GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Oorlogsberichten. Woensdag ochtend werd te Ylibsingen een lijk aangebracht, gevisclit door bemanning van een jol van de Belgische loosboot no. 13, voor het 't Wes- terhoofd te Vlissingen. Naar men verneemt, moet het een Amerikaansch matroos zijn, die terwijl hij aan het schilderen was, over boord sloeg en verdronk. De heer H. W. Van Boven, geneesheer te Veere, is, op zijn daartoe, gedaan verzoek, met den löden dezer eervol ontheven van de waarneming der betrek king van visiteur der quarantaine aldaar. Tot ontvanger-griffier van den polder Lijnden (5e district) is door ingelanden benoemd de heer J. Sturm te Neuzen. Te Tholen zijn 27 leden bijeengekomen tot het oprichten van een anti-dienstvervangingsbond. Dc heeren jhr. F. C, de Cas^mbroot, J. C. de Vulder van Noorden en J. C, Benteijn zijn tot bestuursleden benoemd. Yoor het leveren en zinken van 4 stukken aan de Breede Watering bewesten Yerseke is Woensdag het minst ingeschreven door den heer L. A. van Iiaaften te Sliedrecht voor f 36.990, en voor de steenbestor- ting door den heer Willems te Zelzaete voor f 20.982. Eene onwettige benoeming tot wethouder van Ellewoutsdijk had, door onvoltallige vergadering, dezer dagen, naar het oordeel van een raadslid plaats. Daarom is dan ook tegen deze benoeming geprotesteerd. Tot vice-consul van Spanje te Vlissingen is be noemd de lieer J. A. Fokker. Men schrijft aan de L. Ct.: als de kersen- en morellenboomen vrucht zetten naar de mate van hun bloei, zal er een overvloed te plukken zijn. Ook de andere hoornen, zooals die der appelen en peren, bloeien goed, daar verreweg de meesten niet door de vorst geleden hebben, hetgeen wel het geval is met perziken die, tengevolge daarvan, dan ook weinig of geen vrucht gezet hebben. De tot tweemaal toe afgevroren aardappelen beginnen nu goed uit. te groeien en de weilanden komen voortreffelijk in het gras. Het is nu waarlijk lente. Op een verkooping van schilderijen in Brakke grond te Amsterdam hebben Woensdag o. a. opgebracht Albert Cuip, „De jonge herder," f 2310 Frans Hals, Mansportret en vrouwenportret", te zamen f 19,580 dezelfde, //De goede vondst," f 9580 Melchïor de Hondencoeter, Vogelgcvecht," f 4950 Michiel Janszoon van Miereveld, //Manspor tret cu vrouwenportret," te zamen f 1441 Adriaen van Ostade, //In een herberg," f IS70. De beide leden (vader eu zoon) der dezer dagen in staat van faillissement verklaarde firma S. te 's Ilage zijn Dingsdagavond, op bevel der juslielie. in knn woning op de Prinsengracht in hechtenis genomen. Maandag voormiddag meldde zich bij den kom- mandant der maréchaussees in Tilburg eene vrceselijk bloedende vrouw uit de gemeente Loonopzand, met de klacht, dat haar man, die ruim 30 jaren met haar is gehuwd en 17 kinderen bij haar heeft verwekt, haar de hand had afgekapt, aan. Dadelijk werd haar geneeskundige hulp verleend wegens het vele bloedverlies bestaat er vrees voor het behoud van haar leven. De maréchaussees hebben den man on- middelijk aangehouden wat de oorzaak is van dc misdaad, wordt niet gemeld. Blijkens de heden in verschillende dagbladen opgenomen vijfde lijst van ingekomen giften voor den herbouw van het Asvl Steenbeek is thans ont vangen f 20 15L8S8. De assurantie-gelden ad 1' 25.300 daar bijgevoegd maken te zamen f 45.450. De plan nen voor den opbouw zijn gereed het huis wordt geschat op f 40.000, meubelair op 1' 700u, voor eeni- ge andere uitgaven f 3000. Totaal f 50.000. Behalve onvoorziene uitgaven is er dus slechts een te kort van 41/o mille, een kaptitaaltje dat wel spoedig bij een zal zijn de jubilee-zangers hebben gelukkig nog genoeg overgelaten. Te Amsterdam trok gisteren een conflict tus- schen de politie en liet personeel der tramwagens, aankomende op den wissel bij het monument op den Dam, den geheelen dag de aandacht. De tramwagens reden n. 1. niet tot het eind van het dubbel spoor, maar stopten op een vijftal passen afstaiuls. De reden daarvan is dat de Dam glooit, zoodat tramwagens, tot het einde van de lijn loopende, allicht uit het spoor kunnen raken en bij het vertrek weder met moeite tegen de helling moeten worden opgesleept, vooral indien de rijtuigen vol zijn. De hoofdcommis saris van politie gebood echter dat de rijtuigen die vijf schredeo verder zouden rijden. Het personeel der omnibus-maatschappij zette echter de rem vast als de wagens tot de helling waren geloopen, en of politie agenten al poogden de rijtuigen verder te trekken, de rem bleef vastgeschroefd cn natuurlijk hunne moeite vruchteloos. Toen werd bij eiken aankomen den wagen proces-verbaal gemaakt. Tegen het val leir van den avond was de politie reeds aan het 170ste verbaal. Het is haar echter toen gebleken, dat zij geen; grond had tot vcvbaliseeren cn zij er is er daarom maar mede opgehouden. Teugevolge van de vrij algemeen gerezen be denkingen tegen de werking van het brandwezen, bij en gedurende den laatsten brand te Utrecht, is een petitionnement op groote schaal op touw gezet, om bij den gemeenteraad op verbetering van de brand weer aan te dringen. Aan bet hoofd daarvan staat de firma Klokke eu Co. wier woning grenst aan de beschadigde perceelen op het Oudkerkhof. Er is te Meppol zoo'n gebrek aan woningen, dat de nieuw-benoemde griffier bij 't kantongerecht, mr. van Dehlen, zijn intrek voorloopig te Steenwijk genomen heeft. Te Delft vervoegt zich een sluwe oplichtster uit Deu Hj tag, voorzien van eenige quasi-attesten van goed gedrag uit vroegere diensten, bij ingezetenen, die een dienstbode verlangen, en daar ze zich bovendien vrij gunstig weet voor te doen, slaagt zij er al spoe dig in zich te verhuren. Haar wordt de zoogenaamde godspenning geschonkeu en de dag bepaald, waarop zij in dienst zal treden. Getrouw aan de gesloten overeenkomst komt zij op den vastgestelden tijd om haar nieuwe betrekking te aanvaarden, maar eilacy in een volslagen staat van dronkenschap hetzij dan gefingeerd of wezenlijk. Men gooit haar dan na tuurlijk met opoffering van godspenning, terstond de deur uit. Deu volgendendag wordt de comedie door de oplichtster bij anderen opnieuw gespeeld. De Parijsche naaisters eu modisten lijden groo te schade door den Russisch-Turkschen rorlog een énkel modehuis heeft tot nog toe een maandelijks verlies van 250,000 franks. Dit is grooteudeels het gevolg van een politie-maatregel, waarbij aau elke vrouw in Turkije verboden wordt Europeesche klee deren te dragen. Een speciaal korps van agenten heeft in last alle vrouwen aan te wijzen of op te brengen, die dit gebod zelfs in de geringste mate overtreden. Bij onvermogen der overtredenden is de familie aansprakelijk voor de gestelde boeten. z/üe Britsche vlag waait over de Transvaal. Een der passagiers, per postwagen aangekomen, deelt mede, dat bij 't binnenrijden te Bloemhof de Brit sche kleuren van .den wegen wapperden. De voerman wilde ze neerhalen, uit vrees voor de boeren Doch de passagiers lieten de vlag waaien, en toen de wa gen midden onder de boeren stilhield, riepen alien „Dat is mooi „Bij 't vertrekken der post wist men te Potchefstroom, dat de Britsche troepen te Pretoria waren. Men geloofde, dat er geen direkt verzet zou plaats hebben, doch eenige wanordelijkhe den, zoowel te Pretoria als te Potchefstrooom, achtte men waarschijnlijk. Te Pretoria waren een 250 vrij willigers gereed, de troepen te ondersteunen." Een later bericht, loopende tot 25 April, meldt dat tot dien dag alles rustig was gebleven in de Trans vaal. Sir Th. Shepstones proklamatie was ook te Kaapstad openbaar gemaakt eu ademde een zeer ver zoenenden geest. Zij schaft de oorlogsbelasting af en bepaalt, dat 't wegens die belasting reeds opgebrachte bedrag iu korting zal worden gebracht bij 't innen der gewone belastingen. De Japaansche prins Kifa Schira Kawa, die de vorige week te Berlijn zijne verloving met eene Pruisi sche dame heeft bekend gemaakt, is naar Japan ver trokken om eenige zaken te regelen, waarna hij te Berlijn zal terugkomen om het huwelijk te voltrekken en zich iu Duitschland metterwoon te vestigen. Plotseling is in Frankrijk eene minister-crisis uit gebroken. Het ministerie, dat nog pas in de Kamer een groote meerderheid verwierf en waartegen, de clerica- len in den Senaat den strijd niet dorsten opnemen, is door den president der republiek genoodzaakt ge worden, zijn ontslag te nemen. Mae Malion heeft als voorwendsel gebruikt het aannemen van een wetsontwerp door de Kamer met 392" tegen 52 waarbij drukpersdelicten weder aan de jury werden onderworpen; hij geeft te verstaan, dat, wanneer aanrandingen tegen vreemde soevereinen voor de jury g'ebracht worden, de goede verstand houding met bet buitenland in gevaar kan komen. Dat Mae Malion het werktuig der hem omringende ultramontauen is, kan wel niet betwijfeld worden. Zij hebben dit oogenblik gekozen om den beslissen- pen strijd te beginnen, in de hoop, dat men hen zal laten begaan, nu de toestand van Europa reeds zoo vol gevaren is. Een telegram lieden middag ontvangen bericht dat het nieuwe Ministerie is saamgesteld als volgtde Broglie president en Minister van Justitie, Fourtou Minister von Binnenlandsche zaken, Baelliau^ Finan cien, Paris Openbare werken, Meaux Landbouw, Bru- net Onderwijs. Het verzoek om ontslag aer Ministers van Buitenlandsche zaken en van Oorlog is niet aan genomen. De naam van het hoofd van het ministerie teekent ons reeds genoegzaam, tot Wvfe(j °L-y^j ministerie behoort. l)e Broglie was he.H^°J Q j vallen deed, en het eerste kabinet formeci, het presidentschap van Mac Mahon. :tbrei3 Het belangrijkste nieuws van het oorlogstoo. zeker, dat er een opstand in deu Russischen sus is uitgebarsten. Zijdelings wordt dit ook Russische telegrammen bevestigd. De opstand scl 1 het resultaat te zijn van een lang" beraamd plan, zoo hij niet snel onderdrukt wordt, zal het Russisq^6 leger in Armenië weldra honger lijden. Bove1^ dien is door de Turken eene belangrijke ove'tj~ winning behaald door het innemen van de vel^" sterkte Russische haven Sukhum-Kalé of zooals kaart opgeeft, Soechoemkale, aan de Zwarte zee. beteekenis van deze overwinning, die gisteren D Russische zijde tegengesproken werd, is zooveel m_c V lijk iu onze oorlogsberichten in het licht gesteld. Ge^ar enkel bericht uit Petersburg spreekt heden over den strijd om deze haven, van verschillende zijden daaren tegen wordt der Turken overwinning bevestigd. In België brengt men de dagen, twistende over de1 wijziging der kieswet, door. Beide partijen, clericalen" en liberalen putten al hun vernuft uit om wat steke- ligs te zeggende een beschuldigt den ander van1 ongeoorloofde pressie en omkooperij de een verwijt] den ander dat hij niet goed doeten ze doen' het geen van beiden. Q c De Engelsche Standaard ontvangt van zijn c.mi,j respondent te Constantinopel de volgende bijzonder heden over het bombardement van de versterkingen- van Sukhum-Kalé door de TurkeD. Admiraal Hassan-Pacha, die zijn militaire stu-i diën in EEngeland maakte en iu den tegenwoordi-» gen oorlog drie gepantserde Turksche schepen kom-- mandeert, bombardeerde de fortificatiën van Sukhum- Kalé op de Aziatische kust van de Zwarte zee. Tege lijkertijd liet hij een groot aantal troepen aan lanc gaan, waarbij zich ongeveer 3000 personen voegden die gemeenschappelijk een aanval deden op de Rus sische stellingen, met het gevolg, dat na een bloedig gevecht, de Russen uit Sukhum-Kalé werden gewor pen. Dingsdag, hebben meer dan 10,u00 man be woners van de landstreek zich met de Turksche troe penmacht vereenigd. De Turken hebben nu de fortificatiën van Sukhum-Kalé in bezit genomen.' De stad staat in brand. Alle man in de omstreken' staat op om zich bij.de Turken te voegen. j| The Standaard maakt bij de deze dépêsche d volgende bemerkingen :r „Sukhum-Kalé is aan zee gelegen, juist ter plaats-1 fj waar de Cireassische heuvels zich vau de kust ver' v wijderen. Het is een der belangrijkste punten var* het geheele kustgebied en het fort is het sterkste van- de fortificatiën langs de kusten der Zwarte Zee. „De aanslag van de Turken is een zeer vermetele maritieme manoeuvre en de inneming van Sukhum- Kalé zal ongetwijfeld van grooten invloed zijn op he; Russische campagne-plan. daar de voornaamste cum- munnicatie-linie van het Russische leger in den Kau- kasds thans ernstig bedreigd wordt. Als de Turken nu handig zijn en naar den Kaukasus eenige batail- lons infanterie met een 20,000 achterladers, ammuni tie en eenige kanonnen zenden, dan zullen de Russen moeten afzien van het plan om Armenië te overweldi gen en misschien voor de tweede maal de moeijlijke taak moeten ondernemen om een algemeenen opstand in den Kaukasus te bedwingen. Als dé bijzonderheden die wij ontvangen juist zijn, is dit het gewichtigste feit dat sedert het overtrekken van de Pruth door de Russen op het oorlogstooneel is voorgevallen." De inneming van Sukhum-Kalé door de Tur ken wordt officieel bevestigd. Een gepantserd Turkscb schip is naar Batum vertrokken, om wapenen te ha- len voor de opgestane Circassiers. Luitenant-generaal Oklobozio bericht]het volgend» 1 uit Tifiis omtrent het Russische leger in Klein-Azie j Na het versterkte punt vau Moukhastatine voltooi te hebben, liet ik- gister twee detachementen van d: t voorhoede voortrukken tot de hoogten vau Khatsen bani, langs de kleine rivier van Kintrischi. Dez -4 positie, reeds zeer sierk door haar nutuurlijke liggiri jj en nog kunstmatig versterkt door fortificatiën en vei speringen werd stormenderhand bemachtigd. D artillerie hield zich uitmuntend. Te betreuren is hé dat dit succes ons betrekkelijk groote verliezen hee 1 gekost. De verliezen van de Turken zijn enorm. Duizende Bedouïenen uit het gouvernerr- van Dagdad Diarbekir, aangevoerd door hun fc// vervoegen zich bij het Turksche leger in Aslf De" Porte verzekert hun volkomen verplegim-J durende tien jaren vrijdom van belasting. De Turksche ambassade te .Parijs 7/ de Turken bij Batoem en bij Reni overwinningen hebben behaald. Pe^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2