld dat zij het onwelvoegelijke niet inzien van muziek-uit voeringen, bals en 'ergelijk genot zoo geschikt ter verdrijving van den ernst gedur n.le de dagen tus schen het overlijden en de begrafenis Geschieden zulke dingen in een of andere familie wat zouden „de mensehen" of de publieke opinie er wel van zeggen en nu gaan daarin voor dezulken, van wie men betere dingen mocht verwachten. De ontwikkelingwaarop zoo menigeen boogt, blijkt echter vaak op meer dan een punt voor de zucht uaar zingenot ondertedoen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3