CiSRlSTELIJK-HISTORISfill KLAD. Dinsdag o Juni. 143. 1377 Verschijnt Allien Maandag, Woensdag en Vrijdag- 'ond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten# van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. H. M. Sophia ïredei'ika Mathilda rinses vail Wnrtcmberg Koningin dei* ederlanden is op 59 jarigen leeftijd, op het ten Bosch, overleden. Wie zijn vaderland en daarmede het stamhuis dat meer dan eeuwen Gods gave, Neêrlandsch glorie was, eene snaar in 't hart trillen bij het lieen- tan van een lid uit het aloude geslacht, dat eeds heeft gedeeld in onze rampen en onze vreugde der lid van het Oranje-huis is een der onzen, a wie zou niet treuren bij het verscheiden van Vorstin die 38 jaren de gade van onzen oning, 28 jaren onze Koningin was, en getoond te leven, met haar geheele ziel te leven, in land dat haar eene tweede vaderland was ge- orden, te leven met het volk waaronder zij den ïogsten rang innam en dat haar zoozeer he inde. Bij het sterfbed van eene vrouw die nooit in anzende feesten of oogverblindenden luister heeft maar steeds trouw in het kleine heeft passen wel allerminst luidklinkende lof— Bij de lijkbaar eener overledene moeder, die aor moederlijke liefde en weldadigheid duizend- aan zich heeft verplicht, past geen weidschen am. De eenvoudigste is hier wel de schoonste. Bij het verscheiden van eene Koningin, die, in ff van ziel en gaven des geestes onder de eerste n Europa 's vorstinnen mag genoemd worden, maar allereerst die gaven heeft besteed om met ir volk te leven, en te eeren wie baar volk den, past geen lange deugdenlijst. De metalen tongen die van stad tot stad en dorp tot dorp gezamelijk eene klacht aan- ffen, worden verre overstemd door den rouwkreet heel Nederland door, weerklank vindt in het ft van iederen vaderlander. „Zij heeft Nederland lief gehad", dat is de enkrans, dien ons volk naast den lauwerkrans van gemaal en kinderen straks op de lijkkoets leg- zal als Hr. Ms. stoffelijk overschot ten grave gebracht worden, en het is eene sclioorie getuigenis. ;et is eene getuigenis waardoor wij God danken nen voor de weldaad aan het Oranje-huis en aan Ierland tloor haar geschonken; het is eene getui- (om met Bossuet in een zijner beroemde lijk— a te spreken) vau de grootheid Gods, die ook die duizenden hare onderdanen noemde, op hare stem deed hooren van Hem die alleen te jieeft: Keer weder gij menschenkind en hij het is ons eene getuigenis te meer van jkheid op deze aarde. ONZE CANDID A AT. ui. In ons vorig artikel zeiden we dat de par tijen van arbeid en kapitaal tegenover elkan der staan, en dat onze Wolbers bemiddelend tusschen beide wil treden, om de rijken en de armen, beide door den HEERE gemaakt, el kander te doen ontmoeten. Dat doet hij dan ook werkelijk door de uitgave en uitmuntende redactie van zijn weekblad: De Werkmans vriend. Ontelbare malen heeft hij daarin de de aanspraak van werklieden op loonsverhoo- ging verdedigd, en ontelbare malen daarin de bazen tegen overdreven eischen in bescherming genomen. Plaatst hij zich als tusschen twee vuren, hij staat onwrikbaar, jaren lang, omdat hij staat op den bodem der Heilige Schrift. De Duitsche sociaal-democraten vinden in hem een onvermoeid tegenstander. Hij is onze wacht aan Maas en IJssel. Die sociaal-democraten willen eene regeering door den arbeidenden stand, gelijkmaking van alles, bij miskenning van de ordening Gods, bij afschaffing van allen godsdienst, bij yeree- ring van hunne menschelyke leidslieden, het zelfde in Duitschland, wat de commune te Pa rijs deed aanschouwen. En, als gezegd, willen zij hunne leer ook over de grenzen van hun land verbreiden. Ontegenzeggelijk zal het er van moeten komen, dat aan de thans minder bevoorrechte standen eenmaal aandeel in de regeering worde verleend. Het kiesrecht zal moeten worden uitgebreid tot lieden, die thans nog behooren tot »het volk achter de kiezers." Daar is veel vóór te zeggen. De grens tusschen hen, die mogen mede kiezen en hen, die het niet mogen, is zeer willekeurig getrokken; het is geen natuurlijke grens." Welk volk zal met der tijd mede kiezen Dat is eene groote viaag. Een christelijk volk of een ontchristend volk De liberale" party ziet heel wel in dat zij eerlang hare willekeurig geknipte kiesdistricten, haren willekeurigen census, zal moeten loslaten. Maar zij haast zich om vóór dat de tijd naar toe komt, vóór zij moei toegeven, het volk, dat onder de kiezers zal worden opgenomen, door de godsdienstlooze school te ontchristenen En dat ziet onze Wolbers ook in. Voor dat aanstaande kiezersvolk zijn er tot heden toe, helaas, geen christelijke scholen genoeg Dat volk begrijpt nog niet genoeg dat de liberalen" het zijn Christus willen ontrooven. Dat volk staat de prooi te worden van de zendelingen der sociaal-democraten. Komt het eenmaal zoover, dan kan dat volk een stroom van jammer brengen over ons land en daarbij zelf verloren gaan. Eeuwig verloren door toedoen van ongeloovige bezitters aan de eene, van sociaal-democratische opmakers aan de andere zijde. Daarentegen wil Wolbers waken, en anderen wakker maken, opdat zij waken met hem. Daarom onklemt hij de banier van het chris telijk schoolonderwijs. Daarom is hij een voornaam bevorderaar der christelijke militairen-vereenigingen. Daarom wijdt hij zich aan alles, wat de waar achtige belangen van den werkenden stand kan bevorderen. Hij is bemiddeld en kinderloos. Hij zou veel kunnen genieten. Hij offert daarentegen tijd en geld en krach ten op om ten uitvoer te brengen, wat hij zich ten levenstaak heeft gesteld, waartoe hij zich door den HEER geroepen gevoelt. Daarom hebben wij hem lief, daarom achten wij bem, als een der edelsten van ons volk, eene plaats in onze 'volksvertegenwoordiging waardig. Daarom hebben wij volle vrijmoedigheid hem aan te bevelen. Lezers, maakt hem in uwe omgeving bekend, gedenkt zijnen arbeid in uwe gebeden, onder zoekt wat hij schrijft tot heil van ons Neder- landsche volk, en tracht, zoo als hij, dat volk ten zegen te zijn Middelburg, den 4 Juni 1877. Zooals ons vorig nommer reeds vermoeden deed. is de toestand van II. M. de Koningin sedert Vrijdag mogen steeds meer levensgevaarlijk geworden De benauwdheden herhaalden zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en daarmede ging verzwakking gepaard. Tot Zaterdag avond bleef H. M. bij het bewustzijn. Na middernacht namen de krachten sterk al en ook de bewustheid was verloren. De geheele vorstelijke familie vereenigde zich Zondag morgen aan de stervenssponde waar H. M. ten lla/4 ure zeer kalm is ontslapen. Gisteren namiddag ten 41/2 verscheen een buitengewoon nommer van de Staats courant, hetwelk deze kennisgsving bevat „De Koning, het koninklijk Huis en geheel het Vaderland hebben een zwaar verhes geleden, doordien het God behaagt heeft, Hare Majesteit de Koningin heden voormiddag ten half twaalf ure na een lijden van weinige dagen tot zich te nemen." Hare Maje steit Sophia Frederika Mathilda, Koningin der Neder landen, was geboren den 17en Juni 1S18, Dochter van wijlen Z. M, Willem I. koning van Wurtemberg, en van wijlen H. M. Catharina Paulowna, Groot vorstin van Rusland. H. M. was den 18en Juni 1839 gehuwd met Z. M. den koning, toen Prins van Oranje.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1