Itan<»£ssiiii<>'(>ii en Bêesliiitcïï ïifili, ^tltool en bending. GEMENGDE BERICHTEN. onze visscliers te verdrijven en het visschen le belet ten. Donderdag vielen zij een paar Enkhuizer visscliers. die ter hoogte van Kijkduin voor hun beugen lagen, aan. Zij wierpen hun netten iti de beugen onzer vis- schers, vernielden al hun want, sneden de lijnen, los, namen alles mee (visch, beugen, boeien en an kers) en dreigden de arme visscliers, die niets dan hun want terugverzochten, met hun bijlen. De zoo zeer benadeelde visscliers hebben bij de bevoegde macht een klacht ingediend. In de laatste dagen zijn te Rotterdam op het ver moeden van valschSaeid in beslag genomen zes bankbiljetten van f 100. De valschheid verraadt zich door het papier, hetwelk met dat der echte bankbil jetten niet overeenkomtdoor slechte en onvolledige tcekening van het beeld en den randdoor de letters e in het woord Nederlandsche en B in het woord Bank; voorts door de cijfers 100 en 10; het laatste alleen in eerst gemeldt biljet te vinden. Al deze val- sohe stukken zijn vermoedelijk van dezelfde hand af komstig. Ook te Delft is een valsch bankbiljet van f 100, gedagteekend 2 Aug. 1872 ondekt, waarvan de kenmerken van de boven omschrevene niet veel schijnen te verschillen. Men schrijft uit Parijs aan de Amst.. Ct. „Tussehen de Regeeringen van Engeland, Frankrijk en België wordt een correspondentie gevoerd over de vertraging, welke de te Parijs vastgestelde «eiakce0- coBOvciitac ondervindt. Het beletsel komt van den kant van Nederland, welks gedelegeerden ter conferen tie zelfs geweigerd hebben, het protocol van de schik king te onclerteckenen. waartoe zij medewerkten. Wat is ile reden van deze ongewone weigering Men on derstelt dat zij een gevolg is van de instuctiën door het Ilaagsche Kabinet gegeven. Volgens een in de conventie voorkomende bepaling, kunnen dc eonlruc- teerende Regeeringen, elk in haar land, alle rechten op de suikerfabricaiie afschaffen. Ongetwijfeld vreest Nederland dat, bijaidien zulk eene bepaling mocht worden aangenomen, de fabrikanten in het land een pressie zouden willen uitoefenen om die rechten te doen afschaffen, waardoor de schatkist meer dan 10 millioen fr. jaarlijks zou derven. Er is sprake van een nieuwe conventie te sluiten tussehen Engeland. Frankrijk en België, zonder Nederland, wanneer deze Staat bij zijn verzet volhardt." Tot griffier bij de rechtbank te Zicrikzee is (met, intrekking der benoeming van mr. van Tienen Jansen) benoemd jhr. mr. A. SS. EP. vjosa Tot betaalmeester te Sas van Gent. is benoemd mr. S*. dc J«aRg;c van Polsbroek. Ber. tot precl. bij de N. II. G. te Overlangbroek 0. L. Laan Leerbroek. Wijk H. Hassclman den Ham. Hoofdplaat J. Visser Schoondijke. Breskens G. Klaarhamer Candidaat. Ber. tot pred. bij dc C. G. G. te Edam F. Moei Minnertsga, Haarlem R. M, Polman Almelo. Bed. voor bet, ber. tot pred bij dc N. H. G. te: Vlissingeu A. Verhouw Ilarlingen. Z under t. (Hi. L. Laan Leerbroek. Westbroek Pikaar Zevenbergen. Waspik Schouw Santvooi'l Leiderdorp. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te: Donkerbroek Dalhuizen Oldeboorn. De achtste samenkomst van het Zeewsch jongelings-verbond werd op Hemelvaartsdag in het gebouw voor Christelijk-Onderwijs te Neuzen gehouden. Vertegenwoordigend waren als afdeelingen, de vcreeniging van Vlissingeu, (1e beide vereenigingen van Middelburg, de beide van Goes en natuurlijk de plaatselijke vereeniging ook begunstigers der laatste betoonden warme belangstelling. Van de vijf bondsbestuurders waren er drie door onvoorziene omstandigheden wettig verhinderd. Er waren verscheidene treurige berichten ingekomen, namelijk dat de afdeelingen van Wolfaartsdijk, en Souburg zijn te niet gegaan die van Bruinisse heeft zich onttrokken van Zierikzee was in 't geheel geen bericht gekomen. Over het algemeen is in kleine plaatsen het bestaan der vereenigingen te zeer afhan kelijk van enkele personen. Door bezieling van een enkele blijven zij bestaan, door vertrek of tegenwer king van een enkele verdwijnen zij. De christelijke gemeente ziet op vele plaaten het opkomen en vergaan onzer vereenigingen met te onverschillige oogeu aan, zij begrijpt vaak niet welk een zegen eene goed ge steunde Jongelings-Vereeniging verspreiden kan. Vooruitzicht bestaat/ daarentegen op aansluiting van vereenigingen uit Nieuwvliet, Vlissingeu, Kapel le, Kruinïngen, Bath en Hansweevt, welke laatste door een afgevaardigde was vertegenwoordigd. Ook hoopt men op aansluiting van den ^Schoondijkschen Ring" bestaande uit 19 leden uit de gemeenten IJzeudijke, Aardenburg, Oostburg, Schoondijke, Groede en Breskens. Verschillende onderwerpen werden besproken. Het organiseeren vantvolks-voorlezingen van wege de vereenigingen werd, naar de omstandigheden dit toelaten, aanbevolen. Het uitgeven van een maandschrift en liet invoeren van diplomas voor de afdeelingen van het Zeeuwsch- Verbond werd onraadzaam geacht, evenals het aan wenden van pogingen om tot het oprichten vau provinciale bonden op te wekken. Eene betere inrichting van jaarfeesten werd be sproken, en ook den wensch geuit, dat aan de bonds vergaderingen een bidstond worde verbonden. Wordt wenschelijk geacht aan weesjongens liet bezoek der vereenigingen gemakkelijk te maken, en hen tot onderlinge schriftbespreking op te wekken, ook de vereenigingen uit te noodigen hunne biblio theken voor weesjongens open te stellen. Uit de besprekingen bleek ook dat er algemeen prijs wordt gesteld op het behoud voor de vereeniging van hen, die door hun huwelijk of gevorderden leeftijd uit de reien der jongelingen treden, en onder den naam van eereleden bijv. nog veel steun aan de zaak kunnen verleenen. Verscheidene punten van de agenda moesten onbe handeld blijven. De korte verslagen der vertegenwoordigde afdeelin gen getuigden van voorspoed, vooral in den arbeid op de zondagscholen, hetzij die aan de vereeniging zelve behoorden of alleen door haar van sprekers werden voorzien. Aan het gemeenschappelijke maal werd door 36 personen deelgenomen. De volgende samenkomst zal D. V. gehouden wor den worden op Hemelvaartsdag van 1878 te Goes, waar de vereeniging „Het Mostaardzaad" plaatselijke zorgen zal op zich nemen. Te Vlissingeu is eene vergadering gehouden tot deelnoming in de vereeniging „Eigen hulp." Ruim 30 pereonen waren tegenwoordig. Eene commissie werd benoemd, om inlichtingen in te winnen en na der, in eene nogmaals te beleggen vergadering, rap port uit te bre ngen. In de maand Juli zal het 4de nationaal zending- feest op het landgoed Middachten gehouden worden. Dr. A. W. Bronsveld van Haarlem heeft de openings rede. Donderdag is te Koudekerke overleden de land bouwer A, tengevolge van twee hevige trappen, hem door zijn paard toegebracht. De heer L. Theri Mz., secretaris der gemeente Oostburg herdacht Zaterdag den dag waarop hij voor 25 jaar die betrekking aanvaardde en als zoodanig werd beëedgid. In eene op heden morgen belegde ge meenteraadsvergadering werd hem door den wethouder M. Luteijn Mazurc een warm woord van hulde en dank gebracht waarna de leden van den gemeenteraad, de hoeren Jz. van Houte en Mr. T. J. Heunequin, den jubelaris een zilveren inktslel aanboden, als ge schenk van genoemden raad, met inscriptie .- „Gemeenteraad Oostburg Den heer L. Theri. Mz. deszelfs secretaris 12 Mei 1852." Daarna bracht de lieer L. Theri den leden van den gemeenteraad, zijnen dank toe voor dit woord hein, namens den gemeenteraad door den heer Mazure toe gesproken. Des avonds werd door de Fanfaren-maat schappij eene serenade gebtacht terwijl de driekleur van vele gebouwen wapperde. De zoogenaamde boerenkeeten onder de gemeen te Waterland kerkje zijn in den loop van 14 dagen met drukke bezoeken, hoewel nadeelige, vereerd ge worden. Op drie verschillende hofsteden toch zijn in dat tijdsverloop, bij de een in mindere hoeveelheid dan bij de andere, aanzienlijke hoeveelheden spek gDstolen. Tot hiertoe zijn de pogingen om de daders op te sporen vruchteloos gebleven. Benoorden Wielingen op de plaats waar een maal de stad Grebbe gelegen was, worden van tijd tot tijd nog overblijfsels ontdekt. Zoo zijn een paar dagen geleden door een vissclior weer een aantal lijk kisten gevonden, waarin goed geconserveerde men- schelijke geraamten. Waarschijnlijk heeft de laatste Januari-storra het zand weggespoeld, waaronder de kisten eeuwen bedolven hebben gelegen. Gisteren '(Zondag) nacht, is brand ontstaan in liet aehterhuis van het pelterijenmagazijn van den lieer Roorda, op bet Oudkerkhof te Utrecht. Aange zien de spuiten niet spoedig genoeg wateN V.,^ bekomen, was het perceel schielijk uitgebr, sloegen de vlammen over op de daarnevens gr perceelen, welke eveneens door het vuur verteerd De brand was zoo hevig dat eeu huis aan de ov zijde geheel geblakerd is en een der huizen aan c, achterzijde, in de St. Annastraat gelegen, eveneei door het vuur werd aangetast. Ten 4ure was mei den brand meester. Naar men verneemt, zijn de drie verbrande perceelen laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Behalve een aantal gewone spuiten zij ook de beide stoombrandspuiten in werking geweest. Op het alleronverwachtst en zonder dat men er de oorzaak van kon vermoeden, brak er Vrijdag middag een geweldige brand uit in den toren van de YVesterkerk der Herv. gein. te den Helder. Juist zou den pred. Ds. Bron zijn Kathechetisch onderwijs aan vangen. Met ontembare woede grepen de vlammen om zich heen. In betrekkelijk korten tijd was het geheele dak vernield en stond nog alleen de toren als een martelaar te midden der vlammen. Weldra viel ook deze met oorverdoovend geraas rechtstandig omlaag en nu eerst kon men met goed gevolg op dien verschrikkelijk vlammenden houtstapel spuiten. Alleen de muren van liet sierlijke gebouw, dat gelukkig tegeu brandschade verzekerd was, zijü blijven staan. Jammer, dat men niet eerder met de stooin- brandspuit der Marine werf aanwezig was, want de breede waterstraal van deze spuit bereikt eene be langrijke hoogte terwijl de overige spuiten bij lange na het brandpunt niet konden bereiken. In een kroeg te Enkhuizen heeft, naar de Volk- ser. meedeelt, in den nacht van 30 April op 1 Mei een schandelijk tooneel plaats gehad. Een beschonken persoon is aldaar door zijn broeders in Bacchus zoo- op gruwelijke wijze mishandelt, dat er de dood op is gevolgd. De daders schijnen slechts plan op een grap te hebben geluid, doch die in hun dronkenskhap zonderling laaghartig te hebben uitgevoerd, Eene gruwelijke gebeurtenis heeft te Horsten plaatst gehad. De vrouw van den commies D. werd met zware verwondingen op den grond gevonden, terwijl haar kind het hoofd bijna geheel was afgesne den. De vrouw jammerde nog over haar kind. Zij hield een mes in de hand. Na een onderzoek, door de politie te Stadskanaal gedaan, is het gerecht te Winschoten onmiddelijk met het feit in kennis gesteld, en des avonds werd de vrouw naar Wintschoten ge transporteerd, nadat zij aan de rechters had bekend, da, zij zelve de gruweldaad had gepleegd. In e§n vlaag van waanzin had de ruim 30jar!ge vrouw z:_ aldus verminkt met een broodmes, na vooraf ht: eenig kind uit het tweede huwelijk tussehen D. e- haar en nauwelijks zestien maanden oud, 't welk bezig was te kleeden, met datzelfde werktuig onthoof te hebben. Zich zelve heeft zij vier teenen van eei der voeten en de linkerhand afgesneden, terwijl zi^ zich ook diepe sneden aan den hals toebracht. In den Haarlemmermeer is het volgende vree- selijke ongeluk gebeurd. Mevrouw de wed. van d Pol. geb. Vredenburgh, van Haarlem, haar broeder, de heer Vredenburgh, vau Amsterdam, haar dochter en schoonzoon, zijnde de heer F. van Schelven er ecktgenoote, en liun eenig kind, een meisje van 1 jaar, allen van Haarlem, keerden te ongeveer twaal uren in een met twee paarden bespannen rijtuig ui Haarlemmermeer terug, alwaar zij tegenwoordig wai geweest bij de voltrekking van het huwelijk van dé. zoon van mevr. van de Pol. De koetsier, door d< duisternis misleid, is aan liet eind van den Benne broekweg nabij Bennebroek in de Ringvaart gereden met het ongelukkig gevolg dat alle vijf personen zij» verdronken. Alleen de koetsier is met groot levens gevaar gered kunnen worden. Ook de paarden zij :j verdronken. Een der verdronkenen is spoedig leverj loos opgehaald, de overigen zijn eerst in den vroege, morgen te ongeveer vijf uren opgehaalddeze bevoi den zich toen allen nog in het rijtuig. Heden worden to 5s Gravenhage een aant; rechters en rechterlijke ambtenaren beëedigd. Ernstii plechtigheid, als zooveel mannen bij eede zullen loven recht en gerechtigheid te handhaven Bidd?l nadenken past voor en na die ernstige verbinten Ter eere dier becedigden wordt evenwel om 3 li eene muziek-uitvoerig gegeven, gevolgd door een din De hoofdonderwijzer der Prolestantsch bijz(f: dcre school te Dockum vierde dezer dagen zijn vöc jaarfeest. Zijn 150 leerlingen kwamen des morgca^ ter school en boden hein een gouden horloge w >J Des namiddags ten 2 ure zou hij. met lien wandelen. Allen waren in hun Zondagspak. r echter de deur der school werd geopend onderwijzer met de kinderen wilde vertrek]'' men een agent van politic aan de deur kommandeerde „Zonder verlof van den mag u er niet uit." De onderwijzer sl en ging naar den Burgemeester. D „Ik heb liever niet, dat gij een stad doet, en nog minder, dat er wordt." Ligt Dockum in

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2