CHRlSTELIJR-HISTORISfiH BLO. 0e Middelirorgsehe kermis. iV. 121. Donderdag 12 April. 1877. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- wond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nomuiers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Abonnés bulten 31iddelburg- wor- beleefcl verzocht de verschul- lïgde abonnementsgelden over liet ïfgéloopen kwartaal voor den 15en April a. per postwissel (desverkie- Bende na aftrek der onkosten) over maken aan den Uitgever, ALBERT WEDDING. I)c richting, door liet Zuiden vertegenwoor- heeft zich, vóór zij een eigen orgaan be- reeds zoo dikwijls daartoe aanleiding be over de kermis uitgelaten, dat, nu die kermis op eens in den gemeenteraad is ter sprake gebracht, wij de gelegenheid tot eene hernieuwde bespreking niet ongebruikt mogen Het voorstel van den lieer B. A. Fokkoi- de kennisin plaats van haar twee weken vergunnen, te beperken tot eene week heeft ons aanvankelijk verrast, maar eigenlijk geheel onbevredigd gelaten. Wij hadden van hem liever een aanval op de kermis gezien, zoo als broeder er terecht tegen de staatsloterij Voor de ingezetenen, die overlast van de ondervinden, is elke dag vermindering winst, voor hen die er zich aan ergeren, wordt die ergernis door inkrimping niet weggenomen. Het schijnt dat er niets moois (mooi is al betrekkelijk) kan vertoond worden, niets 't openbaar kan verkocht worden, of er zijii lieden in overvloed, wie bet om kijken koopen niet te»doen is, maar wel om in die vertooning en verkooping verontschuldiging voor zuipen, rumoer en baldadigheid te zoeken. Een nationale gedenkdag, een kerkelijk feest, opeuing eener industrieële onderneming, een zelfs, is voor menigeen slechts eene aanleiding tot drinken en uitgalmen van aanstootelijke liederen. Ieder weet hoe in overoude tijden de kerkmis is ontstaan, en hoe zij is ontaard. Laat ons zien wat zij nu is, al beweren wij niet het onderwerp u-'t te putten. De kermis is ten eerste eene jaarmarkt, aarop verkocht wordt, wat men in groote gemeenten altoos, hier in Middelburg bijna al- kan koopen. Enkele kunstproducten kuu- als er hier geen geregeld debiet voor te is, door een »uitpakker" in kalme da- uitgestald, en ten verkoop worden Daarvoor is geen kermis nood- k biedt zij aan de liefhebbers al lerlei schouwspelen aan, die op andere tyden evenzeer kunnen plaats hebben. De ervaring leert dat tooneelvoorstellingen, goochelkunsten, concerten enz. buiten de kermis, in daartoe geschikte lokalen herhaaldelijk ten gerieve der voorstanders worden uitgevoerd, en die voor standers zullen moeten toegeven dat de warme dagen van Juli of Augustus, wrakke, volstrekt niet waterdichte tenten, en een gedeeltelijk op gewonden publiek het genot niet verhoogen. In de derde plaats zullen zij, jfe door ver makelijkheden het volk willen ^veredelen, wel toestemmen, dat halsbrekende toeren, vleesch- kleurig gewaad over 't naakte lichaam, bonte lappen cn klatergoud evenmin als de jaarlijks in omloop gebrachte poëzie" een veredelende werking uitoefenen. Ten vierde is gastronomisch genot, volstrekt niet het- privilegie der kermis; voor wie 't be talen kan is er tot smullen gelegenheid genoeg to vrorcoliafio». Ten vijfde is de kermis eene gelegenheid tot eene, in Nederland alleen bekende, tijdelijke verloving op de proet van jongelieden, met of zonder medeweten of vergunning der ouders (hoe hard om die dagen te willen ver korten eene gelegenheid om elkander, bij dagelijks weder keer ende pret, onder onmogelijk vol te houden uitgaven, voor het volgend le ven te leeren kennen. Hoe menigmaal had die kennismaking diep betreurde gevolgen Alzoo is alles, wat men in de kermis »goed en onschuldig" pleegt te^ noemen öf van het voortbestaan der kermis volstrekt niet afhan kelijk, of van een zeer verdachten aard. Eigenlijk is de kermis een groote vijand van de zoo hooggeroemde coöperatie, van de door regeering, postadministratie, 't Nut enz. zoo dringend aanbevolen spaarzaamheid. Zou men ooit kunnen gelooven dat dezelfde heeren, die in de eene kwaliteit op de scholen spaarbank boekjes uitreiken, in de andere bun patronaat willen verleenen aan de meest verleidelijke ge legenheid tot verkwisting? 't Gebeurt niet in China, maar in Middelburg, dat onder hetzelfde dak, aan du burgerlijke gemeente toebehooreude, kermis en spaarbank wordt gehouden!! Er staat wel niet meer, zoo als in onze jongensjaren, op de kermisstrooibiljetten: »met toestemming van het Edel Achtbaar Bestuur", maar toch wordt feitelijk met die toestemming grof gespeculeerd op de lichtgeloovigheid en de beurzen van burgers en buitenlui." Eerder dan eene geoorloofde o^spanning zou den wij de kermis eene geweldigeinspanning noemen. De spreekwoordelijke katterigheid" na de kermis (men vergeve ons het woord) is toch niet de gewenschte ontspanning? En van hoeveel inspanning getuigen niet de oude boeken der leenbank, dio niet lang geleden aan onze stads vaderen eene volstrekt niet aan gename gedwongen lectuur verschaften Zeer terecht zegt de heer B. A. Fokker: dat betreurenswaardige schandalen, ongebondenheid, zinnelijke hartstocht, niet met de kermis wor den afgeschaft. Kan echter een stedelijk bestuur het kwaad niet afschaffen, het behoort daartoe allerminst de gelegenheid open te stellen. In de eene raadzitting maakt men wetten tegen de dronkenschap, in de andere neemt men een besluit, dat vrijheid geeft om de kroe gen tot laat in den nacht open te zetten. In de eene raadzitting verbiedt men op strafte nachtelijk straatgerucht, in de andere opent men gelegenheid daartoe. Het is toch maar al te waar, dat in de kermistijd de bepalingen tegen brutaal en zedeloos gehuil buiten wer- Hebt gij ooit, bestuurders van Middelburg, het ontuchtig gezang, het dronkemans gejoel, het baldadig gebras gadegeslagen, zooals zich dat op een kermis avond, in 't holle van den nacht, aan den morgen van den dag des Heeren onbeschaamd doet hooren en vertoont Hebt gij dan ooit met zelfvoldoening kunnen zeggen: ik, die belast ben met het waken voor het heil mijner medeburgers, ik lieb die hel over onze stad helpen loslatenik heb den dam helpen doorsteken, waardoor die stroomen van ongebondenheid naar binnen vloeien De heer Fokker heeft u op liet verkeerde van de door de drankverkoopers in bescherming genomen kermis gewezen, maar tevens te zeer gemeend, dat het bestaande recht van bestaan zou hebben. Als hij verder ziet, en zijn voor stel in behandeling komt, hopen wij dat hij zelf een amendement zal indienen, neen, zijn voorstel zóó zal wijzigen, dat hij op geheelc afsc b aïïi n g aa n dri n gt Wat zoo slecht is, als de kermis in onze tijd is, mag geen genade vinden in de oogen onzer burgervaderen Middelburg, 11 April 1S77. Gisteren raiddag zijn S3. S3. I?B. UI. de Koning; cn «le Koniugiss, Prins Alexander en Prins Hen drik met gevolg naar Amsterdam vertrokken, om daar eenige dagen te vertoeven. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting barer werkzaamheden tegen 17 April a. bijeengeroepen. Naar het Vad. verneemt, heeft Z. M. de Koning; Maandag de rechterlijke wetten bekrachtigd.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1