BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. J,247 huisgezinnen, terwijl zij in 822 het God lazen en met hen baden. Wat zij ontrent den godsdienstigen toestand in vinciên verschilt nog al. In een plaats, circa huisgezinnen tellende, kon de colporteur er s 3 of 4 vinden, die dagelijks den Bijbel lazen ntegen meldt een ander colporteur, dat in zijn een geestelijke ontwaking had plaats ge en en dientengevolge het woord Gods zeer gezocht d. Een aanzienlijk huis in lingeriën te Parijs heeft groote bestelling manshemden gekregen, waarin eksels uit den Koran iu blaauwe letters moeten den afgedrukt. De hemden zijn voor Turkije be en worden, naar het schijnt, zeer door de Turk- soldaten gezocht, die een talismansche deugd daar- toekennen. - Volgens de jongste bij het departement van miën ontvangen berichten, is de Nederl. einigra- agent te Calcutta door het Britsch-Indisch bestuur ïachtigd tot de werving van 600 koelies voor Su- ime, waartoe met ijver is overgegaan. Door de icheping van dit aantal zal aan de door de plan- gedane aanvragen worden voldaan. Keizer van Rusland is naar het leger afgereisd sal hoogstwaarschijnlijk heden de troepen inspecteeren. fc Russische hoofdkwartier is van Kisckeneff naar gheni verlegd. De circulaire vau vorst Gortscha- t' aan de Mogendheden is verzouden. Het manifest Keizers kan eiken dag verwacht worden. Zaterdag 3 er nog een oogenblik sprake van onderhandelin- die uitzichten gaven op vrede. Het was de gelschen gezant te Konstantinopel die zich voor zaak interesseerde. Toch, ook deze onderhande- ziju, gelijk te verwachten was, op niets uitgeloo- Na een onderhoud met den Groot-Vizier, den van buitenlandsche zaken en de Sultan gehad hebben heeft den Engelschen gezant, Layard. de rte te verstaan gegeven dat het Engeland onmoge- was Turkije te steunen om de daden door hare jeering verricht. Ook zijne zienswijze blijkt het zijn dat eene vreedzame oplossing onmogelijk is. Terwijl in berichten en telegrammen allerlei gissin- n en berekeningen voorkomen over de eerste ope- van Rusland en Turkije, waarbij in het dient gehouden, dat veldheeren in den regel niet n veldtochtsplannen vooraf bekend maken, verue- wij tegelijk, dat het begin der vijandelijkheden het laatst der maand uitgesteld is. De rust, die aan den storm vooraf gaat, duurt te lang voor de spanning, waarin Europa rkeert en dit is misschien de ware grond van me- y bericht. Ruincnic, dat zich tegen Russisch geweld niet li kunnen verzetten, tracht ten minste zooveel mo- lijk voordeel te trekken uit de offers, die het aan islands begeerlijkheid zal moeten brengen. Rusland eft van aanspraken, die het sedert lang op Ru- kloostergoederen heelt laten gelden afgezien. Ook heeft men uitgevonden om met Rusland eii Turkije te handelen, dat de legers in Rumenië h weg moeten volgen, die de regeering haar voor- Natuurlijk wordt dit zoo geregeld, dat het or de Russen zeer gemakkelijk, voor de Turken mogelijk is. Jn België heeft een adres der bisschoppen aan ja koning, waarin zijn hulp voor den paus tegen die wordt ingeroepen, de clericale regeering weder eene moeielijke positie gebracht. In de Zuid-Amerikaansche Staat Paraguya is ouder voonte weder eens een strijd uitgebroken die den jsident het leven heeft gekost. Zeeuwse li e Brieven. Geachte Redacteur! Jolgens afspraak zon ik u nader mijn gedachten ledeelen over de verkiezingen die alras zullen hebben, en de candidaten die wel in de eerste in aanmerking dienen te komen. Ik wensch |echter nog even te laten rusteu om er later op te komen 'k heb namelijk een woord op het [dat er eerst af moet naar aanleiding van een in de Goesche Courant, van 19 April. Ik lees g. liberale blad van de tweede of derde grootte □aar een vriend die hel bij zich had, maakte nmerkzaam op. 't Is naar aanleiding van het ^aftreden van dr. Kuyper. Ge vraagt !t nog al fatsoenlijk was gesteld Ik ^1. d. R dat het een waardige plaats fatsoenlijke taal van mijnheer Aar', glit bekend uit de brochure die bezingen in '75 tegen dr. A.. rfit gegeven. Hel is een ver velende, ik zou haast zeggen gecstdoodende arbeid om al die onware, plomp neergeschreven hatelijkheden te weerleggen, die, gelijk altoos wanneer het onze partij geldt, ook hier weer worden opgedischt. Wilt ge een paar voorbeelden Hoor dan Kuyper behoort als een deserteur gebrandmerkt te worden de kiezers zijn door hem misleid. In plaats van te schitteren verzonk hij in de kamer in 't niet. Zijne ziekte is maar een verzinsel, om dat hij de plaats niet kon verwerven die hij stormenderhand wilde bezetten Willen we 't hier maar bij laten, M. d. R of ver langt ge nog meer spreuken van dat allooi die eigenlijk, omdat sommigen het zedelijk karakter van een edelman zelfs aanranden eerder in de kroeg thuis hooren dan in het hoofdartikel eener fatsoen lijke courant. De schijn zelfs van eeq bewijs voor die leelijke aantijgingen ontbreektzulke dingen doen niet eens de jongens op straatals die elkaar i uitmaken voor „leelijkert" of iets dergelijks dan weten j ze rekenschap daarvan te geven. Niet alzoo deze redacteur die toch immers omdat ze z. g. liberaal is, tot de denkers behoort. Dat denken van het den kende deel der natie begint er bedenkelijk uit te zien. Althans een volksvertegenwoordiger zoo stout te verdenken niet alleen, maar hem publiek aan de verachting prijs te geven, dat strijdt met alle regelen van wellevendheid, beschaving en goede trouw. De twee eerste beschuldigingen behoeven voor een gewoon mensch geen weerlegging. Men is geen deserteur wanneer men door hoogerhand met krankte bezocht, uit edel gevoel van plicht eene eervolle betrekking neerlegt, in het besef dat men die niet meer naar eisch vervullen kan. In hoeverre de liberalen als middel, hebben saaragespanuen om die krankte te veroorzaken, dat mogen ze voor God verantwoorden. Ons is het althans nog niet vergeten, hoe in 't begin van dr. Kuypers optreden in de kamer, er eene laaghartige weddenschap om eenige flesschen wijn was aangegaan door die liberale celebriteiten wie hem de grootste hatelijkheden zou kunnen toevoegen zonder door den presidialen hamer tot de orde te worden geroepen. Wie die weddenschap gewonnen heeft, daarvan zwegen de nieuwsbladen maar het feit als zoodanig werd indertijd door alle eerlijke couranten met afschuw vermeldook is het nooit weersproken. Zijn nu zulke praktijken niet er op berekend om iemand dien men in het publiek alzoo verguist, zedelijk te vermoorden, hem het zenuw stelsel te overprikkelenen hern in eene zeuuwkrankte te doen storten? Maar hoe laag wordt dan de handelwijs om, wanneer zulk doel is bereikt, den dus wreedaardig vervolgde te beschimpen, door hem na te geven dat hij zijne kiezers heeft misleid, een deserteur is, en eene ziekte voorwendt om er met fatsoen af te komen Wat moet „Gij zult van allen gehaat worden om Al ij us Naams wil" sprak de meesterwe vragen niet verder. In plaats van te schitteren ver zonk hij in de kamer in 't niet!! Daar willen we eens mee lachen, want dat raakt het karakter van ds. K. niet, dat heeft wel wat van een Kamper streek. Sla het bijblad maar eens op, mijne heeren herlees daar de schitterende, wel door wrochte, met zeldzame welsprekendheid gehouden parlementaire redevoeringen en improvisaties van ds. Kuyper; en als ge Jan niet bekend dat het licht punten zijn in den dompigen, matten atmosfeer van het parlement in den Haag, dan beweer ik dat uw smaak niet kiesehkeurig is, hetwelk trouwens uit uw eigen artikel van 19 April wel schijnt te moeten werden opgemaakt. In den volsten zin heeft dr. K. geschitterd; vijand zoowel als vriend behoorde dit althans te erkennen, en door geen kinderachtige kleingeestigheid gedreven te durven schrijven: Kuy per verzonk er in 't- niet. Ik mag u niet meer ruimte vragen, M. de R. of schoon er stof voorhanden is voor een brief driemaal zoo groot als deze. Nadat dr. Kuyper behandeld is krijgt onze heele partij nog een beurt, een teug uit hetzelfde vaatje getapt. Onder 't masker van Gods dienst doen we allerlei leelijke dingen, liegen en over drijven ook al, maar belangstelling voor de goede zaak is er bij ons al zeer weinig. Dus beter oppas sen. dat zal zaak voor ons zijn. Dat de Gocsche courant en de heele z. g. liberale partij blijde is met het heengaan van dr. Kuyper ka n ik goed begrijpen, ze heeft er op haar standpunt alleszins reden toe. Zulke strijdbare helden over zich te hebben is juist zoo verkieselijk niet. Aan het slot van het artikel uit de G. C. dat ik besprak komt de aap eventjes uit de mouw, daar blijkt liet dat men de talenten van dr. Kuyper vreest„Wij moeten thans niet langer dralen" heet het daar. Wel zeker maak gebruik van het uitvallen van zulk een geduchten kampvechter; maar weet dat, al viel ook ouze geheele keurbende, ons recht onaantastbaar blijft. Onze God is machtig om ons, wanneer het Hein behaagt verdedigers te doen toe komen uit oost en west, of ook bereid, om gelijk Hij meermalen deed, zelf ons recht te verschaffen van onze weder partij ders. Dat we veel iu dit vertrouwen leven is de wensch van t. t. K. Burgerlijke stand van Boes. (Van 1420 April.) Bevallen. .T. J. van der Does geb. Naastenhoven z; A. Maartense geb. Heinsdijk a. Overleden. Klaas Boom 49 j. man van Johanna Groot Batavé; Huberlus Stamperius 2 m. Scheepstijdingen. Het driemastschip Samarang kapt. Lehmann vertrok zaterdag naar zee,. De mailboot "Stad Breda„ is aan de werf der Com- mercie-Compagnie aangekomen om gerepareerd te worden. Graanmarkten enz. Rotterdam 23 April, (per telegr.) Tarwe 50 ets. hoogerrogge 25 ets. hoogerzomergerst 30 ets. hoo- ger; wintergerst 20 ets. hooger; haver 20 ets. hooger blauwe erwten 25 ets. hooger. De markt sluit vast De overige artikelen onveranderd. Amsterdam 23 April. Raapolie op zes weken f 407-4. Lijnolie 321/». Prijzen van effecten. {PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 23 April 1877. Nederl. Gerlific. Werkelijke schuld. 27* pet. 627,, dito dito dito 3 73% dito dito dito 4 987- Loten stad Rotterdam 3 97 dito dito Amsterdam 3 98 Rusland Obligation 1798/1816 5 91% Ccrtitic. Inscr. 5 serie 5 61 Obl. Hope Co.1855 6e serie i 5 747-1 dito 1000 1864 5 86 dito L. 100 1S72 5 74% dito L. 100 1873 5 74% 5 114 111 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 617. Obligatien 1867-69. 4 67V< Aand. Spoorw. Gr. Maalseh. 5 98 dito dito 4 AaiidKicw-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 43 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 82 dito dito Jelez-Griasi 5 77% dito dito Jelez Orel 5 SO dito dito Gharkow Azow. 5 73% Polen. AandWar scha u-Brom berg. 4 56 dito dito Weenen. 5 üostenr. Oblig.inetal. in zilv. Jan ./Juli. 5 487a dito dito April/Oct. 5 4S% dito in papier Mei/Hov. 5 437i, dito dito Febr./Aug. 5 44 Italië. Oblig. Z.-Itai. spoorweg 3 38% Spanje. Obligatien Buitenl 1 107-2 dito Binnenlandsche 1 10%, Portugal Obligatiën 3 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 77» Obligatiën 1869 6 9 Egypte. dito 1868 7 4272 dito 1873 7 43% Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 10372 dito dito dito 18S5. 6 Brazilië. Oblig. 1863 47s 5 907a Fa'ijjzesn vtaai cotspsuaas. Amsterdam, 23 April. Metal 1 f 19,0773dito zilver f 21,95Div. Eng. per 1' 11,SO; Eng. Portugal per tSpaansclie piasters f,53 Amerikaansehe dol lars (in goud) l' 2,4-2%. Amsterdam, 21 April. Metall. j 19.20; dito zilver f 22,10 Div. Eng. per ft- f 11,SO; Eng. Russen per .T} f 11,95; Eng. Portugal per UT f Frans f 47,55; Belg. f 47,55; Pruis f 58,50; Hamb. Russen ƒ1,41%; Rus sen in Z. R. f l,305/s Poolsche per li Poolsche ner Z.R. 1 Spaansclie piasters f ,547a; Spaansclie binncn- lahdschc t' .50%; Amerikaansehe dollars f 2.427a papier f 2,25.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3