CHRISTELIJK HISTOlïISUi ISL1II. J 118. Donderdag- o April. 1877. HET herschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrtjdag- >nd ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 4 April 1877. Iet vijfde Znider Zcndiugsfecst zal D. V. ats hebben op Woensdag 20 Juni a. Wij hebben ontvangen het verslag; van de uier van koophandel eu Fabrieken, trent den staat van handel, scheepvaart en nijver- d in de gemeente Middelburg over 't jaar 1876. gehoopte vooruitgang in bedrijvigheid is niet zoo ot geweest als gehoopt werd vele redenen werken rtoe mede. Het prins-Hendrik-dok onder zoo op- cte stemming geopend, bleek spoedig door onvoor- le omstandigheden niet te exploiteeren te zijn liet Lef voor haven- en schutgeld op Walcheren iwel reeds eenige malen gewijzigd is nog steeds r hoog; de jagerij op het kanaal is zeer gebrekkig, at dikwijls moeten de schippers uren wachten, dat er geen paarden beschikbaar zijn de klachten :r het vervoer per spoor, zoowel over te late aaukomst over hooge tarieven, houden aan; de sardijn-vangst vooral bij stormachtige winters voor de visschers groote tak van bestaan wordt belemmerd jr de accijns op het zout, en onder de 1640 latenteerden in Middelburg waren wij tellen mede onder de belemmeringen voor den vooruit- ig 204 tappers. £eeren we nu de bladzijde om, dan vinden we dat ialve de hier 't huis behoorende schepen, ook nog e schepen van Rotterdam en Amsterdam hier amen lossen de arbeid voor den werkenden ad werd door het lossen van 53 zeeschepen in het eloopen jaar niet weinig vermeerderd dat de veging op bestaande credietinstellingen, zoowel als post- en telegraafkantoren vermeerderdedat de scherij, vooral door de hooge prijzen in Engeland aald, voordeelig was dat vermeerdering i werkzaamheden aan de Commercie-compagnie, e tot eeue uitbreiding heeft doen besluiten behalve het fregatschip „Burgemeester Scliorer" ns in aanbouw op de werf „Middelburgs Wel en" ook op de werf „de Volharding" een nieuw ip op stapel zal gezet worden dat de commissie >r meteorologie op nieuw is geconstitueerd en dat n thans de hoop koestert het dok weldra gereed in blijvend goeden staat te zullen kunnen bezitten. iVij meenen hiermede de voornaamste punten te >ben aangestipt door het verslag besproken; om e redenen onthouden we ons van cijfers. jister avond hield de heer Koolemans Beijnen de igekondigde voordracht over IXoordpooI-toch- n. let verheugde hem dit belangrijk onderwerp te gen bespreken voor een zeer talrijk publiek, in de 1, waarvan de eerste gedachte en eerste poging was '•egaan, om in het noorden nieuwe handelswegen te sporen; was die eerste poging niet gelukkig Laagd, zij leidde toch tot openiug van den handel de Witte Zee. Is door het gedicht van Tollens de rwintering der Nederlanders op Nova Zembla al leen bekend, van vele andere tochten naar het irden is de herinnering onder ons volk verloren aan, en toch vonden latere, meest Engelsche, irdpoolreizigers bijna overal sporen, helaas meestal Reekenen, van vroegere bezoeken der Nederlanders, .et is blijkbaar spreker een genoegen geweest de verhalen dier reizen op te zoeken, en een voor- Rat hij beide tochten met het Engelsch stoom- Pandora onder kapt. Allen Young mocht Over de eerste reis, door spreker be- een werkje, voor den oningewijde ge- duur, en van eene duidelijke kaart ans niet uitgeweid. 1876, had ten doel: zich in verbinding te stellen met de beide schepen Alert en Discovery, in 1875 vertrokken, om in den zomer van 1876 door Smith Sound zoo mogelijk de Noordpool te bereiken, Vroegere expedities hadden veel te lij den, ja mislukten, door dat niet tijdig genoeg hulp was achterna of tegemoet gezonden. Na eene korte mededeeling van de buitengewone versterking, die de Pandora in 't voorschip had on dergaan, verplaatste spreker zijne hoorders dadelijk in gedachte in de Melville Baai, waar zoo menige wal visvaarder zijn graf vond, en waar ook de Pandora in de koude omarming van opdringende ijsschotsen bijna werd doodgedrukt, en eindelijk meer over dan door het ijs heen in betrekkelijk open water terecht kwam. Eerst werd de vaart langs de westkust van Smith Sound beproefd, later naar de minder onher bergzame oostkust overgestoken, en daarlangs de tocht vervolgd. Waarschijnlijk omdat wij spoedig eene beschrijving dezer reis te wachten hebben, heeft spieker niet ver teld hoever zij zich uitstrekte, en ons niet in staat gesteld de Pandora geregeld te volgen. In algemeene trekken werd het voorkomen der westkust van Groen land (oostkust van Smith Sound) geschetst. De hooge donkere bergen, met sneeuw gekroond, hier en daar afgebroken door tot in zee afdalende gletschers, het ijs in zijne verschillende kleurschakeringen, met de lichteffecten, daarop door 't zonlicht te weeg gebracht, werden ons, zoover dit in woorden mogelijk is, voor de oogen getooverd op een wijze, die deed denken aan Cohen Stuart's beschrijving van den Hudson. Van de jacht op ijsbeeren, gevogelte en witte hazen, zoo noodig als versch vleescli (en in die koude streken blijft het lang versch) voor de gezondheid der scheeps bemanning, hoorden wij verhalen op de smakelijke wijze van Gustave Aimard. Wij zagen als het ware hoe eene door walrussen aangevallen boot door een handige harpoenworp van den eskimosclicn tolk aan een dier woedende dieren werd vastgemaakt als aan eene sleepboot, en zoo buiten gevecht en gevaar werd gebracht. Wij werden tot getuigen gemaakt van eene ontmoeting met een stam Eskimos, die nooit Europeanen hadden gezien, en zich zeiven voor de eenige bewoners der aarde hieldendoor ijsvelden van het zuiden afgesloten, meenden zij dat van daar niemand tot hen komen kon, en het zekere voor 't onzekere nemende, willen die ongekunstelde natuur kinderen zich niet aan de kansen eener landverhui zing wagen. Ziekte onder de manschap, de onmogelijkheid om die kranken met een Deensck schip, dat reeds huis waarts was gekeerd, naar Engeland terug te zenden, de begeerte om de reeds gevonden berichten van de Alert en Discovery in Europa te brengen, deden kapt. Young besluiten, hoewel met weerzin, terug te keeren, zonder die schepen zelve te hebben gezien. Later, op de terugreis, mochten zij, die elkander bij stormweder, afgewisseld door zwaren mist, zoo licht ongemerkt konden voorbij varen, toch elkander ont moeten, doch slechts met behulp der signalen eenig bericht toezenden. Spoedig daarop gescheiden, zagen zij eerst in Engeland elkander weder, waar twee da gen na de aankomst der beide andere vaartuigen, aan de Pandora eene hartelijke ontvangst werd be reid. Na eene pauze nam de heer Beijnen weder het woord om over het nut en de wenschelijkheid van dergelijke tochten te spreken. Wij betreuren het dat wij. evenals over het eerste gedeelte zijner voordracht, ook hierover zoo kort moe ten zijn. Het resultaat dier tochten, zeide spreker, is tot dusver betrekkelijk gering geweest. Wat baat het toch als op de kaart meerdere kunstlijnen kunnen worden geteekend van lauden, steeds ouder sneeuw en ijs bedolven, onbewoond eu tot geen tweede bezoek uitlokkend? De kommandant der Oos- tenrijksche expeditie van 1873 en 74, de heer Wey- precht, was zelfs eenige oogenblikken mismoedig, toen hij zag tot hoe weinig nut zijne duizende wetenschap pelijke waarnemingen voor de weerkunde hadden ge leid, maar moed vattende heeft hij voorgesteld een aantal schepen gelijktijdig uit te zenden naar ver schillende Noord poollanden, daar slechts door gelijk tijdige waarnemingen de belaugrijke praktische resul taten in andere streken zijn verkregen. Zou Neder land de eenige zeemogendheid zijn, die daarbij achterbleef? Deze vraag bond de heer Beijnen zijnen hoorders met welsprekenden nadruk op het hart. Uitvoerig betoogde hij verder het nut der Noord pool reizen, als oefenschool voor den zeeman, zich beroepende op de kloeke Nederlandsche zeelieden, in die school eertijds gevormd, op de voordeel en daar door voor andere zee-varende naticn verkregen, op het nuttige van herlevenden ondernemingsgeest. Betreurenswaardig, ja, schande voor Nederland noemde hij het, dat de voorwerpen, door Barendsz op Nova-Zerabla achtergelaten, door een Engelschman van daar werden gehaald, en Nederland er dien Brit voor moest dankzeggen Als een begin van nieuwe tochten deelde hij het voorstel mede om op de plaats, waar de Nederlanders op Nova-Zembla overwinterden, eeu gedenkteeken te gaan plaatsen, en riep daarvoor de sympathie van het „historisch Middelburg" in. Met eenige korte bewoordingen bedankten burge meester Schorer den spreker, en meende hem de gevraagde sympathie wel te mogen toezeggen. Het laat zich niet beslissen of de levendige toejui chingen juist dit laatste plan betroffen, dan wel den dank der vergadering uitdrukten, voor hetgeen zij had vernomen uit den mond van onzen Nederlandschen „arctic." Wij zijn niet zoo ingenomen met gedenkteekenen en standbeelden, al zijn zij tegenwoordig in de mode. In Middelburg staau steenen voor Zacharias Jansen en Cats, te Brouwershaven en Vlissingen staan stand beelden voor Cats en de Ruijter, en sedert die daar staan heeft geen Middelburger iets belangrijks uitgevonden, geen Schouwenaar zich roem verwor ven als dichter, Vlissingen geen zeeheld opgeleverd. Liever dan een steen op Nova-Zerabla verborgen, zien wij voor ons een jong marine officier, gloeiend van lust voor de wetenschap en den roem van ziju Vaderland. Liever den eene onthulling van een standbeeld, wonen wij eene vergadering bij, waarin een jeugdig krijgsman op welsprekende wijze pleit voor het nuttig besteden van den vredestijd, met waarnemingen en opmetingen, ook voor de koopvaart van belang. Het zal ons verblijden als onze Koole mans Beijnen, even als Nares, eenmaal een Alert en ook een Challenger ouder zich krijgt. Er is altoos nog wat op te helderen omtrent het lot van de Erebus, Terror en de Generaal Kroesen. Voor deelneming aan het vooiM)aai»s~€*xa2&icaQ voor het lager ouderwijs in de provincie Zeeland hebben zich aangemeld 58 Candidaten. Voor akte van hoofdonderwijzer 3 mannelijke en 1 vrouwelijke voor hulponderwijzer 15 mannelijke en 8 vrouwelijke; voor het Fransch 4 mannelijke en 6 vrouwelijke voor het Hoogduitsch 1 mannelijke en 1 vrouwelijke; voor de Wiskunde 1 vrouwelijke voor het Teekenen 4 man nelijke voor de Gymnastiek 2 mannelijke; voor de Handwerken 9 vrouwelijke; voor Huisonderwijs 3 mannelijke. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Sneek jonkhr. G. J. IfS. Bowicr. thans betaalmeester te Sas van Gent. I

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1