'Berk, School en lending. GEMENGDE BERICHTEN. I)e plaats van jhr. .T. L. de Jonge, zal ingenomen worden door den lieer J. H. C. Heijse, oud-predikant vurig en welsprekend pleiter voor „Volksonderwijs". Een caudidaat van onze zijde schijnt in Zierikzee niet genoemd te zijn. Of er dan in Zierikzee geen anti revolutionairen wonen? Wij gelooven het ontbreekt daar slechts aan een begin. Er zijn er meer dan men oppervlakkig raeenen zon, het ontbreekt tot nu toe slechts aan leiding. Men beginne slechts met, bij het aanstaande aftreden van den heer J. J. van Kerk wijk, als lid van de tweede kamer de krachten te verzamelen en verrassende uitkomsten zal men ook daar zien. In het Staatsblad no. 101 is opgenomen het kon. besluit van den 6en Mei 1877, bepalende dat d~ wet van 2S April 1876 (Staatsblad no. 102), tot regeling van het hooger onderwijs, op 1 October 1877 in werking zal treden. Men meldt uit 's Hage aan de Standaard Heden werd van hier aan Z. M. den Koning toe- gezonde.u een boek, inhoudende 835 adressen van adhaesie aan het bekende adres van bijzondere onderwijzers te Amsterdam. Genoemde adressen van adhaesie zijn get eekend door 258 hoofdonderwijzers en enkele hoofdonderwijzeressen van bijzondere scholen, en vertegenwoordigen een ge tal van 41.553 leerlingen. Voegt men hierbij het getal onderwijzers en leerlin gen van het Amsterdamsehe adres, dan verkrijgt, men een getal van 298 onderteekenaars met 49,736 leerlingen. Wij hebben alle reden om ons over deze uitkomst te verheugen. Onze bijzondere onderwijzers hadden geen aandrang van buiten noodig, om bijna eendrach tig deel te nemen aan dit petionnement, omdat zij doordrongen zijn van hun goed recht, dat het bijzon der onderwijs Staatsrechtelijk gelijk gesteld worde met liet neutraal openbaar onderwijs. Moge het middel door hen aangewend, onder Gods zegen daartoe me dewerken. Blijkens het 54ste verslag van het Weeshuis te Neerbosch en Nijmegen is in het eerste kwartaal van dit jaar voor die inrichting ontvangen de aanzienlijke som van f 21751,8272 aan giften, behalve de goederen, en f 9000,1172 voor drukwerken. Deze cijfers leeren ons zoowel als de stroom van giften voor den herbouw van het Asvl-Steenbeek reeds ont vangen dat de f 24000 door de Jubilé-Zangers medegenomen, geen schade heeft gedaan aan de chris telijke liefdadigheid. De liberale bladen stellen zich geruster is nog meer kracht onder de Nederland- sche christenen, dan om te strijden voor staatkundige belangen, ze kunnen en willen ook betalen Woensdag had in het Gebouw voor Kuusten en Wetenschappsn te Utrecht eene vergadering plaats van de leden van het. jï?aitS-a»eF©llBsll.£©3iair eesaSraal- Iioananité voor de verkiezingen, met verkiezings- komitees uit de distrikten en hen, die, bij gebreke van zoodanig komité, zich in hun distrikt met de leiding der verkiezingen belasten, tot het vaststellen der gedragslijn, die tegen Juni moet gevolgd worden. De vergadering, die een vertrouwelijk karakter had, zoodat omtrent het besprokene geen mededeelingen kunnen gedaan worden, was vrij talrijk bezocht. Als een bewijs van de liberaliteit der zoo genaamde liberale pers in Duitschland diene het vol gende uit Stuttgart ontvangen particuliere schrijven van een geesti erwant aldaar. Genoemde heer deelt ons mede dat zijn hoofdartikel „Tot hoeverre", jl. in de Standaard geplaatst, en hetwelk ons aanleiding schonk ora een paar artikelen„Het gaat reeds ver" in De Werkmansvriend te schrijven, door de redactiën der dag- en weekbladen in Stuttgart geweigerd werd op te nemen. Men kan zich voorstellen hoe vrij de pers zijn zou, indien de zoogenaamde liberalen overal dc macht in handen hadden. Werkmansvriend.) Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te: Nieuwpoort J. Honnocl, Caudidaat. Mülkwérnm l). Boonslra, Caudidaat. Beroepen bij de C. G. Gemeente te: Viissingen ds. P. dun Boei' Veere. De knecht van -schipper A. v. d. Ilucht beurt man op Zierikzee, alhier aan de Rouaansche kaai liggeude had in den aigeloopen nacht, toen hij even naar boven moest, het ongeluk slaapdronken over boord te vallen. Gelukkig was de schipper wakker eu bij de hand om den drenkeling te-redden. Om twaalfure gingen beide weer slapen. Woensdag is door de politie te Viissingen eene belangrijke hoeveelheid visch als bedorven aangehou den eu aan zijn gewezen element „De Schelde" te ruggegeven. Maandag namiddag-vertrok van Viissingen naar Nieuwediep het ramtnrenschip Koning der Nederlan den, dat gedurende zijn verbijt* aldaar verschillende proeven heeft genomen voor het bepalen van zijn zwaartepunt. Middelerwijl is door professor Keijzer- het kompas geregeld, van welks afwijkingen een tabel larische staat voor dien bodem is vervaardigd. De bemanning van het kolossale stoomschip „Koning der Nederlanden" heeft het tijdens haar korstondig verblijf te Vlis ingen aldaar zoo „schuins laten liggen", dat de kommandant kapitein-ter-zee Enslèe het noodzakelijk heeft geacht, even vau uit de vluchthaven naar de ree te stoomen, teneinde aan 43 „schuinsmarcheerders" eene afwassching toe te dienen. Vad.) Een treurig ongeluk had Maandag te 's-Heer Arendskerke plaats. Een vrachtrijder, werkzaam aan 's Rijks grooten weg, nam bij het huiswaarts rijden een paar voetgangers uit vriendschap op zijn wagen mede; nauwlijks aan het rijden, sloegen de paarden op hol, de passagiers sprongen in haast vau den wa gen, en een hunner, de wagenmaker A. K. een hoog bejaard man, viel achterover op den postweg en bleef als een doode liggen de andere een jeugdig per soon, kwam er met eene lichte kneuzing af, terwijl de voerman, die nog een eindweegs voortholde, het geluk had zijne paarden in te toornen en alzoo hoe genaamd geen letsel bekwam. De geneeskundige vreest, dat bij den bejaarde hersenschudding heeft plaats ge had, zoodat er groot gevaar voor zijn leven bestaat. (G. C.) Trouwe opkomst. Van de 30 kiezers voor leden der provinciale staten hebben te 's Gravenpolder 25 hunne stemmen uitgebrachtvan de 5 overige waren er 3 door ziekte verhinderd en 1 was er op reis, zoodat slechts één kiezer zich aan plichtverzuim heeft schuldig gemaakt. Staaltjes van geld en bemoeizucht van geeste lijken. Aan de redacteur van het Weekblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. eerbiedig opgedragen. Het was eene rare tentoonstelling die verleden jaar door deu heer Geesink te Utrecht georganiseerd was. Men herinnert zich de vele schaden door inzenders ge leden. Nu zal van 21 Mei tot 30 Juni te Rome eene, voor de iuzeuders, nog schadelijker tentoonstelling worden gehouden. Roomsche kunst en industrie zal .daar, ter eere van des Pausen bisschopsfeest worden tentoongesteld, onder voorwaarde dat, allgs als bewijs van kinderlijke liefde, aan den heiligen Vader afgestaan worde. l)e prijzen bestaan in diploma's, en men krijgt er de vergunning bij, op eigen kosten medailles te laten slaan. De predikant Ilolm, in het plattelandsdistrict Vensyssel, in Jutland, heeft op Zondag 22 April in zijne leerrede de staatsbegrooting gecritiseerd, zijne gemeente aangespoord geen belasting te bei alen, den Koning als eedverbreker voorgesteld, en in het uage- bed de bede uitgesproke dat God „den Koning moge doen inzien dat hij niet lunger verdient de kroon te dragen." Hierover in verhoor genomen, heeft hij da delijk ronduit bekend, de hem te laste gelegde woor den te hebben gebezigd. Daarop is hij in zijne ambts bediening geschorst en is er eene vervolging tegen hem ingesteld. De Leidsche Courant vestigt de aandacht op de plotselinge stijging der graanprijzen, die veel snel ler en niet mindei aanzienlijk is dan die, welke ia 1853 binnen een tijdsverloop van twee maanden (4 Junij6 Augustus) plaats had. Oorlog is een handel- verstorende zaak en brengt tal van abnormale toe standen en bewegingen mede. In 1853 stond Enge land voor het geval, om in ruil vau granen goud naar de Vereen igde Staten van Noord-Amerika te moeten zenden, hei geen de geldmarkt schromelijk ver warde. Iets dergelijks staat thans op nieuw voor de deur. Alle markten van het vasteland zijn in dezelfde beroering, en geruchten over verbod van uitvoer uit Rusland brengeu die niet tot bedaren. In onzen eigen kring is rogge binnen 8 weken tij cl s f193 en f 209 tot f 245 en f 252 gestegen. Met tarwe is de rijzing nog grooter. Onder zulke omstandigheden moet de hoop van in 1877 den broodprijs beneden 20 cents te zien blijven, al terstond worden opgegeven. Te Alkmaar zijn drie drinkebroers op jammer lijke wijze omgekomen. De een stikte, na het veel vuldig gebruik vau jenever, in zijn woningde ander zou in zijn opgewekteu toestand van Schoorklam naar huis worden overgebracht door iemand, die evenzeer beschonken was, en beiden verdronken met paard en chais, waarmede zij den terugrit zouden doen. Volgens de N. R. C. is door de Amsterdam- sche kanaalmaatschappij voor den tijd van drie maan den gehuurd een stoombaggermolen, een der grootste van Engeland, die 4000 ton daags of 400,000 ton in den gansehen huurtijd kan baggeren. De machine moet reeds van Glasgow naar IJmuiden zijn vertrokken. Men leest in de Pr. Gron. Ci. s in langen tijd niets van Jut, den bekeL denaar van mevrouw v. d. Kouwen, hadden Sm ontvingen wij gister een brief uil Leeuwarden aan wij het volgende, dat betrekking heeft u, noemde persoon, ontleenen Zooals ge bevindt Jut zich hier in het tuchthuis en w; heer A. F. Beukman, tijdens den moord eommis) van politie te 's Graveuhage, tot voor eenigen 1 adjunct-kommandant in dat huis. Even vóór di vertrek verzocht Jut hm te spreken en deelde hf in tegenwoordigheid van een hoofdbewaarder, me dat hij medeplichtigen in de zaak had gehad welde Jong, Behagel en Verlint, dezelfde d personen dus, die geruimen lijd verdacht werden c moord te hebben gepleegd. Oogenblikkelijk werd voor den kommandant gebracht en in diens lege woordigheid een proces-verbaal van de bekente opgemaakt, dat zich. op dit oogenblik in handen justitie te den Haag bevindt. Ongeveer eene ma; vroeger moet Jut hetzelfde reeds aan den dom hebben bekend, die zoo als ik verneem gemei heeft het stilzwijgen over deze zaak te moeten waien. Ik behoef u zeker niet te schrijven, ik voor de waarheid van het feit, dat Jut boven noemde personen als zijne medeplichtigen heeft a; gewezen insta." „Overtuigd van de volkomen trouw baarheid onzer bron, deelen wij 't bovenstaa; mede. De vraag is evenwel Is de bekentenis 1 Jut waar Maandag namiddag verloor een kantoorbediei te Amsterdam onder het gaan van de beurs naar kantoor, een pak effecten, ter waarde van ri f 50,1)00, die hem op de beurs door zijnen patifc die ze per post had ontvangen, waren ter hand steld. Groot was de ontsteltenis van den herjiei toen hij zijn groot verlies bespeurde, niet mir gr ot de teleurstelling vau den patroon, toen hij zijne tehuiskomst de toedracht der zaak vernam, arme jongen was radeloos, en zou waarschijnlijk eene wanhopige daad vervallen zijn, had het vertr wen van zijn patroon, die dadelijk alles geloofde hij vertelde, hem daarvan niet teruggehouden. I middelijk werd bij de politie van de zaak aan< gedaan en men wachtte tot ongeveer 11 uren op kantoor, terwijl geen middelen onbeproefd wer gelaten om het verlorene terug te bekomen, vergeefs echter. Doch wie schetst de blijdschap den kantoorbediende toen zijn patroon hein den genden ochtend mededeelde dat hij voor vijf mini in de brievenbus aan het kantoor het pakket oi; schonden terug had gevonden. De eerlijke vinder, ze door de aanduiding vau het adres in d<T stak, heeft zich nog niet bekend gemaakt. A Bij een brand, die ji. Zondag nacht te Nie Beerta (Groningen) voorviel en twee boerenplaa vernielde, zijn door het omvallen der muren anderen daags vier landbouwerskuechten (van 15 17 jaren) getroffen, en wel zoo, dat 2 dadelijk dood werden, en 1 in bedenkelijkeu toestand verkc De vierde schijnt er beter te zullen afkomen. De brood- en meelfabriek te 's Hage kan i 1876 een dividend van 15 percent uitkeeren; Juni komt een tweede fabriek in werking. In de boekdrukkerij voor blinden te Ge verschijnt eene courant, die voor blinden wordt drukt. De redacteur van dit blad is blind gebo zijne medearbeiders evenals de zetters en druk zijn mede blind. Volgens de Duitsche bladen heeft dc polif Emmerik bij den aldaar gearresteerden Friedrich uit Elberfeld, 351 valsche Nederlaudsche mun jettea vau f 10 gevonden, benevens een brief, hij juist naar het postkantoor wilde brengen, het slot van dien brief, geadresseerd aan een m plichtigde te Essen, leest men „Ik waag een gevaarlijk spel. Mogen de goede geesten mij bijsl In Atrecht is een bende gevangen genomen verdiende opgeuomen te worden in het korps welks leden zij van hare vrijheid werden bert Deze bende maakt nl" haar bedrijf er van om si keiaars te overvallen en vau hunne waren te bero De bende, die hare vertakkingen had onder de si keiaars, was goed op de hoogte van hun doe laten. De leden van de bende legden zich langs weg dien zij passeren moesten in hinderlaag, en1 dra de smokkelaars aankwamen, losten zij ge^ schoten met los kruit, waardoor de smokkelad deu waan werden gebracht, dat zij, door de 3 wachters waren overvallen. De meesten nam d? overhaast de vlucht, met achterlating van daai11 kei waren. Soms kwam er verzet, doch de benbr altijd overwinnaar, en maakte dan een goedftn Dat er nooit gevangenen gemaakt werden, w-,a' (lelijk de achterdocht van de smokkelaars, ej keren dag gelukte het hun een der aanval! i houden en zoodoende kwam de zaak aj De smokkelaars waren zoo verstoord, in handen der politie stelden. J Om een denkbeeld le gey J hoeveelheid sneeuw, die gedure»'"'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2