eiiengde berichten. lierlt, Schoot cit lending. BUITENLAND. Ter H^yde, 's Gravesande, Maassluis, Ouddorp, Brouwershaven, Zierikzee, Burgh, Sluis en Vlissingen zijn hare stations. De inkomsten der Maatschappij zijn echter zoodanig verminderd dat zij een beroep doen moet op de algeraeene medewerking, een beroep dat zeker wel niet te vergeefs zal gedaan worden. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw acht de oprichting van het Proefstation te Wageningen, tot onderzoek en ccntróle van land bouwzaken, van groot belaug voor den Nederland- schen landbouw, en is van oordeel dat het geheel op den weg der Maatschappij licht, het gebruik maken van die inrichting zooveel mogelijk te bevorderen. De bepalingen omtrent de onderzoeking ter kennis van de afdeelingen brengende, heeft het hoofdbestuur daarbij tevens de wenschelijkheid uitgesproken, dat ter vergemakkelijking van de formaliteiten voor de belanghebbenden in elke afdeeling der Maatschap pij een of meer leden als tusschenpersonen in de zen zouden optreden, en zich met overzending van de monsters belastten. Voor 15 Mei wenscht het hoofdbestuur opgaaf te ontvangen van naam en woonplaats der heeren, aan wie deze taak in de afdeelingen wordt opge dragen, ten einde daarvan mededeeling aan het bestnur van 't Proefstation te kunnen doen. Daar de loop der zaken in Noord-Duitschland, bij en langs onze grenzen, met name te Emden, met be trekking tot den vectyplms zoo gunstig is, zullen de detachementen militairen uit de uitgestrekte ge meente Vlagtwedde (in Groningen) vermoedelijk binnen kort naar hunne garnizoenenplaatsen terugkeeren. Benoemingen en Besluiten. Herbenoemd tot burgemeester van 's Gravenpolder de heer C. P. Leushoek van Zwake. Beroepen tot pred. bij do N. H. G. te Koog-Zaandijk S. Lulofs Winterswijk. Sprang van door Oud Beierland. Sehore Gutleling Emp N. Tonge. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Oudewater E. Barger Lunteren. 's Gravenpolder A, II. den Boer Jaarsveld. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Sexbierum J. Bakkci' Broek o/L. Brouwershaven II. J. Schoolland Maasland. VI Woensdag is een raar. te Vlissingen na over boord van een Engelsch driemastschip gevallen te zijn, verdronken. Woensdag morgen kwam voor het eerst de En- gelsche post voor het vaste land te Vlissingen met de mailboot aan om van daar per spoor verzonden te worden. In de Noordstraat te Hontenisse werd eergis teren door liet hollen der paarden een 4jarig kind overreden. Aan de bekomen verwondingen is het reeds bezweken, Te Etterbeek (N.-Brabant) vielen twee kinderen van 4 en 2 jaren in een ketel met kokend water en bezweken kort daarop onder een hevig lijden. Daar men dit ongeluk aan de onvoorzichligheid der ouders toeschrijft, heeft, de politie een onderzoek ingesteld. Ecu 77 jarig man werd Dinsdag avond in eene der buitenwijken van Zwolle door twee vrouwsper sonen aangehouden, die hein eene portemonnaie met 2 rijksdaalders ontnamen. De beide vrouwen zijn in het bezit van het geld gearresteerd en ter beschik king der justitie gesteld. Te Amsterdam is weer eens ren dronken hus- saar de schrik geweest van de voorbijgangers, door met zijn sabel in 't rond te zwaaien. In Engeland kan dat niet geschieden; daar dienen de wapenen al leen in dienst en niet tot levensgevaar voor de bur gerij. Binnen 24 uren een tweetal kinderen te ver liezen is voorzeker treurig, en te droeviger wanneer zulks gebeurt gelijk eergisteren en gisteren aan den landbouwer C. S. onder Snelrewaard. Na een ziekte van een paar dagen verloren deze ouders eergisteren een dochtertje van bijna 6 maanden; gisteren moesten ze een zoontje van 21 maanden aan den dood afstaan door verdrinken. Het jongste toch wilde naar zijn vader gaan kijken, en liep, zeker te wild, naar de stoep en 't water in. Hoe spoedig 't er ook uitge haald werd, het mocht niet gelukken de levensgeesten bij het kind weer op te wekken. Onder de 56 personen, die zich Zaterdag te Tilburg tot het huwelijk hebben laten aanteekenen, bevindt zich een vrouw van 61 jaar, die voor de vierde maal het huwelijksbootje gaat instappen. Maandagavond omstreeks 8 ure werd op den publieken weg tusschen Alfen en Wamel een persoon aangerand door een zwart gemaakten kerel, die hem zijn geld ontnam en vervolgens, onder bedreiging, een mes op de borst van den aangevallene zettende, hem zijn horloge afvorderde. De aangevallene gaf hem echter met den knop zijner parapluie een zoo gewel digen slag tegen 't hoofd, dat hij ternederviel, waarop de aangevallene het hazenpad koos. De politie is ijverig in de weer om den aanrander op te sporen. Twee bladen zijn er den lsten April leelijk ingeloopen. De Maas- en Roerbode ontving een tele gram geteekend //bureau Tijd" meldende dat Victor Emanuel, koning van Italië, op een wandelrit door een letterzetter doodgeschoten was en de moordenaar zich in arrest bevond. Het blad, niets kwaads ver moedende, drukte dit bericht als eenig buitenlandsch telegram af; he4 Roermond sprak van niets anders en ziet weldra blijkt dat het blad zich door een grap penmaker heeft laten beetnemen. Het Belgische blad l'Echo du Parlement berichtte uit Modena dat. de Mont-Ceuis-tunnel ten deele inge stort was en ontdekte te laat eene dergelijke poets gespeeld te zijn. Onlangs maakten wij melding van de georga niseerde reis om de wereld in 320 dagen. Op veler verzoek zoo wordt thans gemeld zal het vertrek, aanvankelijk bepaald op 31 Mei, waarschijn lijk uitgesteld worden tot einde Juni. In dat geval kan men zich nog tot 10 Mei voor deelneming aan melden en worden ook de overige data 30 dagen verschoven. Bij den burgelijken stand van de Eviesche ge meente Rauwerderhem, heeft een vader de geboorte aangegeven van zijn twee en twintigste kind. Van deze werden hem vijf uit zijn eerste huwelijk geboren, terwijl zijn tweede vrouw hem zeventien spruiten waar van driemaal tweelingen) schonk. Negen kinderen zijn nog in leven. Een aardig toestelletje, door een nieuwe vin ding voor het gebruik tot amusement van gezel schappen is uitgevonden nl. een nette zg. //Sym pathie-thermometer." Tot welke vrolijke tooneelen hij aanleiding kan geven zal men kunnen nagaan als men weet, dat deze „thermometer" mededeelt of een karakter is levendig, onbestendig, jaloersch, getrouw, verliefd, galant, openhartig, bescheiden, zachtmoedig of wel gevoelloos. Ieder doe zijn voordeel, om zijn vrienden en bekenden goed te leeren kennen. Op de schilderij, welke Keizer Wilhelm, opzijn jongsten verjaardag door de Duitsche Souvereinen en vrije steden is aangeboden, komen niet minder dan 140 portretten voor. Naast den keizer staan de Kroonprins, rechts, en de Groothertog van Baden, 's Keizers schoonzoon, links. Om hen heen zijn ge groepeerd de ten tijde der behandeling. Naar men weet stelt de schilderij Wilhelms uitroeping tot Kei zer te Versailles voor in het kamp aanwezige sou- vereiuon en Prinsen. Onder de verdere figuren wor den eereplaatsen ingenomen door prins von Bismarck, von Moltke, generaal von Blumenthal, generaal von Stosch, generaal von Hartmann den kommandant der Beijersche troepen generaal von Eabrice, ko lonel Eabre du Faur, aanvoerder der Wurtembergers, enz. Dc schilder heet Anton Werner en is directeur van de Berlijnsche academie van kunsten. Het stuk is 27 voet lang en 15 voet hoog. Den 17den Maart is te Milaan op nieuw eene proef genomen met het verbranden van een lijk. Ten 91/., ure werd het lijk in de lijkoven geplaatst, en 2l/s wre daarna was het totaal tot ascli vergaan. Staten-Gen era a I. Eerste Kamer. Zittingen van 4 en 5 April 1877. In de zitting van Woensdag werd behandeld net wetsontwerp tot wijziging van het tarief van iuko- mende rechten. Na eenige opmerkingen van enkele leden werd de tariefwet aangenomen. De minister van finantiën deelde bij die gelegenheid mede dat spoedig een wetsontwerp aan den raad van state zal worden gezonden, tot wijziging der belasting op het registratie- en successierecht. Met eenige meerdere verhooging van den accijns op het gedistilleerd zal dan ook mogelijk de belasting op de zeeji kunnen af geschaft worden. In de zitting van Donderdag was aan de orde de behandeling der rechterlijke wetsontwerpen, welke door eenige heeren bestreden werden, vooral op grond dat er geen verband was tusschen deze ontwerpen en de hovenwet en dat men ten opzichte der rechterlijke organisatie, tot welker voorbereiding deze entwerpen dienen moeten, volkomen in 't duister verkeert. Voorts werden bezwaren ingebracht tegen de ontbinding der rechterlijke collegiën en tegen levenslange lil der kantonrechters. Anderen verdedigden de s der wetsontwerpen. Na de eindelooze redeneeringen over de mogiet heden en hunne houding in de Oostersche kweaei worden nu al even lange vertoogen gehouden oei het verzoek, om een vol jaar ontslag, van vorst B marek, in zijne betrekking van kanselier van j Duitsche rijk. De een meent in dat verzoek, om z'st langdurig ontslag, een voorboö te zien van het nai rend aftreden van den voormaligen ijzeren graaf, c met forsche tand en ongekend succes zijn vaderla.- heeft opgevoerd tot eenen hoogen trap vg macht en invloed anderen meenen- te mog- aannemen dat slechts behoefte aan rust, na zooveel zoo omvangrijke werkzaamheid, den 62-jarigen ror- tot dit verzoek aan den Duitschen Keizer heeft gelei| Hoe het ook zij, dit is zeker, het verzoek om verb is ingediend en tot heden is het antwoord nog on bekend gebleven. In Rumenië is eene krasse parlementaire maatregi^ genomen. In den senaat werd een vorstelijk besluit, oi derteekend door al de ministers, voorgelezen waarb dat lichaam ontbonden werd verklaard. De Senaat - zoo wordt in dat besluit gezegd, heeft hare taak ni vervuld. Van de 150 zittingsdagen, waren er slech 62 dat vergadering gehouden werd, en van dat klei geta! waren er nog eens 35 gewijd aan nutteloo: interpellaties; alles, tot zelfs de buitenlandsche politic moest als stormram dienst doen tegun het Minister! ITet ministerie heeft nu, daar met eene zoo opposant Kamer niet te eggen of te ploegen valt een beroe f op de natie gedaan, hopende dat hare uitspraa het ministerie mogelijk zal maken de talrijke weti ontwerpen te behandelen. Terzelfder tijd heeft cL Vorst aan de kamer van afgevaardigdigden ee i boodschap gericht met dankbetuiging voor de mc I dewerking van dat lichaam ondervonden, en voor d f vaderlandsliefde in de moeilijke dagen der Oostersch kwestie getoond. Het bekende protocol is jl. Woensdag aan SafveU I Pacha ter hand ges! eld, die verklaarde des sultans be slissing te zullen inwinnen. Heden wordt hetzelfd 'i document aan de leden van het Engelsch Lagerhui* i rondgezouden, zoodat de telegrammen hoogstwaar-1 schijnlijk morgen een overzicht van dat tot nu to.R nog niet officieel bekende stuk zullen bevatten. I] Opnieuw had gisteren eene samenkomst plaats tus \1 schen den Turkschen groot-vizier, Safvet-Pacha en dm afgevaardigden van Montenegro om over den vred- te onderhandelen. Montenegro schijnt thans zijr 1 laatste woord (of het ook zijn allerlaatste zijn zal te hebben gesproken. De afgevaardigden bleven bi, de eenmaal gestelde eisckcn, in 't bijzonder bij de eenmaal gestelde eischen, in 't bijzonder bij den af- stand van grondgebied in de districten Niksik!, j Koutchi en Koltchin, verklaarden dat zij nu bepaalde '5, toestemming of weigering verlangden en anders de;] volgende week vertrekken zouden. De groot-vizierr verklaarde nu althans geen beslissend antwoord te. kunnen geven. n De bekende redacteur van het Fransche blad, le Paijs, tevens lid van de nationale vergadering Paul" de Cassagnac is veroordeeld tot twee maanden ge van-"1 genisstraf en 3000 fres. boete, en de directeur van_ dat blad tot 1000 fres. boete, beiden wegens belee- diging de Kamer aangedaan. DB TRANSVAAL. i. Onder de landen die in hooge mate thans de be langstelling van ons vaderland en Europa trekken neemt de Transvaalsche Republiek wel een eerste plaats in. Tot voor een tweetal jaren hoorde mer. slechts bij uitzondering de naam noemen en than9 is. zij een voorwerp van studie n dagelijksch gesprek' Handel en nijverheid hebben de oogen derwaarts ger- richt als naar een uitgestrekt veld, dat slechts geëxj 1 ploiteerd behoeft te worden om schatten op te leverer j) j Geen wonder In rijkdom van natuurlijke produo1 ten wordt de Transvaal door weinig landen overtro'12 fen, het totaal gemis van alle fabrieksnijverheid maag den invoer van alle die stoffen noodig, welke in eer •- beschaafde maatschappij tot levensbehoeften zijn g worden. Geen wonderwant bij de volksstam] die gindsche republiek bewonen, is de herinn* aan het moederland nog geenszins uitgedoofd, zis langen ook nu nog door zedelijke en coram j banden met Oud-Holland in gemeenschap t'f Zuid-Afrika werd gelijk zooveel andej^,e door de Portugezen ontdekt; in de tw®.-^ zeventiende eeuw werd door de Neder)/ kolonie gesticht. In de troebelen, d

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2