HISTORISCH 134. Saterdag- 12 Mei. 1«77. EEN.E OPENBARING. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele no miners - 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURf Prijs der Adyertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels 1,—Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De Haagsche Correspondent van de liberale Courant schrijft over de schoolkwestie a. het volgende ».We hebben sedert jaar en dag geteerd op i goeden naam der Wet van 1857; eerst in laatste jaren zijn ons de oogen geopend voor leemten en gebreken, die deze Wet t bestaan of in de hand werkte; de overtui- ig van die gebreken bestond bij de natie ;ds eenigen tijd, en scheen, zeer onlangs titer eerst, ten slotte ook in de tweede mer gevestigd te zijn. Dat de liberale partij als eerst zoo laat op deze hoogte kwam, neem haar niet kwalijk zij leeft niet in de atmos- ;r van de niet politieke elementen der natie, doet niet anders hare waarnemingen dan or den nevel heen, waarmede de hooge po- haar omringt, waardoor vaak een zonder- -straalbreking aan het waargenomen onder- een geheel ander aanschijn geeft, en in geval de waarneming wordt vertraagd." Van dien Haagschen Correspondent zijn wij woon allerlei hatelijkheden aan 't adres der bhodoxen, clericalen, dompers en dweepers te te krijgen. Nu echter toont hij ons, bij de gebreken zijner eigen partij, om er dadelijk een pleister op te [gen. Ongelukkig bedekt die pleister de wond niet, maakt haar nog leelijker. Wij hebben van den beginne af aan geweten de schoolwet van 1857 niet deugde. Onze met name in de eerste plaats Groen i Prinsterer, hebben er op alle mogelijke wijze gewezen, in en buiten de kamer, in boeken, Ichures, rapporten, verslagen, tractaatjes, re gieringen, gesprekken, enz. Volgens de gul- ige bekentenis van den correspondent moe wij golooven, dat de leden der tweede er zoo kippeblind zijn als de ongelukkige maker, die, naar den Langendelft willende bij de Vlissingsche-brng in 't water liep. het »niet denkend" deel der natie in wist, en het denkend deel reeds eenigen ad waargenomen, werd zeer onlangs eerst de tweede kamer bemerkt (altoos door die er tweede kamer, die daarenboven siok- aren toen de heeren Groen, van Was- Catwijk, Kuyper, om niet meerderen te sedert jaar en dag onbarmhartig de der schoolwet aantoonden. neemt nu de Haagsche correspon- partijgenooten in de Kamer die ofheid niet kwalijk leeft in de atmosfeer van de ten der natie," zegt bij. Ons volk is geen politiek volk Ons volk is van aanleg wars van de politiek. Als men maar van zijn geloof en zijn beurs af blijft, zegt de oude spreuk, dan wil het van politiek liefst uiets weten. En in den kring van dat volk leeft de liberale'partij niet." Zij leeft dus wel in den kring der politieke elementen, in den zeer beperkten kring dergenen, die in den staat wurmen en wroeten om eene, om hunne, meening door te drijven. Men zegt dat roomsche priesters, om baas te blijven, het volk dom willen houdenmet even veel recht kan men zeggen, dat de politieken in ons land het volk ongeloovig willen maken, om met zijne hartstochten hun voordeel te doen. De liberale kamerleden komen eerst zeer »laat op de hoogte" van hetgeen nagenoeg ieder an der weet, omdat zij buiten het volk leven, hunne waarnemingen niet anders doen dan door den nevel der hooge politiek." Is dat de pleister, die de woud moet bedekken en heelen zijn zij daarom te verontschuldigen V O, Haagsche correspondent Niet eens door een liberaal gekleurden bril kij ken uwe kamerleden naar het nijvere, arbeid zame, geloovige volk, dat niet van politiek weet, zij kijken er naar door een nevel van hooge politiek, waar dus zelfs de gewone, libe rale, denkende politicus niet eens in leeft. Nu weten wij waarom de tweede kamer zoo weinig de belangen des volks inziet. Wij dan ken u, Haagsche correspondent, voor deze open baring, en ook omdat gij ons nog nader de zaak toelicht door het voorbeeld der straalbreking. Op school leerden wij reeds vóór 1857, dat men door de straalbreking in een pot met water een voorwerp ziet liggen, waar het niet ligt, dat daardoor een rechte stok in het water gebroken .schijnt. Dus zóó ziet, als bij die straalbreking, de liberale partij, door den nevel der hooge poli tiek, hetgeen zij zien moest, mis- Dus zóó wordt, als 't niet zoo erg is, »in elk geval de waarneming vertraagd Wat een opruiming is er alzoo in die kamer, dat college van doove, blinde, buiten het volk levende volks vertegenwoordigers noodig Wat zal het er moeten waaien om de poli tiek te zuiveren Is 't nog te verwonderen dat in zoo'n damp kring, onder zulk gezelschap, dr. Kuyper ziek geworden is? Kiezers in Nederland, de Haagsche corres pondent der Middelb, Ct. zegt u waar "t aan •hapertbereidt u voor om het personeel in de kamer te ververschen. Wij van onze zijde zullen in ons district, met al wat in ons is, de candidatuur van den heer Wolbers voorstaan. Hij is nog nooit in de kamer geweest. Hij doet niet aan hooge politiek. Hij is bestuurslid eener afdeeling der Veree- niging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs, en weet dus al lang, wat de liberalen pas weten. Zoo als hij rt huis blijkt te zijn in de zaken van Oost en West, zoo is hij ook 't huis in de zaken en belangen der bijzondere school. De wijze, waarop hij in zijn Werkmansvriend de belangen bepleit van den werkenden stand, toont, dat hijmeer dan iemand anders het volk kent, dat buiten de politiek leeft. Naar dat volk kijken de hooggeroemde liberalen slechts door een nevel, om dan door t> een zonderlinge straalbreking" wel te zien wat er is, doch onder een geheel ander aanschijn." Middelburg, den 11 Mei 1877. Met belangstelling zullen ongetwijfeld onze lezers het vorig nomraer ter hand hebben genomen, om den uitslag te kennen van de verkiezingen voor leden der EVs»- viiacfijaSe SfoatlesB in Zeeland. Een enkel woord, na afloop der eerste verkiezing, waarin ook ons blad actief is opgetreden, meenen we niet ten onpas. In aansluiting aan de kiesereenlging „Nederland en Oranje," zijn ook door ons 5 personen aanbevolen. Waarom niet een der afiredeiuh n Voorzeker niet omdat we achter wenschen te staan in hoogachting of waar deering voor de heeren die door de meerderheid der kiezers met een nieuw blijk van vertrouwen zijn ver eerd. Nooit zouden we ons blad tot verguizen of verdacht maken van die heeren leenen. Maar liet kenmerk van den waren liberaal, de toetssteen is nu eenmaal, liefde tot de openbare school. In het pro gramma van onzen tegenstander staat bovenaan: be voorrechting van het openbaar onderwijs, van dat onderwijs waaraan we sinds '57 reeds een schat van meer dan dertig m i 11 i o e n hebben bijgedragen, ten einde hen die nu eenmaal als beschaafd en ont wikkeld te hoek staan, in de gelegenheid te stellen hunne kinderen uit de Staatskas te doen opvoeden, Ziet, dat is de spil, waarom de politiek draait. Daarom was het dat wij mannen hebben aanbevolen die met derdand getoond bsbben dat liefde voor volksonderwijs niet noodzakelijk gepaard moet gaan met bevoorrech ting van de openbare school. Ruiin 170 kiezers heb ben dit protest door hun stem bekrachtigd. Een hoopvol begin Of de kiezers weten waar het om te doen is Ja, zeker. Het is, zoowel door onze tegenpartij als door ons, openlijk, zonder omwegen gezegd. Wij hopen dat de beschuldigingen van zekere zijde over //misleiding'' of „in het duister werken" enz. uit zijn. laartoe be slaat allerminst in ons district reden. De beide kies verenigingen te Middelburg hebben ieder een orgaan, die beiden niet bang* zijn te zeggen waarop het staat. Of onze kiezers trouw opgekomen zijn? Ook hierop antwoorden we bevestigend. Die zonder goede reden zijn plicht bij de stembus' niet vervult.behoort tot ons niet. Onverschilligen tellen niet mede. Goes heeft zich krachtig uitgesproken. Ondanks het. gebulder van de Goessche courant, over de laag heid die Goes begaan zou door een Middelburger af te vaardigen mr. Pompe van Meerdervoort is, en kele dagen geleden, tot rechter te Middelburg be noemd is die heer mede met aanzienlijke meer derheid herkozen. Bovendien komt dr. D. j. Helder man, erkend voorstander van de vrijheid der school, in herstemming met den heer J. H. Bybau, wiens gevoelens twijfelachtig of misschien onbekend zij

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1