|urk, School cn: iciidiiifl. GEMENGDE BERICHTEN. tig, eene vergadering gehouden, waar de vraag werd behandeld, wat er, bij de toenemenden bloei der bij zondere school, gedaan dient te worden om het lot van de openbare school zoo veel mogelijk te verzeke ren. Door de meerderheid werd aangenomen, dat ieder, die daartoe in de gelegenheid was, zijr.e onder- hoorigen en die door eenige nering begunstigd wer den, voor zoover zij niet tot de christelijke Geref. gemeente behoorden, moest trachten over te halen om hunne kindereu, indien ze naar de bijzondere school gingen, daar af te halen en naar de openbare te zenden, des noods met bedreiging van verlies van nering. Intusschen dient bier opgemerkt te wor den, dat er ook nog eenige voorstanders der openbare school te Middclstum en omstreken wonen, die dit besluit niet mede namen, maar het integendeel streng afkeurden. Om nu dat neringdwang-stelsel zoo spoedig moge lijk in werking te brengen, werd er aanstonds een geacht burger, wiens vrouw tot de chr. geref. ge meente behoort en die zijne kinderen naar de bijzon dere school laat gaan, voor de vergadering geroepen, om hem hierover Ie verstaan. Hij werd wel is waar in de vrijheid gelaten om zijne kinderen te zenden naar eene school die hij verkoos, maar hij moest de gevolgen in zijn bedrijf afwachten indien liij ze langer op de bijzondere school liet gaan. On derscheidene neringdoende burgers van Middelstum ontvingen reeds van hunne begunstigers of van den Hervormden predikant een bezoek van gelijke strek king. Sommigen geven er niets om en zijn vrij en zelfstandig genoeg, om zich aan dergelijke bedrei gingen niet te storen, maar 't spreekt van zelf, er zijn ook anderen en die als nijvere, werkzame en op passende menschen noode in hunne kostwinning ge krenkt worden. Maar onder dezen komen er som migen in eene eigenaardige moeielijkheid; want zij hebben ook nering van voorstanders der bijzondere school en wanneer ze nu gehoor geven aan de be dreiging van de voorstanders der openbare school, dankunnen de eersten hun even goed de nering- onttrekken. In die verlegenheid is reeds van de zijde der ne ringdoenden de vraag gericht aan voorstanders der bijz, school: „Maar wat doet gij met ons, indien wij onze kinderen van de bijzondere school afhalen en ze naar de openbare zenden?" Deze vraag gaf aan dc voorstanders der bijzondere school aanleiding, om ook eens te vergaderen en te overwegen, hoe in deze hoogstbedenkelijke omstandigheden te handelen, goed bezocht, lie discussion waren levendig maar kort. Door al de aanwezigen werd de volgende mo tie aangenomen De vergadering, overwegende, dat een besluit als door de liberale heeren van Middel stum genomen, in zake het zenden van kinderen naar de bijzondere school, door neringdoende vaders, a vernederend is voor hem die het neemt, b beleedi- gend en krenkend voor ieder, die er door getroffen wordt, en voorts, dat een school, die door dergelijke maatregelen moet worden staande gehouden, zonder merkbare schade voor het algemeen belang kan ver dwijnen; waarom de voorstanders der bijzondere school van een zoodanigen maatregel voor hunne school niet wenschen gediend te zijn, nemen al de aanwezigen zich voor, om niemand hunner onderkoo- rigen met bedreiging van verlies van nering te be lemmeren in hunne vrijheid, om voor hunne kin deren eene school te kiezen naar eigen goedvinden. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft bericht, dat op Maandag 30 April in voornoemde Inrichting eene kcuiing zal plaats hebben van kuapen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De heer A. v. S. schrijft, in betrekking tot de ne gerzangers „Is het niet ergelijk telkens te liooren jammeren over de misschien 25,000 sieldcBi*. die deze zangers voor -een gebouw als Livingstone Hall zullen medenemeu, terwijl niemand ooit één woord rept over ds sommen, die vreemde goochelaars, paardrijders enz. enz. voortdurend uit den lande slepen. Goedkeu rend vermelden telkens de dagbladen het, ale vorsten zangeressen of tooneelspeeletcrs met tienduizenden in jinveelen en geschenken looncn, en christenen zuch ten en vloeien over van kleingeestigheden, omdat deze boden van Koning Jezus door hun zingen de beurzen van geloovigen en ongeloovigen voor Afrika weten te openen Zouden waarlijk 25000 gulden een natie verarmen, die jaarlijks 36 millioencn gld. aan jenever alleen kan verzwelgen en misschien even vele millioenen aan rookdomp wegblazen! Worden kerken en scholen, waar daaraan schreiende behoefte is, niet gebouwd; zijn de collecten voor noodlijdende kerken overschraal; kan Zetlens normaalschool de noodige som niet krij gen; wordt hier Suriname vergeten, en wat al meer mij klagelijk in gesprek en schrift is opgesomd, dit maakt de Jubilee-Zangers niet tot roovers, die eene doodarme natie bestelen. Een rijk land, waarin voor het oncoodige, om niet sterker te spreken jaar aan jaar millioenen schats, en voor het ééne noodige nauwelijks duizenden beschikbaar zijn, oor- deele niet kniezerig anderen, die de verheffing ran hun volk zoeken, maar oordeele zich zelf en bestede nu verkwiste millioenen tot edeler doel." We moeten eerlijk bekennen, dat wat de heer van S. hier bestrijdt, ook wel in ons hart is opgekomen. We voelen nu echter dat dit verkeerd is. De zaken van 't koninkrijk Gods zijn internationaal. En 't is een bekende waarheid, dat hoe minder men ge woon is te geven, hoe minder men missen kan. Dat alzoo 't werk der Jubileezangers nog indirect, ook wat ons Nederlanders bijzonder na aan 't harte ligt, ten goede komen, 't Is toch treurig dat zoo menige goede zaak kwynt of sterft, uit gebrek aan werkdadige belangstelling. Deze bekentenis door het W. W. afgelegd, nemen wij gaarne ook als de onze over. Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Sexbierum J. Bakker Broek o/L. Beroepen tot predikant bij de C. G. G. te: Oudega L. van Bellen Kollum. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Beetgum G. A. Kempff Zutphen. Bed. voor het ber. tet pred. bij de C. G. G. te: Wilsum C. Brunemeicr Nieuwleuzen. Colijnsplaat M. U. K. Mol Dirkshorn. Aan het verslag van den christelijken philantropische arbeid te Doetichem, over Maart 1877, ontleenen we de mededeeling, dat genoemde vereeniging, door aan koop, eigenares geworden is van een tweede huis te Utrecht. Het bestaande was reeds lang te klein. Het nu aangekochte huis biedt ruimte aan voor 20 jongelingen, en vordert eene uitgaaf van f 50,000. waarvan de helft reeds is toegezegd, voor het ont brekende worden gaven uit de gemeente gevraagd. De behoefte was dringend, het bestaande huis was vol, het wonen op kamers is zeer duur; bij welzijn zullen dit jaar 6, het volgende jaar 8 en het daarop- VOigeiiue vvcuci juugcuugeji uaui ue uuaucmic kunnen gaan tot voortzetting hunner opleiding. Het Bestuur van het Ned. Jongelingsverbond heeft tot reizend agent aangesteld de heer M. van Dis, president der J. Y. te Fijuaard. Geëscorteerd door eene groote menigte, werd, een paar avonden geleden, eene vrouw in zwaar beschonken toestand, naar hare woning in de Wal- straat te Vlissingen gedrageu. Uit Vlissingen schrijft men 14 April. Heden nacht werd de alhier ter reede ten anker liggende Eug. stoomboot Killany, besterad naar Neuzen, aan gevaren door de Engelsche stoombot Signal van Akyab naar Antwerpen. Eerstgenoemd schip bek warn groote averij aan den steven. De sergeant-majoors, alhier in garnizoen, zijn dit jaar allen twee klassen hooger in den hoofdelijken omslag aangeslagen dan het vorige jaar. Zij zullen zich tot de Gedeputeerde staten van Zeeland wenden, met verzoe"k deze belasting voor hen minder drukkend te maken, waarvoor te meer reden bestaat omdat zij, bijna allen gehuwd zijnde, gedurende de manoeuvers iu Gelderland of elders hunne achterblijvende gezin nen met groote inspanning moeten blijven onder houden. Daar onze visschers dikwijls klagen over de baldadigheden der Engelsche visschers, die zich niet ontzien hunne netten en beugen te beschadigen en nu en dan den visch meenemen, is het ramtorenschip Schorpioen, komraandant. Stcffens, naar Ameland ge stoomd, ten einde toezicht te houden op de visscherij. Zaterdagochtend, bij het aankomen der visch- pinken aan het Scheveningsche strand, wilde zekere Leendert Spaanseh een anker uit zee naar den wal brengen. Nadat hij eenige schreden van de schuit verwijderd was, schijnt hij in een draaikolk of zoo genaamde mui te zijn geraakt, waardoor hij in een oogwenk in de diepte verdween. Alle pogingen door verschillende personen, zelfs met kar en paard, aan gewend om hem te redden, waren vruchteloos. Eerst circa een uur na het ongeval heeft men het lijk op- ge vischt. Vrijdag avond werd op het Leidsche plein te Amsterdam een man gevonden, die in hooge mate be schonken was. Naar het hulpbureau van politie ge bracht, is hij kort daarna aan een beroerte ov Zaterdag namiddag is de vernisstokerij heeren Wageinakers en Zonen buiten de voorn''" Ginnekenpoort te Breda, tengevolge van het spr, van den stoomketel, in brand geraakt. Een man l daarbij het leven verloren, terwijl een tweede pers zóó zwaar gekwetst, dat hij niet buiten gevaar is. Zaterdag ochtend viel te Deventer een schip van een Duitsche aak, terwijl hij het anker lichte,^ den IJsel, met het ongelukkig gevolg dat hij eeni d oogenblikken later levenloos werd opgehaald. ,n In het gesticht Steenbeek te Zetten, is Zaterdi middag brand ontstaan, die zoodanig in hevigheid toegenomen, dat het geheele gebouw binnen weiniu uren geheel is afgebrand. De oorzaak is nog onb kend. Sommige beweren, dat hij ontstaan is bij schoorsteen, anderen zeggen in de gewone, werkkame. De verpleegden zijn allen en het huisraad is voor ee gedeelte gered. Een aangrenzende boerderij bekwaï eenige schade Vrijdag namiddag had te Gouda, ten huize va^ den heer Dortlaud, tabaks-handelaar op de Haver eene geweldige gas-ontploffing plaats. Terwijl ee paar werklieden in den winkel bezig waren met licl naar een lek in de gaspijp te zoeken, vloog ineer met een sterken knal de vloer uit elkander, de tooi bank omver, alle ramen, zoowel binnen als buitei aan stukken tot zelfs de ruiten aan het achtergedeeli van het vrij diepe huis waren gebroken en de vloer binten in den winkel door midden geslagen. De he< Dortlaud en een knecht, die in den winkel stonde werden op den grond geworpen, doch kwamen verd met den schrik vrij. Niemand heeft verder letsel h komen en de ontploffing heeft geen brand veroorzaak doch veel schade, daar zelfs de meubelen in et binnenvertrek waren omgeworpen en zwaar beschadig Een Hongaarsche boer werd onlangs op ec morgen, toen hij juist zijne woning verliet, niet wc nig verrast, doordat hij twee dieren, een wolf en et haas, pijlsnel hem voorbij zag snellen om in de kei ken, waarvan de deur openstond, binnen te vliegei Hij sloot terstond de deur, waarschuwde door h' venster zijne nog te bed liggende vrouw, zich ni in den keuken te wagen, en haalde daarna eenij buren, met wie hij krijgsraad hield, hoe men de di. ren zou machtig worden. Door de deur dorst me) niet naar binnen gaan. Twee moedige mannen gir. gen daarom gewapend met mestvorken, door den schoa steen naar beneden, en maakten den wolf af, terw zij de haas, die door een salto mortale op een ka W5)Q O-Avlnoht. lwpn/1 Trin/j#>ri In Frankrijk verschijnt tegenwoerdig een sp ciaal orgaan voor de rozencultuur, le Journal d Roses. De redactie verzekert in hear voorrede, d dit blad in een lang gevoelde behoefte zal voorzie De Vereeniging van de vrienden des vredes, i Parijs gevestigd heeft een adres gericht aan den Czai aller Russen. Misschien dat dit nog helpt. Op den 7en dezer, des namiddags ten 5 ure hebben Z. E. de gouverneur-generaal en mevrouw Van Lansberge, de algemeene secretaris en yerde gevolg de reis naar Atchin aanvaard. De heer Thiers heeft gisteren, 15 April, zijn 80e levensjaar geëindigd. Bij deze gelegenheid bevat ten de Fransche bladen eenige bijzonderheden, dei beroemden staatsman betreffeude, en daaronder d zeker zeer belangrijke wetenswaardigheid, dat hi zichzelven nog scheert en, wat meer zegt, zelf zij. scheermessen nog aanzet. Naar het Alg. Dagblad verneemt, zijn ti Singapore groote feestelijke toebereidselen gemaak tot ontvangst van den Gouv.-Generaal, die aldaa den lOden Maart verwacht werd de te Singapor< aanwezige Duitsche en Nederlandsche oorlogscheper zouden rechts en links gestationeerd worden, om di Bromo met het escorte midden door te laten onder groot saluut. Aan het landingshoofd zijn versierseler, aangebracht. Des middags zon groot diner zijn bii den Gouverneur der Straits Settlements, dat ook dooi de residenten van Penang en Perak zou worden bijgewoond. De Times bevat het. volgend telegram uit Athene van den 13den: De zaken op het eilanc Cretu nemen eene ernstige wending. De Turken hel ben troepen gezondeu, om" de christenen te belette, zich te Amolos te vereenigen. Men vreesde, dat h* eiland door Engeland zou worden bezet. De Ooste. j rijksche vloot werd te Athene verwacht. In de Baskische provinciën en in Navarra i eene proclomatie in omloop, door de revolutionair junta te Madrid aan het leger gericht, en waan een aanstaande opstand tot vestiging der republ£$- wordt aangekondige. Jt' Daily News bevat het bericht uit Peterste'^ dat de oorlog niet onmiddelijk zal worden verkdg^ Rusland zal waarschijnlijk eerst eene notadVii^ Mogendheden richten, om den staat van zak 'j, te zetten vervolgens zullen de Russische a te Konstantinopel en al de Russischj«^e Turkije worden teruggeroepen, en Czaar zich naar Kischenef Jjegeve^/ ey fre

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2