Ci II IS T1L IJ l-H IS T O RI SC Zaterdag 9 Juni. Bericht. .1. w o l n st s f 143. 1377. rerschijut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. per drie maanden francoƒ2, no miners- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. 1 Liefdegaven 10 cents per regel. uomraer wordt aan alle kle in liet district Middelburg- ge- STZB CANDID A AT. V- zullen het der tegenpartij nooit naar kunnen maken, en onze candidaat ers zal dat ook niet kunnen. it men toegeven, zoo niet openlijk dan in het hart, dat hij wel degelijk eene in de Tweede Kamer waardig is, men geen woorden om te betoogen dat hij s hier niet behoort gekozen te worden, zich liberalen noemen verwerpen hem hij waarlijk liberaal, omdat hij een ïn is. En zij trachten de onzen, die ijk bang zijn voor slechte behartiging rovinciale-, der districts belangen af te n, door naar waarheid te zeggen dat zeeuw is. die waarheid in de hand zal men trach- wat leugen binnen te smokkelen, ireerst zij u herinnerd dat de heer Tak Poortvliet, een zeeuw, met zeeuwschen en zeeuwschen ambachtsheerlijken titel, van veel zeeuwsche klei, een man,die aan en in den Haag zijn leerjaren dien het als een groote verdienste toegerekend dat hij veel beweging maakte de koopvaardijvloot (niet zooals Plimsoll .te der bemanningmaar over tal van zaken, een rapport begraven zijn) dat die heer één slag met den liberalen" too- op eens is bekwaam gemaakt om het Zutphen te vertegenwoordigen. er in Nederland wel twee districten, inder op elkaar gelijken dan Middelburg itphen; het zandige, heuvelachtige graaf- ver van zee Wat doet de heer Tak zijn hier zoo opgehemelde kennis van polders en koopvaart, past in de kamer zijne algemeene kennis lover hp die bezit, en laat zich voor nsche belangen door de luidjes aldaar n. fet Tak tot de liberale pan tij behoorde, !en was hij overal van pas naar het .er partijgenooten. echter nog bewijzen, of hij geschikt een ver verwijderd district te n. weten wat Wolbers wer- hij zich Indische zaken recht, om te ver trouwen dat hij met de zeeuwsche belangen op de hoogte zal komen? Het aftredend lid van Eek is toch een zeeuw, zegt de tegenpartij, en zij heeft daarin gelijk. Hij is zeeuw van afkomst, doch woont, om niet te veel te zeggen, zeker twintig jaar in den Haag, en daar kreeg hij dan zijn mandaat als kamerlid t' huis. Tusschenbeide komt hij even in Zeeland kijken, en als hij Zeeuwsche belangen moet voorstaan, zal 't hem ook wel worden voorgezegd, want hij is advocaat, en geen specialiteit in die zaken, welke wij, als wij gedwongen waren een man van 't vak te kiezen, bepaald aan een ingenieur zouden moeten opdragen. Het zal volstrekt geen bezwaar inhebben den heer Wolbers omtrent onze plaatselijke belangen in te lichten. De belangen van ons vaderlandvan ons en onze kinderen vertrouwen wij hem volkomen toe, omdat hij een christen is. Wij zuilen ook voltsrekt niet jaloersch zijn als hij 't eens opneemt voor Zaamdamsche of Dordtsche schutters. Wij lijden niet aan overdreven provincialisme. Wat er nu bijv. al verteld wordt van een clerus (roomsche geestelijkheid) aan wie Jonkh. de Jonge en dus ook Wolbers zouden moeten gehoorzaam zijn;- van een kopstuk" der anti-revolutionaire partij, dat in eene par ticuliere zaak voor processiën zou moeten plei ten, laten we voor hetgeen het is. Onze roomsche landgenooten weten wien zij als advocaat moeten kiezen, als zij zich te ver antwoorden hebben. Wij weten Wien wij te gehoorzamen heb ben onzen God. Wie eischt dat Jhr. de Jonge in twee jaar zou doen, wat de heer van Eek in tal van jaren niet kon, toont, op zijn zachtst uitgedrukt, zeer onbillijk te zijn Wie ons clericalen noemt, herleze de his torie van 1853, vooral van de maand April van dat jaar. Het zou niet kwaad zijn dat Provinciale Staten eens een onderwijzer enga geerden om daarover neutrale voordrachten te houden. Waar komt het echter nu op aan De liberalen schrijven voor de openbare School; en vooruit Die openbare" school allen, die geen prijs stellen Die openbare" school allen, die de historie willen weg willen cijferen wat God vi in de eerste plaats in hun vaandel de openbare school is de school voor op christendom, is de school voor vervalschen, daaruit oor Nederland deed. Die openbare" school wordt op vele dorpen nog voor christenouders smakelijk gemaakt door dat er nog veel christelijks wordt toege laten, opdat die ouders nog niet zouden be merken waar het heen gaat. Als de tegenwoordige geloovige meester maar eens dood of weg is, als de liberalen" maar eens overal het masker afwerpen, dan zal meh overal zien wat nu op zooveel plaatsen reeds te zien is dat de openbare" school alleen bruikbaar is voor het ongeloovig deel van ons volk, maar door allen betaald moet worden. Krijgen dan de liberale" heeren Moens en Kerdijk hun zin, regeert dan Kappeyne, die pas weer een sportje geklommen is, en alleen zou willen regeeren om ons dood te drukken, om onzen tegenstand te breken dan zal er leerplicht, schoolplicht komen. Daar wil men het heen sturen. Gelooft het niet als de liberalen u het tegen deel willen wijs maken. Kappeyne heeft te vroeg gesproken, wij zijn gewaarschuwd. De heer van Eek zal u niet helpen, zijne richting is die van onze tegenstanders, van de vijanden onzer kinderen. De heer Wolbers is een voorstander van christelijk onderwijs voor allen die het begeeren. Hij zal doen wat hij kan om de steeds nader komende onheilen af te weren. Om de voor gestelde schoolwet nog te gunstig voor ons naar de liberalen oordeel, hoe slecht ze ook is te doen vallen. Om waarheid en recht te doen zegevieren. De HEERE kan van een Saulus een Paulus makenons gebed zij daarom voor de be keering van velé hooggeplaatste vijanden, maar betoonen wij nu vooral ons geloof, onze trouw door op aanstaanden Dinsdag onze stem uit te brengen op den heer TE UTRECHT. Als banierdrager der christelijk-historische beginselen in het tot dusver altoos als liberaal beschouwd district Zierikzee staat de heer Anthony de Vlieger, burgemeester van Iler- kingen op een gewichtigen post. Het vaandel en zijn drager staan aan de meeste aanvallen bloot, maar daar rondom scharen zich ook de verde digers. ,,Wees niet vervaard, gij kleine stoet!" roepen wij van heeler harte onzen broeders be noorden de Oosterschelde toe. Naar plaatse lijke gesteldheid en naar overtuiging zijn zij mannen van het Zuiden. 't Is nu eenmaal waar, zoo zegt de liberaal, dat de clericaal in de verkiezingsdagen allerlei onzedelijki manoevres bezigt om zijn candidaat bij de slembus lat ke lus a

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1