CIRISTILIJHISTORISCH BLAII. VERKIEZINGEN. 130. 1877. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1^-0 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cepts per regel. De tijd der verkiezingen, zoo voor de Tweede ïamer der Staten-Generaal als voor de Provin- iiale Staten, nadert met rasse schreden. Zult gij aan die verkiezingen deelnemen Of zegt gij de verkiezingen zijn vruchten van den boom der omwenteling, de koning, ons van God gegeven, moet ons regeeren; deel neming des volks aan de keuze van overheden is tegen de verordening Gods? Weet dan kiezers, dat de koning u oproept om de mannen aan te wijzen, die volgens zijn verlangen de wetten zullen beoordeelen, welke zijne raadslieden voorstellende mannen aan te wijzen, die »alle kleine zaken te richten" zul len hebben. Is het jammer dat het kiesrecht aan betrek kelijk weinigen is verleend, en wenschen wij -dat- de kring der kiezers aanmerkelijk worde uitgebreid, des te meer reden bestaat er voor hen, die thans kiezers zijn, om van hunne bevoegdheid gebruik te maken. Zij hebben een volk achter zich, dat hun het voorrecht benijdt, dat tot hen opziet, dat behartiging zijner belan gen van hen verwacht. Kiezer, gif zijt een verantwoordelijk persoon. Wien helpt gij afvaardigen, om aan den koning en zijne staatsdienaren bekend te maken welke de belangen des volks zijn, ook namens hen, die zich niet kunnen uitspreken zooals gij? Onthoudt gij u er van aan die afvaardiging mede te werken, weet dat anderen zich niet zullen onthouden, en het uitspreken van de denkbeelden en inzichten des volks zullen op dragen aan iemand, die niet uwe denkbeelden en inzichten deelt. Gij hebt dan uwe stem voor den troon des konings weggeworpen. Kiezer, gij zijt een verantwoordelijk persoon. Wien helpt gij afvaardigen om tal van zaken te richten, die u van nabij raken? De koning heeft de beslissing van vele zaken overgelaten aan mannen, door u te kiezen. Gij verwerpt de bevoegdheid, u verleend, door aan die keuze creen deel te nemenzoo doende zwijgt gij, waar de koning tot spreken roept; zoodoende verbeurt gij uw recht tot klagen, als de gang der zaken uws inziens eene verkeerde richting leemt. Welhaast wordt gij opgeroepen om een volks- jertegenwoordiger naar de Tweede Kamer te den. IJerst nog rust op u de plicht om nen te kiezen tot leden der Provinciale ke, Godvreezende, waarachtige mannen." verkiezing van leden der Provinciale ^gemeenlijk niet veel ijver betoond. Jeren des lichts zijn op dat punt trager dan de kinderen dezer wereld. Zij rueenen toch dat er juist geen geloovige man nen noodig zijn om voor dijken, wegen en af wateringen te zorgen, en te recht. Maar zij vergeten dat macht en invloed van de Provin ciale Staten veel verder strekken dan tot der gelijke stoffelijke zaken. Vooreerst worden door de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer gekozen, die kun nen goedkeuren of verwerpen wat in de Tweede Kamer is aangenomen. De Eerste Kamer heeft dus de macht om goede zoowel als slechte wet ten tegen te houdenen die macht wordt, om zoo te zeggen, door de Provinciale Staten be- heerscht. Veel nader bij huis doet zich echter den in vloed van Provinciale Staten gevoelen. Komen zij zeiven in gewone omstandigheden slechts tweemaal is 'sjaars bijeen, wekelijks verga dert gewoonlijk een Collgje uit hun midden Ge deputeerde Staten genaamd, en daaraan zijn zeer vele belangen opgedragen. Bijna alles, wat in alle gemeenteraden wordt bepaald of verordend, moet door de zift der Gedeputeerde Staten, Uitmuntend. Alle gemeenteraadsleden zijn geen wetgeleerden, en toezicht op hunne ter goeder trouw genomen besluiten is niet overbodig. Maar het is laug niet onverschillig wie dat toe zicht uitoefent. Er is een tijd ophanden, wiarir. den belijders des evangelies veel verdriet te wachten staat, getuige de voorgestelde schoolwet, die in veler oog nog niet kwellend en drukkend genoeg is voor de Christelijk-bistoriscken, getuige het verslapte politie-toezicht op heiliging van den rustdag, die, naar 't schijnt, voor het hoofd der politie geen bijzondere dag meer behoeft te zijn. Er zijn nog meer grievende wetten en verordeningen in te voeren, als zij, die zich liberalen noemen, de handen maar ruim krijgen. En nu moeten Gedeputeerde Staten de ge meenteraadsbesluiten goedkeuren, de verorde ningen bekrachtigen, de begrootingen en aan slagen in de belastingen onderzoeken, dus hangt het ten laatste van hen af of en op welke wijze de burgers (ook gij, waarde lezer) zich zullen moeten buigen onder de hand der bovendrijvende partij, onder lasten, ver dubbeld voor zaken, die mogelijk uwe afkeu ring verdienen, zooals voor het in ongeloovigen ziu te geven onderwijs aan kinderen van gegoeden, ook gedeeltelijk op uwe kosten. Gedeputeerde Staten leun nen u veel leeds berokkenen of besparen. Daarvan kunt gij, door aan de stemming deel te nemen, en geestverwanten daartoe op te wekken, veel af- of toedoen Toon bij het uitbrengen uwer stem of gij u schaart aan de zijde van geloof of ongeloof Middelburg, den 2 Mei 1877. Zaterdag is te Middelburg do algemeene vergadering van het polderbestuur vau Walcheren gehou den. De begrooting voor 1877 is onveranderd vast gesteld op f 300,112,28 in ontvangst en uitgaaf. Dit maal is een buitengewoon dijkgeschot van f 2 per hectare, of 38,827,32, uitgetrokken voor herstel van door de stormen in Januari en Februari dezes jaars geleden schade. In verband met hel kanaal door Walcheren en de kanaalwerken te Veere, is eene wijziging van de grens tusschen die gemeente en Vrouwcpoldcr wenschelijk gekeurd. De ligging dier kanaalwerken in twee verschillende gemeenten en de groote afstand dier werken van den kom der gemeente Vrouwepol-: der zou tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. De toevoeging van het gedeelte van het kanaal, ten noorden van Kleverskerke liggende aan de gemeente Veere, is wel voor de algemeene belangen der scheep vaart wenschelijk, opdat elk gedeelte van het kanaal in zijne geheele breedte en de sluiswerken in hun ge heel, tot ééne gemeente, en wel die, waarvan de kom het meest nabij ligt, behooren. De graving van het kanaal door Walcheren met het zij-kanaal naar Ar- nemuiden gaf te gelijk aanleiding tot het ontwerpen van eene verandering der grens tusschen Arnemuiden en Middelburg, en de indeeling van de Bastiaan, de Lange- en Calandspolders, die reeds lang op regeling wachtten, scheen dan mede door toevoeging aan de gemeente Arnemuiden haar beslag te kunnen erlangen. Na overleg met de Ged. Staten en met, de bestu ren der belanghebbende gemeenten, werd te dien aan zien eene regeling getroffen, waarbij bovenbedoelde in deeling in hoofdzaak werd behouden, zoodat deze in een wetsontwerp aan de Staten-Generaal ter goedkeuring is voorgedragen. Volgens het Vaderland zal de Tweede Kauier spoedig uiteengaan, in dit zittingjaar zal dus van de behandeling der schoolwet geen sprake meer zijn. De voordrachten tot benoeming van reohterlijke amb tenaren (aftredende 15 Mei) zijn, mede volgens dat blad, reeds naar het Loo opgezonden. Het Dagblad van Z.-H. en 's Gravenh. zegt Hoogst waarschijnlijk zal de Tweede Kamer binnen eenige dagen uiteen gaan. Naar wij vernemen zou daartoe het besluit zijn genomen omdat, door de a. s, algemeene ont-r binding van de Rechtbanken en de Kantongerechten, een aanmerkelijk aantal leden der Kamer zich vermoe^ delijk aan eene nieuwe verkiezing zullen hebben te onderwerpen, en men 't niet wenschelijk acht, met een zoo onvoltallige Kamer o. a. het Schoolwet-out- werp te behandelen. Den heer J. Wolbers te Utrecht heeft de oarw didatuur, hem door de kiezers-vereeniging Nederland en Oranje te Middelburg aangeboden, aanvaard De lotcIi»£cei der lichting 1877, zijn opgeroe pen tegen Maandag den 7den Mei a. s., ten einde bij de korpsen te worden ingedeeld terwijl zij, die zich vrij villig voor de zeemilitie hebben aangegeven, tot gelijk einde op Vrijdag den Uden Mei d. a. v. zullen behooren te verschijnen. Maandag morgen vingen te Amsterdam, onder leL ding der predikanten Huët en Faure, de aangekon digde 'jamcnkcn^Rn aan in de Schotsche Zen dingskerk. Op kleiner schaal dan ten vorigen jare ge= houden, dragen zij een zeer huiselijk karakter. Inzonder* heid de avond-bijeenkomst was zeer talrijk bezet. Het onderwerp van bespreking betrof dezen eersten jdag inzonderheid de oorzaken van het kwijnen van geea^ telijk leven.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1