8TELIJR-HISTORISGH BLAA. Donderdag 10 Mei. 183. 1877. irschyut eiken Maan'dag, Woensdag en. Vrijdag- d ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. frijs per drie maanden franco2,j nkele no miners- 0,07 j Uitgever: ALBERT WEDDING te MIDDELBURG Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels I, Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 1 6 3NZB O^ISTDIDA-AT. i. De particuliere brief," voorkomende in ons mmer 130, heeft reeds tot wederschrij ven aan- ding gegeven. Echter niet ter beantwoording n den laatsten volzin, waarin ieder, die iets het nadeel van onzen candidaat weet, wordt tgenoodigd dit openlijk bekend te maken. De eerste door ons ontvangen brief is van heer Wolbers zei ven, en dient om eene irkeerde meening van den particulieren brief- Jffirijver te wederleggen. Waren wij in Amerika, wij drukten den brief an den heer Wolbers met groote letters onver- in ons blad over. De bescheidenheid ver- dit echter. Wat schrijft hij onder anderen? »In eene zaak vergist die briefschrijver zich: ben nimmer in Oost- of West-Indië geweest, iaar heb, door ernstige studie, uitgebreide cor- pspoiidentie en samenspreking met vertrouwde ïannen, getracht mij op de hoogte van een u ander te stellen, ten einde er iets meer dan ppervlakkig over te kunnen oordeelen." In een brief van een ander lezen we: Na het lezen van de treffend gelijkende iographie (beschrijving) van den heer Wolbers, en ik zoo vrij u in een volgend nummer eene leine verbetering te verzoeken. De heer Wolbers is nooit in onze koloniën uiten Europa geweest. Zijne uitgebreide kennis aarvan is alleen het gevolg zijner studiën. Het is evenwel gemakkelijk zich te dezen pzichte te vergissen, daar ik zelfs personen, ie in alle richtingen in onze koloniën bekend ijn, heb hooren vragen: »»hoe lang was u aar;"" of: wanneer?"" Eenige jaren geleden, ik meen op eene ver- ■adering van de Maatschappij tot Nut Van den avaan, waar de heer Wolbers als spreker optrad, raagde eene dame, die op Java was geboren: Wel, mijnheer Wolbers, hoelang was u in nze Oost? Om zulke tafereelen te teekenen men ze hebben gezien."" En wie in Suriname kent den heer Wolbers iet Tot dusver de ontvangen brieven. Wat leeren wij hieruit Dat onze particuliere briefschrijver, die ook met tal van vrienden in Indië in betrekking staat, evenals anderen, door de uitgebreide kennis" van onzen candidaat is misleid, en hem voor een »oudgast" heett aange- n. Eene vergeeflijke vergissing heer Wolbers een bekwaam man is, t en tijd heeft om iets grondig te Wij verwachten dan ook van pervlakkige beschouwingen. 3o. Dat onze Candidast, die, zonder aanschouwen, van vergelegen Oost en West zooveel te weten kwam, dat hij voor een kenner onder de kenners geldt, zich ook wel op de hoogte kan stellen van onze provincie Zeeland, van ons kiesdistrict Middelburg. 4o. Dat wij als Nederlanders, die zooveel aan de Oost hebben te danken, als Mid delburgers, die hopen dat de vaart op Oost-Indië steeds toeneme, als christenen, die wenschen dat de geheele aarde, ook onze Oost, vervuld worde van de kennis des Heeren, dat wij den heer Wolbers als warm voorstander van den voorspoed onzer overzeesche bezittingen, gerust naar de Tweede Kamer kunnen afvaardigen. Uit de geschriften van onzen candidaat, en van zijne gevoelens omtrent andere zeer ge wichtige aangelegenheden deelen wij later iets 'mede. Voor heden genoeg als aan de verlan gens der briefschrijvers is voldaan. Middelburg, den 9 Mei 1877. Vóór het uiteengaan van de Tweede ïijsswea', dat men tegen a. s. Zaterdag verwacht, zullen de laatst ingekomen wetsontwerpen, o. a. tot verhooging van Hoofdstuk V (Rotterdamsche Waterweg enz.) tot wijziging van Hoofdstuk IV (tractamenten enz., van de rechterlijke ambtenaren) en tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Groningen, nog worden afgedaan. Genoemde wetsontwerpen zijn gisteren, voor den aanvang der openbare zitting, in de afdeelingcn onder zocht. Tevens is de huishoudelijke begrooting van de Kamer overwogen. Z. M. de koning heeft, ter onlangs geopende ten toonstelling van teekeningen in de zalen van Arti te Amsterdam aan jhr. elc Joage van Elesncct een aquarel van den Fransehen schilder L. Lcloir uit Zr. Ms. collectie, en voorstellende een Spaansche gran dezza, die op eon divan haar siesta neemt, aangeboden als een bewijs zoowei van persoonlijke genegenheid als van ingenomenheid met het door dien kunstlief hebber in Arti tentoongestelde. De heer mr. fêS. .3. clc Wiü Hnaaacs* heeft voor de herbenoeming als plaatsvervanger-kantonrech ter te Goes bedankt, en zal zich als procureur te Middelburg vestigen. De siinM voor ©öst-BsauSië zal van Nieuwediep vertrekken 18 Mei. Het is eenige dagen geleden dat onder het bestuur van een aantal hooggeplaatse ambte naren en officieren uit verschillende takken van den staatsdienst, eene vereeniging opgericht is onder den naam ,,Eigeas S&Mlp1' welke zich ten doel stelt de belangen van de Nedeilandsche amb tenaren, beambten en krijgslieden te bevorderen door voorzieningen aan te bieden voor den ouden dag, voor weduwe of kroost, bij ziekte en dood, als geldelijke rampen hen overvallen voor goed en niet te duur onderwijs, voor goedkoope woning, bij bcnoodigden borgtocht enz. enz. Allen, die geheel of gedeeltelijk hun bestaan vinden in beloo- niug van persoonlijke diensten, door aanwending hunner verstandelijke vermogens en bekwaamheid aan de maatschappij bewezen, kunnen tot leden der vereeniging worden aangenomen beambten van bijzondere ondernemingen zoowel als openbare amb tenaren, letterkundigen zoowel als advocaten, gods dienstleeraars en geneeskundigen. De statuten zijn zoo ingericht, dat ook de minderbevoorrechten van de -voordeelen der vereeniging zullen kunnen profi teered Deor de toetreding en betaling van f 2,50 voor het lidmaatschap wordt men deelnemer, maar zoodra men toetreedt tot eenige afdeelïng, hetzij van levensverzekering, ziekenfonds, spaar- of voorschotkas, houdt de jaarlijkeche bijdrage op; men wordi dan werkelijd deelhebber, en wat men bijdraagt, afzon dert of spaart, komt dan geheel ten bate van de af deelïng, waarvoor men het lidmaatschap heeft aanvaard De deelnemer blijft echter geheel vrij of hij zich al dan niet bij een of meer afdeelingen wil aansluiten. Aan het hoofd der vereeniging zal een hoofdbestuur staan, dat op zijn beurt zal moet worden gesteun d door overal verspreide districtsbesturen, die, het best bekend met de locale belangen on eigenaardig heden geroepen zullen zijn het iniiatief te nemen waar het de oprichting betreft van coöperatieve spaar- en voorschotkassen en winkelvereenigingen, van zie ken- en begraaf nisbussen enz. Het hoofdbestuur zal, zich bepalen tot een krachtige leiding, en tot de uit oefening van toezicht op het beheer der afdëeüug lijfrenten uitkooringen en pensioenen. In vier of vijf dagen zijn, uit ongeveer 100 ge meenten des lauds, van Maartricht tot Terschelling, van Neuzen tot Groningen, verklaringen van adhaesie aan de Vereeniging EageaaiajaBp ingekomen. De eerste honderden deelnemers zijn in eenige groepen bijeengevoegd daar de cijfers elk uur ver anderen, zijn deze e'r niet bijgevoegd en alleen de groepen opgesomd naar gelang van haar talrijkheid. Die opsomming vormt een bonte rij van hoog- en laag- geplaatsen. Vooreersteen zeer breeds lijst van ambtenaren van algemeen bestuur te 's Hage en elders. Dan volgen in dalende reeks spoorwegbeambten, ambtenaren der dir. bel. enz., burgemeesters en gemeente-ambtenaren, telegraaf-beambten, ambtenaren der posterijeu, docen ten en leeraren aan gymnasia en middelbare scholen, particuliere handelsbedienden, hoofd- en andere offi cieren, onderwijzers, ambtenaren der registratie, direc teuren en onderhoorige beambten van gestichten, redacteurs en letterkundigen, politie- en havendienst, rechterlijke ambtenaren, predikanten, ambtenaren van den waterstaat en doctoreueindelijk ook een zeker aantal gepensioneerden, meestal militairen. De TsgiasfoouwtcutooaftstcSOissg in het Park van 't Koninklijk domein het Loo zal plaats hebben van 23 tot en met 25 Juni a. s. Voor deze tentoon stelling zijn 35 prijsvragen uitgeschreven, waarvoor even zoovele medailles als eerste prijzen en eerediplo ma's als tweede prijzen, door Z. M. den Koning wor den uitgeloofd. De medailles zijn 5 groole gouden, 10 gouden. 10 zilveren en 10 bronzen. l)e mededin ging naar prijzen staat uitsluitend vrij aan Nederlan ders en in Nederland gevestigde inrichtingen. Een op gave der in" te zenden voorwerpen moet vooraf worden toegezonden aan den heer jhr. II. F. M. C. Sandberg, intendant van liet Koninklijk domein. Door de wel willendheid des Koiiings worden tenten beschikbaar gesteld, waarin de planten, die bedekking behoeven, zullen worden geplaatst. Voor de tentoonstelling voor landbouw, zuivelberei ding enz. te gelijker tijd te honden, is voor meer dan f 3000 aan prijzen uiigeloofd. Met den aanstaanden zoiuci'dicnst beginnende 15 Mei zullen van Rotterdam in de richting Dor drecht dagelijks vertrekken 13 treinen namelijk: een

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1