Cat wijk, vice-voor/i ter van het hoofdbestuur, opende op verzoek van Z. K. H. deze bijeenkomst, waarvan onder anderen de Min. van Bïnnenlandsche zaken deel uitmaakte. Een welkom aan allen vormde de inleiding dezer kernachtige, voor de vuist gesproken rede, die ditmaal in het Hollandsch werd gevoerd. Blijkbaar deed 't den voorzitter goed, thans in zijne moedertaal te kunnen spreken, die het bolwerk vormde voor onze nationaliteit, waarvan aan het hoofd staat een vorstenhuis, dat niet geroepen, maar ons ge geven is, cu dat met kloeke hand liet „Nous Main- tieiulrons//, steeds handhaafd. Spr. gedacht daarna in de eerste plaats Z. M. den koning, den geeerbiedigen beschermheer dezer ten toonstelling, die de bewijzen leverde zoo zeer met deze expositie ingenomen te zijn vervolgens werden de groote diensten herdacht, door Z. K. II. prins Hendrik bij deze gelegenheid tentoongespreid. Het koninklijk huis drukte het zegel op deze onderneming. De welsprekende redenaar bracht voorts een woord van hulde aan de jury, aan de hoofdcommissie in een woord aan allen, die er toe bijgedragen hadden, de tentoonstelling wel te doen slagen. Vervolgene aanvaardde Z. K. H. prins Hendrik de taak 0111 de toegekende bekroningen uit te deelen. In ccne zitting van den Belgische» ëen.Dnt drongen de Gentsche Senatoren aan op spoedige aan neming van de conventie van Ter Neuzen, terwijl de Antwerpsche Senatoren in verband daarmee vor derden, dat de belangen van die koopstad zouden worden beschermd. Verder werd in die zitting aan gedrongen op het verleenen van concessie voor den spoorweg AntwerpenTilburg. Beiioüiiiiiin'eii en Besluiten Benoemd bij de rechtbank te Middelburg. Pres: Jhr. A. van Reigersberg Versluijs Vice-pres. D. A. Berdenis van Berlekom, thans rechter Rechters J. .T. Pompe van Merrder- voort, thans rechter te Goes, J. van der Lek de Clercq, thar-s s.-off. te Middelburg, jhr. D. G. van Teijlingen, E. P. Schorer, P. J. Callenfels, thans kontonr. te Vlissingen. R.-plaatsv A. P. Snonck JTurgronje, A. J. van Eekelen. 011'. J. A. van Hoek, thans olf, te Goes. S.-off.J. van Dooru, thans subs.-offic. ie Brielle. Grilf. J. de Fremerij. S.-griff: P. Roctert Tak Ez. en jhr. W. H. Snouek Hur- gronje, thans griffier te Heinkcnszand. Bij die te Zierikzee Jhr. M. J. Schuurbeque Bncije. Rechters; J. W. A. Schneiders v. Greiffenswerth, B. M. de Jonge van Elleraeet en A. -Heemskerk, thans adj.- comm. bij het dep. van justitie. R.-Plaatsv C. J. Fokker, J. Moolenburgh, J. P. N. Ermeiins. Off. H. van Man3n, thans off. te Sneek. S.-Off. A. N. baron de Vos van Steenwijk. adv. te Amsterdam. Griff: I). van Tienen Jansse, thans kantonr. te Zevenbergen. S.-Griff, Jhr. W. A. de Jonge. Bij het kantongerecht te Middelburg. J. P. van der Bilt, k.L. J. Bouricius, p.W. A/van Hoek p. J. Ermerins, g. Te Oostbnrg. F. J. Henncqnin, k. W. C. de Smidt, p. C. Ie Nobel, p. M. Therie, g. Te Goes. W. L. van Voorst Vader, k., thans k. Ie Heinkcnszand J. G. de Witt Hamer Cz., p. M. J. de Will Hamer, p.; J. P. H. la Graope Dominions, g, thans subs'.-griff. bij de arr.-rechtb. te Goes. Te Hulst. F. J. F. M. W.iller, k; C. C. P. Piers- sens, p.L. J, F. van Waesberghe, p. C. A. Vie- wüg, g. Te Ter Neuzen. E. A. E. v. d. Kemp, k., thansk. te Sluis; J. P. Dronkers, p., thans p. te Axel; S. A. de Smidt, p., thans p. te Axel S. G van Wei- deren baron Rengers, g. te Sluis. Te Zierikzee. Jhr. L. van Oiiters, k J. M. Isebree Moens. p, jhr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, p jhr. P. J. Boddaert, g. Te Tliolen, J. H. L. van 'Buren. k. T. A. Wagtho,p. C. J. de Vitlder van Noorden, p. - J. F. M. Prijn, g. Tot rechter in de arondissements-reelitbank te Rotterdam is bcuoemd nir. A. J. van Deinse thans rechter-plaatsverv. en procureur te Middelburg. 'ïicrlt, School ra xcndiiii], Ber. tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. 1e: Ter Home F. F. Uilkens Ezinge. Xollum H. W. van Loon Veenhuizen. Nijkerk C. (1. Seliijuvict, Utrecht. Bed. voor het bcr. tot pred. liij de N. H. Gem. te Vv*avenreeii A. van Lacr Haarle. Massluis G. va» GooP Oud-Beierland. Wouterswoude Lokken Surhuizen. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Brouwershaven 11. J. Schoolland Maasland. tiPIKNtriiK BKBtCilTbN. De afdeeliug Middelburg der Vereenigiug ter be vordering van fabrieks- en handwerksnijverheid heeft in eene Dinsdag avond gelioudene vergadering, be sloten tegen hst volgende jaar weder een wedstrijd uit ie schrijven in alle vakken voor werklieden be neden de 20 jaren. Ter mededinging moet men zich aanmelden voor 1 Febr. IS78 en inzenden voor 1 Maart. Aan boord, van de mailboot te Vlissingen is een man, die als stoker dient, van de trap gevallen en heeft dsn hals gebroken. Men had niets van hei ongeluk gehoord, eerst 's mor gens vond men den man dood. Te Zaainslag werd in een achterhuis het lijkje ontdekt van een pasgeboren kind. De vermoedelijke moeder des kinds, zijnde de dochter der bewoners is in arrest naar Goes opgezonden. De algemeene vergadering der kiesvereeniging Nederland en Oranje in het kiesdistrikt Dokkum heeft tot kandidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. B. J. Grafama hoogleeraar te Groningen. Men bericht aan de Arnh. Ct.dat gister dooi de kommissie van controle, de heeren D. van Meurs en dr. Franqois P. L. Polcen, van de Nederlandsche Viscliteeltkweekerij in likwidatie in ontvangst genomen zijn, ongeveer 700,000 zalmen en onder hun toezicht in den IJssel zijn geplaatst, Dezer dagen is te Sittard bij het omspitten van den wal eene kasemat ontdekt, die. naar het metsel werk te oordeelcn, uit vorige eeuwen schijnt Ie dag- teekenen. Dinsdag overkwam eenman te Vlisssingen, bezig zijnde touw van zijn meester te stelen, het on geluk op keeterdaad betrapt te worden. Maandag werd te Geersdijk (gem. Wissekerke een driejarig kind van D. S. na in een put gevallen te zijn, levenloos opgehaald. Vlissingen 4 Mei. Gistermiddag stoomde het loodsvaartuig „Frans Naerebout, bij het binnenkomen tegen de due d'albe en bekwam daardoor schade aan de verschansing. Even daarna liep het schip bij dc groo te sluisdeuren, beschadigde deze en kreeg zelf averij aan den boeg. Eene vergissing schijnt oorzaak van dit ongeval te zijn. - De gemeenteraad heeft besloten het voorstel tot opheffing der school (Fret) te behandelen 11a de wijziging der wet op het lager onderwijs. Dus voor onbepaald uitgesteld Nacht en dag zijn de werklieden der werf bezig om de transportschoener in orde te maken, opdat zij voor 1 Aug, a. 3. gereed zij om plaats te maken voor een paar kanonneerbooten. Men meld uit Bath van 1 Mei Het tjalkschip Gustave, gezagvoerder Van Damme, van Antwerpen met straatkeien bestemd .naar Rotterdam, kwam heden middag met verlies van zijn zwaarden op onze haven Het vaartuig had in 't nauw van Bath aan den grond gezeten, een deel der lading over boord geworpen en een ander deel in een juist aanwezig vaartuig overgeladen. Het overige der lading zal moeten ge lost worden. De Wagen. Courant verneemt, dat er in Augus tus a. s. groote manoeuvres zullen gehouden worden bij Wageningen en de Grebbe, door de le divisie behalve grenadiers en jagers sterk 7000 man. De Vereeniging tot bevordering der Zoe'water- visseherij in Nederland te Dordrecht heeft een prijs vraag uitgeschreven voor eeu zooveel mogelijk volle dige beschrijving, liefst met teekeniugen opgehelderd, van de buitenlan Jsche zalmvisscherijen, netten en ge reedschappen en van hun gebruik. Zij looft een pre mie van f 500 uit voor het meest volledige, door de commissie van beoordeeling goedgekeurde, antwoord. De antwoorden moeten vóór 1 April 1878 worden ingezonden bij den secretaris der Vereeniging. De beide van bet vervaardigen en in omloop bren gen van valscli muntpapier beschuldigde personen uit Limburg zijn gisteren door het Hof te Arnhem ver oordeeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf en een aantal geldboeten, evenals vroeger door het Hof te 's Her togenbosch, welks arrest door den Hoogen Raad was vernietigd. In de Prov. Gron. Cour. leest men de volgen de advertentie: „Ik laat mij niet zenden als lid der Prov. Staten, maar zend Hugo Muda, boer te Graau- wedijk. t t, en -Generaal Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 2 en Donderdag 3 Mei. In de zitting van Woensdag waren verschillende kleine wetsontwerpen, waaronder ook de naturalisatie- wetten, aan de orde. Allen zijn aangenomen. Gisteren bepaalde de kamer op a. s. Maandag het wetsont werp tot regeling van het onderwijs aan de Konink lijke militaire academie te behandelen, daarna de ver lenging van den termijn voor aanslag der beetwortel- suikerfabriekanien en vervolgens dat tot o.e ten behoeve van den spoorweg AlmeloZwc BI' 1TK.VLAX1). - Het is nog zeer kort geleden dat de dag ons mededeelden dat uit Amerika per tel^gra; bericht ontvangen was, dat een storm over den lantischen Oceaan kwam, die binnen eenige Europa bereiken zou. De tijd schijnt aangebi' dat deze jongste der uatuur-wetenschappen, de u kunde of meteorologie in vollen ernst optreden Niet meer als in de dagen toen Don Autonio L gistro zijne, door niemand geloofde, profetiën inl almanakken schreef, maar nu op goede gronden wee" raeteoroloog dat er aan den hemel „iets gaande" is. snel de storm de geduchte vleugelen reppe j eiectrische vonk is hem voorals de buien opkon! dc wolken wild dooreen jagen, winden zich verhel dan raadpleegt de weerkundige zijne werktuigen,! barometer of magneet, als 't ware de pols lucht wijzen hem niet zelden trouw den invlj en de drukking der winden en de daardoor ontstJ wisseling iu den dampkring. Ongeveer gelijke r< ping hebben de dagbladen te vervullenbij storm als thans aan den staatkundigen hemel ops hebben zij eeu oog in 't zeil te houden, en te ond zoeken wat veranderingen brengt, om straks als evenwicht hersteld is, als de roerige elemehten 2 terugtrekken, de resultaten te overzien en nieuwe, varingen, nieuwe kennis op te doen. '1 Aan den Donau zoowel als in Klein-Azië ze de Russen hunnen marsch voort, zonder op vele 1 dernissen te stooten. De legercorpsen worden bijei getrokken aan den beneden Donau, om bij Ga over te trekken, Braïea, aan den Donau, eeu wei zuidelijker gelegen dan Galatz, mede in Rumenic, Maandag het tooneel eener ontmoeting van drie Ti sche monitors met de Russische batterijen. De 1 ken bombardeerden de stad maar moesten spo< voor het vuur der Russen wijken. In klein-Azie worden tussclien Erzeroem (de hoc slad van Armenië) en Kars, en Tifles de troepen gesteld. Nu en dan vallen er kleine gevechten t schen enkele afdeelingen voor, zonder eenige invl op den stand van zaken te hebben. Bij gebrek aan nieuws van het oorlogstoonee! de algemeene toestand van Europa zooveel te r een bron waaruit we kunnen pntten. Koningin toria heeft de verklaring afgelegd neutraal te zu blijven, maar steunt op die neutraliteit niet. arsen en troepen, schepen en manschappen, alles w aangewezen en gereed gemaakt om als 't noodij klaar te zijn. Servië zal, vooral aan de tusschenkomst van C tenrijk is dit te danken, neutraal blijven, ec onder voorwaarde dat er geen opstand uitbi dat Servie niet eene vijandige houding jegem Portc nanneme, en dat beide strijdende mogendhc geen troepen aan de grenzen samentrekken. Oostenrijk-Hongarije schijnt niet gerust, ei wantrouwen jegens Rusland straalt duidelijk doo eene interpellatie in de Hongaarsche kamer, belangen van Oostenrijk-Hongarije worden meende men bedreigd door bet binnenrukken Russen in de Donau-vorstendommeu wier neutra door Europa was gewaarborgd. De regeering nader op deze interpellatie antwoorden. De Duitsehe keizer bezoekt voor de eerstemaal, 1 schitterende overwinningen van 1870 den Elzas,en 1 te Straatsb. verblijdende ervaringen opgedaan omt de stemming van de bevolking in het nieuwe R land. De pas onder de Duitsehe banier herwo natie heeft vrede met haar nieuwe nationaliteit, mensch en het weder, zegt men, zijn even verandei Zeeuwse li e Brieve 11. Mijne Vrie«Jen -1 Denkt Gij ook niet dat de Kiezersvereeniging -N land en Oranje het goed heeft ingezien, te heeft begrepen, dat we bij de verkiezing van den voor de provinciale Stalen niet langer zoo verschillïg mogen blijven. Ook van die keuze hangt te veel af om lang zoogenaamde liberalen en radicalen het veld e macht alleen te laten. Misbruikte deze tweedrachtige partij de macht die ze schier op elk gebied in handen heeft, hare leus vrijheid en gelijkheid voor alle burgers van welke godsdienstige belij niet weggeworpen, maar in toepassin we zouden er ons bij kunnen nederleg wetten maakt en regeert. Doch nu ze ook de macht maar in handen in de hand werkt en voorstaat, godsdienst achteruit zet en te benoemingen zelfs aangewezg

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2