furli, School ttt lending, GEMENGDE BERICHTEN. Onlangs werd door de Tweede Kauier aangenomen eön wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Arnemuiden, Middelburg, Yeere en Vrouwepolder. Door deze nieuwe regeling zal een groot deel van de gemeente Vrouwepolder bij Veere worden gevoegd. 'Tegen die bijvoeging hebben vele bewoners van Vrouwepolder ernstig bezwaar. 98 inwoners en 7 leden van den gemeenteraad hebben tlians in twee adressen hunne bezwaren aan. de Eerste Kamer te kennen gegeven. Op 15 Mei jl. is door den heer H. Hulsebos te Ylissiugeu eigenhandig aan het postkantoor in de bus gedaan een brief, geadresseerd aan H. Hulsebos kamerbehanger, Zwammerdamschestraat no. 41 te Amsterdam, inhoudende 1 bankbillet van f 100, ge merkt P. P. no. 3683 en op de keerzijde gestem peld «J. A. Eleur Waalwijk" en 1 bankbillet van f 40, gemerkt H. H. no. 6825 en gestempeld op de keerzijde „J. A. Stolts makelaar Amsterdam", welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De commissaris van politie te Vlissiugeïi verzoekt opsporing en bericht. Het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangcitën tolt 2840 leden, tegen 2871 in 't vorig jaar. Evenwel was, ook bij liet toenemend aan tal aanvragen om ondersteuning, de finantiele toestand niet ongunstig. Uitvoerig werd in de eergister te Amsterdam ge houden algemecne vergadering gedebatteerd over het voorstel om den werkkring uit te breiden tot gelde lijke of andere ondersteuning van die ontslagen ge vangenen, wier onschuld overtuigend is gebleken. De afd. Utrecht wees op de noodzakelijkheid om, waar de staat in deze het, uit welken hoofde dan ook, begaan onrecht niet herstelt, toch hulp te bieden, iets wat het meest ligt op den weg vau dit ge nootschap. Daarentegen werd namens het hoofdbe stuur en door sommige afdeelingen o. a. aangevoerd, dat het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, iets dat uiet direct ligt op den weg van den staat, maar dat het niet moet overnemen wat tot de roeping, ja de verplichting van den staat behoort. Een particulier genootschap toch kan in groote moeielijkheden komen om Ie beslissen of inderdaad overtuigend is gebleken, dat iemand on schuldig is vervolgd of veroordeeld, als dat niet geschieden kan van wege de daartoe gestelde autori teit met de noodige wettelijke waarborgen. Ten slotte werd het voorstel met 38 tegen 6 stemmen verworpen. Door den heer mr. O. W. SAai» IVuniais is voor de, hem van anti-revolutionaire zijde in het hoofdkiestrict Sneek, aangeboden candidatuur bedankt, omdat hij in zijn tegenwoordige betrekking geen candidatuur wenscht aan te nemen tegenover een aftredend lid dat zich herkiesbaar stelt. De heer Lambrechts maakt bekend dat hij zich weder herkiesbaar stelt in het district Roermond, en zich, als steeds, zal aansluiten bij de katholieke vertegenwoordigers. De heer Grashuis beveelt zich nog eens in de at tentie der kiezers van het district Delft aan. Bij de installatie van den heer van den v. d. Bergh, als prok. gen. tc 's Bosch in plaats van den heer d'Aulnis de Bourouill, die naar men weet door de ia0- ti»:iEUOiataausciic partij zoo onbillijk en schande lijk is bejegend, heeft de heer v. d. Bergk o. a. v r- klaard //Toen ik mij in 1863 op d'Aulnis' verzoek tot zijn advocaat-gen. had laten benoemen, werd ik niet alleen zijn ambtelijke medewerker, maar weldra zijn vriend, zijn vertrouweling, gedurende de ruim drie jaren, die ik hier doorbracht liad ik gelegenheid den man te leeren kennen en hoogschatten, niet al leen wegens zijne knnde en ervaring, maar om zijn rechtschapenheid en nauwgezette plichtsbetrachting. „Het was dan ook geheel onverdiend, dat hij in ze ker persorgaan, teu vorigen jare, werd gehekeld, gelasterd en verguisd. Het was daarenboven geheel ongegrond, gelijk u allen juist heden kan blijken, daar de dagbladen (spreker heeft het Vaderland in handen) thans melding maken van de verschillende aanschrijvingen betrekkelijk de processiën in Limburg- en de dagteekening der circulaire (Dec. 1875), die aan de aantijging tot grondslag strekte bewijst im mers genoeg, dat die niet kon zijn uitgegaan van d'Aulnis destijd procureur-generaal bij het Provinciaal Hof in .Noord-Brabant, terwijl ik diezelfde betrekking ver vulde in Limburg. Omstreeks denzelfden tijd trof den waardigen man een vreeselijk familieleed zijne daardoor geschokte gezondheid behoefde rust en deed hem besluiten zijn ontslag te nemen. Toen hij mij dit in vertrouwen mededeelde, en wel mij het eerst, omdat hij mij tot zijn opvolger weuschte, ontraadde ik hem dezen stap, en bracht hem onder het oog, dat in elk geval liet tijdstip niet wel gekozen was, omdat de arrogante partij die zich niet geschaamd had op zijne ontzetting aan te dringen, zich allicht de eer van dit ontslag zou toeëigenen. „Het hem steeds eigenDoe wel en zie niet om, deed hem dien raad veronachtzamen. Hij vroeg zijn ontslag doch de regeering weigerde en gal' daardoor zoo uitdrukelijk mogelijk te kennen, dat zij den ten onreehte ver guisden ambtenaar niet het slachtoffer wilden doen schijnen van partij woede. Eer.ige maanden latei- werd hem op herhaald verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele den lande bewezen diensten en werd hij kort daarna met de hooger onderscheiding van com mandeur der orde van de Ned. Leeuw vereerd. „Door 's Konings keuze ben ik thans geroepen tot zijn op volger. Ik vlei mij volstrekt niet, dat die aller goedkeuring wegdraagt en zal zelfs niet beweren, dat er niet een betere te doen ware geweest „De rechterlijke ambtenaar, die den eed zweert, onver schillig, welke politieke richting hij zij toegedaan, om het even tot welk kerkgenootschap hij behoore, zal niet vergeten dan in de rechtzaal, in dien tem pel der gerechtigheid, slechts één eeredienst geldt, de eeredienst der Wet, en dat hij in dat heiligdom heeft het priesterschap namelijk van het dogma onzer Nederlanders grondwetgelijkheid van allen voor de wet. „Deze beginselen hoop ik steeds tot richtsnoer te doen strekken mijner ambtelijke han delingen." Ber. tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Lienden F. C. Barbas Candidaat. Monnikendam A. Benier Wilnis. Sommelsdijk II. J. Baarslag Linschoteu. Bergschenhoek T. vim Spall Leimuiden. Zierikzee (1. F. (ironemijcr Apeldoorn. Klaaswaal J. J. Bang Zvvaluwe. Ber. tot pred. bij de Chr. G. G. te Oenkerk G. Geerds Pieterburen. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Meern G. Klaarhamer Candidaat. Heerlen J. Jongcneei Em. pred. Hoogesteen Homoet Candidaat. Dedemsvaart A. Voorhoeve Nederhemert. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. II. G. te Kollura II. W. van Loon Voortbuizen. Aalburg A. Bonier Wilnis. Valkenburg Strijen Hoofdplaat J. Visser Schoondijke. Breskens G. Klaarhamer Candidaat. Aangen. het ber. tot pred. bij de Chr. G. G. te Haarlem B. M. Polman Almelo. J. D. van Arke! Broek o/'L Er bestaat te Middelburg eene Commissie tot verbetering van den dienstbaren stand." In eene Za terdag gehouden vergadering werden, onder eene ge paste toespraak van den voorzitter ds. Koch, beloo ningen uitgereikt, bestaande in een vereerend getuig schrift, benevens een boekwerk en geld, voor langdu- rigen en trouwen dienst, aan een mannelijke bedien de die meer dan 29 jaren, en twee vrouwelijke, die ieder meer dan 5 jaren in denzelfden dienst werk zaam zijn. De landbouwer P. J. te Koudekerke, nog slechts weinige weken gehuwd, beroofde zich Vrijdag, door ophanging, van het leven. Te Tholen overleed op gevorderden leeftijd de heer J. J. Byban, in leven medicinae docter en wethouder. In den aanvang dezer eeuw aan de Leid- sche hoogeschool degelijk gevormd, bepaalde zich zijn practijk als geneesheer niet alleen tot de gemeente Tholen maar strekte zich over het geheele eiland uit. Om zijn eenvoud iu den omgang en kunde was hij bij ieder die hem kende bemind en geeëid. Door de politie te Dordrecht is op 14 Mei jl. een valscli muntbillet, groot f 10, in beslag genomen gemerkt no. 718, G. Z., gedagteekend 1 November 1871, voorzien van de naamteekeningen Blussé en Kantelaar. Onder staat „Gezien bij de Nederlandsche bank//, Gee en verder onleesbaar. De openbare scholen te 's Hage werden in 1876 bezocht door 5633 kinderen de kosten van het onderwijs bedroegen f 157,307,6672, de schoolgelden f 13,749,94',2. De bijzondere scholen werden bezocht door gemiddeld 3248 leerlingen. Op de 5 gemeente bewaarscholen waren 2179, op de 23 bijzondere be waarscholen 2682 kinderen. Sedert eenigen tijd wordt het dorp Berg in Limburg jin rep en roer gebracht door een aanhou dend ketelmuziek, veroorzaakt door de weigering van een jonggehuwd paar om het gebruikelijke drinkgeld te geven. Vrijdag is de kapitein der marechaussee daar geweest om de zaak te onderzoeken, waardoor aan dat heerschend misbruik voor goed een einde zal woeden gemaakt. Bij de leden der regellngscomr K, Tentoonstelling van kunst, toegepast op I is een afdruk ontvangen van een scnS Z. K. H. prins Alexander, tweeden voorzwj 1 commissie, gericht aan den heer mr. Leonartff terbeek, president der uitvaeringscommissie tel sterdam. Daarin wordt megedeeld, dat de gevor^ waarborgsom van veertienduizend gulden, welke* dekt moet worden door de ontvangsten van het leis voor Volksvlijt bij genoemde tentoonstellen thans is verkregen. m Gister morgen is Thuis naar Leeuwarden ovefl gebracht. Eene zeer talrijke menigte was in de\ omtrek en op het perron van het station te Arnhertj bijeen om den „populairen" persoon nog eens te zien De haringvisseherij op de Zuiderzee voor d( bokkingrookerijen is voor dit jaar geëindigd. Ovei het geheel bleef de vangst ODgunstig, beneden he middelmatige. In het geheel werden te Lemme; aan wal gebracht ruim achttienduizend die wer den opgekocht voor ruim f 30.000. De hoogsti prijs was f 8, de laagste f 0,50 per tal of 200 stuks Op de Turfmarkt te Hage, kregen eergistei ochtend twee werklieden die te veel Scliiedamme: hadden gebruikt, twist; een van hen daagde den an der uit. hem in het water te bevechten, en dee» daartoe den eersten stap door in de gracht te springer De ander was echter huiverig voor het koude ba» en bleef op den wal staan. Juist kwam een derd aanloopen, die ook aan Bucchus had geofferd; dez bemoeide zich met den twist en sprong in het wate waar een worsteling tusschen beide werklieden plaat greep, De dwaasheid zou hun wellicht duur te staa gekomen zijn, zoo niet een schuit die in de nabijhei| lag, gebruikt ware om beide kampioenen weder q vasten grond te brengenDe politie heeft zich md de zaak bemoeid. Omtrent de in ons vorig nommer gemelde moor< deeld >de Prov. Dreutsche courant het volgende mede De te Zweelo vermoorde A. L. was een boe renkuecht van 21 jaren uit Noordbargehij verkeei de met een dienstmeid te Zweelo en was deze o Pinksterzondag komen bezoeken, doch de Zweelo'sch jongens schenen dit niet te willen dulden, althan den gelieelen avond was een vijandige sameuscholin; om hel huis, waar L. zich bevond. Ten 12 ure keei de deze huiswaarts, door eenige jongelieden gevolgd op 800 passen afstands van het huis vond me; hem, badende in zijn bloed; aan de linkerzijde va; 't hoofd was de schedel over een oppervlakte van a 7 centimeter in 't vierkant gescheurd en ongev» 1 centimeter ingedrukt. Verschillende scheuren w j ren er in de hersenpan, zoodat de hersenen gedrCj en verlamd zijn en 't gevolg daarvan was dood. Het blijkt niet, dat de verslagenc of zijn aaij vallers dronken waren, zoodat hier alleen aan minn nijd moet gedacht worden, of aan naijver, dat iemail uit een andere plaats een meisje uit het dorp kwal bedrijen. Naauwelijks was in het paleis van justitie de dood schouw over den verslagene t& Zweelo verricht, of w» der hield voor dat gebouw een boerenwagen stil, i welken zich ook het lijk bevond van iemand, die gt welddadig om 't leven was gebracht onder Schoone beek nabij Nieuw-Amsterdam. De verslagene ws een veenarbeider. Hij was des avonds van Pinkste] maandag o. a. met zijn vader in een kroeg, wa£ een papegaaischieterij was gehouden. Omstreeks ne gen ure kreeg de verslagene, die dronken was, o f eenigheid met den kastelein misschien was hij lasti I het gevolg daarvan was, dat hij door den kastel J en diens zwager buitenshuis gezet werdhij heel daarop uit wraak de glazen ingeslagen, waarop q kastelein en diens zwager naar buiten zijn gegaan Wat er toen is gebeurd, kan uit de verschilllende op gaven niet met juistheid opgemaakt worden. Zeke is het dat niet lang daarna de verslagene dood is ge ronden, ligggende half in een veengrup half in ee; roggeakker en bij hem een mes en twee knuppek aan een waarvan nog haar zat. De verslagene had no roggehalmen in de hand geklemd. Hoe de prijzen van verscheiden handelsartikele in de hieronder opgegeven jaren verschilden, blijl uit de volgende uit authentieke bescheiden o vergen» men opgave In 1450 kocht men te Groningen juk land voor 5 stuivers. In 1463 was in Frleslai de prijs van een last rogge f 10, een ton boter f een zak tarwe f 0.8272. In 1510 kocht men- <j koe voor f 3, een ton boter voor f4, een mud tao voor f060, een mud rogge voor f 0.45. In 1 i kocht men te Amsterdam een last tarwe voor een last rogge voor f 12, een last gerst voor 14 stuiver, een last haver voor 8 a 9 stuiver 1603 kostte een last rogge f 300, een brood v pond f 0.85. In 1699 kostte in Holland tarwe f 560, een last rogge f 392, een last f 350, een last garst f 170, een last haver f 1700 kostte een last tarwe f 200, f 126, een last boonen f 102, een las In 1740 werd te Amsterdam 1 f 100 verkocht.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2