M HANDELSBERICHTEN. J} jke constructie. De profilen der voornaam- erkingen hebben zeer groote afmetingen. Het Turken was 800 dooden. Czaar vertrekt den 1 Juni naar het Donau- waar hij den 5en of 6den zal aankomen. De wordt vergezeld door den t roonopvolger en 11 grootvorst Sergius. Twee telegrammen van den opperbevelhebber ,n het leger in den Kaukasus van 19 en 20 Mei vestigen dat de Turken onversterkte plaatsen aan Russische kust van Kaukasie boiubardeeren. De Turken zetten op sommige punten van de kust uit gewekenen uit den Kaukasus aan land met het doel de bevolking van Abchazie tot opstand aan te zetten Onder de krijgsgevangenen bij Ardahan gemaakt is [een Pacha. Uit goede bron wordt gemeld, dat de Rume- nische regeering Zaterdag Rumenie's onafhankelijkheid heeft geproclameerd en aan Turkije den oorlog heeft verklaard. Met dit al werd het geheele Rumenische leger bijeengetrokken in Klein YVallachije en zou het er slechts eene defensieve houding aannemen. Een spoortrein met Russische troepen is bij Pitestie in botsing gekomen met een goederen trein. Er zijn 17 waggons verbrijzeld, een aantal soldaten omgekomen en velen gewond. Een generaal is ten gevolge der verwonding overleden. De geweldige regens maken de wegen in Ru- menic onbegaanbaar, zelfs het postverkeer is belem merd. De beweging der troepen is op de meeste rlaatsen onmogelijk. De laatste telegrammen van het leger in den Kaukasus ontvangen luiden aldus f Sotschi, 19 Mei. De Turken bombarderen Ardelar. Tgdyz, 19 Mei. Generaal Tergukasoiï zond uit Surbohannee een detachement naar Baljazid nadat hij vernomen had dat de Turken van plan waren Balja zid aan te vallen. Het detachement bereikte de stad nog dienzelfden dag. Door de Rumenische Kamer werd met alge- meene stemmen eene motie aangenomen, waarin zij acte nemende van 't uitbreken des oorlogs tusscken Rumenic en Turkije, verkiaart dat de banden tusschen beide landen verscheurd zijn en hierdoor de eenstem mig gewensckte onafhankelijkheid van 't land officieel gesanctioneerd is, en dat zij rekent op de billijkheid der waarborgende mogendheden. Ook de Senaat nam met algemeene stemmen eene soortgelijke motie met betrekking tot Rumcnië's onafhankelijkheid aan. Brieven van een Landbouwer. Waarde Vriend V! Duidt het mij niet ten kwade, dat ik U ook in het Zuiden antwoordt. Ik doe dit om de zelfde re den als bij vriend B; ook weet ik dat gij gaarne iets in het Zuiden leest. Het spijt mij echter, dat gij er zoo nu en dan niet eens eene advertentie in plaatst. Gij hebt toch wel eens iets te verkoopen, bijv. een paard, eene koe, wat hooi, of het een of ander. Voor een kleinigheid staat het er in, veel goedkooper tenminste dan in de Middelb. Ct., en vele Land zien zoo gaarne wat advertentiën in eene Cou rant, hoe meer advertentiën hoe meer lezers, maar ok omgekeerd, hoe meer lezers hoe meer adverten Het Zuiden heeft echter geloof ik meer lezers het nog wel advertentiën heeft. In de laatste komt men zoo gemakkelijk niet in, naar het schijnt, want lezers heeft het in Walcheren ten minste wel op dorp, op sommige zelfs velen. Doch genoeg. YVij moeten het over de verkiezing hebben. Ik weet gij leeft zoo niet in de verkiezingsstrijd, gij iegt, dat het meer in de binneukamer moet gezocht Ik stem dit toe gelijk gij zien kunt in het Nr., te meer geef ik U hierin gelijk, om dat geloof dat het U wel eens tot het gebed drijft ivant zij die maar zeggen er moet gebeden worden, tonder zelfs een enkele zucht tot God op te zenden, ronduit, dat de zulken geen recht hebben zich zoo vroom voor te doen en dat ik PR>r al hun praat geen cent in rekening breng. kl wat gij van die menschen verwacht is te Of ik dan met U geheel vereenigd ben gij moest ook getrouw ter stembus komen. Ik ees nergens in Gods woord, dat God bidden en wer en van elkander heeft gescheiden. Maar zegt gij, in het vorig Nr. hebt gij gezegd ls wij zijn als Israel ten tijde van Gibia dat dan toch geen voorspoed te wachten hebben, t is waaren ik neem er niets van terug. Maar wil ook niet, dat men zoo optrekt. En hoe god- Israel ook was, het bevel bleef bidt om 'ing en werkt. Het was trekt op. Als Nehe- t vurigst bad, werkten zij het ijveiïgst. Of iever uit de geschiedenis onzer vrome Vade- Wie betwijfelt, wie gelooft niet dat prins gebeden, dat God toch het hart van de, mocht veranderen en hun vrijheid werkte hij, ja dag en nacht, in den ïiaarden. Ja zegt gij, anders schoot er ook niets voor hen over dan dc dood. En wat schiet er, zoo de liberalen hun zin krijgen, nu ten slotte meer over Is niet openlijk in onze tweede kamer door een der invloedrijksten gezegd ik wensch die minderheden (en dat zijn wij) nog wel eens dood te drukken. Maar, zegt gij, dat werd tocl niet be doeld zoo als dat in 1500 is geschied. Denkt er toch waarlijk niet te al te rooskleurig over vriend En zou het in anderen zin genomen minder gevaar lijk zijn vooral voor ons dierbaar kroost Hoe ook bedoeld laten we niet bezwaard zijn, maar bidden en werken als onze vaderen weleer hebben gedaan. Maar zegt gij die stemming is mij toch zoo'n bonte schakering. Hervormden, Clir. Gereformeerden en roomschen ze stemmen al op één man. Nu goed wij roepen de roomschen niet, doch elk roomsche met verstand ziet dat het de liberalen te doen is om den godsdienst van de aarde te bannen, en daarom stemmen zij liever een Christen dan een Liberaal. Eu al riepen wij hun, om nog eens tot Willem I, den grooten zwijger terug te keeren, deze had ook den moed om zijn mond te openen en roomschen en niet-roomschen ge zamenlijk tegen Spanje op te roepen. Doch ik zeg, wij doen dit niet. Verder zegt gij, ik ben niet voor dat stemmen, ik had liever dat het was zoooals voor 26 jaren. Nu, ik zou te lang worden als ik hier over ging spreken, doch ik zal een voorbeeld nemen een voorbeeld uit uw eigen kring: Gij had immers gaarne gezien, dat uw vader zijn hofstede in zijn leven, aan uw broeder had verkocht, opdat uw wijzen neef haar na uw vaders dood niet in handen zou krijgen P Eu te recht, want het kwam uw broeder toe, en uw neef is slim en heeft in uw familie veel vrienden. Doch toen dit niet geschied was, hebt gij toen na uws vaders dood gezegd Ik laat er mij niet mee in, vader had het moeten doen. Immers neen. Gij hebt uw stem laten gelden. Nog zegt gij, ik weet dan toch niet wie ik stemmen moet, want wij kennen de menschen niet. Vriend er is te Middelburg pene kies-vereeniging onder den naam „Nederland en Oranje" die helpt ons veel daarin. Zij bestaat uit Christelijke personen, op wie gij rekenen kunt. Deze mannen komen kort voor de stemming bij een, en bespreken onderling wie wel de geschikste persoon zijn zouen die wordt dan aanbevolen; thans is den heer Wolbers uit Utrecht aanbevolen. En waarom geen Zeeuw Dat zal ik U zeggen er zijn in Zeeland wel personen met veel staatskennis, en er - zijn er ook nog wel met ware Godsvrucht doch die beiden in een persoon is niet alledaagsch. En om onze partij goed te vertegenwoordigen zijn die beide toch een groote behoefte. Als ik wel onderricht ben, hadden zij gaarne den heer van Doorn van Westkapelle, die gij te Souburg en te Domburg met zoo veel genoegen gehoord hebt, aan bevolen, doch deze mijnheer was ongezind om het aan te nemen. Nu, zegt gij, aan hem had ik mijn stem durven geven. En waarom dau niet aan YVolbers Hij is iemand van denzelfden geest, van dezelfde richting. Vriend denkt toch aan ons kroost, als de dood ons eens weg nam, en wij moesten ons kroost overlaten aan regeerders en wetten, die elk begrip dat naar Gods dierbaar woord is uit hun hart trachten te bannen, hoe jammerlijk zou dat wezen, welke onbijbelsche wetten hebben wij reeds van de hand der liberalen, denk aan de schoolwet van '57, waardoor de bijbel en Jezus van de school gebannen is. Denk aan de afschaffing van de doodstraf, aau de vaccinedwang enz. Breng dus uw stem uit op den heer Wolbers, en niet alleen uw stem, maar raadt hem ook anderen aan. Een woord van Landbouwers onder eikanderen geeft door gaans veel meer dan eene circulaire. In de hoop dat gij en velen mijne gedachten in overweging zult nemen, blijf ik uwe Vriend. J. L. Burgerlijke stand van Middelburg. (Van 13—20 Mei.) Bevallen J. Dekker, geb. Busquet, d. C. van den Broek geb. Hoogenboom, z. E. W. Vogel, geb. ilans- sens z. J. A. C. Penders. geb. Simons, e. V. G. Lindblat, geb. WollT, z, S. M. van Loo, geb, Rotli, z. M. van Loo, geb. Castel, z. (levenl.) C. Caljouw, geb. Balje; d. (levenl.) Overleden L. J. Schipper, man van J. van der Weele, 38 j. W. Leijnse, z. 4 m. C. M. den Haan, d. 6»/3 m- M. Castel, vrouw van P. van Loo, 33 j. P. Poppe, man van S, Woudergem, 76 j. B. E. Ca- poort, vrouw van G. Drabbe, 34 j. J. Moorman, man van E. Holthuijzen, 26 j. S. Waterman, wedr. van M. van der Sloot, 84 j. Burgerlijke stand van Vlissingen. (Van 1219 Mei.) GehuwdJ. de Pagter, jm. 30 j. met M. de I Pagtcr, jd. 30 j. H. de Munck, jm. 23 j., met J. II. Penvez, jd. 26 j. K. II. Mommaas, jm. 25 j., met J. M. M. van Boekhout, jd. 19 j. W. Stroo, jm. 22 j., met J. Kegge, jd. IS j. J. Fransen, jm. 26 j., met J. L. van Boven, jd. 26 j. E. H. Vcmer, jm. 27 j., met M. Freiz, jd. 21 j. BevallenC. Jasperse, geb. Stroo, z. J. E. De- witte, geb. Verhaaren, d. N. van Wijk, geb. van Eijk, z. J. C. van der Steen, geb. Harte, d. H. Ma- quelin, geb. Bestelink, z. W. E. Christiaanse, geb. van Wel, z. L. A. Wisse, geb. Flipse, z. W. Huiszoon, geb. de Nooijer, d. Overleden S. Looij, jm. 20 j. T. J. Beniest, d. 5 d. P. J. Fagg, z. 5 m. D. Engelblik, jd. 56 j. D. P. Edelman, d. 17 m. J. Gijzel, man van S. W. van den Bovenkamp, 28 j, Graanenarkten enz. Goes, 22 Mei. De tarweprijzen waren ter markt van lieden weder iets minder, men betaalde enkele partijtjes 20 ets. per mud minder. De aanvoer van dit en an dere artikelen was gering. Oostburg, 23 Mei. (per telegr.) Bij geringen aanvoer was de verknop redelijk; de prijzen liepen als volgt: tarwe 112,85 a f 13,50 rogge 1*9,25 a 1*9,75 wintergerst f7,50 a 17,SO; paardenbounen 1*8,25 a S,50 kanariezaad f9.— a Hl- Rotterdam, 22 Mei. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd: - paard, 1044 runderen, 127 vette er. graskalveren, 54 nuchtere kalveren, 121 schapen of lammeren, 213 varkens, 158 biggen, 3 bokken of geiten. Dc prijzen van liet vee, besteed ter markt van lieden waren ais volgt: Runderen le kwaliteit 92 c., 2e kwal. 78 c., 3e kwal. 62 c.; Kalveren le kwal. 100 c., 2e kwal. 80 c.; Schapen 95 e., alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. Middelburg, 17 Mei. Boter per lcilogr. 10.75 a f0.85. Eeieren f2,90 per 100 slaks. Vlissingen, 22 Mei. Boter per kilogr. f0.92 a 1*1. Amsterdam 22 Mei Raapolie op zes weken 1' 40,/4 Lijuulie 34'/4. Prijzen van eü'ecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 23 Mei 1877. Nedorl. Ocrtilic. WcrkelijKC schuld. 27* pet. 63J 16 dito dito dito 3 753A dito dito dito 4 100'/4 Loten stad Botterdam 3 9J>/3 dito dito Amsterdam 3 10074 Rusland Obligatiën 179S/1816 5 94'/4 Certific. Iöser. 5 serie 5 Obi. Hope it Oo.lS55 6e serie-. 5 75'A dito f 1000 1804 5 89'/s dito L. 100 1S72. 5 763/4 dito L. 100 1S73 5 76'71G Loten 1864 5 125 5 121 Inser. Sticglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligation 1S6769. 4 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1007s 4 74'/2 Aand. Kievv-Brest 5 31'/2 dito Baltische spoorweg 3 44 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 84'/4 dito dito Jelez-Griasi 5 8D/2 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Clmrkow Azow. 5 'u 763/4 Polen. AandYVarschau-Bromberg. 4 dito dito Wcenen. 5 48 Oostcnr. Oblig.metal. in zilv. Jan ./Juli. 5 49 dito dito April/Oot. 5 49'/2 dito ia papier Mei/Noc. 5 45>/16 dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 3S'/4 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 1074 dito Binncnlaudsclie 1 I07is Portugal 3 52 Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 6716 Obligatiën 1869 G 8 Egypte. dito 1S68 7 dito 1873 7 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 104 dito dito dito 1885. 6 Brazilië. Oblig. 1863 47* dito 1865 5 92 Pn'ijzcüi vaai cooEposis. Amsterdam, 23 Mei Metall 1' 19,311 2 dito zilver t' 21,85Div. Eng. per ff 1* 11,85 Eng. Portugal per ff 1Spaansche piasters f,53Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,4372. Amsterdam, 22 Mei Metall. t 19.42' 7; dito zilver 1*21,85 Div. Eng. per Ik 11,85 Eng. Russen per ff /*12.—Eng. Portugal per ff' f Frans f 47,70; Belg. 47,70; Pruis/'5S,50; Hanib. Russen /'1,417a; Rus sen in Z. R. f 1,2578 Poolsche per 11 Poolsche oer Z.R. 1 Spaansche piasiers .53 Spaansche binncn- landsehe l*.49; Amerikaansche dollars 2.43papier f 2,25.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3