A BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. r, Anti Bennett, die hare nakomelingen l ziet tot in 't vijfde geslachteene doeli- eene kleindochter van 48, eeue achter- van 20 jaren, en een achterachterklein- n van vier weken allen levend en gezond. Te Antwerpen had Maandag-namiddag bij de f een hoogst treffend ongeluk plaats. De binnen uit Paulina, schipper de Wachter, bestemd naar st, dreef op de Schelde langzaam in westelijke iting. Aan boord van dit vaartuig bevond zich geheele familie van den schipper. Op de hoogte de St, Michiels-kaai lag het Noorweegsch drie- Hanna op de reedé ten anker. Door een wind geraakte de Paulina onklaar op de ketting den driemaster, de schuit sloeg over zij, liep vol er en zonk bijna oogenblikkelijk. De schipper en knecht hadden slechts even den tijd om het touw het bootje achter de schuit te kappen en over rd te springen, 't Gelukte hun zich te redden, h de moeder en de kinderen waren in de golven dwenen. Terstond werden booten biigebracht om drenkelingen ter hulp te snellen. De moeder, haar kind tegen de borst geklemd hield; werd bij bovenkomen gegrepen en in een der booten ge- Moeder en kind werden, na voorloopig toege- nde hulp, naar het gasthuis vervoerd en men hoopt den in het leven te behouden. Generaal Grant, de ex-president der Vereenigde zette Maandag te Liverpool voet aan wal. De dier stad ontving hem op de kade, en hem, voor 't eerst „the old country," •telijk welkom. Eigenlijke oorlogsberichten ontbreken heden nage- geheel. De regens der laatste week zijn zoo itengewoon geweest, dat het geregeld verkeer in op verscheidene plaatsen verbroken is. alle houten bruggen over de Sereth en de uta zijn weggespoeld en de spoorwegdammen staan en daar ouder water en werden op andere door de golven geheel stuk geslagen. Geen enkel wapenfeit wordt gemeld en het kanon .1 de üonau zwijgt sedert een paar dagen. Het ge- 3ht vindt daardoor geloof, dat inderdaad door ïitschlands bemiddeling de vrede voor de deur :at en de Russen zelfs geen vuet in Bulgarije Hen zetten. Dat zulke praatjes te Bucharest en zelfs der Russische militairen geloof vinden, is zeker 1 't onbedriegelijkst teeken dat er hoegenaamd belang voorvalt. andere belangrijke berichten uit het buiteu- ontbreken geheel en bij gemis daarvan het een troost dat er altijd wat is behelpt men ti heden met oppervlakkige of diepzinuige beschou- jgen over de verhouding van de mogendheden on- ling over de kansen die den toestand van het ;enblik te zien geeft voor algemeenen oorlog of en gelocaliseerden krijg, over de houding der 'nsche regeering die, zoo zegt men, de Russische ien opgehouden heeft, omdat ze voor haar weinig fende beoordeelingen bevatten over de gerust- lende verklaringen van de Eransche regeering ral in betrekking tot Italië en zooveel andere ien die reeds herhaaldelijk besproken zijn. In Engelsche Lagerhuis werd reeds over toekom- e vredesonderhandelingen gesproken, misschien ook bij gebrek aan ernstiger bezigheid. Cortom, onze lezers zullen heden in deze rubriek niets nieuws vinden, om de eenvoudige reden er niets belangrijks was. Oorlogsberichten. leeds dagen geleden werd medegedeeld dat de ingrijke plaats Ardahan, door de Turken hernomen Heden wordt hetzelfde iu alle bladen on- z/Constantinopel officieel" bericht. Wij deelen mede zonder echter eenig geloof aan deze mede- te kunnen geven. Óns dunkt de sterke po- door het Russische leger rondom en vooral zui- Ardahan ingenomen, maakt dit bericht itens onwaarschijnlijk. Russische officieele kringen staat 't vast dat de ng der operaties van Russische zijde iu geenen deele jzigd zal worden door 't verbranden van weer- dorpen langs de kust der Zvvsrte zee door de en. Evenmin zouden de vraehtelooze pogingen eeuige stammèn in den Kaukasus tot opstand sporen eenigszins van invloed kunnen zijn op [ssische oorlogsvoering. Zulk eene poging der om opstand aan te blazen zou gemakkelijk kunnen worden met repressailles aan de ien Rusland niet van zijn recht vrijwillig Jke middelen te baat te nemen. Rusland jarentegeu alle moeite om in plaatsen, Servie, de oorlogszuchtige opgewon- is, elke deelneming aan den oorlog ussische regeering zal, onder alle omstandigheden, eeue gedragslijn volgen, welke elk vermoeden van opruiing tct opstand uitsluit." Het Tagblad meld, dat de Turken een Servisch eiland in de Drina overvielen, de boeren doodden en andere personen wegvoerden, benevens veel vee medenamen. Hetzelfde blad meldt, dat Mukhtar-pacha van zijn ambt ontzet is en voor een krijgsraad zal terecht staan, omdat hij, in plaatst van 66,000 man, die hij verzekerde te hebben uitgerust, slechts 31,000 man te zijner beschikking had. Bovendien zijn knoeierijen op groote schaal ontdekt. Wegens de herhaalde ongelukken, welke op de Rumeensche spoorwegen zijn voortgekomen, is de directeur-generaal door Grootvorst Nieolaas naar het hoofdkwartier te Plojesti ontboden. De geheele ex ploitatie van de Rumeensche spoorwegen zal zoo spoe dig mogelijk in Russische handen overgaan. De on bekende was van alle rivieren richt onberekenbare scha de aan. Omtrent de tegenwoordige positien der legers kun het volgende worden bericht. De voorhoede en de rechtervleugel van de Russen staan te Nessi de linkervleugel te Ukektu-Kalisse. De voorhoede heeft bij Topra-Kaleh een schermutseling gehad met de Turksche cavallerie. Partikuliere Brieven. Waarde vriend Onmogelijk is het mij, een antwoord te geven op al uwe vragen. Gij vergeet, naar het schijnt, dat ik slechts een eenvoudig mensch ben, en iiauwlijks bevoegd ben mij zeiven te vertrouwen in zulk eene gewichtige zaak als de aanstaande verkieziug is. Alles wat ons dierbaar is staat op het spel. Overwint onze tegenpartij, dan worden grondwet, schoolwet en elke andere, op welk gebied ook en hoe die luiden mogen verklaard en toegepast zooals yij het verstaat, al zou dat ook met geweld moeten geschieden. Nu reeds is het eene zeldzaamheid, een hoogere of lagere Lands- ambtenaar te zien die, eenigzins, in Bijbelschen zin, Christen heeten moge; wat in den lateren tijd aan gesteld werd is bijna uitsluitend modern, Godsdienst loos, Godloochenend, zoo niet Godlasterend. Het gevolg- zal zijn, dat alle Godsdienst, uitgenomen dien van den Godsdienstloozen staat, met geweld verbannen zal worden uit kerk, school en maatschappij en dat de natie, onder de leiding en pressie harer hoofden, bij den dag meer ontkerstend wordt, en onmogelijk gemaakt voor het Evangelie. Ik blijf dus bij miju eerste gevoelen: allen, die er belang bij hebben hun voorvaderlijk ge loof, het geloof van den levenden God, te bewaren bij hunne kinderen en hun volk, zij hebben de han den ineen te slaan, om, in Juni e.k., den gemeen schappelijke» vijand een beslissende slag toetebrengen. Ik herinner mij nog een woord van wijlen mr. Groen van Prinsterer, door hem gebezigd tegen ds. Gunning in den kerkelijken strijd te 's Graveuhage, het luidt „Bij brand is de eerste vraag water." Laat ik u nu eene geschiedenis vertellen. Het was op den 23sten November 1853, dat ik uit eene N.-TIollandsche stad naar eene aangrenzende ge meente wandelde, waar mijne woonplaats was. De weg, van de stadspoort door de voorstad en het dorp waar ik woonde, \yas een breede straatweg, over en weer bebouwd met burger en boerenhuizen, onder welke laatste sommige op N.-liollandsche wijs, zeer prachtig en rijk. Het was tien uren in den avond, stikdonker en, uitgenomen het suizen van den wind, doodstil op straat; want in N.-H., op het platte land, heeft men nog de goede gewoonte vroeg naar bed te gaan en weer vroeg op te staan. Nauwlijks was ik de grenspaal (door bandpaal geheeten) voorbij, die het rechtsgebied van stad en dorp scheidde, of ik hoorde eene vrouw gillend schreeuwen „brand brand en eeuige oogenblikken later stond ik voor een burger huis, hetwelk een zwarte berg van rook scheen, ter wijl hier en daar, kleine vlammen door het dak kwa men. Ik was overtuigd, dat iu weinige minuten het huis in vlam zou staan, en tevens van het dreigende gevaar. Recht onder den wind toch, en door een slop van het brandende perceel gescheiden, stonden drie kolossale boerenplaatsen, en eene rij van burger huizen, wier lot, zonder spoedige hulp, niet twijfel achtig was. Ik behoorde tot de brandweer, en was iu een ommezien bij de dorps-brandspuit, die ik, gehol pen door een paar toesnellende mannen, en een drietal jongens, op de plaats des ouheils bracht. Spoedig was er volk en ook de beide Brandmeesters en even spoedig ver schil over, hoe de eenige spuit te plaatsen, en hare werking te bepalen. De ontlerbrandmeester wilde het huis, waaruit aan alle kanten da vlammen uitbraken, prijs geven om de bedreigde panden, die oneindig meer waarde hadden als men zegt te dekken, een gevoelen door de meesten en ook door mij gedeeld die, ambtshalve, iets meer te zeggen had dan het al gemeen. Doch de opperbrandineesler dacht er anders over. Hij was een lang, mager en zenuwachtig man, die beefde als een liet, toen hij het vuur zag. Op zijn bevel, gerugsteund door den aanrukkenden Bur gemeester, moest de spuit achter het brandende huis, om dit te blusschen, op eene zeer gevaarlijke en to taal onnutte plaats, en het bevel werd uitgevoerd. Maar door het kibbelen en talmen, waren gouden secouden verloren, en vóór de spuit water geven kon, vatte de naastbijzijnde boerenhuizinge vuur en kon hei werktuig zelve niet dan met levensgevaar verwij derd worden. En nu, ja veel minder dan in één uur tijds, stonden drie boeren en vier burgerhuizen in laaijen gloed, en was er geen einde aan het on heil te zien. Een verschrikkelijke wanorde heerschte de schrik had alle bedaard overleg onmogelijk gemaakt. Een gedeelte van het vee, uit de brandende stallen gescheurd vloog als razend op het vuur aan, en een ander gedeelte verbrandde. Het geloei van de onge lukkige beesten klonk soms boven het knetteren dei- vlammen, en het jammeren en vloeken der menschen. Gelukkig de Heer gaf redding. Het werd tegen middernacht bladstil, en de Brandweren uit de stad en omliggende Dorpen, kwamen ons te hulp met huune bluschmiddelen, zoodat we 's morgens ten ze3 uren het vuur meester waren. D. w. z. het kon zich niet verder uitbreiden, doch wat aangetast was, was ook een puinhoop. Bij brand past geen gekibbel. Bij brand be slist het goede gebruik van het juiste oogenblik over het gansche geval. „B ij brand is de eerste vraag Uw Vriend t. t. Graanmarkten enz. Midoei/bukg 31 Mei. De tarwe, meestal voor ver bruik gekocht, werd 25 cents minder atgegeven, de rogge werd f25,a f75 per mud later genoteerd. Tweejarige Walchersehe tarwe f 13.nieuwe dito f 12,6U a f 12 75 rogge f 9,25 Walchersehe zomergerst 1*7,25; dito wittebooncn 119,bruine boonen f 13,50 a f14,paardeboonen f8,groene kookerwten f 10,winterkoolzaod f 15,en kanariczaad f 12,50. Boter per kilogram fl,a. 1104. Eieren f 3,80 per 100 stuks. Vlissjngen, 1 Juni 1877, buter per kilogram fl.05 a f 1.10. Eijeren per "104 stuks f3.20. Amsterdam 1 Juni Raapolie op zes weken 1' 4077 Lijnolie f 33. Prijzen vass effleeten. ^PEll TELEGRAAF.) Amsterdam, 1 Juni 1877. dito dito dito dito dito dito Loten stad Rotterdam dito dito Amsterdam Rusland Obligatie» 1793/1816 Certilie. Ins.r. 5 serie )bl. Hope ir Co.1855 6e serie dito 10UÜ 18t34 dito L. 100 1872 ditoL. 100 1873 Loten 1864 Loten .1866 Inscr. Stieglitz A Co. 2e a 4 L. Übligatiën 186769. Aaucl. Spoorvv. Gr. Maatsob. dito dito A and. Kie w-Bres t dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez-Griasi dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow. Polen. Oosten i dito dito Weenen. Oblig.metal. in zilv.Jan./Jiili. tl ito dito April/Oot; dito in papier Mei/Nov. dito. dito Febr./Aug. [talie. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligation Bnitenl dito Binnenlandsciie Portugal Obligation Tu.kije. Inschrijving Alg. schuld 1868 1S73 Amerik. Ooi. Vereenigde Staten 1904. dito dito dito 18S5. Oblig. 1S63 dito 1865 Egypte, dito dito Brazilii 27; pet. 63,s/ie 3 755/s 4 100'/i6 3 1007- 3 1007, 5 957; 5 5 771/* 5 9IV2 7877 5 79 1247» 5 121 4 4 707, 5 100 4 5 31 3 44 5 857s 5 84 5 847* 5 4' 7S7S 5 4874 5 50'7,6 5 507* 5 47Vis 5 46'Vic 3 3S&/s 1 ]0«/4 1 9t5/l6 3 53 5 C'A 6 7 5 6 47* 5 Prijzen v;iu coupon». Amsterdam, 1 Juni. Melall 1' 19,60; dito zilver f 21,95; Div. Eng. per ft 1'11,877a Dng. Portugal per ft* 1Spaansche piasters 1",53; Aiuerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,44. Amsterdam, 3i Mei. Metall. r 19.62dito zilver f21,95 Div. Eng. per ft /"1.1,877-j Eng. Russen per ft f12.021/..;; Eng. Portugal per ft 'f Frans f 4-7,70; Belg. 47,70; Pruis 58,60; Ilamb. Russen /T,41'/s; Rus sen in Z. R. f 1,25 Poolsehe per li Poolsche oer Z.R. f Spaansche piasters f —.53 Spaansche binnen landsciie f.48; Amerikaansche dollars 2.44 2,25. binnen- 4

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3