donderdag 24 Mei. 1877. Tterh, school üiï ?oCJtdtirri. GEMENGDE BERICHTEN. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Viujdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per nitiE maanden francoƒ2, Enkele no miners- 0,07 Uitgever: WEDDING, te MIDDELBURlR Prijs der Advkrtentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels/l,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel.' Middelburg, den 23 Mei 1877. De Commissie uit de Tweede Kamer, in wier han en werden gesteld de inlichtingen, door den Minis- ;r van Binnenlandsche Zaken verstrekt op een adres er Kamer van Koophandel te Middelburg betrekke- ik de exploitatie der ani«l«fi»8ijn van de (Staatsspoorwegen, benevens een nader adres van ezelfde Kamer van Koophandel dd. 29 April jl. ver hetzelfde onderwerp, heeft daaromtrent verslag itgebracht. De twijfel, opgeworpen in den aanhef der nota van dichtingen, ten opzichte van de bevoegdheid der lamer van Koophandel otn klagend of beschuldigend ;gen de Regeering bij de Staten-Gencraal op te tre- en, komt der Commissie ongegrond voor. Op verschillende gronden heeft de Commissie aan e Tweede Kamer voorgesteld dat zij lo. den Minister dank zegge voor de gegeven ic- chtingen 2o. als hare meening uitspreke a. dat op het zuideruet der Staatsspoorwegen het anleggen van dubbel spoor, althans van eenige baau- akken, wenschelijk geoordeeld wordt b. dat het ver- rijgen van het op Nederlandsch gebied ..gelegen ge- eelte der spoorweglijn AntwerpenRotterdam van [joosendaal af ernstige overweging verdient. Aan het verslag van den toestand van ftSSdïScB- lui'g over 1876, door burgemeester en wethouders an den gemeenteraad uitgebracht, wordt het volgende ntleend. De bevolking dezer gemeente bestond op ,1 Dec. 11. uit 7246 mannen en 8708 vrouwen, te amen 15,954. Het aantal geboorten bedroeg 525 fdjnde 14 meer dan het vorig jaar het getal over- Bene beliep 375 tegen 473 in 1875. Het getal huwelijken bedroeg 15,4, zijnde 28 meer dan het órig jaar. Er heeft 1 echtscheiding plaats gehad, let aantal personen dat zich in deze gemeeente heeft evestigd bestond uit 1018 personen 1224 personen erhuisden naar Noord-Amerika, 6 naar Oost- en 1 ïaar West-Iudië. De gemeentebegrooting over I876 idroeg, zoo in ontvangst als in uitgaaf, f285,507,29.i/_. e kosten van het lager onderwijs bedroegen f 31, )l,601/2, tegen een ontvangst van f 12,369,05 aan hoolgelden. Voor de burger-avondschool werd uit- bgeven f4685.91 en aan schoolgeld slechts ontvall en f102. De uitgaven van het Gymnasium beliepen 5399,50 tegen eene ontvangst aan schoolgeld van 2175; het getal leerlingen beliep 24. Ten behoeve ,n het armwezen werd een subsidie van f 31.952, Z1/* uit de gemeentekas verstrekt. I11 de gemeente- lotheek werden 34,437 recepten gereed gemaakt zijn- ^2464 minder dan het vorig jaar. Het aantal bin- ügekomen zeeschepen bedroeg 53. ïet polderbestuur van Walcheren heeft Zaterdag 1 enkele inschrijving aanbesteed de uitvoering gewone onderhouds en vernieuwingswerken aan vier wateringen des polders, met bijlevering van i noodige materialen, in vijf perceelen Er is in- phreven als volgtperceel 1 (Noordwatering) <f den Hoek, te Middelburg, f 63500 L. van te Westkappelle, f 58700 Iz. van Male Breskens, f 56848 J. Verkuij! Quakkelaar, bssingen, f 55759. Perceel 2 (Noordwatering) Male Dz., te Breskens, f 9745 J. Verkuijl Iglaar, te Ylissingen, f 9367 I. Minderhout |^*estkappelle, f 6830. Perceel 3 (Oostwate- den Hoek, te Middelburg, f 7580. nidwatering) Jvan den Hoek, te Mid- Iz. van Malen Dz., te Breskens, 5 (Westwatei'ing Iz. van Malen 500 I. van den Hoek, te Mid- age te Middelburg, f 7523. Bij de herstemming voor leden van de Pro vinciale Staten van Zeeland zijn de aftredende leden, de heeren mr. J. Snijders te Middelburg en J. H. Bybau te Goes, herkozen. Te Goe* waren ingeleverd 866 billetten van on waarde 11, meerderheid 429. Hiervan verkregen de heeren Bybau 529 en Helderman 326 stemmen. Ongeveer tien jaren geleden werd te Middelburg eene vereeniging opgericht met het doel, jongens van 12 tot 16 jaar, die hun vrijen tijd allicht in ledigheid of met kwaaddoen doorbrengen, eenige avonden per week aangenaam en nuttig bezig te houden. In een door den heer Jhr. Snouck Ilurgronje daar toe welwillend afgestaan lokaal ontvangen de jongens gedurende de wintermaanden onderricht in Bijb. Gesch., Taal, Rekenen, Lezen, Zingen en Teekenen. Na afloop van iederen cursus wordt aan hen, die zich door trouwe opkomst, ordelijk gedrag en gemaakte vorderingen boven anderen hebben ouderscheiden een geschenk tot aanmoediging uitgereikt. Zoo had het bestuur verleden Woensdag weer het genoegen aan onderscheidene knapen een blijk van te vredenheid te overhandigen. Na eene gepaste toespraak van den heer van Lin- schoten werd een le prijs geschonken aan E. Tismeer, J. v. d. Meijde, A. J. RoufFaer, J. W. Minderhout en J. A. Bosdijk. een 2e prijs aan T. Radder, J. M. Nellen en W. P. v. d. Abeele. een 3e prijs aan J. T. Bouft', J. J. v. d. Weel, G. J. Jakobse, J. Polderman en L. C. de Pagter. De teekeningen, in den afgeloopen winter onder toezicht van de heeren de Lignie en Thuijler door de knapen vervaardigd prijkten aan de wanden van 't lokaal, en 't was inderdaad verrassend de vorde ringen der leerlingen op te merken in deze schoone en voor hen zoo nuttige kunst. Ook het gezang der knapen leverde duidelijke bewijzen dat het onderricht van den heer Termijn niet vruchteloos voor hen was. Voor de oefeningen in het kerkgezang, waarmee dezen winter is begonnen werd gebruik gemaakt van de uiterst goedkoopc en duidelijk gedrukte psalmbijbels, uitgegeven door den heer Milborn te Neerbosch. De vrij aanzienlijke uitgaven, die de instandhouding dezer zaak eisclit, worden door jaarlijksche bijdragen van eenige belangstellenden bestreden. Den Heer schen- ke aan de onderwijzers en het bestuur lust en krachten om op den ingeslagen weg voort te gaan en geve dat de knapen-vereeniging voor velen ten zegen moge zijn. Dc Eerste Kanier heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen zijn naar de afdeelin- gen verzonden. Uit een bij het departement van koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie blijkt, dat onlangs uitvoering is gegeven aan het sinds lang door de Indische regee ring opgevatte plan, eene bezetting te leggen te Ma- laboe op de westkust van Atckin. Die bezetting zegt het telegram, is tweemaal aangevallen door lieden uit het nabij gelegen Merbauw, met het gevolg, dat 5 man gedood en 16 gewond werden. Merbeuw is daar op getuchtigd. Een zeeofficier, een machinist, een matroos en een fuselier werden gëwond en twee ma trozen en twee mariniers sneuvelden, maar ons succes was volkomen en de hoofden van Merbouw zouden naar Kotta Radja gaan. Op de oostkust heeft Modjopahit zich onderworpen. Het telegram vermeldt voorts dat de toestand in Deli volkomen bevredigend is* gesteld de heer Patijn en naast hem den heer van Bergen Yzerdoorn; van antirevolutionaire zijde wordt genoemd mr. S. le Poole van Leiden, die echter niet wenscht iu aanmerking te komen. Nederland en Oranje te Eeideai heeft het aftre dende lid jlu*. mr. J. D. Cremer ran den Berch van Heemstede gesteld. Of te tfïror&tnm de heer Teding* van Berkhout, die de vorige maal door hulp der liberalen tegen mr. Heemskerk gekozen werd, ook nu zal gekozen worden is twijfelachtig. Te Zaaoidam is de heer A. Bruinmelkamp als candidaat genoemd. Mr. H. E. Lambregts, afgevaardigde voor Roer- siiosïd wordt ditmaal door de geestelijkheid niet ge steund, in zijn plaats zal mr. iï. Brouwers, burge meester van Roermond als candidaat optreden. I11 het district I'S©! wordt door de Geldersche kiesvereeniging Nederland en Oranje", prof. baron de Geer van Jutphaas, van Utrecht, aanbevolen. Aiznclo's anti-revolutionairen hebben zich gewend tot jhr. mr. M. VV. C. de Jonge, die verklaard heeft dc candidatuur te aanvaarden. De conservatieve kiesvereeniging te Welft heeft den heer mr. O. VV. Star Nu man (anti-revolutionair) kan didaat gesteld. De bcvolkamg des rijks bedroeg, volgens de uitkomsten der bewerking aan de provinciale bureaux van statistiek verkregen, de hieronder opgegeven ge tallen. Provinciën Bevolking op Verm. sedert 1 Jan. 1877. 1 Jan. 1876. Noord-Holland 642,073 12,728 Zuid-Holland 763,636 15,474 Utrecht186,164 2,080 Zeeland187,046 1.418 Noord-Brabant 456,709 5,614 Limburg1 235,153 2,573 Gelderland 453,624 4,804 Overijsel 276,826 2,682 Drenthe113,773 1,552 Groningen 242,065 3,403 Friesland 317,405 3,601 3,865,456 55,929 In het district Gosada is van liberale zijde tot andidaat voor liet lidmaatschap der tweede Kamer Ber. tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Kolham J. H. Leemhuis Lutkewierum. Oot.marsum Halterinek Tubbergen. Ter Aar A. Mac Pherson Ooltgensplaat. Ilarlingen P. Homijn Heerde. Maartensdijk J. G. Onuel St. Maartensdijk. Etershem A. Metz Hippolitushoef. Aangeu. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Heerlen J. Jongenccl Em. pred. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Schore G. Ollcil Tor Aar. De koninklijke maatschappij „de Schelde" heeft Lij het gemeentebestuur van Vlissingen aanvraag ge daan om kosteloozen afstand van gemeentegrond, ten einde daarop, door tusschenkomst van eene vereeni- ging, wouingen voor werklieden te bouwen. ITet ver zoek heeft alle kans gunstig opgenomen te worden, daar de aangevraagde gronden der gemeente van geen nut zijn. Een pakhuisje te Vlissingen zakte Vrijdag van ouderdom en zwakte in elkander; niemand bekwam l eenig letsel. ran J am

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1