A ^HANDELSBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. n met tien groote schepen de rivier over Vrijdag ochtend tegen 5 ure deden de Rus- veldbatterijen en veldartillerie ondersteund, woedenden aanval op de hoogten, die Batoem erdedigden aan de landzijde en door dc baschi-be- bezet waren. De Ottomanische troepen hadden zich op haar gewone manier ingegraven op de kanten en de hellingeu der heuvels en openden op den nade renden vijand een goed onderhouden en vreeselijk kanon- en geweervuur, dat letterlijk de Russen bij hoopen nedermaaide. Zij vielen bij honderden op de vlakte beneden de Turkscke positiën en terwijl zij hun best deden, in dit vuur vooruit te komen, trok een afdeeling Turken, cavallerie en infanterie, ondier kbcdekking van een dicht bosch op, viel de Russen ■in de flank en richtte een groote slachting onder hen aan. De Russen bevonden zich op een geheel open terrein. In korten tijd was de grond met dooden en gewonden bedekt, maar de Russen brachten snel versterking in het vuur eh het gevecht werd met groote hardnekkigheid hervat. Uren lang hiel den de aanvallers vol, maar tegen den middag verflauwde hun kanonvuur en eindelijk trokken zij, na groote verliezen geleden te hebben, terug. De Turken hebben met bewonderingswaadige dapper heid gestreden. Zij hadden evenwel gedurende een groot deel van het gevecht het voordeel van hooger gelegen verschansingen en hieraan is het te danken dat hun verliezen, vergeleken met die des vijand, onbeduidend zijn. 12 Mei De overwinnig der Turken aan de landzijde van Batoem was volledig en is behaald door den buitengewonen moed en energie der baschie-bezoeks, wier houding zoowel achter hun ne verschansingen als in het gevecht mau tegen man allen lof verdient. Het werkelijk gevecht duurde 8 uren en eerst tegen den avond trokken de laatste troepen des vijands af. Het verlies der Turken is ge ring. De Russen hebben verscheidene kanonnen verloren, geen enkel Turksch stuk is genomen de baschi-bezoeks streden met de blanke wapenen zon der door de artillerie gesteund te worden. Indien in laatste gedeelte van het gevecht van dit wapen lad kunnen gebruik gemaakt worden, zou de aftrekkende vijand vernietigd zijn. De Ottomanische geregelde troepen bezetten meer achterwaarts gelegen positiën, die nog ster ker zijn, dan die welke door de Russen zijn aan gevallen. Dc baschi-bezoeks worden gekommaudeerd door Hassan Tahsin pacha, die zich op een nog be slissender strijd heeft voorbereid. De eenige officier van naam die aan de Turksche zijde sneuvelde, was bey een majoor der ongeregelde troepen. De vorst van Rumenië heeft aan Grootvorst Nicolaas gezegd, dat hij als een bewijs van Rumeni- e's syrapatie voor Ruslands zaak, de Russische troe pen zou vergunnen om de kortsten weg, over Bucha rest te gebruiken. Volgens de jongste berichten van het Europeesch oorlogstooneel hebben de laatste artillerie-gevechtea tusschen Kalafat en Widdin aan de Rumeuiërs 110 man aan dooden en gekwetsten gekost. Sedert drie dagen hebben de Russische troepenmarschen de rich ting Karakal-Skatiua genomen; in laatstgeinelde plaats zijn reeds 15000 man samengetrokken. De zes legercorpsen, die oorspronkelijk het zuiderleger vorm den, staan sedert den 13eu Mei geheel op Rumeensch grondgebied. Het 4de legercorps, dat nu het laatst in beweging is gesteld, is de Pruth overgetrokken en marcheert in de richting Galatz-Braïla. De 9e en 7e corpsen zullen een andere richting inslaan en naar Giurgewo marcheren. In de Russische officierskringen wordt onder steld, dat de overtocht van den üonau zal geschie den te Zimuitza, waarheen thans 52,000 man infante rie, 740 ruiters en 12 batterijen op marsch zijn. Burgerlijke stand van Vlissiiigeu. (Van 5—12 Mei.) Gehuwd: J. Brand, wedr. van M. M. Krug, 51 j., met J, de Kloe, achtergelatene huisvrouw van S. van van Woeusel. 36 j. J". P. Dommisse, jm. 33 j., met M. A. Arents, jd. 23 j. H. J. G. Verwaaijen, jm. 33 j., met C. E. Lucas, jd. 32 j. Bevallen A. P. de Kara, geb. Michielsen, d. M. Stroo geb. Louwerse, z. E. Nijenhuis, geb. de Vos, z. S. Kodde, geb. van den Broeke, z. M. Brook, geb. Muller, d. P. Poppe, geb. Geschiere, d. R. J. C. Beniest, geb. Nassel, d. E. Laernoes, geb. Bestelink, z. Overleden M. Hector, wede. van J. P. Macaré, 66 j. P. Muller, jd. 27 j. A. C. Gravestein, d. 14 C. Klaasse, z. 2 m. W. F. van Beek, z. 4 w. L. ^Elias, z. 3 j. P. J. van Huizen, z. 22 m. ^Graanmarkten enz. .17 Mei. De tarwe werd ter markt van heden li 5o ets. per mud lager, voor verzending en verbruik verkocht. De Walchersche zomergerst werd 25 ets. hooger betaald. Puike nieuwe Wal chersche tarwe f 12.50 a f 12.75 rogge f9.50 a flO; Walchersche zomergerst zware f7.25; Walchersche witte boonen f 1.'bruine boönen f 13.50 a f 14 paarde- boonen f8; groene kodkerwten f 10 win terk ooizaad af 15 aangeboden. Vissingen, 18 Mei. Boter per kilogr. f0,90 a 1. Eieren per 104 stilles f 3,20. Amsterdam 18^ Mei Raapolie op zes weken f 101/- Lijnolie 347-> Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 18 Mei 1877. Neder!Certific. Werkelijne schuld. 2'/2 pet. 63 dito dito dito ,3 i} 753/.i dito dito dito 4 100'/s Loten stad Rotterdam 3 983/.| dito dito Amsterdam 3 lOO'/i Rusland Obligatien 1798/1816 5 95 Certific. Inscr. 5 serie5 Obl. Hope Co.lS55 6e serie-i 5 dito f 1000 1864 5 875/s dito L. 100 1S725 7G'/4 dito L. 100 1S735 76»/3 Loten 1S645 123 Loten 1866 5 119>/2 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 186769. 4 683/g Aand. Spoorw. Gr. Maatscli. 5 100' dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 431/- Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 SP/s dito dito Jelez-Griasi 5 „SI dito dito Jekïz Orel 5 „84 dito dito Charkow Azow. 5 76l/s Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 4S1/.) Oostenr. Oblig.metal. in zilv. Jan./Juli. 5 49 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 45 dito dito Febr./Aug. 5 413/., Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 3S'/.i Spanje. Obligatiën Buitenl 1 lO'/i dito Binnenlandsche 1 lO'/je Portugal Obligatiën3 515/s Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 6&/s Obligatiën 1S696 T'U Egypte, dito 1S687 dito 1873 7 Amerik: Obl. Vcreenigcle Staten 1904. 5 dito dito dito 1S85. 6 Brazilië. Oblig. 1S634'/« 84-1 dito 1865 5 9i>/a SVijJzcBB vtïtia coesgsiasas. Amsterdam, 18 Mei Metall f 19,32' dito zilver 1' 21,92'/)L)iv. Eng. per 1' 11,85 Eng. Portugal 8er li; 1—,—; Spaansche piasters f—,53: Amerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,431/«. Amsterdam, 17 Mei Metall. j 19*30; dito zilver f21,95 Div. Eng. per te 11,85 Eng. Russen per ïu /'1.2; Eng. Portugal per ff* f Frans f 47,70 Belg. 47,70: Pruis f 58,50; Hamb. Russen 1,41 '/s; Rus sen^ in Z. R. f 1,243/8 Poolsche per 11 Poolsciie Der Z.R. 1 Spaansche piasters f' 53 Spaansche binnen- landsehe f.48; Amerikaansche dollars 2.43napier f 2,25. 1 V Uit Zuid-Beveland wordt ons het volgende ter plaatsing gezonden Met het oog op de aanstaande herstemming tus schen de heeren 1). J. Helderman en J. H. Bybau, wensch ik mijne gedachten eens uil te .spreken om trent de houding der liberale Goesche Courant, bij de laatste verkiezing. Mogelijk dat er velen mijne ge dachten zullen beamen en anderen zich zullen wachten om, door liooge woorden, woorden die soms de gren zen der welvoegelijkheid te buiten gaan, hun stem uit te brengen op iemand, wien ze niet meenden hunne stem te geven. Dat bij die het hardste schreeuwt het meeste heeft te zeggen, moge in sommige gevallen waar zijn, maar in zaken als deze, waar het belangen geldt die meer aandacht verdienen dan oppervlakkig schijnt, kan zulks het geval niet wezen. Bij het lezen der hoofd-artikelen in de Goesche courant, in hare nummers van 3 en 5 Mei, waarin zij haren lezers hare Candida ten aan beval, kon ik mijne oogen niet gelooven, ik kon maar niet gelooven dat er stond wat ik las. Ik vraagde mij zeiven af is dat. taal der anders zoo bezadigde G. C. eens courant die ik altijd als zoo eerlijk libe- aal begroette, voor welke ik, om hare eerlijke libe raliteit, zoo veel achting had? Neen, ze ging te veri zij begon te begrijpen dat zij het met haar candidaten niet halen, kon, en daarom werd ze boos. Ze werd boos en heeft zich steeds meer opgewonden, zoodat ze ten laatste zich zelve geen meesteresse meer was. Ze heeft woorden gesproken, waarover zij zich, bij herlezen, schamen zal. Wat eigenlijk het leelijke van de zaak isze slaat haar eigen glazen in, want, hoor de ik iemand zeggen, misschien had ik nog op den heer Bybau gestemd, maar nu, nu de G. C. zóó te werk gaat, heb ik op den heer Helderman gestemd. Nu mag dat geen vastheid van beginselen te kennen geven, maar niettemin worden hare belangen er door geschaad, en dat is het maar dat ik wil aantoonen, met dit voorbeeld. z/Een vreedzame strijd is 't echter, die ons wacht. //Geen bloed zal er stroomen, geen dooden zullen er z/vallen! Wij Nederlanders zijn kalmer, waar het //verkiezingen geldt." Wanneer men zelf zoo iets begint te zeggen, zoo als de G. C. in haar nummer van 3 Mei gezegd heeft, is het allereerst hare zaak op te passen, voor zoo verre het in haar vermogen is, dat het een vreedzame strijd blijft. Onder /,wij Nederlanders" behoort toch zeker ook wel de redactie der G. C., en als zoodanig ware het dan ook haar plicht geweest, kalm te blijven, tot het laatste oogeublik, wat er ook gebeurde; maar waar zij in haar nummer van 5 Mei gaat zeggen «als eerste bewijs van onze groote ingeno- //ïnenheid met het opheffen der rechtbank, verlangt z/men dat wij een lid der Middelburgsche rechtbank //Zullen afvaardigingen naar de provinciale staten. //(Zij cursiveert) O, bittere spotternij Is dat niet ons z/zelven een slag in het aangezicht geven en ons ka rakter verloochenen? Wij, die tot het laatste toe, en z/nog wel den laalsten keer het hevigst, hebben ge streden, wij zullen ons tot eene verloochening van „onze eigen kracht laten overhalen Middelburg, gij, „dat ten nadeele van Goes en omstreken wordt groot „gemaakt, dat in de rijkskweekschool en de recht- „bank ten koste van Goes hebt getriumfeerd dat, „üieitegenstaaude het werken der Goesche ingezetenen „groot wordt, verheug u, want in het vervolg zal „het kleine Goes ook nederig onder uwe bewoners vragen „en zoeken naar afgevaardigden voor hoogere colleges." dan begint de aap uit de mouw te komen, dan wordt het duidelijk dat ze hare kalmte gaat verliezen hier geldt het echter nog maar ceu verwijt aan Middelburg dat echter zoo weinig heeft gedaan, om reden te geven voor zooveel bitterheid. Maar waar de G. C. in dat zelfde nummer gaat zeggen „Zullen er geene overrompelingen plaats hebben „Wij willen hopen van niet, het is echter aan de „overzijde zoo akelig stilEn het jaar 1870, met „zijn berucht strooibillet komt ons in de gedachten, „omdat wij daarmee dezer dagen juist kennis maakten „En wij schrokken van zoo'n laaghartigen, „g e in e e n e li sluipmoord, gepleegd achter „een masker, evenals de grootste schelm „dat doet."raakt zij ten toppunt van woede, hier ontziet ze niemand en niets meer hier begint de redactie maar eerst te laten zien dat de liberalen, zoo moeielijk het waar achtige liberalisme in practijk kunnen brengen, want wat zegt bet anders dan „óf met goede woor den óf met geweld?" en dat noem ik illiberaal (onedel). Schelmen enkiezers voor de provinciale staten Prachtige tegenstelling En die kiezers voor de provinciale staten zijn dan mannen aan wie een voorrecht geschonken wordt dat zoo velen, die in ontwikkeling niet voi r hun behoe ven onder te doen, wordt onthouden, omdat ze niet hoog genoeg zijn aangeslagen Gelukkig echter dat het voor deze maal de G. C. alléén is die het zegt, want, werd die leer alom verkondigd, dat men alles wat niet naar den zin der G. C. gebeurt, als een schclmenstuk kan beschouwen, wat waren er dan niet een schelmen in de wereld en met de schelmen ook een onrust Dergelijke staaltjes geeft de G. C. nog meer te le zen, ik geloof echter genoegzaam te hebben aangetoond dat lmre houding alles behalve bevorderlijk aan hare bedoeling is geweest, ja, bet liberalisme in een be lachelijk licht heeft gesteld. Het zal voor de kiezers, die zulk eene aanbeveling onder de opgen krijgen niet aangenaam wezen den aanbevolene te kiezen, ten zij hij verklaart van een dergelijke aanbeveling niet gediend te willen wezen. In dat geval mag men meer van den candidaat verwachten dan van hen die hem aanbevelen. Er zal bij de herstemming, ontzaglijk van liberale zijde gewerkt worden, om te „overrompelen" en daar om, kiezerspast op, laat u niet verschalken, maar gaat ter stembus op, en wanneer de broeder den broeder, de vriend den vriend aanspoort en ge uw billet invult met den naam D. J. HELDERMAN, dan is de overwinning zekerlijk aan uwe zijde.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3