lirrh. School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. zonder dal waren overgelegd geneeskundige verklarin gen omtrent de vaccinatie. De raad heeft beslist, dat dc wet. voor dit feit al leen strafbaar stelt het hoofd of den bestuurder der school. Door de Goesschc rechtbank nu is niet uitge maakt, dat de heer Smit was het hoofd of de bestuur der der school, waarin hij onderwijs gaf en op dien grond werd het vonnis vernietigd en de zaak verwe zen naar 't gerechtshof te 's Gravenhage. Uit Bergen op Zoom wordt geschreven dat naast de aldaar gevestigde flrma 's der lieeren C. L. de Meulenmeester en co. en Swaanen van Renterghem, die zich toeleggpn op fcïiïnstiiiatage ©osterteclil en de oesters in groote hoeveelheid per spoorweg naar het buitenland verzenden, nog eene derde onderne ming tot. stand zal komen, waartoe te nog overig zijnde gronden in den Stadspolder in onderhandsche pacht voor 50 jaren aan den heer J. P. Bredius zijn afgestaan, die voornemens is de oesterkultuur op groote schaal uit te oefenen. Men schrijft uit Zetten, dd. f3 Mei aan de H. Ct. Het asyl SleeiiJjeck ontvangt volgens de op gaven vele blijken van sympathie. De koslen van wederopbouwing zijn echter aanzienlijk, daar veel door den brand is vernield. Door den directeur den heer H. Pierson, is reeds ruim f 16,0j0 ontvangen. De verpleegden zijn nog op den vluchtheuvel gehuisvest en zullen daarblijven, totdat het gebouw weder gereed is. Twee flinke loodsen heeft men er thans opgesla gen, waarvan eene voor waschloods en de andere tot keuken ingericht. Dc slaapplaatsen zijn op de boven verdieping der kerk terwijl de kerk zelve gebruikt wordt voor de dagelijkscbe bezigheden, als eetzaal, enz. Naar wij vernemen, is van wege de Russ. regeering bij bet hoofdcomiiee, der Ned. Ver. »Siet Sloodle lii'uS*»» hier te lande aanvraag gedaan om toezen ding verbandsmiddelen enz. ten behoeve der militairen, die tijdens den oorlog ziek of gewond worden. Door het hoodlcomitce zou zijn besloten dat beide in het Oosten oorlogvoerende partije gelijke ondersteuning zal worden verstrekt UD.) Bij liet uitbreken van den oorlog tusscben Rusland en Turkije heeft de Nederlandsche regeering aan de oorlogvoerende mogeudhedou haar voornemen bekend gemaakt om met betrekking tot dien oorlog de streng ste ©BizSjjdi^EseBdl te handhaven, en van de regee ringen van Rusland en Turkije de verzekering gekre gen. dat Nederlands onzijdigheid van wege de oor logvoerenden zal worden geëerbiedigd. In de St. Ct. worden de Nederlanders, ook, voor- zoo veel nootlig, die welke in den vreemden zijn gevestigd, herinnerd aan de verplichtingen; die daaruit voortvloeien. Een voormalig bewoner der gewezen Trans- vaalsche Republiek zendt aan dc Standaard het vol gende ter plaatsing Nu de Ta'iïöiwvJöfal tot Britsche Kolonie is geprocla meerd, laat het zich voorzien, dat de Hollandsclie Afrikaansche boeren hunne erven zullen verhaten ora verder landwaarts in te dringen. Eerst ging het uit de Kaapkolonie bij de afschaffing* der slavernij naar Natal en de Vrijstaat toen hierop achtereenvolgens door Engeland werd beslag gelegd, naar de Trans vaal. Eu thans wordt ongetwijfeld dezelfde lijn weer doorgetrokken. Kennelijk is de tijd gekomen, dat Afrika de handen uitbreidt en daarom dringt het licht des Evangelies van alle kanten naar binnen en uit het centrum naar de kusten. De oudste pioniers van Afrika, trotsch huuiie vooroordeelen tsgen de zwarten, zijn onze boeren, en zij gaan nu Afrika's zuiderpoor ten wijder opcnslellcn. Zoo, zoo zien wij 't, Godsrijk komen, en moet alles, ook het onrecht, dienen om des Hecren oogmerken te volvoeren. Ber. tot, pred. bij de N. IT. G. te Yerseke !L Vermnru Enter. Wijk li. llussclmai den Ham. Dassen J. 1). van Arkcl Broek o/L. Bed. voor hel ber tot pred. bij de N. H. G. te: Nijenga W. l>. Zadelhof! Aalsum. Poederoyen .1. 0. Rtgggming N. Beierland, Zierikzce J. J. Ilieincns Driebergen. Goes J. 11. f.ortlcs Vorden. Baarland R. Visschcr Ascli. Nadat het tractement van den predikant bij de N. H. G. te Vreeswijk op f 1400 was gebracht is aldaar beroepen ds. J. 1). van Arkcl te Broek op Laugcndijk. Het Utrechtsen Dagblad heeft 3 kolommen druks gewijd aan een herderlijk schrijven van de bisschoppen in Nederland, bij gelegenheid van 's pausen jubileum aan de roorasch-Katholieken in Nederland gericht. In bedoeld schrijven, dat' in alle R K Kerken zondag is voorgelezen, worden de ge- loovigen tot gebed opgewekt voor het herstel van des pausen wereldlijke macht. Behalve bloemen, die op anderer naam onlangs te Middelburg zijn afgehankl, beproefde eene vrouw dezer dagen hetzelfde kunstje met een ijzerenpot. Men zij gewaarschuwd Twee personen van Nieuw Vossemeer, een boe renknecht en arbeider, zijn in arrest, gesteld, verdacht van graan ontvreemd te hebben. De kerkeraad te 's ITeerenhoek is door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland ontslagen wegens het la+en prediken van onbevoegden in strijd met het kerkelijk reglement op de vacatures. Drie leden van de kerkeraad te Baarland heb ben hunne betrekking als zoodanig nedergelegd ter oorzake van de door kerkvoogden eerst verleende toe stemming, maar later gevolgde weigering -om liet kerkgebouw ten diouste te stellen van den evangelist den heer van Schelven. Goesche coxir.) De Neuzensche Courant deelt mede dat te Stoppeldijk druk gesproken wordt over de verbinding van Rapenburg over Hengsdijk naar den provincialen weg van Hulst naar Walsoorden door middel van een kunstweg. In eene jl. Maandag gehoudene ver gadering van ingelanden van liet Waterschap Loven en Willeraskerke, is besloten tot het aanleggen van grintwegen, over de Lovenpoldersche straat en over den weg bekend onder den naam van Willemskerke poldersche straat. De Burgemeester van Amsterdam heeft ontvan gen van een stadgenoot, die naar zijn geboorteland terugkeert, ten behoeve der Algemeene armen, de som van f 3000. Op 't Zendingsfeest in het noorden onzes lands zal de openingsrede gehouden worden door prof. N. Beets. Omtrent dea brand die Maandag morgen op het oud kerkhof te Utrecht beeft gewoed, deelt bet Utrechtscb Dagblad het volgende mede Allen beij verden zich om het zeerst, hulp te verleetien. Een woord van lof verdienen in de eerste plaats zij, die door het dekken der daken van de belendende huizen met brandzeilen het veldwinnen van 't vuur hielpen tegengaau. Onder den vuurregen, 't waren geen vonken maar vuurvlokken, ja stukken vuur, die van de brandende buizen tot verre over 't Stadhuis wer den geworpen en bij de hitte, die het vuur ver spreidde was ct een werk van moed en werkelijk levensgevaar. Ook bijzondere personen beijverden zich, om bij dit gevaarvol werk dc behulpzame hand te bieden Als een bewijs van den enormen vuur regen heeft men ons verschillende half verbrande bla den van boeken vertoond, die op 't Stadhuis waren neer gevallen. Waren de buizen en inboedels der hoofdbewo ners verzekerd, men zegt, dat de heer Roorda voor eene enorme waarde bont in bewaring had, die het dubbele zoude bedragen van 't geen hij voor zich zelf had geassureerd. Een bovenbewoner, een officier van 't Ind. leger. kapt. Schell had eerst 10 dagen geleden een lOtal kisten met uitzet in ontvangst genomen die allen onverzekerd, verbrandden hij zelf was uit- stedig. Een ander wierp een kist effekten uit zijn raam in den tuin de trommel moet zijn openge sprongen, en de papieren van waarde moeten op een enkele na, vermist worden. Een bovenbewoner, had pas Zaterdag bij den heer R. zijn meubels gebracht hij kon, nauwelijks gekleed, de woning verlaten en verloor alles, vooral eene belangrijke boekerij. Als een staaltje, hoe de schrik iemand aangrijpt, bij zulke omstandigheden, zegt men, dat iemand, wiens wo ning geheel vernield is nog iets willende redden, met zijn geboorteakte kwam aanloopen Onder 't puin heeft men in de woning van den heer R. het tafelzilver 'in een massa gevonden, waarop het toeval een goud tientje had doen plaats nemen. Geld en geldswaarde moet er zijn verbrand. Door den minister van marine is de gouden medalje ter gehecle grootte, als bijzondere onderschei ding voor vijftig jaren eereblijken en trouwen mili tairen dienst, toegekeud aan den hofmeester bij de zeemacht H. Bosquet. De minister vau justitie, nir. C, Th. baron van Lijnden van Sandcnburg, zal zich de volgende maand met zijne familie naar Mariënbad begeven. Ujt Stadskanaal wordt aan de N. R. Ct. ge- meldt, dat volgens gerucht, de vrouw uit Horsten, die gruwelijk verminkt werd gevonden, terwijl haar kind de hals was afgesneden, te Winschoten waar ze in arrest zit, verklaard zou hebben, dat haar man de misdadiger was. Algemeen zegt men, dat die man veel misbruik van sterken drauk maakte en dat ze dientengevolge een oneenig leven leidden. Men meldt aan de Tijd uit Rome. dat de de putatie der Nederlandsche Katholieken uit veertig per sonen bestaande, onder leiding van den aartsbisschop Schaepraan aldaar in goeden welstand is aangekomen. Gisteren zou zij bij den Paus in audiëntie worden toegelaten om Z. II. met zijn vijftigjarig priester-ju bileum de geluk we nsclien der Nederlandsche Katho lieken aan te bieden. Blijkens een door den min.-res. te Konstanti- nopel medegedeelde rapport van den Ned. gVu den bij de gezondheidsraad aldaar, lmd clt^ t-\ begin van April te Bagdad op nieuw uitge^ pestziekte al spoedig eene verontrustende uitbre. erlangd. Gedurende de eerste week van de maq waren er een 90tal sterfgevallen gekonstanteerd de tweede week was het sterfcijfer tot 191 geklo men. Enkele gevallen waren onder de bezetting voo- gekomen. Men had een begin genaakt met het ne men van maatregelen, om dc verdere verspreiding der ziekte zooveel mogelijk te verhoeden. De Turk- sche regeeriug was door den Gezondheidsraad ernstig opmerkzaam gemaakt op het groote gevaar van d verplaatsing van troepen onder deze omstandigheden - Tot bisschop van Haarlem is benoemd de f Petrus Mathias Snikkers, kanunnik en president Vc het bisschoppelijk seminarie te Warmond (thans waar nemend bisschop.) De heer George Miiller, stichter der bekende weeshuizen en audere weldadige inrichtingen te .Bris tol, zal binnen eeuige dagen ook te Amsterdam in onderscheidene kerkgebouwen prediken en mededee- lingen aangaande deze merkwaardige inrichtingen geven. De zoogenaamde jhr. Blois van Treslong, den oplichter in een Haagsch hotel, is in handen der po litie. Z. II. E. G. blijkt reeds vroeger kennis met de justitie "gemaakt te hebben, en is nu natuurlijk op zeer democratische wijze van zijne vrijheid beroofd. Een Parijzenaar, de heer Léon Blot, heeft een werktuig uitgedacht, dat niet alleen het slraatvuil op veegt, maar het tevens van de straal verwijdert, door het in een bak op te nemen. Het vernuftig uitge dachte toestel kost f2000. Te Amsterdam heeft mei, van de uitvinding kennis genomen. Te Alexandrië is de stoomketel in een koren molen gesprongen, op het oogenblik dat het gebouw vol inlaudscke vrouwen was, die haar koren kwamen brengen. Minstens 24 vrouwen zijn van deze ramp het slachtoffer geworden, maar het aantal dooden was nog niet met zekerheid bekend. S t a t en - CS e n e r a a 1. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 14 en Dingsdag 15 Mei. Maandag zijn aangenomen wetsontwerpen tot wijziging van verschillende art. der burgelijke rechtverordering en tot verhoogiug van hoofdstuk IV, beiden een uit vloeisel van de rechterlijke wetten. Op het laatstge noemde gaven de lieeren Bastert en Corver en Hooft te kennen, dat zij de nieuwe rechterlijke benoemingen in enkele opzichten minder geiukkig vonden, ook met het oog op de belangen der schatkist. De minister Heemskerk bij ongesteldheid van den Minister van Justitie, antwoordde, dat men zulk een grooten, al- gemeenen en veel omvattenden maatregel in zijn geheel moet beschouwen en niet in enkele details beoordee- len. Nog zijn aangekomen f(le grensverdeeling van Middelburg en eenige andere Zeeuwsche gemeenten, en de bekrachtiging der provinciale belastingen in Groningen. Morgen komen de verhoogingen voor den Rotterdamschen waterweg en voor het Departement van Oorlog aan de orde. In de zitting van gisteren heeft de heer van de Putte verlof bekomen, vóór de behandeling van de raming der kamer, den minister van koloniën te in- terpelleeren over het doel en de resultaten der reis van den gouverneur-generaal naar Atjeh. Bij de behandeling van het rapport der commissie over de verslagen van het onderwijs heeft de heer Heidenrijck reserves gemaakt omtrent verschillende uitdrukkingen in het rapport. Hij wilde thans de question bruiante niet aanroeren, maar opkomen tegen eenzijdige wenken, aan -de regeeriug ter over weging aanbevolen. Nadat de heer Yerheijeu, lid der commissie, verklaard had, zelf ook niet alles te deelen wat in het verslag voorkomt, werd de ctfnclusie goed gekeurd. Daarna is aangevangen de discussie over de verhooging van hoofdstuk VIII (aankoop van ka nonnen.) De heer Blusse hield finantieele beschouwingen. Ilij betoogde dat de begrooting verre overschreden werd door deze en andere verhoogingen, zonder aan wijzing van middelen tot dekking of verhooging der vaste inkomsten. De Min. van finantien meende, dat die beschouwingen weersproken worden door de feiten. Niet tegenstaande de vele buitengewone uitgaven, sluiten de diensten jaarlijks met batige sloten ook 1876 ver moedelijk met 1 a 2 millaoen. Bij het medegedeelde tekort der Indische bcgrooting moest niet vergeten worden de meerdere kofheopbrengst in volgende jaren, als gevolg van den jongste kolossalen kofïieoogst. Hij achtte den den financieelen toestand niet onrustbarend/ de opbrengst der middelen stijgt jaarlijks. NatuurP, zullen buitengewone middelen in de toekomst nie.' te voorkomen, wil men voortgaan met spoorw^w leg, uiivoerig enz. Na korte discussie is het ontwerp afg 42 tegen 19 stemmen. De discussie ov( ging voor den Rotterdamsche Wates^, aangevangen en «voortgezet in eene

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2