Serli, Schoot cir lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Koning, blijk gevende van HD. lioogc belangstelling in het feest van den dag en in den bloei van Rot terdam. Daarna vertrok de sneltrien naar Mallegat, vanwaar men, met door de Rott. Handelsvereniging beschikbaar ge stelde 8toombooten de havenwerken en- handelsinrich- tingen ging bezichtigen Wel voldaan van dat uitstapje teruggekeerd, veree- nigde men zich te 5 ure aan een feestmaal van 150 koeverts, door de zorgen der direktie van de Maat schappij op uitstekende, en de hooge aanzittenden ten volle waardige wijze ingericht. De heer den Tex. voorzitter der oxpl. maats, un thans ook van de tafel bracht den eersten luidde toe- gejuigden dronk op Z. M. den koning uit. De heer 's Jacob bracht hulde aan de regeering voor wat zij op het spoorweggebied deed, en sprak de beste ver wachtingen uit omtrent haar werkzaamheid voor den Rotterdamschen waterweg. Zijn dronk, gewijd aan de Ned. regeering, werd door den heer Heemskerk be antwoord met een dronk op de expl. Ms. aan welker bekwame directie hij eene warme hulde bracht, zijn vertrouwen uitsprekende, dat op waardige wijze de omvangrijke taak, die op haar schouders rust zal wor den volbracht. De min. gaf de beste verzekeringen omtrent de voornemers der regeering ten aanzien van wat Rotterdam verder uoodig heeft, ook voor den Waterweg. De heer Insinger begroette de buitenl. spoorwegmaatschappijen, en werd beantwoord door den heer Tartiaulx dir. van de frausche Cornp. du Nord. en door den heer Remmen, dir. van de Rheinische Eisenbahn. Beiden brachten hulde aau de Holland- sche geestkracht zich openbarende in de grootste wer ken van algemeen nut, die hier tot staud worden ge bracht. De laatste sorak ook een woord van verbroe dering. Prof. Quack bracht op welsprekende wijze lof aan de ingenieurs en werd beantwoord door den heer Machaelis. Van de talrijke volgende sprekers verdient nog vermelding de min. van fin., die Rotterdam prees om 't geen het deed voor de verspreiding van kennis om de geestkracht d;e het teri toon spreidt. Om han delsteden als Rotterdam met de zee in gemeenschap te brengen, mogen geene millioeuen gespaard wor den. Ten 10' e ure was het aangename, door mu ziek van de schutterij opgeluisterde feestmaal ten einde. Op het Hofplein was die avond eene openbare muziekuitvoering. Dat pleiu was evenals het Beursplein verlicht. Ondanks het ongunstige weer slaagde een en ander vrijwel en lokte eene talrijke menigte. Dit was vooral het geval met het schitterend vuur werk, dat van wege de Rott. Handelsvereeniging werd afgestoken en op kosten der gemeente door militaire muziek werd opgeluisterd. Teu ongeveer 11 ure was alles in de beste orde afgeloopen. Door den Pruissischen minister van Handel is een bijzonder tarief voor het vervoer van VcrscJic zeeviscli met personentreinen, goedgekeurd, volgeii9 hetwelk voor partijen van minstens 2000 kilogr. met één vrachtbrief 50 pCt en voor kleinere hoeveelheden 75 pCt. der ijl- en stukgoed-vrachten is verschuldigd. Dit tarief zal in alle jaargetijden in werking blijven. De rechtstreeksche tarieven voor dit artikel tusscheu Duitsche en Nederlandsche stations zullen dienten gevolge een omwerking oudergaan, waarbij ook daar de vrachtverlaging wordt toegepast. De eerste secretaris bij het Russische gezantschap te 's Hage, de heer Michel MuraviefF, heeft aan H. M. de Keizerin van Rusland, beschermvrouwe van het ,.Roode Krui*", het aanbod gedaan om in den tegenwoordigeu strijd zijn diensten ten behoeve dier instelling te verleenen. Dit aanbod aangenomen zijnde, zal de heer Mura- vieft' heden in den rang van kolonel, van 's Hage vertrekken, om zich naar het tooneel des oorlogs te begeven. Gedurende zijne afwezigheid zal hij vervangen worden door graaf Tcherkoff, legatie-secretaris te Brussel. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Berkel c. s. 11. (tanning Alkmaar. Ross urn A. Herderschee Schellinkhovcu. Baarland Visser Asch. Poederoijcn J. G. Bruning N.-Beierland. Leersum J. F. Sl. Lnïsrius Scherpenzeel. Vlieland S. le Gempl Hoedekenskerke Beroepen tot predikant bij de C. W. Sicders G. G. te: Wanswerd Enkhuizen. Meeden .11. Hum melen Idskenhuizen. Ureterp van WageDingen Terwispel. Donkerbroek Dalhuizen Oldeboorn. Bedankt voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Woubrugge Th. van Velzen Rijperkerk. Spijk Warmolls Sexbierum. Gaarne maken wij onze lezers er opmerkzaam op, dat op Hemelvaartsdag de achtste samenkomst van het Zeeuwsche Jongelings-verbond zal gehouden wor den te Neuzen. Tegenwoordigheid van belangstellen de vrienden wordt, als altijd, zeer op prijs gesteld. Bij de verschillende afdeelingen, alsmede den Secreta ris Joh. de Jonge Jz. te Goes zijn programma's te bekomen. Door het Middelburgsehe departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd in eene vrij dag gekoudeiie vergadering besloten f 2000 te ver strekken als renteloos voorschot, aan de commissie voor de bad- en zweminrichting te Middelburg. De oprichting schijnt thans zeker, reeds Vrijdag zal aan besteding van eenige werken voor deze inrichting aan de oostzijde van het Kanaal door Walcheren plaats hebben. De gemeenten Rilland en Bath zullen tot ééne gemeente worden vereenigd. Op grond van een particulieren brief maakt de N. Arnh. Ct. opmerking, dat men zeer voorbarig zou handelen door te vreezen, dat de Russisch- Turksche oorlog onzen graanhandel op de Oostzee zou belemmeren er bestaat alle reden om te ver moeden, dat deze zijn gewonen gang zal gaan, zoo dat de bakkers ontslagen zullen blijven van de onaangename verplichting om hun broodprijzen op te slaan. Vrijdag overleed te Rotterdam een onzer verdienstelijke taalgeleerden, de heer dr. A. de Jager; wegens zijn groote verdiensten jegens de Nederlandsche taal, bewezen in talrijke werken, die van zeldzaame kennis en stalen vlijt bij de taalvor- sching blijk gaven, werd hem door de Leidsche Uni versiteit honoris causa het doctoraat in de letteren aangeboden. De overledene had den leeftijd van 71 jaren bereikt. Het herineringsteeken, dat men voor Barendsz en Heemskerk zal oprichten heeft zeker de sympathie der geheele natie, in zoover ziju eerbied koestert voor den moed der voorvaderen. Maar mtrkt men thans in de Std. op het zal door zeer wei nigen gezien, door zeer velen weldra vergeten worden. Daarom geeft die schrijver in overweging, b. v. te Utrecht een duplicaat van hei monument op te richten, daar toch de bijdragen zeker ruim zullen vloeien. lil eene Amsterdamsche suiker-fabriek had Vrij dag een treurig ongeluk plaats. Door het springen van een vuurplaat spoot het kokende water uit de stoomketel overal heen. Onderscheidene werklieden bekwamen deerlijke wonden. Reeds twee deZer on- gelukkigen verloren het leven, terwijl de toestand van een derde mede zeer zorgwekkend is. Een brutaal diefstal had dezer dagen te Swal- men plaats. Terwijl de vrouw des huizes zich alleen in hare woning bevond, drong een vermond mans persoon binnen. De vrouw viel in zwijm, en de dief, na de deur gesloten te hebben, nam uit een kist f 800 mede. De politie doet ouderzoek. Te 's Heerenberg zijn Zaterdag twee Duitschers in hechtenis genomen, die in een paar winkels een muntbiljet van f 10 ic betaling wilden geven, waar van de hechtheid betwijfeld werd; bij onderzoek be vond men, dat zij nog 287 stuks valsche muntbiljet ten van gelijk bedrag bij zich hadden. Op 25 en 26 dezer heeft de beproeving van de bruggen over den westelijken doorgang onder het station in het Open Havenfront te Arasterdam (de belangrijkste scheur bevind zich juist in het westelijk landhoofd) met goed gevolg plaats gehad. In alle opzichten, zoowel wat onder- als bovenbouw aangaat, is het re sultaat gunstig geweest, zonder eenige nadeelige wer king op de scheuren. Van de lotelingen voor de lichting van dit jaar hebben er zich 2141 opgegeven om bij de zee militie te worden ingedeeld. Aangezien slechts 600 miliciens bij de zeemilitie kunnen worden ingelijfd, staat het aantal van hen, die zich daarvoor hebben aangemeld tot degenen, daaraan zullen worden toege- wezeu, ongeveer in verhouding van 7 2. Gisteren nacht heeft op de Place des Martyrs te Brussel een hevige brand gewoed, waarbij een jong man, eene vrouw en twee kinderen zijn omgekomen. Het lijk der vrouw was geheel verkoold. De kindereu voud men gestikt te bed en op de zolderverdieping lag het lijk van den jongman vol brandwonden. Een Amerikaansch geneesheer beweert, dat men elke, ook de zwaarste verkoudheid, in tien uren door een mengsel van carbolzuur, tien droppels, Iodtinctuur en chloroform van elk vijf droppels van dit mengsel moeten in een glas met wijden mond proefglas of een porceleinen kop verhit en de damp daarvan in den neus opgehaald worden. Dit herhale men na eenige minuten, waarop volledig en spoedig beterschap volgt. Wanneer men zich bovenstaand mengsel in de apotheek laat klaarmaken, kan men vijftig droppels carbolzuur en van iod en 'chloroform van elT^f of het dubbele van die hoeveelheid, bestellen.1. De keizer van Rusland is Woensdag uit j. neff vertrokken, Vrijdag te Moskou aangekome wordt heden te Petersburg terugverwacht. De staa^^f kou heeft ten behoeve van verpleging bij de armen millioen geschonken. Ook uit andere steden wo»>^J ruime bijdragen aangeboden. Een nieuwe proef heeft in Engeland plaats hcid, omtrent het gebruik van stoom op tramwaj^B Het rijtuig was aan het eene einde voorzien van eS staanden stoomketel, aan het andere einde, onder hH balkon, van een koudwaterbak, die tevens het everH wicht bewaarde, terwijl de machine in het middel was aangebracht. Met een snelheid van 8 mijlen pl uur was de loop zeer zacht, en de rentoestellen zijl zoodanig ingericht, dat bij vollen gang dadelijk gestopl kan worden op de lengte-afstand van het rijtuig zeil De inrichting van het rijtuig is zoo als dr. GlasgovB Tramway-comp. ze gebruikt. B Aau kapitein Hobart, die sints jaren onder den titel van Hobart Pacha in Turkschen zeedienst waf is door de Regeering te verstaan gegeven, dat hij d< hoedanigheid van Britsch officier niet zal kunnen blij ven vereenigen met die van admiraal in den dienst eener Mogendheid (Turkije), welke op voet van oor log verkeert tegenover een met Groot-Brittannie be- vrienden Staat (Rusland). Aldus deelde de heer Eger- ton, secretaris van de Admiraliteit, Donderdag in 't' Lagerhuis mede. Reeds den dag le voren had de Ver- eeniging van geavanceerd liberalen te Greenwich, door middel eener petitie, de aandacht van 't Parle ment gevestigd op 't onhoudbare van Hobart's posi tie in dienst vau Engeland en de Porte beiden. Dezer dagen was voor het gerecht te Moskou een treurige zaak aanhangig, een paar maanden gele den werd in eene slede langs de oevers van de Pruth een reizend gezelschap bestaande uit een boer met zijn vrouw en 4 kinderen, door een troep wolven achtervolgd. De boer zette zijn paarden aan zooveel hij kan, doch al spoedig bespeurde hij, dat de wolven snel terein wonnen. Op het oogenblik, dat de slede door de hongerige dieren zou omsingeld worden, greep de man een zijner kinderen en wierp het in hun mid den. en terwijl de wolven onderling om deze prooi vochten, gehikte 't hem een eind weegs op zijne ver volgers te winnen. Nog driemaal haalden de wolven de slede in, en telkens wierp hun de boer een kind toe. Terwijl zijn laatste kind werd verslonden, slaagde hij er in het naaste dorp te bereiken. Schier waanzin nig van wanhoop over het verlies van haar kroost, diende de vrouw tegen haar man een aanklacht in, doch de rechters, in aanmerking nemende, dat, zoo de boer niet zijne kinderen had opgeofferd, hij niet alleen hen, maar ook zijne vrouw zou verloren hebben, spraken hem vrij. Stat en-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 27 April. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot herzie ning van de wet regelende de militairen pensioenen bij de landmacht, werd een amendement van de com missie van rapporteurs aangenomen, waardoor de pen sioenen van alle officieren met f 300 en die der ka piteins met f 400 verhoogd werden. De pensioenen der onderofficieren en minderen, en die der weduwen en kinderen zijn vermeerderd, voor laatstgenoemde met circa de helft der tegeuwoordige verhooging. Verder werd bepaald d t deze verhooging ook door hen-die zich van nu af, voor Indisch en dienst verbinden, zal genoten worden. De wet werd aangenomen met 52 tegen 7 stemmen. Het is niet alléén de zorg voor de uitkomsten van een krijg als thans ondernomen is, het is niet alleen een gevoel van medelijden met het lot dat zoo Velen weldra wacht, dat ons dezen vijfden grooten oorlog, in bet beschaafde Europa, in minder dan, twintig jaren, doet tegemoet gaan; maar het is, zoo,' mogelijk, nog meer de vrees dat verwikkelingen zul-j; len ontstaan die veel omvangrijker zijn zullen daq. thans gedacht worden kan. Men zegt toch dat deJ Sultan van Turkije, optredende als hoofd der Maho->H medanen ook de geloovigeu buiten zijn rijk tot de» heiligen oorlog tegen de Russen oproepen zal. Tc den vorst van Afghanistan zou hij zich met dat d hebben gewend. Men zegt verder dat Keizer Ale der niets minder wil dan het hoofd der Panslav' worden, m. a. w. dat alle christen-staten door nische volksstammen bewoond, voorlaan zou ten behooren tot het rijksgebied van den Donau de hoofdader van Oostenrr is door de Russen gesloten. Zal Oo genoegen nemen zoo vraagt men

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2