A BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. iga gevallen is, deelt het Journal de Genève 'dat een herder uit Art, die zich van dat dorp Kulra begaf, op drie plaatsen van den weg den dien hij droeg, kon nederleggen op de schoor- eenen der bedolven woningen, en dat hij vijf en een half uur noodig had voor een afstand, die anders .slechts anderhalf uur gaans is. De tekst van een manifest door werklieden aau de hoeken der straten te Londen aangeplakt, luidt aldns „Moord, gruweldaden Thans toont Rusland zich in zijn waar karakter, Wij, werklieden van Enge land, verlangen, dat de Regeering niet drale om den moorddadigen aanval en ock verdere mishandelingen onder den dekmantel van godsdienst te beletten. Leu genaars, dieven en moordenaars moeten behandeld worden, zooals zij verdienen. Engeland heeft veel aan de onderdrukking der slavernij ten koste gelegd. Wij hopen dat het thans nog meer moeite zal aanwenden om de onderdrukte Poleu en anderen, die zich in den toestand van slavernij bevinden, te bevrijden." en wel toen men zag, dat het ernst was met de aan hechting door Engeland. Verwarring was het voorspel, de aanhechting het gevolg er van. In dit. weinige is de geheele historie der jongste dagen samengevat. S t a t en - G e n e r a a 1. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 0 Mei'. Het debat over het ontwerp te regeling van het onderwijs aan de Militaire Academie wordt voortgezet. De Minister van koloniën heeft het ontwerp verdedigd ter voorziening der behoefte aan officieren bij het leger hier en in Indie. Dat voordeel weegt zwaarder dan de gewenschte hoogere ontwikkeling, die echter niet uitgesloten is. De heer Wintgens heeft daarop het ontwerp toege juicht de voorziening der behoefte aau officieren in Indie is een dringende eisch in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Hij betreurde diep den rampza ligen oorlog tegen Atchin, die het fanatisme niet had doen verminderen, en ook dat zij, op wie de verant woordelijkheid van dien oorlog rustte, het minst den treur'gen toestand schijnen te beseffen. De heer Van Naamen achtte het tijdstip voor ver andering van het tegenwoordig steltel nog niet ge komen. De heer De Roo antwoordde de rede van den Minister van oorlog, en betoogde dat door de amen dementen der commissie van rapporteurs een opbou wende kritiek ten volle was gevoerd, maar dat voor een afbrekende oppositie niets over bleef, na de wijze van verdediging door den Minister van oorlog. De heer van de Putte maakte zijn stem over de wet afhankelijk van de amendementen, maar krachtig wam hij op tegen de persoonlijken aanval van den heer Wintgens, dien hij niet verstandig of vaderland lievend achtte. De heer Storm heeft het ontwerp verdedigd en is vooral opgekomen tegen de hooggekleurde bezwaren over den toestand der vroegere academie. Nadat de heer van Nispen zijne adhaesie had betuigd en de Minister van oorlog nog verschillende opmerkingen had beantwoord en de aanneming van het oitwerp sterk lind aanbevolen, zijn de algetneéne beraadslagingen gesloten. Bij artikel 3 (4—jarige cur sus) heeft de heer Van Naamen een motie van erde voorgesteld, om, uit overweging dat het alsnog niet geraden is, tot hervormingen van het onderwijs aan de Militaire Academie over te gaan, maar op andere wijze in het gebrek aan de kadets te voorzien, de verdere discussie te schorsen. Die motie is met 41 tegen 31 stemmen verworpen en de discuasie voortgezet, waarbij eenigc artikelen worden aangehouden. Heden voortzetting. In de rubriek „Oorlogsberichten" zullen onze lezers kunnen zien dat Turkije voor het eerst van zijn scheepsmacht op den Donau gebruik gemaakt heeft. De Russische werken, om den overgang te beveiligen, worden door Turksche kannonneerbooten beschoten. Rumeniërs en Turken beschieten elkander bij Widdin en Kalafat en voorts verwacht men in Kleiu-Azië de eerste veldslag tusschen Kars en Erzerum. Nog eens heeft Rusland verzekerd dat het van zijne zijde Servië niet tot de oorlog noodzaken zal. De discussie over het voorstel Gladstone in het Eugelsche Lagerhuis betreffende Engelandshouding tegenover de Porte leidde nog tot geen uitkomst. He den wordt het debat voortgezet. Door het lid der Fransche Kamer, de Gassagnac is een§ poging gewaagd om de regeering verantwoor delijk te stellen voor beleedigende taal jegens Rus- Deze poging is mislukt. bladen van de Kaap de Goede Hoop behelzen ;e mededeelingen over de onaangenaamheden den president der republiek Burgers en den l in de Transvaal. Eerst heeft men geweigerd Burgers in behaudeling te nemen, later eze .met eenige wijzigingen aangenomen, nd. Oorlogsberichten. Mukhtar-paeka staat, volgens te Parijs ontvangen bericht in een sterke stelling halverwege Kars en Erzerum in den omtrek van Olli ten noorden van den verbindingsweg tusschen beide Turksche vestingen; het gerucht, dat hij op zijn marsch verontrust zou ziju geworden, word ongegrond genoemd. Ook in Afghanistan moet onder de Mahomedanen grooie gisting bestaan wegens Raisland's optreden. Omtrent het bombardement van Kars wordt officiseus uit St. Petersburg gemeld, dat dit gestaakt is eu de Turken den omtrek van Batum ontruimd hebben. Volgens bericht uit Weenen heeft de Oostenrijksch- Hongaarsche regeer vug, te St. Petersburg en te Con- stantinogel doen verklaren, dat zij niet zal toelaten dat de tegenwoordige uitzonderingsmaatregelen be treffende 'de scheepvaart op den Donau, later als precedent zullen worden gebruikt of om de, bij tractaat gewaarborgde, vrijheid van scheepvaart op den Douau te benadeelen of daarop af te dingen. Voor de Peter-Pauls-vesting te St. Petersburg is bepaald, dat alle poorten van die vesting des avonds na de taptoe gesloten moeten wordentevens is des nachts het verkeer door die vesting voor het publiek verboden. De vestinggrachten mogen slechts met bijzondere vergunning van den vesting-commandant bevaren worden. Het rayon van de vesting mag gedurende den nacht slechts bezocht worden door personen die in de vesting wonen of daartoe bijzon der verlof hebben. Te Kronstadt worden verschillende oorlogschepen uitgerust. Uit Pera wordt gemeld, dat daar van het comité der Poolsshe emigratie in het Oosten een oproeping is verschenen, tot vorming van een Puolseh corps v in 40,000 man. De oproeping is gericht tot alle vrienden der vrijheid. De Porte zou dat corps vau geweren en tevens van 100 kanonnen voorzien. Aan graaf Racsyncki zal de leiding van de Pool- sche aangelegenheden bij de Porte worden opgedragen. De Fransche militaire gevolmagtigde te Constan- tinopel, dus wordt van daar gemeld, zal in den oop der week naar Schumla vertrekken, om de mili taire operatiën bij te wonen. Reuters-Office verneemt van 8 dezer uit Erze rum, dat de Russeu Sogliatili insluiten. Zij concenlree- ren troepen waarschijnlijk om Moukthar Pacha tc Bardiz en Venekiy aan te tasten. De Russen hebben Bayazid verlaten en er een chef van politie achterge laten zij rukken voort in de richting van Khamour- Antob; zoodat zij Kars, Kilissa en Alaskird aan hun rechterhand laten. Dinsdag avond beschoten de Turken uit Isakt- scha het klooster bij Satulun dat de Russen ter her innering aan hunnen overtocht over den Donau in 1828 gebouwd hebben. Het gebouw is door het bombardement vernield, en de daartoe behoorende gebouwen ziju in brand geraakt. Een Russisch kanon is gedemonteerd en een man hierbij gedood. Particuliere berichten uit Alexandropel van 7 dezer melden, dat een deel der cnvalarie van de Russische hoofdmacht den 5en verkenningen op groote schaal deed. Generaal Tergukasoff nadert Üiadir. Van Osurgethi wordt van 7 dezer gemeld: gisteren namen troepen der Rion-afdeeliug eene fourrageering bij Tsebarukau de Turken bleven in hunne posities achter de rivier Rinttrischi en stoorden de fourragee ring niet. De Turksche monitors blijven langs de kust kruissen en schieten nu en dan naar de wal. Dingsdag middag had opnieuw een levendig artillerie-vuur tusschen de Turken te Widdin en de Rumeniërs te Kalafat plaats. Eerst bij 't invallen van den nacht werd het vuur gestaakt. De kazerne en het gebouw van in-, uit- en doorvoer te Kalafat werden vernield en de kerk beschadigd. Te Widdin werden gebouwen in brand geschoten. De Turken hebben ook heden eenige schoten afgevuurd, die van Rumeensche zijde onbeantwoord bleven. Aau de Pol;t. Corr. werd Woensdag uit Galatz geseind Gisteren namiddag openden twee Turksche monitors, ondersteund door batterijen op den Turk- schen oever, een moorddadig vuur tegen de Russische batterijen te Braila, die krachtig terugschoten. Het vuur duurde drie uren, de monitors stoomden toen verder, stroomopwaarts. De stad Braila heeft niet geleden. Den geheelen nacht heerschte in 't Russisch legerkamp groote beweging, welke doet vermoeden dat offensief optreden nabij is. De Russsische batterijen openden bij 't aanbreken van den dag weder het vuur op de Turksche batterijen te Chiscet. Ten negen ure 's morgens werd een levendig geweervuur gehoord. Alles wijst aan, dat de Russen op het punt zijn de Donau over te trekken. De Turksche gezant te Washington heeft NI aan- dag aan de Regeering een protest ingeleverd tegen het verblijven van Russische oorlogschepen in de ha ven van Nieuw-York. Tot nog toe heeft de regee ring alleen van Turkije officieel kennis gekregen van den oorlog; de mededeeling van Rusland dienaan gaande wordt weldra verwacht. Een speciaal correspondent van Reuter telegra feerde gister (Donderdag) uit Erzeroem het volgende De Russische kolor.ne, die langs de Turksch-Perzische grenzen naar Vau trekt, heeft dicht bij Bayazid halt moeten maken wegens de groote moeilijkheden vau het terrein en vooral door gebrek aan levensmiddelen. Bij Karaklissa is niet gevochten. Van Kars zijn geene berichten ontvangen. Burgerlijke stand van Vlissingen. (Van 28 April5 Mei.) Gehuwd H. Pieterse, jm. 26 j. met C. van Ta- tenhove, jd. 24 j.; J. A. Scheffers, jm. 24 j. met M. W. Polij, jd. 28 j. Bevallen C. E. Lemmens, geb. Vanwouw, z.; H. de Kreek geb. Tieleman, z.: M. de Waard geb. Tromp, z.; C. A. de Pooter, geb. Dewinter, z.; S. F. Andries- sen, geb. Riemens, d.; H. Jeuken, geb. Vrijdag, d.; M. Hillen geb. van Tol, d. Overleden H. C. C. Kloppers, z. 10 m.; A. M. Ketelaar, d. 9 w. Graanmarkten enz. Vgissingen', 11 Mei. Boter per kilogram f 1,15 è- f 1,20, eieren per 104 stuks 1" 3,40. Amsterdam 11 Mei Raapolie op zes weken f 4D/-2 Lijnolie 347a- Prijzen van effecten. PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 11 Mei 1877. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 2l/s pet. 623/8 dito dito dito 3 75'/2 dito dito dito 4 993/a Loten stad Rotterdam 3 9S3/4 dito dito Amsterdam 3 100'/b Rusland? Obligatiën 1793/1816 5 93l/s Certilic. Inser. 5 serie5 Obl. Hope Gö.1855 6e seriei 5 7a dito f 1000 1864 5 86l/2 dito L. 100 18725 761/* dito L. 100 1873 5 761/4 Loten 1864-5 121 Va Loten 1S665 „119 Inscr. Stieglïtz Sb Co. 2e a 4 L. 4 62'/« Obligatiën 1867—69. 4 633/,*g Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 100 dito dito4 733/4 Aand. Kievv-Brest 5 „31 dito Baltiscbe spoorweg3 „44 Oolig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 833/4 dito dito Jelez-Griasi 5 797a dito dito Jelez Orel 5 8374 dito dito Charkow Azow5 753/s Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenr. Oblig. metal, in zilv. Jan ./Juli. 5 48!Vj6 dito dito April/Oct. 5 495/ie dito in papier Mei/Nov. 5 447/b dito dito Febr./Aug. 5 443/i6 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 3S7/8 Spanje. Obligatiën Buiten 1 1 lOVis dito Binnenlandsche 1 „10 Portugal Obligatiën3 513/S Turkije. Inschrijving Alg. schuld.. 5 6l7n Obligatiën 1869 - 6 Egypte, dito 1868 7 dito 1873 7 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 18S5. 6 Brazilië. Oblig. 1S634»/ dito 1865 5 SOY» P^ijzesa vaai c©s:a2>©3B9. Amsterdam, 11 Mei Metall f 19,35; dito zilver f 21,80; Div. Eng. per ft? f 11,827e Eng- Portugal per ft* tSpannsche piasters f,52 Amerikaansche dol lars (in goud) f 2.43. Amsterdam, 9 Mei Metall. r 19.321/2; dito zilver I f21,75 Div. Eng. per li: f 11,S21/-; Eng. Russen per j f 11,977-23 Fnig. Portugal per ir f Frans f 47,65; Belg. 47,65; Pruis ƒ58,55; Ilamb. Russen ƒ1,417/8; Rus- sen in Z. R. f 1,243/8 Poolsche per li Poolsche Der I Z.R. f Spaansche piasters f öl'/s, Spaansclie binnen- i landsche f .47; Amerikaansche dollars 2.43 papier i f 2,247-2.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3