INGEZONDEN STÜKKEN. erland in 1795 beleefde, werd de Kaapkolonie or de Engelschen, zoo het heette voor den Prin9 an Oranje, in bescherming genomen tegen de Fran- schen. Het eigenlijke doel bleek later te zijn, om de Kolonie, welke een uitstekend rustpunt was op den weg naar Britscli-Indie, voor goed in bewaring te houden. In 1802 stonden zij de Kolonie weder aan de Nederlanders af, in ruil tegen Ceylon, in 1806 namen de Engelschen in oorlog met Frankrijk op nieuw de Kaapkolonie in bezit, om ze nu voor goed te behouden. Bij het Congres van Weeuen, bekwam Engeland de Kaapkolonie in ruil voor Java, en Java dit zij en parenthese gezegd was ons ook door de Engelschen ontnomen. Het was nu te voorzien, dat liet oud-Nederlandsche element, vooral onder den boerenstand, het weldra onder Engelands bestuur niet zou kunnen uithouden. De Hollandsch-Afrikaansche boeren waren met het nieuwe gouvernement niet zeer ingenomen. De gelds waarde daalde ontzettend; van de papieren rijksdaal ders door Nederland ingevoerd, maakte Engeland een zoo grooten voorraad dat de rijksdaalder weldra slechts 12 a 18 stuivers werkelijke waarde meer had. En geland schafte plotseling de slavernij af, betaalde de eigenaars niets van de koopwaarde terug en vernie tigde daardoor én het kapitaal én de werkkracht der boeren. Dat de Hollandsche taal ophield de officiële te zijn en het oud-Hollandsche recht werd afgeschaft was den boeren een doorn in het oog. De maat der ongerechtigheden was vol en de ontevreden boeren werden er op bedacht het land dieper in te trekken, buiten de grenzen van Engelands bestuur. In 1835 verlieten honderden bij honderden het gebied van Enge land en zochten een eigen terrein en stichten een eigen bestuur. De omstandigheden schenen den boeren gunstig. Toen zij in het binnenland gekomen waren, vonden zij twee der machtigste opperhoofden met elkander in oorlog. Het opperhoofd der inlanders, 't welk bij het Natalsche terrein gevestigd was, ging gebukt onder den indruk eener door hem geleden nederlaag, waarbij liem een rijkdom aan vee was ontstolen. Hij verklaarde, dat wanneer de boeren hem hielpen zijn vijand te overwinnen en hem zijn vee terug bezorgden zij Natal in eigendom zouden erlangen. De boeren ver sloegen inderdaad het andere opperhoofd en ontna men hem op zijn beurt het gestolene vee. Nu zouden zeventig der voornaamste boeren het verdrag van overgang van Natal met het opperhoofd, dat zij bijstonden, teekenen. De acte werd opgemaakt en schijnbaar ook geteekend alleen het zegel ontbrak, omdat het opperhoofd, zoo hij voorgaf, geen licht op dat oogenblik beschikbaar had. Doch dat voorwend sel werd slechts gebezigd om tijd te winnen. De zeventig boeren werden, toen zij terug kwamen, ver zocht zich te ontwapenen zij deden dat te goeder trouw, doch werden daarna wreedaardig vermoord. Inmiddels zouden de Kaffers een bende hunner macht naar het //leger" der boeren, waarvan de mannen juist op de jacht waren. De vrouwen en de kinde ren werden vermoord. De terugkeerende boeren zwoeren wraak cn oefenden dien ook uit. Het On trouw opperhoofd der Kaffers werd vervolgd, zijn macht overwonnen en vreeselijk getuchtigd, ten slotte was Natal veroverd. Maar nu kwam Engeland weer opdagen. Eerst was het verheugd geweest, dat het de ontevreden boeren kwijt was; doch nauwelijks schenen die te zullen slagen in het vestigen van een onafhaukelrjken Staat, of Engeland meende, dat dit te ver ging. Het zond een leger naar Natal en, na verzet en worsteling, kwam Natal onder Engelands gezag. De boeren ging toen verder en vestigden zich in twee verschillende landstreken, uit welke de nederzettingen zijn ontwikkeld van den Oranje-Vrij staat en de Transvaalsche of Zuid-Afrikaansche repu bliek. De nederzetting aan de Oranje-rivier hinderde nl spoedig Engeland, en toen het den Engelschen pegon tegen te staan, dat de boeren zich daar konden staande houden, trachtte Engeland ook de nieuwe nederzet ting onder zijn regeerstaf te brengen. Dit gelukte ook inderdaad, hoewel het toch Engelsch bloed heeft gekost, w rij willig plaatsten zich de boeren niet onder Groot- Krittanniës vaan. Zelfs baatte het niet, toen een der louverneurs generaal van de Kaapkolonie een manifest B>t de boereu richtte, waarin hij zich om hen te ■innen, uiterst vroom voordeed, en zelfs zijn toe- ftraak tot onderwerping met een gebed van den «ïomsten inhoud eindigde. De boeren lieten zich Hrcaal niet, ook niet. door de tale Kanaans, vangen. Hn Engelsche resident vestigde zich in de hoofd- Kats der nieuwe nederzetting. Welhaast begon men Kaapstad berouw te krijgen over hetgeen men had. De boerenkolonie werd een ontzettende ^»st. Op eennaal kreeg men dan ook te Kaap- te Londen het edelmoedig denkbeeld, om de ^^rrij te verklaren. Er schuilde evenwel een ^^r het gras. ^^^had van zijn bestuursmacht gebruik ge- ^^ïederzetting in oorlog te brengen met ^^gnde stammen het begreep nu als ■fen de boeren het niet kunnen uit- zij van armoede weder naar de Kaapkolonie komen en het terrein zal op nieuw den inlanders toevallen. De boeren vreesden die uitkomst ook, en daarom verklaarden zij plechtig, dat zij, hoewel zij vroeger naar zelfstandigheid hadden gestreefd, thans, nu de inlandsche stammen vijandig tegenover hen stonden, Engelands bescherming niet meer konden missen. Engeland wilde echter niet toegeven. Om de boeren tevreden te stellen, sloot Groot-Brittanniës gemachtigde een tractaat, waarbij alle hulp beloofd werd en vele voordeelen toegekend. Engeland heeft dat tractaat echter nimmer nageleefd. De boeren handhaafden hun zelfstandigheid tegenover de Kaffers en stichtten den Oranje-Vrijstaat. Zij vroegen aan onzen Koning, om zijn vlag en wapen, die Willen III hun in een merkwaardig schrijven deed toekomen. Burgerlijke stand van Vlissingen. Van 2431 Maart. Gehuwd. W. Swennen jm. 22 j. met J. Spinnaaij jd. 23 j. Bevallen. C. A. van Opbergen geb. Kamermans d. C. de Ruijsscher geb. Hage z. L. A. Slootmans geb. Misdom d. L. Pierens geb. Bakker d. C. Schijf geb. Poitmus d. Overleden. K. J. J. Endhoven z. 6 ra. F. M. van der Burgh man van E. Beenhouwer 75 j. C. van der Pijl z. 13 w. E. F. van Dierendonck z. 13 m. Graanmarkten en/:. Middelburg 5 April. De handel ter weekmarkt van heden was onbeduidend en de prijzen ondergingen gee- nerlci verandering. Op de veemarkt waren aangevoerd 15 stuks hoorn vee, 3 schapen en tal van magere varkens. De prijzen waren voor melkkoeien f 140 a f 170, kalfkoeien f125, vnrekoeien f 100 a f 150, jong vee f 20 a f S0, schapen f 20 a f 25, magere varkens 1" 10 a f 30. Boter per kilogram f 1,02 a f 1,0S. Eieren 1' 3,per 100 stuks. Amsterdam 6 April. Raapolie op zes weken 1' 411/». Lijnolie 297<- Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 6 April 1877. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 21/- pet. 64'/i dito dito dito 3 76' 2 dito dito dito 4 lOD/s Loten stad Rotterdam 3 9972 dito dito Amsterdam 3 102l/s Rusland Obligation 1798/1816 5 9S7/s Certitie. Inscr. 5 serie5 Obl. Hope Co.1855 6e serie5 S33/4 dito 1000 18G4 5 95;:/4 dito L. 100 18725 Sé3/* dito L. 100 18735 843/4 Loten 1S645 142 Loten 1866 5 139 Inscr. Stieglitz Co. 2e tT4 L. 4 Obligatiën 1S0769. 4 747s Aand. Spoorvv. Gr. Maatsch. 5 1061 /4 dito dito4 77'/2 Aand. Kicw-Brest 5 dito Baltische spoorweg. 3 4S1/1 Oblig. spoorweg Poti-Tiüis. 5 92 dito dito Jelez-Griasi 5 87I/3 dito dito Jelez Orel 5 90'/g dito dito Cliarkow Azow. 5 S4'/4 Polen. Aand. VVarscliau-Broiuberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oostenr. Oblig.metal, in zilv.Jan./Juli. 5 55'/8 dito dito April/Oct. 5 559 dito in papier Mei/No*'. 5 511/» dito dito Febr./Aug. 5 5D'S Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 417» Spanje. Obligatiën Buitenl 1 ll5/8 dito Binnenlandschc 1 1072 Portugal Obligatiën3' 53 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 ll5/',£ Obligatiën 1S69 6 Egypte, dito 1868 7 dito 1873 7 48s/4 Amerik. Obl. Vereenigdc Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 997, 16 Brazilië. Oblig. 1863 47a dito 1865 5 96 Prijzen van coupons. Amsterdam, 6 April. Metall f 20,40; dito zilver f 22,027s; Div. Eng. per ft* 1' 11,827°; Eng- Portugal per ft* tSpaansche piasters f ,61; Araerikaansche dol lars (in goud) f 2,44. Amsterdam, 5 April. Metall. r 20.45; dito zilver 22,02'/; Div. Eng. per ft* 11,827;; Eng. Russen per® f 11,9772; Eng. Portugal per ft' Frans f 47,50; Belg. 47,50; Pruis ƒ58,50; Ilamb. Russen f 1,427°; Rus sen in Z. R. 1,447a Poolsche per 11 Poolsche oer Z. R. f 363/4; Spaansche piasters ƒ,61; Spaansche binnen- landsche f .5272; Amerikaansehe dollars 2.447-> papier f 2,31. Waarde Redacteur Niet dat ik ivensch een nieuwe reeks brieven te openen. Met zeer veel genoegen lees ik die van L. en K. Alleen gebruik ik den briefvorm om den schrijver der laatste ingezonden particuliere brieven te danken voor zijn woord, dat ons zooveel te den ken gaf. Hij is vrij en frisch in zijn opmerkingen. Vooral was het laatste gedeelte mij uit liet hart ge schreven. Niet dat ik ook niet de beide vorige stuk ken met genot las. Ja, zeker, al was het niet altijd met volkomene instemming. Of laat ik beter zeggen al moest ik bij het lezen een enkel vraag- teeken zetten, achter wie hij bij den aanstaanden ver kiezingsstrijd, als geloovigen wil beschouwen. Die vereeniging van allenJoden, Mohamedanen, Roomschen en wat maar nog gelooft aan een Wezen, dat boven de zichtbare dingen staat, is mij een al te bonte groep en, vrees ik, een leger dat te veel tegen zich zelf verdeeld is, om te kunnen stand houden en strijden tegenover dien modernen tijdgeest. Ik weet ook zeer goed dat onder het zich noemend gerefor meerde volk velen zich bevinden, die ongereforraeerd van hart en wandel zijn en geen cent voor hunne overtuiging overhebben maar om hetgeen zich ten onrechte bij uitnemendheid gereformeerd noemt, zou ik niet gaarne dien naam van gereformeerd in discre- diet brengen, die zoo veel waarachtig geloof en zoo vele waarachtig geloovigen vereenigt. Doch genoeg tegenover een schrijver, die ook weder zijne hartelijke instemming uitspreekt met de belijde nisschriften der oude gereformeerde kerk. Bij nog duidelijker uiteenzetting zijner denkbeelden, of beter begrip zijner bedoeling kon het best zijn, dat ik ein digde met te zeggen gij hebt gelijk Daarenboven bij mij staat de e e n h e i d oneindig hooger dun die doode eenerleiheid en wordt verscheidenheid van zien op eenig gebied de moeder van menige heer lijke zaak. Den schrijvers woord heeft mij krachtig gesteund in de eigene overtuiging dat wij niet alleen te bidden, maar ook te werken hebben voor de aanstaande ver kiezingen. Het wordt tijd, zegt de Middelburgsche courant van heden, en ik geloof het ook. Hoe vindt ge dat schrijven van dien Haagschen correspon dent Het schijnt dat de Middelburgsche cou rant weer den ouden weg van liegen en lasteren op wil, om ons te bestrijden. Nu, wij zijn het nog niet vergeten hoe schandelijk hare hou ding is geweest bij en vooral na dpn laatsten verkiezingsstrijdhoe zij en hare partij toen de meest dwaze dingen verzonnen heeft, om zich over de geledene nederlaag te wreken. Als dat alles moet worden opgehaald, zal dat een lang en zwart, zondenregister zijn. Waarom kan er niet, ook niet van die zijde, eerlijk en zonder lasteren gestreden worden Waarom mogen ook wij niet tegenover de liberalen een eigene overtuiging hebben, en daarvoor strijden Ik begrijp dat blad niet. Komt men voor zijn overtuiging uit, dan is het niet goed. Doet meu het niet en zwijgt men, dan klaagt het over het weinige politieke leven, dat er is. Doeli wie moet er hier gekozen worden De heer v. Eek, hoe achtenswaardig overigens bij ook zijn moge, kan, om zijne overtuiging, onze man niet zijn. Maar wie dan Of wij kans van slagen hebben, vraag ik niet. Wij moeten ook in onze stemming onze overtuiging uitspreken. En meer dan ooit roept ons de onderwijs kwestie op, om getrouw te zijn. Wij mogen ons niet laten dooddrukken, zonder krachtig protest. Wat lees ik met genoegen de laatste artikelen van de Standaard. Ook die getuigenissen van liberale man nen, in zake de schoolwetkwestie. Zoudt gij daarvan niet enkelen aan uwe lezers mededeelen P Daar zijn toch ook tegenstanders met open oog en hart. Niet allen willen neersabelen wat hun in den weg staat. Hoogachtend en heilbiddend 6 April '77. Johannes.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3