Kroondomein behoorende strooken grond bekrachti ging van de ruiling met de gemeente Groningen ten behoeve van de verlenging der Statenzijl en de rechtgraving der rivier de Aal; bekrachtiging van den verkoop van vestinggrond aan Nijmegen onteigening voor den aanleg van een weg van Delfsliaven naar Rotterdam. Gisteren had het sectie-onderzoek plaats over de wetsvoordrachten tothet brengen van wijzigingen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering (af schaffing van het procuraat;) vervroeging van het tijdstip van den aanvang der meerderjarigheid en afschaffing van de meerderjarigverklaringwijziging van de wet op het Notarisambt Maandag eindelijk zullen de afdeelingen vergaderen tot onderzoek van de voorgestelde herziening der kieswet en van bepalingen der provinciale en gemeen tewet, die met het kiesrecht in verband staan. Op verzoek plaatsen wij nog eens de namen der heeren die dit jaar als leden der provinciale Staten van Zeeland aan de beurt van aftreding zijn. in het hoofdkiesdistrict Middelburg de heeren mr. W. Ph. Vis te Grijpskerke, H. P. Winkelman te Vlis- singen, mr. N. J. C. Snouck Hurgronje te Middel burg, J. P. I. Buteux te Middelburg, mr. J. Snijder te Veere, en mr. G. A. Fokker te Middelburg; in het hoofdkiesdistrict Zierikzee de heeren mr. B. C. Cau te Zierikzee, J. Hoogenboom Bz. te Rcnesse, jhr. J. L. de Jonge te Zierikzee; in het hoofdkiesdistrict Tholen de heer m. T. A. Wagtho te Tholen; in bet hoofdkiesdistrict Goes de heeren mr. J- C. R. van der Bilt te Heinkenszand, J. H. Bybau te CJlijnsplaat, J. W. Vader te Cortgene, jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort te Goes; in het hoofdkiesdistrict Sluis de heeren M. Mazure te Groede, mr. F. J. Brevet te IJzeudijke, H. Ham- macher te Groede in het hoofdkiesdistrict Hulst de heeren A. G. V. Hombach te Hulst, C. P. Piersens te Hulst, P. F. Dierick te Koewacht, H. Ai A. baron Collot d'Es- cury te Kloosterzande. Dc verkiezingen, ter voorziening in de door die aftreding ontstaande vacatures, moeten den 8e Mei a geschieden. Als leden van gedeputeerde staten moeten dit jaar aftreden de heeren rar. J. C. R. van der Bilt, J. P. I. Buteux en mr. G. A. Fokker. Verleden jaar was het Gemeentebestuur te Zierikzee «enigszins in moeielijkheid geraakt wegens het af voeren van de lijst der aangeslagenen in den hoofde- lijken omslag van mi», vftsï der Lek de CIcrcq, als zoude die heer de gemeente metterwoon hebben verlaten, terwijl hij niettemin in zijn vroegere woning gevestigd bleef en men dus de overbrenging van zijn domicile naar een der buitengemeenten waar 't buitenverblijf van den heer de C. gelegen is, niet al wezenlijk kon aannemen. Nadat er over die zaak vrij wat voorgevallen was, werd de heer de C. op last van Ged. Staten op de lijst der aaugeslagenen en ook op de kiezerslijst gebracht. Tot veler verwondering was evenwel dit jaar mr. v. d. L. de C. andermaal niet op de kiezerslijst^gebracht. Hiertegen werd door een raadslid een bezwaarschrift ingediend, hetwelk in de Raadsvergadering van 4 April jl. is behandeld en 't gevolg heeft gehad, dat mr. C. van der Lek de Clercq alsnog op de kiezerslijst is gebracht, Nu schijnt de heer de C. verleden jaar zelfs zich met de kwestie niet bemoeid te hebben, thans echter wel. Maandag ochtend zou de zaak voor de Arr.-recht bank te Zierikzee dienen. De rechtbank heeft zich echter nadat de leden achtervolgens om redenen van aanverwantschap en om andere reJen persoonlijke incompetentie hadden ingeroepen, onbevoegd ver klaard oin van de zaak kennis te nemen. Een ande re rechter zal dus nu te beslissen krijgen, of de hoogstaangeslagene van Zeeland al dan niet op de kiezerslijst te Zierikzee bohoort voor te komen. tot droogmaking van de Zuiderzee en die tot aanleg van een nieuwen waterweg naar Keulen aan de Tweede Kamer verzonden. Reeds Woensdag zou den ze daar zijn ingekomen. De 14 Zeeuwsche Visschers die voor het Hof te 's Gravenhage terecht stonden, zijn schuldig verklaard aan geweldadigen feitelijken wederstand tegen agenten der rijks-politie en allen veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De uitslag der verkiezingen voor leden van de tweede kamer der Staten-Generaal te Amsterdam en Tiel, is geweest gelijk verwacht werd. Te Amsterdam zijn van de 4141 kiezers 646 opge komen, mr C. van Heukelom werd gekozen, met het eerbiedwekkend cijfer van 481 stemmen op de heer Jitta, mede liberaal, werden nog 165 stemmen uitge bracht, niettegenstaande deze verzocht had niet in aanmerking te komen. Te Tiel kwamen van de 3108 kiezers, 1493 op, mr W. H. de Beaufort, de candidaat van de Conser vatieven en liberalen werd gekozen met 758 stemmen; op den heer Werdmüller van Elgg, candidaat der anti-revolutionairen bekwam 586 stemmen. Voorts hadden nog 85 beslisten conservatieven hunne stemmen op den heer van Golstein uitgebracht, en 29 liberalen die met hun beginsel niet wenschten te schipperen stemden op den heer Dyckmeester. Indien men in aanmerking neemt, de korte tijd van voorbereiding voor het slagen der candidatuur van den heer Werdmüller, liet besliste van zijn optreden onder de welbekende leus //staatsrechterlijke gelijkheid," de toestand van het district Tiel en de candidaat die tegenoverstond, dan is de uitkomst zeker verrassend te noemen. De heer J. Jl. Blanker!, ontvanger der directe belastingen te Zierikzee werd te dier plaatse als lid van den gemeenteraad gekozen, in plaats van den heer Koole. Tot inspecteur bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn benoemd de heeren H. W. Mosselman en F. Spanjaardtot adjunct- inspecteur de heeren jhr W. D. Junius von Hemert, J. C. du Cellicc Muller en van Reenen. Woensdag is de verpachting van perceelen voor de teelt er. vangst van oesters en mosselen te Bergen- op-Zoom afgeloopen. Voor sommige perceelen werd f 1000 per bunder water 's jaars bedongen. De totale opbrengst was f155,000. Het Haudelsblad meldde gisteren het volgende //Verleden week hebben eeuige ingezetenen van Wageningen eene bijeenkomst gehouden, om te spreken over het stichten van een gebouw voor sociëteit, concerten, bals, verkoopingen, en tevens geschikt voor de godsdienstoefening van hen, die in de groote kerk geen bevrediging voor hun zieleleven kunnen vinden. Daar dit laatste voorstel voor velen al te vrijzinnig was, is de beslissing aangehouden Indien het Vaderland goed ingelicht is, dan zijn .zeker boven verwachting spoedig dc wetsontwerpen De laatste dagen schijnen niet gunstig geweest te zijn voor den toestand der nieuwe waterwegen. Ook bij IJmuiden wachten een paar schepen van 54 en 56 dec. diepgang op een gunstig en toestand om het kanaal te kunnen passeeren. De //doode tijden" schijnen oorzaak van den toestand te zijn geweest. De uitdieping der Noordzeehaven gaat geregeld voort. Langzamerhand begint men met het bouwen der nieuwe stad IJmuiden. De twee eerste huizen zullen drankwinkels, het derde zal een bakker en zijn bedrijf huisvesten (O wreede teekening De reeds geeffende terreinen die straten moeten worden, zijn door dikke palen aangeduid, en zullen 8 meters breed zijn. Ook de Nederlandsch Amerikaansche stoomvaart maatschappij heeft hare klachten bij die van de N. R. C. gevoegd over de toestand van den Rotter- darasehen waterweg. De toestand van hare onderneming zoowel als die van Rotterdam hangt, volgens de directie van de voltooiing van dit werk af, want jaarlijks kost haar de ongunstigen toestand tiendui zenden. De waardige directrice van het Asyl mejuffrouw P. Voute is op 72 jarigeifl overleden. Gedurende meer dan het vierde eener eeuw zij, van de oprichting af, aan het hoofd dezer in ting. Zij heeft velen aan zioh verplicht en veel gedragen tot het winnen en behoud van zielen d den Heer. |_1 Bij het Comité voor de expeditie naar ItHddet Sumatra zijn, naar wordt medegedeeld, de volge de berichten ingekomen z/De heer Schouw Santvoort zal slechts gaan bepro- ven de reis dwars door Midden-Sumatra te onderm men, d. i. door de Rantaoe di Batang Hari door dringen en het Djambische te bereiken, indien zi, verzoek, tot den Gouverneur van Sumatra's Westku; gericht en door dezen aan de Hooge Regeering i overweging gegeven, wordt toegestaan, om hem te doe: vergezellen door het Larahoofd van Soengei Pago, eei vertrouwd en bekwaam inlander. Moch. het per tele graaf gevraagd antwoord ongunstig luiden, dan zal d« heer Schouw Santvoort onmiddelijk naar Batavia, waar heen de machinist Hermans en de stuurman Wrakkinl reeds getrokken zijn, doorgaan ten einde met der meesten spoed alles voor de eigenlijke rivieropname tc regelen. De expeditie heeft zich reeds met den heei van Hasselt, den benoemden chef van het terrein-on derzoek der Zuid-Padangsche Bovenlanden, in verbin ding gesteld. VoorTopig is de van Hasselt nog we- der naar Soepajong, zijn standplaats, teruggekeerd, waar hij zijn opvolger afwacht, die, naar hij hoopt, binnen kort zal aankomen. Den 11 n Maart zouden de heeren Vetli en Snelleman hem naar Soepajong volgen daarna zou men gezamenlijk de Ombilien-ko- lenvelden en den resident te Fort de Koek, die zijn verlangen, om de leden der expeditie te leeren ken- nen, had kenbaar gemaakt, een bezoek brengen, om I vervolgens, na een deel hunner goederen te Solok ach- tergelaten en de rest in koelivrachten verdeeld te heb- ben, zoodra de heer van Hasselt gereed was, terstond I hun taak aan te vangen. Alle leden der expeditie r' waren zeer wel, vol moed en lust." Uit Varseveld schrijft men aan het Dagblad: //Donderdag, 12 April, had alhier voor een schare van 700 a 800 menschen de aangekondigde voordracht plaats van ds L. J. van Rhijn, van Wassenaar. z/Met ernst en warmte werden door den talentvol len spreker zijn bekende 12 stellingen betreffende onze volksscholen toegelicht. ,/Na afloop daarvan werd aan voor- en tegenstan- a ders de gelegenheid gegeven tot debat. De tegenstan- - ders staatsschool gaven hieraan gehoor, vraagden inlich- s ting en maakten den spreker opmerkingen, waar zij in bijzaken van dezen verschilden, of spraken woor- c den van sympathie met het gehoorde. Daardoor 'e ontstond nog een levendige gedachtenwisseling. „De liberalen schenen of overtuigt te wezen, of 1 geen moed te hebben om zich in den strijd te bege- ven; althans, hoewel dringend en herhaaldelijk uit- genoodigd, verscheen niemand van hen cp de tribune. sa „De geestverwanten der (oude) Zutfensche courant konden hunne verkropt3 woede over het misbruik, 30 dat van de kerk werd gemaakt, door het daarin hou- 30 den van een dusdanige vergadering, blijkbaar alleen 30 3C ,3( lucht geven door het zenden van een klompenpro-' ti-ouille om de rust te verstoren. Dit was inderdaad' ergerlijk en hinderlijk voor velen. Het op- en a hollen van de trappen der gaanderij was een geregel- afwisseling. „Zelfs volwassen mannen, die er een eer in stelles 5 om „modern" te heeten, uit den z. g. fatsoenlijken 5.S stand, stonden gedurende het nagebed met de p* 'i op luide te praten en huu pijp te rooken, t( 8" spottens toe zoodat men inderdaad wenschte de hu^ der politie te hebben. Deze was echter, zooals vooru te vermoeden was, natuurlijk r.iet aauwezig, „Zou men zulk gedrag te Varseveld recht voor eCre noemen 3' 4.c Onder de legaten welke aan het Rijks-archief werden gen- het jaarvercag over die instelling het af^.iO

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2