JutIi, JScItool cu bending. Vjl GEMENGDE BERICHTEN. wordt hier nooit een „bevoegde" in zake onderwijs stelselmatig toch houdt men de zuiken buiten alle officieele aanraking met. onze openbare scholen. Te genover de „deskundigen., maken wij dus altijd een ongelukkig figuur Wie zijt gij; o N. N. of X. die bijv. optreedt tegen een man van gezag, zoo als de schoolopziener Kerdijk, of de inspecteur Moens 't I9 wel hard. dat een dusgenaamd conservatief minis terie ons lager onderwijs in twee provincies, waar zóó veel bijzondere scholen zijn, onder de inspectie brengt van twee mannen, wier richting zich zoo duidelijk als zeer liberaal voor ons afteekent. Mag een minister naar richting niet vragen Is het louter toeval, dat deze twee gewichtige keuzen iu den gewraakte» geest uit vielen Of meent oieu, dat een voorstander van bij zonder, niet neutraal onderwijs aan het openbare on derwijs afbreuk zou kunnen doen Zoo ja, dan heeft men van 't karakter eens zoodanigen een geringen dunk, of men bekent ingewikkeld, dat omgekeeid de mo derne inspecteur afbreuk k a n doeu aan 't Christelijk onderwijs. Hoe dit zij, een onrecht blijft het, dat de mannen die voor 't onderwijs duizenden ten offer brengen, door de regeering worden behandeld als pa ria's. terwijl de voorstander van eeu partij, die h 11 n scholen óók door tegenstanders laten betalen, met eer bekleed, en met den mantel der bevoegdheid omhan gen worden. Wij herinneren onze kicsbevoegde lezers aan de verkicziiBg voor leden van de Provinciale Staten op morgen (Dinsdag 8 Mei). Vati des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren, bestaat gelegen heid t.ot het, inleveren der stembilletten. He oud-kapit. der inf. .lausseiij die indertijd zoo veel van zich heeft doen spreken, en nu als directeur der gevangenis te Middelburg zichzelf camlidDiat Biccft gesteld voor de Tweede Kamer, heeft de volgende geloofsbelijdenis openbaar gemaakt, die wij voor de curiositeit mededeelcn „Naar aanleiding van de door mij geplaatste adver tentie, waarbij ik mij verkiesbaar heb gesteld als af gevaardigde van een liberaal kiesdistrikt voor de Twee de Kamer der Sta ten-Generaal, ben ik van geachte zijde uitgenoodigd om iu 'i openbaar mijne gevoelens omtrent 't onderwijs, het kiesrecht, de oorlogsuitgaven en de verhouding tusschen Kerk en Staat kenbaar te maken. Gaarne aan die uitnoodiging willende voldoen, verzoek ik u beleefdelijk het onderstaande in uw ge acht blad te willen opnemen. Ik ben een voorstan der van verplicht onderwijs, (leerplicht, geen school- plicht) van Staatswege te gevenhet bijzonder onder- derwijs worde toegelaten, meer niet, in zoover dit buiten de verplichte uren op de staatsschool mogelijk is. Ik ben er tegen om aan elk burger het kiesrecht toe te kennen, zoolang een groot deel der burgerij uit gebrek aan voldoende ontwikkeling en zelfstandig heid van dat recht geen gepast gebruik kan maken. Zoolang de beschaving nog geen invloed genoeg heeft om de oorlogen te doen verdwijnen, en het afdan ken der staande legers dus nog tot het rijk der utopieën blijft behooren, is een goed georganiseerd leger onmisbaar. Ora een dergelijk leger te onzent te kunnen bezitten, is het buiten werking stellen der plaatsvervanging als overgangsmaatregel voor het in voeren van algemeen en dienstplicht noodzakelijk. De staat bemoeie zich slechts in zoover met de kerkelijke aangelegenheden, dat rechtspersoonlijkheid verleend worde aan vereenigingen van godsdieustigen aard. Ie der burger is vrij om den godsdienst te belijden, welken hij goedvindt de regeering wake slechts dat van die verleende vrijheid geen misbruik gemaak worde." liet Wageningsch Weekblad schrijft Met groot genoegen lezen we in Het Zuiden, dat de kiesverreniging Nederland en Oranje te Middel burg tot candidaat voor het lidmaatschap der 2de Kamer gesteld heeft, de heer «I. Wolhcrs* te Utrecht. Wij zijn met die keuze zeer ingenomen en zullen Middelburg gelukkig achten, als het zulk een man een plaats in de volksvertegenwoordiging mag aan bieden. De rechtbank te Zicrikzcc heeft Vrijdag, op grond der verklaringen van een getuige a décharge, die voor den kantonrechter niet heeft kunnen verschij nen, als bewezen aangenomen dat dr. P. Schuringa, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, zijn hond je niet alleen moedwillig heeft gemarteld, maar inte gendeel het beestje steeds goed heeft behandeld, zoo dat hij dan ook, van liet hem toegedichte feit is vrijgesproken. De advocaat mr. J. P. N. Ermerins is voor den heer S. als verdediger opgetreden. Bij koninklijk besluit is bepaald: dat de beëedi- ging en installatie der ambtgenaren bij de nieuwe rechtbanken en kantongerechten zal plaats hebben op 1-1 Mei e. k. in plechtige, algemeene zit tingen van de gerechtshoven. De iBBlernationalc Tentoonstelling voor tuinbouw en voortbrengselen uit het plantenrijk in en voor het palcis van Volksvlijt, is metterdaad voor treffelijk. Maar hoe beschamend al weer voor ons Vaderland. Als gewoonlijk bij zulke gelegenheden is op den dag des Heer en alles in de weer gelijk op andere dagen, maar de Engelsche inzenders houden vast aan hun beginsel „Den dag des Iieeren sluiten wij." De prachtige fontein in 't midden van het gebouw en die zijn forsche straal zelfs tot enkele voeten bo ven de gaanderij opwerpt, staat op den dag des Heeren stil als eeue krachtige prediking. (Bazuin.) Donderdag werd te Tholen een vergadering gehou den ter bespreking van de overbrugging der ri vier de EeBiclragt, waardoor het eiland Tholen met den vasten wal van Noordbrabant zou verbonden wor den en in directie verbinding komen met het station Bergen-op-Zoom. Eenige leden der Provinciale Staten van Zeeland hadden reeds in het najaar van 1876 daartoe het initiatief genomen, en toen was besloten, aan een in genieur op te dragen een kaart met het plan en be stek te vervaardigen voor die brug, terwijl tot bestrij ding van de daarvoor te maken kosten destijds betrek kelijk belangrijke vrijwillige bijdragen door lselangslel- lenden werden gegeven. Donderdag werden nu die kaarten ter tafel gebracht en tevens medegedeeld dat de overbrugging op f120,000 a 140,000 werd geschat. Ook werd medegedeeld dat men zich had gewend tot andere Gemeenten van dit eiland ora deze gewichtige zaak te ondersteunen, maar met uitzondering van de gemeenten Tholen, Oud-Vos- seineer en Poortvliet bleek bij andere gemeenten op weinig of geen geldelijken steun te rekenen te zijn, niettegenstaande de overbrugging van het hoogste be laag zou zijn voor het geheele eiland met zijn bevol king van p. m. 15,000 zielen. Blijkbaar erkende ook de Hooge Regeering dit belang, daar reeds jaren te voren door den waterstaat peilingen en opnemingen zijn gedaan, afschoon de Minister daarna te kennen gaf dat hij, hoeveel belang hij ook deze zaak oordeel de, voor de groote kosten (die destijds veel hooger dan na geraamd werden) terug deinsde. Nadat de zaak op deze vergadering andermaal be sproken en van verschillende zijden bezien was, kwam men tot het besluit dat de heeren, die zich in com missie hadden gesteld om te trachten de overbrugging tot stand te doen komen, de belangen daarvan zou den blijven behartigen, terwijl aan hen een commissie van drie Raadsleden der gemeente Tholen zou worden toegevoegd. Op de vergadering werd met nadruk gewezen op het groote belang van de overbrugging, daar toch de kosten van overbrugging betrekkelijk gering waren eu de passage geenzins onbelangrijk het veer is b. v. voor een hooge som verpacht en brengt aan de gemeente Tholen jaarlijks eene belangrijks inkomst op. Men wees er voorts op, dat vooraf de oesterteelt al hier zeer was toegenomen en deze nog meei algemeene welvaart zou kunnen verschaffen als er een directe aansluiting met den vasten wal bestond. Men wees ook op de vooral bij ijsgang of storm zeer gebrekkige, ja zelfs onmogelijke communicatie en hield zich over tuigd, dat als het de gemeente eu ingezetenen van Tholen werkelijk bleek ernst te wezen om alle krach ten in te spannen en zich opofferingen te getroosten om deze zaak tot stand te brengen, de hooge regee ring niet zcu achterblijven ora haar te steunen. H. M. de Keizerin van Duitschland heeft een gift van f 180 geschonken voor den herbouw van het afgebrande Asyl Steenbcck te Zetten. Eene zinrijke plaat bevat de Nederl. spectator van Zaterdag. Hoe een ,,l>B'aodc£ide kwestie'' als een nachtkaars uitging, verbeeld zij. Een logeerkamer met twee bedden. Uit het eene ledikant steekt het hoofd van den minister Heemskerk, uit het andere dat van den heer Kappeyne. Op tafel staan twee smeulende nachtkaarsen op het punt van uit te gaan. De „brandende kwestie" is de onderwijszaak en het tegenovergesteld resultaat, dat men had moeten bereiken, is verkregen lo. door het voorstel-Moens; 2o. door het afdeelingsverslag over het ontwerp- Heemskerk. ITet eerste door zijn radicalisme, het twaede door zijn afbrekende critiek heeft de „bran dende kwestie,, uitgebluscht. Het werd de natie al te heet. Blijkens een bij het dep. van buiten 1. zaken van den Ned. minister-resident te Konstantinopel ontvan gen telegrafisch bericht zijn de Rnssisclic havens in de Zwarte zee door de Porte in staat van blokkade verklaard, en wordt aan de koopvaardijschep tijdsruimte van drie dagen, 1e rekenen vatf o 5den Mei, gelaten om de geblokkeerde haver nen te loopen of te verlaten. V Beroepen tot predikant bij de L. H. G. te r" Vakenburg J. D. van Arkcl Broek olL. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de H. G. te 1 Nijega W. P. van Zadellioff Aalsum. Beroepen tot predikant bij de Chr. G. G. te W Niezal J. J. Kuiper Den Ham. 6 Meeden M. Hummclen Idskenhuizen. a:; De N. H. G. te Vlissingen, die reeds dertig v~e< geefsche beroepen heeft gedaan, heeft thans de toe^i ge der predikanten zooveel verhoogd dat het tract1 ment voortaan f1850 zal bedragen. p€ Vlissingen, 7 Mei. Gisteren Is de Hydra van hie. naar Woudricbem vertrokken ter handhaving van he recht tegen onwillige vissehers. De matrozen van „De Koning der Nederlanden schijnen niet van de gemakkelijkste. Zaterdag hebbe. ze een paar politie-agenten getracteerd op oorvijger; - Op een bordje in een onzer straten kan me het merkwaardige opschrift lezen: „Die hier de bar bier zoeken, heeft scherpe messen en schoone doeke voor 3 cent." Wat doet men al niet om toch maai klanten te trekken Welk onheilig gebruik der schoon< poëzie. Trein no. 40 van Vlissingen naar Roosendaal die tegen 7 uur 28 min. te Bergen-op-Zoom moes aankomen, is Vrijdag avond ter hoogte van het sta tion Woensdrecht ontspoord. Persoonlijke ongelukke hebben daarbij niet plaats gehad. Gelukkig was snel trein 110. 26, die om 7.7 van Bergen-op-Zoom naa Vlissingen vertrekt, Woensdrecht reeds gepasseerd Enkele waggons, zoomede de locomotief, zijn bescha digd, zoodat naar Bergen-op-Zoom om een ander locomotief moest geseind worden. Te Schiermonnikoog zijn Donderdag 11. ver scheiden bakken, gevuld met schol, aangespoeld, vei moedelijk afkomstig van een Engelschen visscher, daa de bakken gemerkt waren Shuckford-hewet. Ten opzichte van het maken- en iu omloop brengen der valsche muntbiljetten deelt de Arnh. Cl uit 's Heerenbi rg mede, dat vooral door den onver- moeiden ijver van den burgemeester van Emmerik bijna de gansche bende onschadelijk is gemaakt* D vervaardigers der muntbiljetten zijn een zekere Geelt fotograaf, en Lütze, lithograaf uit Elberfeld. Bij de ook reeds gearresterden kastelijn E. Schulze, te Sterk- rade bij Gberhausen, zijn de pers en steenen, waar mede (1e valsche biljetten zijn vervaardigd, in beslag genomen. Bovengenoemde Lütze alleen is tot hedei voortvluchtig. Naar men verzekert, heeft Rusland van de bar kiers Hope te Amsterdam, Mendellssonh te Berlij en van een Parijsch bankiershuis een voorschot vai 75 millioeu roebels voor zes maanden verkregen. D. v. Z.-H. Als een bewijs van verregaande onmenschelijïi heid kan dienen, dat eergister een poelier te Am sterdam vogels levend plukte en de dieren daarn doodde. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaal meldt het Hbl. Eergisterenavond is bij het doen yau schietoe feningen een korporaal-titulair van het instruklie-b* taljon te Kampen zoodanig aan het hoofd getroffei dat hij gisterenmorgen aan de gevolgeu daarvan overleden. De Leidsehe studenten hebben besloten med tot. wederopbouwing van het Asyl te Zetten. De li zing, door den heer v. d. B. gehouden, om dat. pla aan te hevelen, werd niet slechts luide toegejuich maar reeds werden giften toegezegd. Te Wittenberg heeft zich eene commissie gevorm om een aantal gedenkwaardige voorwerpen uit den He vormingslijdperk te verzamelen, eu daarvan eene ten toonstelling te vormen. Het herstelde Lutherhau waarin Luthers kamer nog in onveranderden toestai is, zal tot dat doel eene Reformations-Halle worde Aan allen, die in het bezit zijn van voorwerpen, d daarvoor in aanmerking kunnen komen, wordt daal om verzocht deze te.» geschenke, te koop of tot voor durend gebruik te willen afstaan. Intusschen is m' van zins zich niet alleen tot Luther en diens naa omgeving, Melanchton e. a., te beperken, maar kring van personen ook verder nit te breideme tot den keurvorst van Saksen, Lukas Cranaclj Naar aanleiding van het 25jarige juh« dagen gevierd door den groothertog >g het aantal ridderorden weder met ea meerderd. De g-oothertog heeft to'h zijn 25jarige regeering de orde .1,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2