B UITENLAN HANDELSBERICHTEN. fi heide niet op 2 maar eerst op 17 Juli de vele bezwaren, waarmede men te wor- en heeft om het kamp gereed te krijgen, zijn hier oorzaak van. Verleden jaar, zoo verhaalt een tooueelspeler, eerde ik in Frankfort in een druk bezocht hotel. had ik kort te voren de rol van een onden bar- gespeeld en was van alles, wat tot deze rol loort, voorzien. Zoo klopte ik dan op Zekeren i volledig als baardschraper varmoind, op de waar ik logeerde, aan de deuren der ten, met de vraag „verlangt mijnheer geschoren worden" Ik kreeg er twaalf bij elkander, die ik gens alle regelen der kunst inzeepte, „Mijn heinel, 3 ik toen, ik heb, op no zooveel, mijne messen liggen, in een minuut ben ik terug." Ik liet ;n aan hun lot over, verkleedde mij spoedig en pte mij zelf in. Middelerwijl waren mijne klanten geduldig geworden pu riepen om den barbier. Ik ngde mij onder hen en "bromde het ergste van en, terwijl ik van den hotelhouder voldoening elite, en dreigde mij bij den rechter te zullen be- igen. De waard, de kellners, de dienstmaagden en 1 twintigtal andere gasten sueldeu op het rumoer de barbiers, die gewoon waren de gasten van hotel te scheren, betuigden hunne, onschuld. Een besclirijfelijk gelach ging op bij 't gezicht van de ingezeepten. De hotelhouder trachtte mij tot bedaren te brengen. Er werd gevraagd gezocht wie dien poets had gespeeld, maar de ak bleef een geheim, dat ik thans, nu er een jaar rloopen is, aan het licht breng. Aan de Times is door een correspondent die Canada bereiesde, medegedeeld, dat hij er iggetuige van was, hoe een aardappelveld in bet ek Hamilton; in Kanada, "in 24 uren door den rdappelkever verwoest werd. De correspondent houdt it voor noodzakelijk, dat stappen gedaan worden r verhindering van eene inval door dezen verme nden kever in Engeland. Zoo niet, aldus sefirijft j, zullen wij of onze kinderen te eenigen tijd aar- even duur als nu oesters moeien betalen. Birmingham, eene der aanzielijkste fabrieksteden in ngeland leverde verleden Donderdag een eigenaardig op. Gladstone de groote redenaar en der urken groote vijand, sprak voor 30,000 menscheu jne bekende denkbeelden omtrent de tegenwoordigen en dc houding der Engelsche regeering uit. ladstone beschuldigde het ministerie Derby den te- jnwoordigen oorlog veroorzaakt te hebben, en eisch- niets iniuder dan eene parlements-ontbinding. In Frankrijk is de voorzitter van den Parijsche ge- Bonnet Duverdier gearresteerd, men be- hem van beleediging jegens den President, li aansporing tot burgeroorlog. Zeker is het dat wij elk geval niet bevoegd zijn daden als dezen, welker [weegredenen wij niet kennen, te beoordeel en. Dit is elk geval waar, de nieuwe Fransche regeering left moed hare overtuiging niet onder stoelen of [nken te steken. De republikeinen noemen hunne teeriug „un gouvernement de combat" of de naam let de daad overeenstemt J Meer en meer zijn in de laatste dagen de uitzichten vrede gewogen. Men meent dat vorst Bismarck invloed doet gelden zooal niet voor een spoedigen ede Eau toch om zooveel mogelijk om den oorlog te caliseeren. Nu het moet erkend worden, het. gaat de rijdende partijen niet naar wensch. De natuur is een acht die nog minder te overwinnen is dan vijaiule- ke legers, of er echter reeds nu uitgezichten zijn ;t openen van vredes onderhandelingen mog zeker el in twijfel getrokken worden. In Belgie heeft men zijn hart weder eens kunnen [halen aan de vinnige verwijten die liberalen de ;ramontanen elkander hebben toegevoegd, bij en handeling van wetsontwerp tot wering van rais- ïiken bij verkiezingen, de resultaten waren gering. |Wanueer 't vermoorden van een President en maken van revolutie geeu gewone zaken waren in Zuid-Amerikaansche republieken, zou men kun- zeggen dat de mail iets nieuws aanbracht. De Pre vail Parugay nl. werd den 12den April op it te Asuncion vermoord. Ook de wijze, waarop I vermoord werd, was geheel volgens de Zuid-Ame- i [tansche gewoonte. De President, Gill, ging uit huis uaar 't regeeringsgebouw, eeu officier loopt vuit en schiet hem door 't hart een deel £roepeu voegt zich bij de opstandelingen, die I dc stad onder de bevelen van den ex- i Rivarola stellen een ander deel blijft in j gehoorzaamt aan de bevelen van den vice- "Iriartc, die in der haast Gil1 opvolgt en Lld is weer in rust. iplogsbericliten. het aanbreken van den dag openden de Rnssische batterijen haar vuur, aau de rivier beneden Oltenitza, op de Turksche verschan singen te Turtukai. De Turken beantwoordden het vuur niet. Te 1 uur des namiddags werd het dopr de Russen gestaakt. Niemand werd gewond en geen schade is aangericht. De rivier staat zeer hoog de oevers zijn overstroomd en de eilanden staan onder water. Het Montenegrijnsche leger, telt 12000 ïuan, met 16 stukken geschut. Ouder lien bevinden zich 4000 man uit de Herzegowina. Suleimau-pacha heeft 30 bataljons van 500 man ieder, maar daarvan zijn slechts 3000 man, volgens ooggetuigen, strijdvaardig. Drieduizend man ongeregelde troepen hadden hevel ontvangen, de Montenegrijnen uit het blokhuis bij Medun in verjagen. Zij weigerden echter, voordat hun de achterstallige soldij werd uitbetaald. Een correspondent van Reuter meldt van Zater dag van Syra Er hecrscht groote moedeloosheid bij de Turksche autoriteiten, die inzien, dat zij niet in staat zijn de Russen het hoofd te bieden. De hoop, dat de verovering van Soeclioein Kaleh eec opstand in den Kaukasus zou bewerken, word^ teleurgesteld daar de Kaukaoiers bang voor de Russen zijn. Turkije is materieel en moreel verzwakt, zoo a 7^ blijkt uit de langzame operatiën en de binnelandsclie tweedracht tusschen de voorstanders van den oorlog en van den vrede, Het gevaar van Euro eesche verwikkelingen veï- mindert hoe meer de zwakheid van Turkije aan den dag komt. Rusland wenscht deu oorlog niet langer dan den zomer te rekken en Oostenrijk zal bij de eerste ge legenheid zijn bemiddeling aanbieden. De weder-inneming van Ardahan door de Tur ken wordt niet nader bevestigd. Het Russische blad le Nord denkt, dat er sprake is van een plaatsje, Ardahon ggnoemd, dat niet op de kaarten vermeld is en dat men met Ardaban heeft verward. Volgens audere personen zouden werkelijk de Russen de ves ting van dien naam hebben verlaten, na haar ver brand te hebben. Woensdagochtend rukten de Russen in aan zienlijke sterkte voorwaarst en beproefden geschut te plaatsen op de hoogten tusschen Konsetan en het door Ali-pacha gekommandeerde gedeelte van het Turksche legerkamp. Om deu aanval van zijn infan terie te dekken opende de vijand ecu hevig kanou- vuur, waarop zich het antwoord van Turksche zijde uiet liet. wachten. Het vuren van weerszijden hield een geruimen tijd aan. Plotseling begonnen de Rus sen in groote massa 's de hoogte te beklimmen met het doel, de Turksche versterkiugen door een aanval op onze stelling ora te trekken. Ali-paöha, het doel van den Russischen kommandant doorgrondende, maakte onmiddelijk daarop een voorwaartsche bewe ging onder de bescherming van het vuur der Turk sche batterijen. Er ontstond nu ecu bloedig treffen. Het Turksche geschut richtte onder de Russischeinfau- terie die de hoogte beklum, esne vreeselijke vernieling aau, De Turksche infanterie vocht bewonderenswaardig; haar geweren troffen met groote juistheid en maakte groote gapingen in de gelederen der Russen. Ten spijt van de aanzienlijke strijdkrachten, die de Rus sen konden aanvoeren, en' ondanks de volharding, waarmede zij tegen het gecombineerde hevige vuur van de Turkeche artillerie en infanterie stand hielden werden zij ten slotte teruggeworpen, een gioot aan tal dooden en gekwetsten op het slagveld achterla tende. Het treffen duurde tien uren en meermalen werden de troepen gedurende dien tijd handgemeen. Volgens eene depêche uit Constanstinopel van den 3On zijn nieuwe Turksche versterkingen naar den Kaukasus vertrokken, o. a. een Circassisck cavallerie- corps, onder bevel van den zoon van Schatnyl. De wateren van den Donau zijn nog altijd zeer gezwol len. Nauwlijks zijn de regens tol stilstand gekomen, of de stroom is op nieuw buiten de oevers getreden teugevolge van het smelten der sneeuw op de Beier- sche bergen. Uit Tiflis wordt gemeld, dat de herovering van Ardahan door de Turkeu een verzinsel is. Kolonel Koraaroff, kommandant van Ardahan, ondernam 30 Mei eene verkenning tot voorbij Peniak en Olti. Turksche cavallerie onder Mussa Pacha werd door de Russische ruiterij bij Bichmackeff geslagen en uiteengejaagd twee bergkanonnen, vier kruitwagens en twee Turksche veldteekens werden buitgemaakt. Aan de Rnssische zijden bedroeg bet verlies 1 officier en 6 soldaten dood en 30 man gewond bene vens 51 paarden. De Turken lieten 83 lijken op het slagveld achter. J)eu 31en Mei seinde de correspondent te Bu-; charest aan de Politisoke Correspondenz„Keizer Alexander zal den 5en Juni aan de Rumeensche grenzen en den 6en, 's avonds ten acht uren, in het hoofdkwartier Jte Plojesti aankomen, mits men er in slaagt voor dien tijd de op 9 plaatsen door het hooge water verbroken spoorweg-verbinding te her stellen, waaraan dag en nacht rnet buitengewone krachtsinspanning gewerkt wordt. „De tijd voor 's keizers verblijf te Blojesti is nog onbepaald. Naar gemeld wordt zal de Czaar zijn verblijf iu een vorste lijk zomerpaleis houden." Van den 29sten4 Mei schrijft diezelfde correspondent uit Bnckarest, dat on danks de hartelijkste begroetingen en wederzijdsche visites, ondanks de warmste plichtplegingen tusschen de Grootvorst Nicolaas en Prins Karei, en ondanks deu grootste tegemoetkoming, welke de Rumeensche Regeering voor de Russische autoriteiten aan den dag legt, er toch iets is wat de Rumeensche regeeringskriugen onaangenaam aandoet. De schuld ligt niet aan de Rumeensche regeering, zegt de correspondent, zij geeft zich alle moeite de verhouding tusschen Rumenie en Rusland zuiver af gepaald te zien. Zij gevoelt zich niet op haar gemak dat Rusland elke juiste bepaling omtrent Rumenie's medewerking in den oorlog ontwijkt. De Russische bevelhebbers wijzen de hulp der Rumeensche troepen niet van de hand, niaar elke poging om een formeel bondgenootschap tot stand te brengen, stuit op Rus- lands slellige weigering af. Burgerlijke stand van Goes. (Van 26 Mii tot 1 Juni.) BevallenJ. Bil, geb. Vroegop zG. Loobeek, jeb. Eversdijk d; M. J. Hannink, geb. Plugge d. CORESPONDENTIE. Wij hebben nota genomen van de terechtwijzing der Nieuwe Bildtsche en Dockumer Courant, en zul len die welwillende opmerking voortaan ter harte nemen. 2'/s I*t. 4 3 3 €iraaiiittarkteii enz. Rotterdam, 4 Juni 1377. (per telegr.) Bij kléine aan voer waren alle artikelen prijshoudendtarwe en rog ge ceidèr beter verkoopbaar; alleen canariezaad 50 ets lager. Amsterdam 4 Juni Raapolie op zes weken f 40'/< Lijnolie f 33';4. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 4 Juni 1877; Nedcri. Oerlifie. Werkelijke schuli dito dito dito dito m dito dito boten stad Rotterdam dito dito Amsterdam Rusland Obligatiën 1793/1816 Certilic. lus. r. 5 serie 5 Obl. Hope CoilS55 6e serie. 5 dito f 1000 1S64 5 dito L. 100 1872 b dito L. 100 1873 5 Loten 1S645 Loten 1866 5 luscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 186769. Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez-Griasi dito dito Jeléz Orel dito dito CharIcovv Azow. Polen. Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Wcenen." Oostenr. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. dito dito April/Oet. dito in papier Mei/Now dito dito Febr./Aug. Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje. Obligatiën Bnitenl dito Binnenlandsche Portugal Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1S69 Egypte, dito 1S68 dito 1873 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. dito dito dito 1885. Brazilië. Oblig. 1S63 dito 1S65 4 5 47e 76 101 100»/- 1017. 96 607, 77'/, 91 79 »/4 79,/- 125 121 »/3 ït'> 7 5»/j 32*/- 447a 853/« 85'/, 7 9*/« 51 49 51'/, 517/* 47»/,» 47' 10V4 9»/,. 53»/,. «7. 77. 94 Prijzen van coupon» Amsterdam, 4 Juni. Metall f 19,95; dito zilver f21,95; Div. Eng. per U' f 11,877a Eng. Portugal per tr tSpaansche piasters f ,53 Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,437:. Amsterdam, 2 Juni. Metall. r 19.80; dito zilver j 21,95 Div. Eng. per tl* f 11,877a Eng. Russen per I f12.027-y, Eng. Portugal per Ir f Frans ƒ47,70; Belg. 47,70; Pruis f 58,50; Harab. Russen/'l,41 "/8; Rus- sen in Z. R. f 1,25 Poolsclie per 11 Poolsche Der Z.R. f Spaansche piasters f .53 Spaansche binnen landscbe f.48; Amerikaansche dollars 2.44 j f 2,25. uiunen j 4 papifüd

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3