BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. 23 Mei. te IJmuiden is een terrein van au gewezen voor het bouwen van een kerk ud-Katholieken. isteren (Zondag) oclitend ontstond brand in de outzagerij van den heer De Haan aan den Over- sche weg te Amsterdam. Door den vrij hevigen nd nam de brand spoedig ontzaglijk toe. De brand eer was onmiddelijk met twee stoomspuiten en erscheidene handspuiten aanwezig. Hare vlugge en itstekende raanoevres troffeu doel. De belendende perceelen bleven gespaard en de brand bepaalde zich tot de stoomhoutzagerij en de bergplaats van hout, die totaal verloren zijn. Een vonk of een spaander hout viel op het rieten dak van het koepel tje der vroegere sociëteit Bellevue, op minstens 100 meter van den brand verwijderd, waardoor het bijna geheel afbrandde. De Jan van der Heijden kwam ook op de plaats van den brand, die men een paar uren na het uitbreken meester was. Het is thans voor de derde maal, dat in dit gebouw brand ontstond. Als een voorbeeld van zeldzaam getrouwen, eerlijken dienst wordt uit den Helder medegedeeld, dat de hèer Leeuwes, die vóór vijftig jaren als mr. smid zich daar vestigde, dit gouden feest raag vieren met zijnen knecht, Jacob Pinxter, die gedurende een halve eeuw bij zijn patroon in dienst is geweest. Volgens den Courrier zijii te Maastricht een aantal valsche guldens in omloop gebracht. De stuk ken zijn vrij goed nagebootst, maar kenbaar apn den doffen klank. Met Indië gaat het als met de zeehoe verder men zich er in begeeft, des te dieper wordt zij be vonden, of gelijk met zandkorrels hoe langer men zich met het tellen bezighoudt, des te talrijkes schij nen zij. Voorheen schatte men de bevolking van dit land op 160 a 180 millioen, vervolgens werd er ge sproken van 200 millioen daarna werd weder een grooter getal genoemd, en thans heeft de eerste vol ledige volkstelling het cijfer van ruim 239 millioen doen melden. Men kan zelf reeds nagaan, welke moeite en bezwaren zulk een telling medebrengt. In het algemeen is de zaak gelukt, ofschoon het wan trouwen des volks eh de leugenachtigheid der be ambten den arbeid aanmerkelijk verzwaard hebben. Op de vraag uit hoedanige personen die 239 mil- lioenen bewoners bestaan, of die 190 millioen, die onmiddelijk onder de Engelsche heerschappij staan, kan het antwoord den christelijken vriend der zen ding niet anders dan met schrik en met schaamte vervullen. Nevens 140 millioen Ilindoe's, die ouder Bramaausche priesterheerschappij staan, 40 milloen Mahomedanen, die ieder oogenblik gereed zijn, het pKj^ard tegen hun ongeloovige onderdrukkers en mede- onderdanen te trekken, 2 a 3 millioen Boeddhisten en Dschainais, die eigenlijk volkomen godloochenaars zijn, 1 millioen Sikh's en eeuige milloenen Duivel- aanbidders en andere heidenen, nevens deze ont zettend groote menigte menschen, die niets dan duisternis in en om zich heeft, en het heerlijk licht des Evangelies ontbeert, bevinden zich in Britsch- Indië slechts 900,000 Christenen, van welke de meer derheid onwetende, niet ver boven de heidenen ver- l hevene vereerders van den paus zijn, en onder welke keen getal van 250,000 Europeanen en kalf-Europe- lanen is, zoodat de menigte van werkelijk ingeborene, I evangelische-Christenen tot 2 a 3 millioen samensmelt. Wie Belgie regeert. Dat zal u de Katholieke I abnanak van Luik zeggen. Onder de rubriek Gou- verneuient-Nationaal staat bovenaan ja waarlijk bovenaan De gezant van den Paus te Brussel. Op hem volgtde Aartsbisschop van Mechelen voorts: de Bisschoppen. En dan komt na deze allen: de Koning, zijn hof en zijne ministers. De Vesuvius is buitengewoon werkzaambij dag spuwt de berg rook, bij nacht voortdurend vlam men uit, eeu schouwspel, dat een menigte vreeinde- Hiugen naar Napels trekt. De kosten van eene monster-meeting in Bin- 1 gley-Hall, te Birmingham, waar Gladslone het woord •zal voeren, worden op ruim f 6000 geschat. In den nacht van 10 op 11 Mei jl. zijn te .Cobleutz ontvreemd: 17 gouden dameshorloges en 17 gouden heereuhorloges; voorts twee kasten met 112 assief gouden ringen, waaronder met brillanten. Het officieële blad maakt eene beschikking van en Czaar openbaar, waarin de regelen zijn opgeno men, welke Rusland zich voorneemt gedurende den oorlog met Turkije tegenover de burgers van vijande lijke en neutrale Staten te volgen. Aan den handel "er onzijdige Staten zal de meest mogelijke bescher- 'ng worden verleend, voor zoover althans de militairen eraties dit gedoogende kaapvaart is afgeschaft, in 't algemeen zulleu de Russische bevelhebbers overeenstemming met en in den geest van de be- selen handelen, welke door de conferentie te Brus- verden vastgesteld. De Russen slaagden er Vrijdag nacht ten 3 om door torpedo-booten de grootste der monitors in de lucht te doen springen, vorigen dag waren deze vernielings-werk- aclit. S t a t en - G e n e r a a I. Tweede Kamer Zitting van Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Mei. In de zitting van Vrijdag zijn gekozen tot voorzit ters der afdeelingen de heeren Duijmaar van Twist, Sasse van Ysselt, van Swiuderen en Hein. Tot leden tier Commissie van rapporteurs over de wet betreffende de militaire academie de heeren Pické, Borcius, Cremers en van Voorthuijzen. In de zitting van Zaterdag werden eenparig auuge- nomen de wetsontwerp tot onteigening van den spoor weg ZwolleAlmelo en dat betreffende de militairen pensioenen. In Turkij's hoofdstad openbaarde zioh op het laatst der vorige week eene gisting, die de regeering heeft doen besluiten den staat van beleg af te kondigen. De minister van oorlog was naar het schijnt niet zeer gewild, en nu kwamen de ongunstige berich ten uit Azie, men had Ardahan verloren, dat was genoeg om in de kamer en onder het volk een storm te doen losbarsten, die, hoewel bedwongen, toch mis schien lot eene ontbinding der voorzeker nog niet verouderde kamer leiden zal. Duitschland en Frankrijk trekken weder meer dan ooit de aandacht. Vorst Bismarck is Vrijdag van Berlijn vertrokken, de Keizer van Duitschland zal weldra de badplaats Ems bezoeken. Of de politiek ook nu weder het gaan en komen der wereldvorsten beheerscht? Waarschijnlijk wel, hoewel niet met zekerheid is te zeggen, welke politiek Bismarck naar Berlijn heeft geroepen. Gedurende de geheele schitterende loopbaan van Bismarck heeft hij steeds Frankrijk als den erfvijand van Duitschland aangezien, daarentegen Rusland, als een vertrouwbaar bondgenoot beschouwd. Wat in de laatste dagen in Frankrijk is geschied kan hem slechts in die over tuiging sterken. De strijd tegen het Ultromontanisme door Bismarck aangevangen heeft alle kracht waar over het ultramontauisme beschikt tegen hem in 't veld gebracht. En nu zullen de ultramontanen in in Frankrijk wel niet zoo dwaas zijn al dadelijk een kruistocht tegen den algemeeneu vijand, Duitschland, te gaan prediken, maar toch nieuwen moed en energie heeft het „de zwarte internationale" zeker geschonken. Twee natuurlijke bondgenooten heeft Duitschland tegen de ultramontanenin Italië, welks ondergang zeker is als het Vatikaati zegepraalt en Rusland, dat zich door de Poolsche gruwelen 's pausen vijandschap heeft op den hals gehaald. Hoe meer dus Frankrijk overhelt tot de ultramontanen, des te nauwer wordt de band gelegd, door cenerlei belaugen tusschen Duitschland, Frankrijk en Italië, en des te koeler wordt ook de houding tegenover Engeland, dat steeds Rusland, om de handelsbelangen in Azie, heeft in 5t oog te houden. Zoo vreemd zou het dus niet zijn dat- het verblijf van Duitsclilands rijkskanse lier en het uitstel der reis van Duitschlands Keizer daartoe strekte dat men een oog in 't zeil zal houden. Frankrijk levert niets nieuws op. Na de geduchte opruiming van prefecten is er een oogenblik van stilte, wellicht om straks met nieuwe kracht te wer ken aan de benoeming van nieuwe onder-prefecten of invloed uitteoefenen op de verkiezingen, want dit is het eigenaardipe van den, steeds wisselenden, regee- riugsvorm in Frankrijk dat de regeerende partij ook altijd de winnende is. De toestand van liet oogenblik. Zij die, gelijk in de nieuwere oorlogen gewoonte geworden is, spoedig na het uitbreken van den krijg, beslissende veldslagen verwacht hebben, zijn tot heden toe zeer teleurgesteld. In Europa is de toestand schier gelijk aan die welke bestond voor het uitbreken van den oorlog. Hier of daar moge een enkel schot val len, op een of ander punt zich eene kannonneerboot vertoonen, een naar Turksche monitors mogen vernield zijn, de eene door het vuurvatten van het kruit, de andere door het ontploffen van een torpedo, alle deze dingen zijn voor den toestand van zeer geringe waarde. Zoolang de natuur een dam van water opwerpt tus schen de twee grimmige vijanden zal er van strijden in Europa wel niet veel komen. De hevige regens en de gezwollen rivieren, zegt den opperbevelhebber, grootvorst Nicolaas, zijn oorzaak dat, ook al mocht de rivier spoedig vallen, aan een overtocht op groote schaal, of aan eenige ernstige militaire handeling niet zal kunnen gedacht worden. De oevers zijn zoo door weekt dat ze totaal onbegaanbaar zijn. Anders is het in Azie. Is het Donau-leger tot werkeloosheid gedoemd, blootgesteld aan de vreeselijke moeras-koortsen en lijdende in zoo vochtige streken,, het Kakasus-leger daarentegen trekt met kracht voort en brengt het Turksche leger in Klein-Azie steeds in moeilijker positie. Men weet, na de Turksche over winningen bij Batoem en Soekoekaleli is de Russische overwinning bij Ardahan gekomen, daarna is metl begonnen steeds nauwer kring om de steden Kars en Erzerum te beschrijven. Daarbij komt dat, na den val van Ardahan voor de Russen de weg openlag om de Turken in deu rug te vallen dat Moekt- har-Pacha zijne positien heeft ontruimd en zich thans te Erzingain ten Z, W. van de oude Armenische hoofdstad, Erzeroen bevindt, welke plaats, gebrekkig versterkt als ze is, waarschijnlijk spoedig in der Russen handen zal vallen, en eindelijk dat het Russische hoofdkwartier uit Tiflis naar Alex- andronopel is vertrokken. Alle deze verschijnselen wettigen het vermoeden dat Rusland, door het be zetten van de belangrijkste strategische punten, in Klein-Azie vasten voet verkrijgt en met meer gerust heid de gebeurtenissen aan den Donau kan afwachten, en dat Turkije in dezelfde mate kracht en geld ver speelt, want hoe Turkije voortdurend aan de contan ten zoo onmisbaar voor een oorlog komt, dat begrijpt schier niemand, dat het uiet lang duren kan gelooft iedereen. Burgerlijke stand van Goes. (Van 11—25 Mei.) Getrouwd Adriaan de Dreu, 23 j. jm. met Pie- ternella Kloosterman, 27 j. jd. Marinus Boer, 24 j. jm. met Maatje de Geus, 21 j. jd. Francois Pierre Martin Baltens, 25 j. jm. Met Geertruida Apolonia Mulder 25 j. jd. Bevallen: M. van den Dorpel, geb. Sinke, d. C. de Munck. geb. Harinck, d. F. G. Larsen, geb. llausmann, d. C. Scheffers, geb. Holleman, z. C. M. Pompe van Meerdervoort, geb. Saaijmans Vader, z. J. Houtenaarde, geb. Bliek, z. OverledenCornelia de Heer, 83 j. wed. van Cornelis van der Mark; Maatje Hartog, 65 j. Elisa- bet Best, 84 j. wed. van Dirk Biere; Pieternella La- vooij, 71 j. gehuwd met Gerrit Bonze. Graanmarkten enz. Rotterdam, 28 Mei (per telegr.) Bij matigen aan voer was de kooplust zeer terughoudend. Tarwe 75 ets. lagerrogge 25 ets. lager haver lü tot 20 ets. la ger; eanariezaad 50 a 75 ets. lager. Overigens onver anderd stil. Amsterdam 28 Mei Raapolie op zes weken f 407* Lijnolie 337-i- Prijzen van elt'ecteih (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 28 Mei 1877. Nederl. Certiiie.- Werkelijke schuld. 273 pet. 63;1/s dito dito dito 3 757s dito dito dito 4 100'.2 Loten stad Rotterdam 3 100 dito dito Amsterdam 3 101 Rusland.' Obligation 1798/1816 5 94?/s Certiiie. laser. 5 serie5 60l/2 Obl- Hope Co. 1855 6e serie 1 5 767s dito f 1000 1S64 5 „91 dito L. 100 1S725 „79 dito L. 100 18735 7S7/e Loten 18645 124 Loten 1866 5 1207s Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 64 Obligation 186769. 4 69' 8 Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 100 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 32 dito Baltische spoorweg3 44 Oblig. spoorweg Poti-Tiilis. 5 85 dito dito Jelez-Griasi 5 837a dito dito Jelez Orel 5 „85 dito dito Chnrkow Azow. 5 783;4 Polen. Aand. Warsohau-Bromberg. 4 4S7-> dito dito Weenen. 5 487a Oosteur. Oblig.metal. in zilv.Jan./Jnli. 5 49'7'is dito dito April/Oct. 5 5074 dito in papier Mei/Nov. 5 4513/i« dito dito Febr./Aug. 5 45;i/4 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 38'/-> Spanje. Obligation Buitenl 1 103/u dito Binnenlandsche 1 10 Portugal Obligation3 523/< Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 67' -Obligation i860 6 73/.j Egypte, dito 180S 7 dito 1873 7 477s Amerik. Obl. Vcrcenigde Stalen 1904. 5 104' dito dito dito 1S85. 6 Brazilië. Oblig. 1863 47» dito 1865 5 9374 Pi'ijzcai van coupons. Amsterdam, 2S Mei. Metal 1 f 19,50; dito zilver f 21,977a 5 Div. Eng. per ft* 1' 11,877s Eng. Portugal per iSpaansche piasters i' ,53 Amerikaansche dol lars (in goud) i' 2,44. Amsterdam, 26 Mei. Metall. f 19.45; dito zilver f 21,927a Div. Eng. per U" 11,87'/- Eng. Russen per tt' 12.027»; Eng. Portugal per it; f Frans f 47,70; Belg. 47,70; Pruis ƒ58,60; llamb. Russen l,4-l7/«; Rus sen in Z. R. 1,257s Poolsche per 11 Poolsche oer Z.R. 1 Spaausche piasters f .53 Spaansche binnen landsche f.48: Amerikaansche dollars 2.44 napier ƒ2,25.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3