UHRIST1LIJHIST0RISCH BLO. msam Dinsdag 12 Juni. 1877. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2,— Enkele nominers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Wij herinneren onze lezers, voor zoo ver zij ezers zijn, aan de lang besproken verkiezing, op morgen, Dinsdag 12 Juni, zal plaats ïbben. Van 's morgens negen tot 's namid- igs vijf uren is er gelegenheid tot inlevering ir stembriefjes. Wij verzoeken onze vrienden bij hunne ge- kgezinde, buren, bekenden en verwanten even ,n te loopen, en die tot gezamenlijken gang lar de stembus op te wekken. Wat onze tegenpartij van onzen candidaat Tolbers zegt, steekt gunstig af bij hetgeen j twee jaren geleden van jhr. de Jonge zeide. e Middelb. Courant heeft zelfs de wclwillend- eid ons blad te noemen] zij het ook om te ïggen, dat wij ons wel gewacht hebben om heftige aanvallen van »De Standaard" op 3 katholieken te vermelden. Wij zijn zoo vrij i te merken dat ons overzicht der christelijke niet door ons is bestemd tot verzamel-? taats van heftige aanvallen." In ons weke- jksch overzichtvoorkomende in no. 135 van 5 Mei 11., is hetgeen De Standaard" bedoelt ilstrekt niet verzwegen, integendeel in hoofd tak vermeld. Wij willen echter niet concur- ?ren met. het hoofdorgaan onzer richting, en nor overname van uitgebreide stukken niet achten het bevriende blad te verJringen. Pij nemen over, wat een groot deel van ons ubliek anders over het algemeen niet lezen >u, en ook wet iets uit geschriften, die wij aarne meer bekend willen maken. De Middelb. Courant verwijt ons gedaante- Brwisselingen. Wij wisten niet dat bij aan dien op velschillende bolwerken des vijands, Brschillende uniformen noodig zijn. Zij ziet ns in hare phantasie thans met eene roode Bmmune-muts getooid, straks waarschijnlijk iet fez of pickelhaube, met tonsuur wellicht ter ook neg. Zij is van meening dat ieders, ook onze, (>k der katholieken godsdienstige begrippen op staatsschool worden geëerbiedigd. Zij meent dat ook aan haar streven voor Ischaffing van het zegel, ons blad zijn ontstaan danken heeft, althans leven kan. beroemt zich op de afschaffing der doodstraf, meent dat de radicale theoriën van van de oplossing der sociale kwestie be- bit in dat alles de willekeurige en |hre verblinding der liberale" partij, de hoogere belangen des volks raakt. Zij toont »'t geheim van allen zegen" niet te kennen. Dat is natuurlijk. De Middelb. Ct. doet bij herhaling eene po ging om de landbouwers te winnen door hen wijs te maken, dat de onrechtvaardigheden der jacht wet alleen door liberalen" te verhelpen zijn. Zou de heer Wolbers, die opkomt voor de rechten van den mohammedaanschen koffie en suiker plantenden Javaan, niet de belangen voor staan van den christen-landgenoot, die graan en aardappelen verbouwt? Zou hij, die den Indiër beschermt tegen de aanmatigingen van onderdrukkende en uitzuigende vorsten en groo- ten, onverschillig zijn voor de grieven tegen rechten" op anderer land, even geldig als rechten" op heerendiensten De Middelb. Ct. erkent dat onze candidaat Wolbers eervol heeft deelgenomen aan de af- schafing der slavernij in de West, en op loffe lijke wijze deelneemt aan de studie der maatschap pelijke vraagstukken van onzen tijd. Iemand die dus veel goeds heeft gedaan en nog doet voor het algemeen, is in het district Middelburg niet voldoende, naar het oordeel der courant, die wel voor Zierikzee eene spe cialiteit in spoorwegzaken, telegrafie en open bare werken aanbeveelt, alsof al die dingen voor Schouwen beter waren dan bijv. meekrap. Ook den Schouwschen landbouwers wordt daarbij verzekert dat diezelfde telegraaf-specia- liteit vóór de afschaffing der jachtwet is, an ders zouden zij wellicht nog op den anti-revo lutionairen landbouwkundige de Vlieger stem - men, en dat gevaar wil men afweren. Wij hebben nog een woordje aan 't adres der Middelb. courant. Zij heeft onze partij twee jaren geleden allerlei hatelijkheden naar het hoofd geworpen »na de nederlaag". Om maar iets te noemen zouden zendelingen van het conservatief-eleri- cale (daar moeten wij ook tusschen zitten) monsterverbond op alle wegen zijn rondgegaan" en daar dingen hebben gedaan »te laag en te schandelijk om er openlijk melding van te ma ken." Die laagheden en schandelijkheden zijn tot dusver bedekt gebleven. Onze party heeft dit jaar precies betzelfde ge daan als voor twee jaren. Alleen is aan alle kiezers nu geen circulaire gezonden met 1 ct. gefrankeerd, maar tweemaal een nummer van Het Zuiden gefrankeerd met ct. Welnu, eer dat na de geopende stembu3 overmaat van vreugde of van droefheid de Middelb. Courant ondoordachte woorden ontlokt, vragen wij haar om nu in liaar nummer van Dinsdag avond a.s. hare grieven tegen onze handelingen uit te spreken, dan kunnen wij ons daarop verdedigen in ons nummer van Woensdag avond, ook terwijl de stembus nog het groot e geheim bevat. Wij meenen dat de stemming niet zuiver geheim is, als voor de verkiezing door tal van handteekeniugen, of daarna door adressen van beklag, openbaar wordt gemaakt, wie voor zekeren candidaat stemmen zal of gestemd heeft; dat er pressie wordt uitgeoefend door zoodanige handteekeniugen aan bepaalde personen te vragen. Wij meenen dat er in de leus der anti revolutionairen voor de vrije school volstrekt geen misleiding te vinden is, en dat zij, strij dende voor al wat christelijk is, zich volstrekt niet van »groote woorden" bedienen, maar bekende zaken voorstaan. Er is geen groot woord" dat meer misleiding bevat dan de voormalige eernaam liberaal." Wij stemmen noch in het District Middel burg noch in Zierikzee op een »naammaar op een persoon, die een vast beginsel is toegedaan. In Middelburg op den heer J. WOLBERS, te Utrecht. In Zierikzee op den heer Anth. DE VLIEGER, te Herkingen. Wij stemmen in een Naam, en dat is de Naam onzes HEEREN. Aan onze vrienden zij medegedeeld, dat de heer B. H. Heldt, mede-onderteekenaar van een stuk, in de Middelb. Ct., ingezonden van wege het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, een oud tegen stander is van onzen Wolbers, die in zijn Werkmans vriend steeds de Werkmansbode van Heldt zegevie rend bestrijdt. Middelburg, den 11 Juni 1877. De gezanten der velschillende buitenlandfiche Hoven werden Zateidag middag door Z. UB. «üe üosiBKg; ontvangen tot liet aanbieden van hunne condoleances niet het overlijden van Hd. gemalin. De gezanten waren vergezeld yan de Secretarissen of attachés bij hunne legatien; allen verschenen in groot kostuum, de kokarde hunner steken met een rouwteeken voorzien. Als vertegenwoordigers van het buitenland bij de plechtige begrafenis van H. M. zullen optreden voor Z. M. de Keizer van Duitschland, prins Albert van Pruisen voor de koninklijke familie van Wutemberg, prins Peter van Oldenburg, broeder van wijlen H. M voor de Hertogin vau Nassau, baron F. Bose, chef van haar Luisvoor de Koning van Wutemherg giaaf von Tauberheira opperstalmeester en vrijheer von Wöllwarth, stulmeester. De overige Rijken zul len zich vermoedelijk door huune gezanten doen ver tegenwoordigen. Als herauten bij den lijkstoet worden genoemd de heeren mr. A. J. graaf van Randwijck en jhr. mr. P. A. van der Velden. De lijkkoets zal gevolgd wor den door 24 kamerheeren en kamerjonkers.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1