ST1LUK HISTORISCH BLO. i\°. 149. Dinsdag 19 Juni. 1977. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teu 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drib maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING te JVnDDELB U RA*. Prijs dicr Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1, Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, den 18 Juni 1877. Wekelijksch overzicht van tie christelijke pers. en politiek alléén is liet menu clat ons a dag, reeds weken aan een wordt voort gezet. En in iteimncn voor waarheid eu vrede, afleve- van Juni, wordt het terecht herinnerd, al is het ook men niet wenscht genaamd te worden met dat leelij- voord politi-cophoob, toch moet erkend worden de kan minder op onze liefde rekenen. Onze op politieke mannen en vooruitzichten gebouwd, op keer vervlogen. Onze bitterste droppelen gaat de bekende kroniekschrijver voort zijn op het Binnenhof toegediend, f hiermee gezegd is, dat wij steeds moeten zwijgen hetgeen op politiek gebied voorvalt? Dat kan land in ernst bedoelen. Het leven der volken rijgt hoe langs hoe meer een sociaal en politiek In alle levensuitingen openbaart zich het om zich los te maken van de invloeden der en des geloofd Hoe ver liggen de dagen reeds ons, waarin kerkvorsten en vergaderingen over >t der vólken beslisten Hoe dreigt zelfs de ge- de onmisbare invloed van 't evangelie op leven der menschenkiuderen te loor te gaan. Den om met eene forsche poging te keeren, is een ho- •oze arbeidmaar de poging om hem te leiden t worden ondernomeu in do kracht des geloofs. willen niet de dagen terug der theoerSt-ie. Wij de scheiding van kerk en staat, maar wij geen vrede met een staat zouder geloof aan De staat is voor ons het organisme, dat een e zich schept, of wilt gij dat een natie zich weeft r de geschiedenis en zijn innerlijken drang, om ■in en daardoor zijn plaats te kunnen handhaven, aanleg te ontwikkelen, iu zijn behoeften te voor- Al moet het oog van den staat natuurlijk ook cht zijn op louter stoffelijke belangen, hij mag de ie zijde van het volksleven niet voorbijzien, voor hoogere aspiraties, voor zijn heiligste behoeften onverschillig wezen. Hoe zou een geheel volk organizeeren tot een staat, zonder dat daarin ook geestelijken aanleg en aard afspiegelde Men ,fc evenmin het hart van een volk als van een Iseh in tweeën zonder het tc dooden. Ie belijder van het evangelie mag daarom niet in mate spiritualist zijn, dat hij zich geheel terugtrekt alles wal behoort tot het leven van den staat, burger van 't koninkrijk der hemelen is ook staats- en als zoodanig heeft hij ook zijn roeping, zijn lit. Hij kan er geen vrede mee hebben, dat men j staat geheel eu al een wereldsch, een seculair geven wil. De staat is niet een abstractie, k een levensvorm, eene levensuiting. Een volk is i'ook alleen innerlijk bevredigd, indien het zich r zijn aard" heeft kunnen konstitueeren. erin nu ligt niet opgesloten, dat de belijders het evangelie in alle landen behooren moeten tot fde partij, bijv. tot de partij van het behoud, die van den vooruitgang. Als christenen heb- zij slechts beginselen te vertegenwoordigen, liscipelen van den Heer hebben zij in den staat, iet znurdresem, te werken. Aan hen is de taak rouwd, om op te komen tegen alle onrecht, o r eiken verdrukte. Zij hebben, door hun te- rdigheid, door de kracht die van hun persoonlij k- itgaat, aanhoudend -te herinneren aan die men niet ziet. 1)3 voor verstand onbegrijpelijke en erger van den Heer, die in dienen den weg geven het middel tot ontvangen ons als ernstige waarheden aau- ast worden. Het kruis met zijn prediking van goddelijke liefde, die zich over hel verlorene ontfermt, moet niet alleen op de spits onzer kerktorens, maar op elk levensge bied worden gezien. Gerechtigheid, waarheid, vrijheid moeten alom worden bepleit, geëischt en gehandhaafd worden. De uitslag der verkiezingen levert de pers stof tot bespreking van onze verhouding. Mc Standaard roemt er op dat de voorspelling door dat blad gedaan, dat de liberalen winnen, wij verliezen zouden, is uitgekomen. Indien het naar den wensch van den Standaard gaat dan zullen de ultra- montanen zoowel als de conservatieven ons loslaten, en dan zal het nu begonnen proces daarheen leiden dat onze tweede kamer eerlang bestaan zal uit 65 liberalen, 17 ultramontanen, 2 conservatieven en 1 antirevolutionair. Tegen den wil der natie zal het liberalisme, dank zij onze ellendige kieswet, zegevieren. Tegen den wil der natie - want niet de natie heeft bij de stembus gesproken. Van eene na tie die bijna vier millioen zielen telt is het aantal kiezers honderduizend, d. w. z. (lat er op eiken kies- bevoegde, die spreken kan, veertig anderen zijn, die niet meetellen. Van die honderdduizend hebben ruim zestig duizend, dus ruim de helft van hun recht gebruik gemaakt, en van dit kleine getal stem den ook nóg slechts de kleinste helft tegen de vrije en voor de openbare school. Wilt ge de. onhoud baarheid onzor kieswet kennen Ziehier 60.000 kiezers zouden kiezen 39 leden, zij zijn verdeeld in 4 groepen, Liberalen, Ultramontanen, Conservatieven en antirevolutionairen. Voor de liberalen werden uitgebracht 29.600 stem men, zij verkregen 26 leden, en nog kans op 2. Voor de ultramontanen 10.900 stemmen met 7 leden. voor de conservatieven 4.400 stemmen met 1 lid. voor de antirevolutionairen 14.500 stemmen met 4 leden. Door herziening der kieswet, zoodat vier leden meer zullen moeten gekozen worden, en misschien door verlaging van den census in de steden, ten einde den invloed van het platteland te breken, zal het misbruik van overmacht door de liberalen steeds grooter worden. Maar de geborsten kruik van het liberalisme zal eindelijk water scheppen en onder duiken, want, voor een tijd maar niet eindeloos zal het smoren van de volksstem gelukken. Het Wagcaaingsch Weekblad, hoewel eens met de Standaard, waarschuwt tegen overdreven ver wachtingen. Twijfel wordt uitgesproken of de front verandering wel zoo uitnemend gelukt is, omdat, ondanks het gewicht der stemming ieder zoo nadruk kelijk was voorgehouden, toch achteruitgang te be speuren is. Of zoovelen het met de gansche (linker zijde) onzer richting eens zijn Verstaat ons volk gauche en droite Dat ons volk het met de democratische gauche zoo eens is bewijst de candida- tea—lijst niet, want daarop vindt men bijna uitsluitend de namen van baronnen, jonkheeren, meesters en doctoren, bewijs genoeg dat men het met een bur gerlijk candidaat niet wagen durfde. X. !3I. «Ie SAoaSïBg zal 29 dezer per extratrein naar Zwitserland vertrekken. De Prins van Wied zal, na de begrafenisplechtig heid van H. M. de Koningin bijgewoond te hebben, met zijn gezin naar Neuwied vertrekken. Het Engelsche Hof zal bij de begrafenis vertegen woordigd worden door Prins Teek, neef van Konin gin Victoria. Prins Nicolaas van Oldenburg vertegenwoordigende het Russische hof en de Hertog van Saxen-Weimar zijn iu de residentie aangekomen. Generaal Van der Straten Ponthoz zal Z. M. den koning van België bij den uitvaart van II. M. ver tegenwoordigen. Luxemburg zal bij den rouwstoet door vier kee ren uit de Luxemburgsclie Kamor vertegenwoor digd zijn. De beurs te Amsterdam, en ook die te Rotterdam zal Woensdag gesloten zijn. De Kerk. Ct. wijst er in een kort maar treffend woord op, dat het gisteren geen feestdag iu Nederland was, „waarbij God werd gedankt voor het leven eeuer Vrouw, die aan het geheele Vaderland dierbaar was om Haar groote deugden, om den rijken zegen, dien Zij om zich henen spreidde, om de belangstelling, door Haar aan den dag gelegd in alles wat edel, groot eu voortreffelijk was, in alles wat wel luidt" „Maar" zoo besluit het blad zijn hulde aan de ontslapen Koningin „indien wij niet meer bidden kunnen voor Haar leven, niet meer bidden om zegen op Haar pad, laat ons danken, (lat God in Haar zoo veel goeds aan Nederland heeft willen geven dat, al houdt ook de 17e Junij op een gedenkdag te zijn, de nagedachtenis der voortreffelijke Vorstin, die van ons weggenomen werd, nooit verloren zal gaan." „Volstrekt het denkbeeld van algemeenen hulde aan de nagedachtenis van üosBÜBagiaB Sopliia, niet verwerpende, maar onafhankelijk daarvan op den dag der begrafenis eens eerste uitdrukking van de gevoelens, die de natie, maar vooral de Nerlerlandsche vrouw haar toedroeg, willende geven, heeft een comitee van Delftsehe dames, de taak aanvaard, om uit den naam der Delftsehe vrouwen een zilveren krans te doen neerleggen op de lijk—kist in den vorstelijkeu grafkelder. De krans, bestaande uit lauwerbladen, als s}rmbool der krooning van alle deugden van verstand en hart, draagt van boven twee immortellentakjes, als zinne beeld, dat de overledene vorsiin zich door hare groo te eigenschappen een onvenvelkelijken kroon verwierf- terwijl van onder tusschen de lauwerbladen, die door een strik zijn voreenigd, een kroon is geplaatst, waar, op de datum van geboorte en overlijden is gegraveerd en daaronder de woorden Hulde dea' DcIftscBie vrouwen. „De keeren van Kempen en Zonen hebben de uit voering van de krans op zich genomm. „Er was eene andere eu meer uitgebreide hulde aan de nagedachtenis der Koningin, op den begra fenis-dag zelve in plan, en reeds voor een groot deel voorbereid. Deze is door zeer bijzondere omstandig heden, niet tot uitvoering gekomen. In haar artikel „na de overwinning", welk artikel wij onzen lezers ter kennisneming zeer aanbevelen zegt de Middclburgsche Courant„het blijkt dat vele kiezers zich reeds door een naam, een klank, op de enkele aanbeveling van anderen, met prijsgwing hun ner zelfstandigheid laten medeslepen." Wij hebben de vindingrijkheid van de Midddelb. Courant bewonderd, zij toch heeft twee* artikelen gewijd aan de daden van rar. van Eek. Wij meencu dat het parlementair leren van dien heer hem juist geen algenieene bekendheid heeft doen verwerven. Men weet weinig anders van hem dan dat hij altoos met de „liberale" partij meegaat, en zijn jaren lang verblijf te 's iiagc zal wel oorzaak zijn dat een' groot deel van de kiezers in audere opzichten hem ook niet kennen. Het zijn inzonderheid de hoeren van „de Grondwet" en de heeren van de Middclburgsche Courant die met mr. van Eek bekend zijn, én „door een naam, een klank, op de enkele aanbeveling van anderen, met prijsgeving hunner zelfstandigheid" heb ben stellig vele kiezers, die zich aan de „liberale" zijde schaarden, zich laten medeslepen. Of' hebben alle „liberale" kiezers hessosas genomen van de politieke geloofsbelijdenis van mr. 1). van Eek Bij de verkiezing te AifcBEaaaa» weren uitgebracht

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1