Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- Uitgever: 1 Prijs der Advertenties: vond ten-8 uro, behalve op Christelijke feestdagen. .albert WEDDING, i Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 Prijs per drie ma.vndex franco2,ie regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Enkele nominees- 0,07 MIDDBLBUEH-. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, den 28 Mei 1S77. Wekclijksch overzicht van de christelijke pers. Meer dan andere gebeurtenissen op het wereldtoo- ieel trekt de annaxatie van de Transvaal door Enge- and; den aandacht der Christelijke Pers. De itautlnard maakt de volgende opmerking „De lijdelijkheid, die zelfs den moed tot een pro est mist, verraadt in ons gouvernement eene voorzich- io-heid, die andere Staten, komen wij eens in het ;eval van den Transvaal, zich tot onze schade herin ieren zullen. „Oud-Holland deed anders. Die wat rnwe boe- eij waren toch van Hollandsch bloed." Mag Nederland den Transvaal in den steek laten raagt de Standaard verder. De Transvaal was onaf- lankelijk en door Hollanders gesticht. Het Hollandsch [fas moedertaal, de Ilollandsche kerk landskerk, de itatenbijbel huisboek. Zij noemen Nederland hun ïüd vaderland en doen thans, voor overmacht buk- :ende, hun protest uitgaan, om, met Gods hiüp, hun rij en zelfstandig volksbestaan te herwinnen. Eerbe- ef en nationale zin zouden ons moeten raden, in hun lelang, stappen bij de Engelscbe regeeriug te doen oorzichtigheid en zelfzucht zouden ons raden onze Ifrikjiansche broeders over te laten aan hun lot. ""Protesteeren, in hoe zachten vorm dan ook, is dicht. Kleine Staten hebben er belang bij dat de lerbied voor de tractaten en het recht niet verder onder- uijnd worden, en als stamverwanten, als de natuur- ijke pleitbezorgers voor onze overrompelde broederen ;ijn wij er het naast aan toe, om voor hen in de >res te springen. Voor de antirevolutionaire richting s er naar het oordeel van de Standaard in 't lijzonder reden om zich het lot van de Transvaal .antetrekkeu, want, behalve de aangevoerde redenen, vas de nu geannexeerde republiek vrucht van lereförmeerde geestdrift en volharding, en is ze nee door kloek verzet tegen het Modernisme en door jver voor het behoud der christelijke volksschool gevallen. De Standaard waarschuwt verder tegen de onvoor waardelijke aanneming van berichten omtrent de Kaap- clie boeren, die in den laatsten tijd tot ons gekomen ijn, omdat ze meest van Engelsche zijde tot ons ;wamen. Het Wajgesaiaagscli Wcckïilad noemt, dit feit en treurig maar niet onverdiend uiteinde, en licht Lit oordeel na betoogd te hebben dat er feitelijk lechts één recht bestaat, dat van den sterkste op le volgende wijze toe lebben onze hollandsche stamverwanten dit inboeten an hun zelfstandigheid niet dubbel verdiend? Het ntwoord is toestemmend. Begrip van de eischen die an een geordenden staat moeten gesteld worden, taclden ze niet, verkozen ze alihans niet in toepas ing te brengen. Dat de vrijheidszucht hen als ons a 'l bloed zit, is te prijzen. We zijn geboren repu- likeinen. Maar alles heeft zijn grens en maat. Waar aoet het heen, als het aan den vrijen wil afhangt, f iemand al dan niet zijn belasting verkiest te be- alen Dat ten tijde der Richters in Israël ieder Irij was, om te doen wat goed was in eigen-oogen, in er destijds door, maar is nu een onmogelijkheid. Ke de lusten van een vrijen en geordenden staat Beert te genieten, moe:, ook de daaraan verbonden Ben dragen. Eu dit laatste verkozen de stugge Hren niet. Zelfs iu 't verdedigen van grond en ^Lidom tegen de al stouter wordende Ka tiers wa- traag of nalatig. Iedere boer is een kleine ^Bt, wat de dienstbaren wel eens al te gevoelig ^Bn bloede toe gekastijd vleesch gewaar worden, ^^kdat alles moest een einde komen, ook in den Transvaalschen zelf. Engeland moge ^^kraet die heeren onder zijn bestuur te brengen dat dit echter én voor hen én voor de omliggende volken een zegen zijn zal, is boven allen twijfel. Engeland is de grootste koloniale rr.ogenheid der wereld. En het verdient dit te zijn. Geen natie die er beter slag van beeft haar opperheerschappij ten zegen der overwonnenen te maken dan de Engelsche. Zeker doet ze dit allermeest ten eigen voordeel. Maar ze verstaat 'daarbij de kunst om 't belang der win gewesten inet het hare te vereenzelvigen. Engeland's voorspoed was tot heden toe 't heil der wereld. De mannen der beurs weten dit. Want nauwelijks was de aanhechting van de Transvaal te Amsterdam be kend, of hare obligaties, waarin sedert lang niets gedaan was, stegen van 45 tot 75 a 76 pet. Voor waar een schitterend bewijs van de weldaad der aunexeering En hier is 't nu de plaats even in 't licht te stel len, dat ook voor ons protestanten deze zich steeds uitbreidende heerschappij der Engelsche een te weinig gewaardeerd heilrijk teeken des tijds is. Wat het protestantsch Noord-Amerika voor de noordelijke helft van 't wereldrond is, dat is Engeland voor dat wat wij bewonen. We verdedigen de Engel sche staatslieden in geenen deele. Ze zijn beter nog slechter dan die van alle andere landen. Maar dat zij met het christendom rekenen en dat er geen volk ter wereld is, dat ijveriger is in de verbreiding van de christelijke waarheid dan 't Engelsche, moet dankbaar worden erkend. Voor ons is dit zelfs de verklaring van 't geheim, waarom het. die natie zoo voorspoedig gaat. Waar koningin Victoria den schep- ter voert, wordt Gods woord en wet en dag in eere gehonden. Engeland heeft ten deze onze volle sym pathie. Ook de Transvaal zal op godsdienstig gebied de zen invloed ondervinden. We doeu niets af van de bekwaamheid, de energie en de betrekkelijk goede bedoelingen van den gewezen transvaalschen president Burgers. Maar als voormalig modern predikant had hij het zich nu eenmaal in 't hoofd gezet, dat het ae Transvaal alleen dan voorspoedig gaan kon, als het volk gemoderniseerd, of juister nog uitgedrukt, gematerialiseerd werd. En 't is hieraan vooral te wijten, dat de Transvaal haar zelfstandig bestaan heeft moeten inboeten. De boeren begrepen zeer goed, dat, al hadden Burgers, Jorissen en consorten nu ook wat water in hun wijn gedaan, het element dat in de regeeriug bovendreef, langzaam maar zeker ten uadeele van het orthodox geloof der bevolking moest uitloopen. Dotniné Lion Cachet heeft daarvoor hunne oogen geopend. We danken hem daarvoor en nemen gaarne mee den smaad over, waarmee de liberale bladen ten onzent, onzen broeder overladen hebben. Waar voor de boeren de keuze stond tusschen zooge naamd vrij onder den modernen Burgers ot zooge naamd afhankelijk onder het ortbox-gezinde Èngcland daar kozen ze de wijste partijde aunexeering boven de moderniseering. Dat nu ook de bearbeiding der Kaffers tot aan neming van het Evangelie een beter en rustiger tijd perk intreedt, is mede openbaar. Deze waren zich langzamerhand hun kracht bewust geworden en iu 't bezit gekomen van 't nieuwe schietgeweer. En daar er tusschen hen c:u de Tranvaalsche boeren geen te beste verstandhouding bestaat, moest dit noodwendig tot telkens herhaalde strooppartijen en oorlogen aan leiding geven. Ja, we zouden op dezen of dien dag hebben kunnen vernemen, dat de Kaffers bezig waren het geheele Transvaalsehe gebied te vuur en te zwaard te verwoesten. Nu zij echter tegenover de machtige Engelschen komen te staan, zullen ze de wijste partij kiezen en zich stilhouden, wat natuurlijk een eerste voorwaarde is om onder hen te evangeliseeren. Aan 'l einde van dit overzicht gekomen, ligt. het natuurlijk niet in ouze bedoeling Paulus te willen weerspreken, als hij vraagt „zullen wij 't kwade doen, opdat het goede er uit voortkome Maar aan genomen dat de Engelschen onrecht deden met de Transvaal te annexeeren, dan zal men toch moeten erkennen, dat er alle reden is, niet om zich over 't onrecht, maar over de annexatie te verblijden. Mei dfiosteïa doet in een artikelMannen dezer eeuw, de groote uitbreiding opmerken der christelijke pers, vooral na de afschaffing van het dagbladzegel. Voor dien tijd bestonden alleen „De Bazuin," „De Wekstem," „het Christelijk Volksblad," uitgave van Milborn te Middelburg. Na het opheffen van het zegel zijn de volgende bladen gekomen het Kerke lijk Weekblad," „Het Oosten," Wageningsch Week blad," „Het Zuiden," „Het Noorden," „Het Doetin- chemsch V\'eekblad," „Het Weekblad voor Winters wijk en omstreken," „De Biltsche Courant," „De Banier," „Het Ameronsch Weekblad," het „Weekblad voor Delft en omstreken," „Gideon," „De Christelijke School," vroeger „De Hoop des Vaderlandsch," ter wijl, zooals wij allen weten, „De Heraut 1 April 1S 71 als Dagblad uil gegeven werd onder den naam van„ De Standaard". „De Bazuin" en „De Wekstem hebben steeds in abbonné 's gewonnen en worden in ruimen kring gelezen. Welk een groote uitbreiding heeft dë pers in korten tijd gekregen Hoe moeten wij niet den Heer danken voor zulk een rijken zegen. Waar is ook de volgende opmerking Wanneer men veertig jaren geleden een boekwin kel binneutrad dan kon men het iets buitengewoons achten, er een positief christelijk geschrift te kunnen koopen en hoe weinig boekhandelaars vindt men nu, die niet door den ijzeren noodzakelijkheid gedwongen worden, om medewerkers te zijn in de verspreiding van het evangelie. Denkt u voor een oogenblik alle boekeu 'en geschriften uit Nederland eens weg, die tot grondstag hebben het geloof aan de heilige ■Schriften, wat zou er dan voor den boekhandel over blijven Neen, ons leger, ook op dit gebied, is niet zoo klein ais oiuc tegenstanders elkander willen doen gelooven. In het Zöï2db5t;«:Bi>2ïm^2» vaaa de SfiaaacSaas-d wordt door dr. Kuyper medegedeeld dat voortaan dat blad niet meer verschijnen zal. Onder den titel „de Heraut" zal, zoodra het herstel van dr. Kuyper dit toelaat, elke week een blad verschijnen, in hel gewone groot, formaat van de vroegere Heraut, welks redactie geheel van die van de Standaard zal afgescheiden zijn. Vrijdag had aan het lokaal van het provinciaal gou vernement ts Middelburg bij enkele inschrijving de a.-isamistcdiaig plaats van Int maken van steen- glooiing op de Westhavendam te Breskens. Minste inschrijver de lieer J. Van Male Dz.te Breskens voor f 16,344. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in eene Zaterdag -gehouden zitting o. a. ook besloten tot kostelouze af tand van gronden, tot het bouwen van arbeiderswoningen, aan den Koninklijke maatschap pij „De Schelde" Dit besluit werd genomen met 9 tegen 2 stemmen. In eene vergadering van ingelanden zijn ftieêBoesHd tot ontvanger-griffier van den Westpolder en tot dijk graaf van den Frederikspolder, de heer P. H. van Lis; tot ontvanger-griffier van den polder Ond-Cort- gecn de heer C. Schuihverve, en zulks ter vervanging van den li*er J. H. L. Vader van 's Gravenp lder, die, door verandering van woonplaats, ontslag uit die betrekkingen had verzocht, Tot voorzitter van het waterschap Stoppeldijko is benoemd de heer A. G. van Hombach, en tot leden van dat bestuur de heeren C. van Esbroek en P. H. Joossens. Tot leden van het bestuur in het calamitous waterschap Stavenisse de heer C. Steendijk cu in het calamiteus waterschap Tienhonderd en Zwarte J. Risseeuw.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1