37. Zaterdag 19 Mei. 1377. eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. per drie maanden francoƒ2, nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1G regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Maandag a. s. zal geen nominei' in cl it blad verschijnen. Dinsdag 22 Mei a. s. moet in het dis- et Goes, Noord- en Zuid-Beveland, herstem- ng' plaats hebben tusschen de heeren D. J. ilderman en J. PI, Bybau, die 414 en 364 mimen op zich vereenigden bij eerste stemming. Wij gelooven dat het voor onze lezers niet ijfelachtig zal zijn, wien van die beide wij nbevelen. Wij willen de hooge jaren en routine van heer Bybau niet miskennen, wij hebben er voor, toch mogen wij hem niet aanbe- omdat hij steeds toonde met de liberale in te stemmen. Wij kennen den heer Bybau wel niet als 2^ hevig liberaal", hij is uit een tijd m die er nog niet waren en hij is niet 5ver met zijne partijgenooten meegegaan, ie zich echter niet tegen het drijven der èralen verklaart, kan onze man niet zijn, met hen. instemt te minder. In den heer D. J. Helderman kunnen wij volle overtuiging een geestverwant aan- hij een nieuweling in de Provinciale Staten, wel eens wat nieuw bloed in mag komen, heeft zich in den gemeenteraad zijner ►onplaats, Wissenkerke, een wakker man, een ik spreker betoond. Aan zijn krachtig optreden dankt de ckriste- i.e school te Wissenkerke haar voortbestaan, heeft die inrichting, toen zij door verliezen was, overeind geholpen en gehouden, zij zich in een bloeienden toestand bevindt, iedenkt, de Provinciale Staten hebben niet in voor stoffelijke belangen te zorgen. Wij Innerden u er aan zij kiezen de leden der •ste Kamer, zij oefen.cn op de gemeente zaken 1 grooten invloed uit, ook op het onderwijs, pi praktisch geneeskundige kan in de ver- leringen geroepen worden om belangrijke .uit te brengen. wilt gij iemand afvaardigen, die niet het spoor der zoogenaamde liberalen loopt, een welsprekend voorstander is der christe- beginselen, verzuimt dan niet op aan- Dinsdag uw stem uit te brengen op J. HELDSHMAN. rste stemming had de heer Helderman nen vóór. niet op dat hij het zonder u De tegenpartij spant alle krachten in om haren candidaat te doen zegevieren. Elk die zich onthoudt werkt in 't voordeel dier tegenpartij. Kiezers in Noord-Beveland, verloochent uwe christelijke beginselen ook thans niet bij de stembus, waar gij tusschen twee goede bekenden te kiezen hebt! Middelburg, den 18 Mei 1877. In eene Woensdag gehoudene zitting van den ge- bbiccmécs'JïjssS vacs roSêcMeIBMSB'g is besloten, na aanmerking van gedeputeerde staten, uit het besluit tot verbooging der jaarwedden van de hulponderwijzers, in eene vorige vergadering genomen, weg te laten de bepa ling dat de tractements-verhooging bij voldoenden ijver, geschiktheid en bekwaamheid zal genoten worden.' Boeten voor te late oplevering van gemeentewerken, aan den aannemer van de Dokbrug en het straatwerk werden teruggebracht tot 1/6 van het oorspronkelijk bedrag. Tot hulponderwijzers op de school G. zijn benoemd P. J. Yervenne van Middelburg, en A. A. C. de Mol van Yeere. De voorzitter verklaart, naar aanleiding van eene vraag van den' heer Nagtglas, dat de regeling van het gymnasium, naar het nieuwe leerplan, voorge schreven bij de wet op het hooger onderwijs, een punt van overweging voor B. en W. zullen uitmaken. Naar het gevoelen van den voorzitter is het wensche- lijk dat te Middelburg een gymnasium behouden blijve, volledig en van den eersten rang. Het Hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft de afdeelingen aangeschreven, om bij de aanstaande Eiaanerveadkfezisag'efla alleen te steunen hen, die de denkbeelden der Vereen, deslen en daarvoor uit komen. Er behoeven niet overal eigen caudidaten gesteld te worden, waardoor verdeelheid zou kunnen ontstaan, maar 4e bedoeling is, dat voor alles de eer van het vaandel ongeschonden blijven moet en dat de afdeeling der Vereeniging hare aanbeveling onthou den moeten aan mannen, van wie het twijfelachtig is, of zij in waarheid aan hare zijde staan en de verwe zenlijking harer denkbeelden zullen bevorderen. Misschien zou het der vereeniging profijtelijk geweest zijn als het Hoofdbestuur van Volksonderwijs de leden eens had gezegd, dat stemmen op een candidaat gelijk onlangs te Tiel die, met den minister eene ernstige poging wil wagen, om aan de bezwaren dei- Kerkelijke partijen te gemoet te komen, kansbereke ning maar geen handelen uit beginsel is. Ten gevolge van het aannemen van rechterlijke betrekkingen door mrs. TE. baron Mackay, W, van ICaay, B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, D. de Euiter Zykler, A. J. IT. van Baar en P. J. A. Smitz en het bedanken van dr. Kuyper moeten ver kiezingen voor de Tweede BÏJaafiies» plaats hebben, in de hoofdkiesdistricten Amersfoort, Alkmaar, Doc- kum, Appingedam, Eindhoven en Gouda. Dinsdag 12 Juni is daarvoor aangewezen, terwijl de herstem mingen, zoo noodig, zullen geschieden Dinsdag 26 Juni daaraanvolgende. De heer Kappeyne dacht zeker dinsdag aan het be kende //indien anderen u niet prijzen zult ge het zel ve moeten doen, of ge blijft ongeprezen //toen hij beweerde" dat de lib elare beginselen voor ons land zij n, wat de zon voor de aarde is. Op middaghoogte, aan een onbewolkten hemel schijnt die zon toch wel niet. Willen we eenige wolkjes op noemen die het verblindend licht verduisteren. Ziehier. Aan de voorschriften der kieswet is niet voldaan; onze vertegenwoordiging is niet voltallig de kieswet past volgens Kappeynes uitspraak - niet voor de natie; de regeling var. het onderwijs is haar het oordeel van vele duizenden onrechtvaardig; de lands-defensie is, blijkens het oordeel van bevoegden, in treurigen staat; het Indisch dienstjaar 1876 zal sluiten meteen tekort van 14 a 16 millioen, dertien millioen zal dit jaar en zestien het volgende aangevraagd worden voor den Atchin-oorlog. Zonder het goede en nuttige voorbij te zien door de liberale partij tot stand gebracht, zal deze uitkomst, na dat de liberale zon dertig jaren, als regeeriug of als oppermatige oppositie, heeft geschenen, wel niet enkel zonneschijn en pinkstergloed zijn. Men herinnert zich, bij zuo klinkende uitspraak, onwillekeurig dat soort van roem, dat de reukorganen zoo men zegt onaangenaam aandoet, en daar om o. i. ook geen antwoord van de zijde der heeren dc Jonge c. s. waardig was. Als vervolg op onze berichten omtent de cnisasliL «laican voor de verkiezing van leden voor de tweede kamer, kunnen we hedenmelden, dat van antirevolu tionaire zijde, in bet district Zutfen, candidaat is ge steld, mr. A. P. B. O. baron van der Borch van Verwolde. In liet kiesdistrict Sneek zijn de heeren J. Wolbers en mr. O. W. Star Numan, van antirevolutionaire zijde candidaat gesteld. In het district Arnhem, is thans, 'nadat door mr. A. F. dc Sarvornen Lohman voor de candidatuur is bedankt, mr. A. J. van der Hoop van Slochteren gesteld. De paus schijnt op zijn hoogen leeftijd zeer breed sprakig. G-isteren ontving hij de Duitsche pelgrims en zeide tot hen volken zoowel als personen zijn aan ziekten onderhevig de geneesheer geneest dn personen, God verwekt de Attile's om de volken wakker te schuddenDuitschland heeft thans zijn Attila. Aan de NiccIi';B,ilja3B«3scSBC elcpaaÉJöÉae antwoordde dc paus, dat hij er zich geluk mede wenschte //dat - de verschikkelijke bla.dzijden van de vervolging dei- kerk door de Geuzen thans zijn uitgewischt." Ondanks de eerbiedwaardige leeftijd van den grijsaart schijnt hij toch nog geen meester in dc geschiedenis. Onze Vaderhui dsche geschiedenis geeft onfeibaarder staaltjes vali vervolging, dan zijne onfeilbaarheid thans voor den geest zweefden. De paus noodigde de geloovigén uit om voor de verblinde Jansenisten en protestanten te bidden. Wij zouden wel wenschen dat die gebeden en passant ook vergeving vraagden voor de duizenden slachtoffers in het land der Geuzen door Home's onverdraag zaamheid gevallen. lerli, /Schooi ér. Sending, Ber. tot pred. bij de Ned. ITerv. Ge in. te 's Gravenpolder W. F. A. Winckcl Candidaat. Wouterswonde I BoohsiOa; Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. II. G. te Be-kel c. s. E. B. Gunning- Alkmaar. Oudewater XT Grijpskerke A' J' LutSe Nederil- 0- Berg. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. II. G. te Schermerhorn L. R. Oldeman Ouwerkerk. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Uithuizermeeden J. Bult Wolyega.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1